اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه بدون ترانس با خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه بدون ترانس با خازن

سلام کسی بلده قسمت تغذیه یک مدار را که یه بار ثابت داره را طراحی کنه
    البته بدون ترانس
    دیدم از یه تقسیم ولتاژ خازنی استفاده می کنن

پاسخ : منبع تغذیه بدون ترانس با خازن

سلام

این مقاله رو دانلود کنید ، شاید به دردتون خورد :

http://electroway.blogfa.com/page/transformerless-power-supply.aspx

دیدگاه

سلام
      این که اصلاً فایلش حذف شده؟!!!

دیدگاه

سلام
        من میخوام یه دیمر دیجیتال بامیکرو avr بسازم.البته قبلا با ترانس جواب گرفتمااا ولی اینبار بخاطر محدودیت فضا میخوام ترانس رو حذف کنم. لطفا اگه ممکنه بگید چطوری میتونم از منبع تغذیه ای مثل شارژر موبایل برای ایجاد وقفه عبور از صفر استفاده کنم. :redface:
        باتشکر :smile:
        خدا نور است و من اشعه ای از او ...

دیدگاه

با یه اپتوکوپلر می تونی براحتی عبور از صفر رو بدی به میکرو دایی جان
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=44294.0

این هم یک طرح ابتکاری فقط به دو سه تا 741 یا یک عدد lm324 نیاز داره فکر کنم کل مدار را بشه با 500 تومن سر هم کرد
            فقط منتظر کمک دوستان هستم
            http://users6.jabry.com/tosco/pic/Swiching_Power2.jpg
            http://www.hamavard.741.com/pic/Swiching_Power2.jpg

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام البته قبلا در مورد منابع تغذیه خازنی بحث شده و من چند سالیه که با منابع تغذیه بدون ترانس هم کار میکنم و خیلی روشون کار کردم هر سوالی در این باره هست بگید اگه یاد داشتم در خدمتم یکی از مشکلات این منابع ایزوله نبودن خروجی و خطرناک بودن این مداراته و به خروجی نباید تماس ایجاد بشه یا نباید به مداری وصل بشه که قسمت مدار در تماس با بدن باشه مشکل دوم اینه که تا جایی که من میدونم خازن های پلی استر با سوختن اتصال کوتاه میشن و این یعنی ولتاژ بسیار بالا میره روی تو مصرف کننده و سوختن و احتمالا آتش سوزی و اینها پس باید امکاناتی ایجاد شه که به محض اتصال کوتاه شدن مدار قطع شه مشکل سوم اینه که اگه این مدارها رو بدون مصرف کننده اگه استفاده کنیم منظورم اینه که بار بهش وصل نباشه خازن الکترولیت خروجی اگه ظریفتش کمتر از 250 یا 400 ولت باشه میترکه و خطرناکه و زنر هم می سوزه فکر کنم دلیلش این باشه که خازن بار حساب میشه براش و حتی اگه خازن ولتاژ بالا هم باشه و مصرف کننده به اون وصل نباشه وقتی که مدار رو به برق بزنیم خود خازن مصرف کننده محسوب میشه و برق مصرف میشه اینهااطلاعات من بود که بازم ممکنه جاهاییش رو اشتباه کرده باشه بازم از اساتید میخوام که اگه اشتباه کردم بهم و دوستان بگن بیشتر من از لحاظ تجربی به این نتایج رسیدم با تشکر از دوستان

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                سلام البته قبلا در مورد منابع تغذیه خازنی بحث شده و من چند سالیه که با منابع تغذیه بدون ترانس هم کار میکنم
                مداری که من طراحی کردم هیچ یک از مشکلات که شما گفتید رو نداره
                1-ایزوله است ( البته با ترانزیستور) - سوختن خازن هم مهم نیست و ...

اگه این طرح رو یکی کارکنه 99% جواب میده
                تنها مشکلش خود تغذه پمپ در لحظه اتصال به برق است که یک کثری از ثانیه باید عین تغذیه سویچینگ با مقاومت باید صورت بگیره
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  مداری که من طراحی کردم هیچ یک از مشکلات که شما گفتید رو نداره
                  1-ایزوله است ( البته با ترانزیستور) - سوختن خازن هم مهم نیست و ...

اگه این طرح رو یکی کارکنه 99% جواب میده
                  تنها مشکلش خود تغذه پمپ در لحظه اتصال به برق است که یک کثری از ثانیه باید عین تغذیه سویچینگ با مقاومت باید صورت بگیره
                  سلام دوست عزیز مداری که من گفتم مثل مداری که در زیر اومده
                  http://electroschematics.com/3752/transformer-less-power-supply
                  فقط من c2 رو 250 ولت و مقدار میکروفاراد اون رو کمتر استفاده میکنم مقدار میکروفاراد کمتر چون میخوام کوچک باشه و جام کوچکه و قبل از c1 هم فیو میذارم ولی موارد بالا که گفتم در این مدار هم صدق میکنه
                  مداری که شما گفتین یک نقشه کامل ازش اگه دارین برام بذارین من روش کار کنم یک نقشه تر و تمیز بذارین اگه منظورتون اونه که شکلشو در چند پست قبلی دادین من دقیق نمیتونم بدونم چی به چیه دقیقا از چه پ امپی استفاده میکنید و این که به نظر ایزوله نمیاد ممنون میشم یک نقشه تر و تمیز بذارین با تشکر از شما دوست عزیز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                    مشکل سوم اینه که اگه این مدارها رو بدون مصرف کننده اگه استفاده کنیم منظورم اینه که بار بهش وصل نباشه خازن الکترولیت خروجی اگه ظریفتش کمتر از 250 یا 400 ولت باشه میترکه و خطرناکه و زنر هم می سوزه فکر کنم دلیلش این باشه که خازن بار حساب میشه براش و حتی اگه خازن ولتاژ بالا هم باشه و مصرف کننده به اون وصل نباشه وقتی که مدار رو به برق بزنیم خود خازن مصرف کننده محسوب میشه و برق مصرف میشه
                    با پوزش، این قسمت نیاز به تجدید نظر نویسنده داره!
                    برای مثال
                    1- اگه تو طراحیمون توان زنر رو درست انتخاب کنیم ، هیچ وقت نمیسوزه.

فکر کنم دلیلش این باشه که خازن بار حساب میشه براش
                    2- وقتی بار از اینگونه مدارات حذف میشه، همه اون مقدار توان خروجی توسط زنر (بدون خراب شدنش) مصرف میشه. پس دلیلی نداره خازن و دیگر قطعات بسوزند.
                    و اما بدون بار، اگه خازن الکترولیت ما 400 ولتی باشه، حتی با برداشتن زنر ، ولتاژ تا 311 ولت بالا میره و دیگه جریانی کشیده نمیشه. پس اینجا خازن مثل بار عمل نمیکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                      با پوزش، این قسمت نیاز به تجدید نظر نویسنده داره!
                      برای مثال
                      1- اگه تو طراحیمون توان زنر رو درست انتخاب کنیم ، هیچ وقت نمیسوزه.
                      2- وقتی بار از اینگونه مدارات حذف میشه، همه اون مقدار توان خروجی توسط زنر (بدون خراب شدنش) مصرف میشه. پس دلیلی نداره خازن و دیگر قطعات بسوزند.
                      و اما بدون بار، اگه خازن الکترولیت ما 400 ولتی باشه، حتی با برداشتن زنر ، ولتاژ تا 311 ولت بالا میره و دیگه جریانی کشیده نمیشه. پس اینجا خازن مثل بار عمل نمیکنه.
                      بله مثلا اگه خروجی حدود 3 وات باشه و زنر 3 وات یا بالاتر باشه احتمالا نمیسوزه منظور من همین زنر های یک وات بود که من اکثرا دیدم یا اونهایی که کمتر از یک واتن ولی بلاخره همونطور که خودتون هم نوشتین همه توان توسط زنر مصرف میشه پس بدون بار هم مصرف همون حدوده که با باره ولی در مورد اینکه اگه زنر رو برداریم و خازن الکترولیت 400 ولتی باشه دیگه خازن مثل بار عمل نمیکنه و جریان نمیکشه رو مطمئنی ؟ فردا برم امتحان کنم چون من از این مدار ها زیاد درست کردم با تشکر از شما

دیدگاه

این نوع تغذیه ها ، از شبکه همیشه مقدار ثابتی جریان میکشند. وقتی مصرف بار کم میشه بقیه رو زنر تلف میکنه و برعکس.

مثلا اگه خروجی حدود 3 وات باشه
                        سه وات با تغذیه خازنی :surprised:

در مورد اینکه اگه زنر رو برداریم و خازن الکترولیت 400 ولتی باشه دیگه خازن مثل بار عمل نمیکنه و جریان نمیکشه رو مطمئنی ؟
                        آره، خیالت راحت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                          این نوع تغذیه ها ، از شبکه همیشه مقدار ثابتی جریان میکشند. وقتی مصرف بار کم میشه بقیه رو زنر تلف میکنه و برعکس.
                          آره، خیالت راحت.
                          من یک چیزی رو متوجه نشدم فرض کنید اصلا زنر نذاریم (کاری که من در اکثر مدارها میکنم) و خازن الکترولیت 400 ولتی هم بعد از پل دیود بذاریم حالا فرض کنید که باری به مدار وصل نباشه پس مدار جریانی نمیکشه؟ یا در حد جزئی میکشه یا به اندازه وقتی که بار بهش وصله جریان میکشه؟مثلا اگه مدار برای یک وات طراحی شده باشه در حالتی که بار بهش وصل نباشه هم یک وات رو میکشه بدون زنر منظورمه و فقط با یک خازن 400 ولتی؟

دیدگاه

وقتی بار قطع باشه و خازن الکترولیت 400 ولتی باشه و زنر هم تو خروجی نداشته باشی، به محض وصل برق، خازن تا 311 ولت شارژ میشه و تو اون ولتاژ میمونه و دیگه از شبکه جریانی کشیده نمیشه.

دیدگاه

اگه باری هم نداشته باشی بازم هم توان از شبکه کشیده می شه البته از نوع راکتیو که اتفاقا برای اکثر جاها که بار از نوع سلفیه( مثلا مهتابی ها) مناسب هم هست و باعث تصحیح فاز میشه
                              اما اگه اون مقاومت 100 اهم توی ورودی گذاشته باشی مقداری جزئی توان اکتیو روی اون به خاطر این جریان رفت و برگشتی تلف میشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X