اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقاومت متغیر و اپتوکوپلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقاومت متغیر و اپتوکوپلر

سلام
    یه چند تا سوال دارم در مورد اپتوکوپلر و مقاومت متغیر (پتانسیومتر)
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

در مورد اپتوکوپلر:
    1-اساس کار اپتوکوپلر چیه ؟
    2-چه جوری کار می کنه ؟
    3-کاربرد اون کجاست ؟

در مورد مقاومت متغیر:
    1-این مقاومت ها دو نوع هستند یه سری اندازه کوچکی دارند و با پیچ گوشتی می شه مقدارش رو تغییر داد یه نوع دیگه اندازه بزرگی دارند و با دست قابل تغییرند. تفاوت این دو در چیه ؟
    2- از روی عددی که روی اونا نوشته چه جور میشه محدوده تغییرات اونو فهمید ؟
    3- هر پتانسیومتر 3 پایه داره . این پایه ها رو چه جوری به مدار وصل می کنن؟

پاسخ : مقاومت متغیر و اپتوکوپلر

سلام دوست عزیز
    پاسخ در مورد opto coupler ها :

همانطور که از اسم و شکل این قطعه مشخصه این المان بر اساس نور منتشر شده به یک دیود دریافت کننده نور کار میکنه و میشه گفت اساس کار این المان بر پایه نوره.
    نحوه کار opto coupler ها اینه که با دادن یک ولتاز dc به پایه های 1 و2 میتوان از خروجی4و5 یک swich دریافت کرد.
    یا واضح تر بگم خروجی اون مثل یک swich عمل میکنه.
    کاربرد opto coupler ها در مداراتی است که ما میخواهیم ورودی را از خروجی و یا برعکس ایزوله کنیم.
    این عمل ایزولاسیون باعث وارد نشدن نویز از ورودی به مدار یا برعکس میشود. و در کل المان خوبیه!

دیدگاه

اونایی که اندازه بزرگ دارند volume نامیده میشوند.مثل عکس زیر

واونایی که کوچیکترند potentiometer نامیده میشوند.مثل عکس زیر

این مقاومتها در مقدار با یکدیگر تفاوت ندارند, ولی هرکدام از انها برای کاربردهای خاص خود تعریف میشوند.
      برای مثال volume ها در مواردی استفاده میشود که نیاز باشد کاربر به ان دسترسی پیدا کند. مثل volume های رادیو , ضبط و پخشها , منبع تغذیه انالوگ و .....
      و معمولا پتانسیومتر ها در داخل مدار که فقط سازنده و تعمیر کار به ان دسترسی دارند استفاده میشوند.
      در مورد محدوده برای volume ها: به طور مثال B 10K به معنی10K میباشد.واضح تر بگم تو volume ها برای تعریف رنج معمولا از B استفاده میکنند.
      در مورد پتانسیومتر ها : برای محاسبه رنج انها باید اعداد اول و دوم را که اعداد مهم تلقی میشوند در محاسبه منظور کرد وعدد سوم تعداد صفر ها را مشخص میکند.
      مثال
      103=10000اهم=10K
      200000=204اهم=200K
      3000000=305اهم=3Mاهم

دیدگاه

دوست عزیز
        فرق خاصی بین این 3 پایه وجود نداره,فقط پایه وسط بین پایه 1و3 مشترکه.
        اگر بخوای به یک مقاومت متغییر دست پیدا کنی باید از یک پایه کناری وپایه وسط استفاده کنی.

همانطور که از نقشه بالا مشخصه با تغییر volume یا پتانسیومتر میتوان مقدار ولتاژ خروجی رو تغییر داد.
        موفق باشی.

دیدگاه

آقا سلام
          اومدم توضیح بدم دیدم آقا میلاد این قدر جامع توضیح داده که جای حرف نیست.
          متشکرم.
          محمد گاراژیان :agree: :applause:
          اگر همه مردم به اندازه چیز هایی که میدانستند حرف میزدند په سکوتی برقرار میشد!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد گاراژیان
            آقا سلام
            اومدم توضیح بدم دیدم آقا میلاد این قدر جامع توضیح داده که جای حرف نیست.
            متشکرم.
            محمد گاراژیان :agree: :applause:
            بله خیلی خوب گفتن

ولی اپتوکوپلر رو درست متوجه نشدم چه جوری ایزولاسیون رو انجام می ده شاید چون ارتباط الکتریکی بین ورودی و خروجی وجود نداره و ارتباط از طریق نوره ، درسته؟ اون وقت نویز بیچاره نابود می شه. با این حساب عاقلانه اینه که الکترونیک رو بذاریم کنار و با نور کار کنیم :smile:

در مورد پتانسیومتر ها از هر سه پایه توی نقشه مدار استفاده می شه .
            این طور که من متوجه شدم پایه های کناری 1 و 3 هستند و پایه وسط 2 هستش . پایه های کناری ترتیبشون فرقی نداره و هر کدوم به جای هم میتونن استفاده بشن ولی پایه وسط مهمه . درست گفتم ؟
            ولوم و پتانسیومتر واقعا با هم فرقی ندارن مثلا توی توان و این جور چیزا؟

دیدگاه

بله خیلی خوب گفتن

ولی اپتوکوپلر رو درست متوجه نشدم چه جوری ایزولاسیون رو انجام می ده شاید چون ارتباط الکتریکی بین ورودی و خروجی وجود نداره و ارتباط از طریق نوره ، درسته؟ اون وقت نویز بیچاره نابود می شه. با این حساب عاقلانه اینه که الکترونیک رو بذاریم کنار و با نور کار کنیم icon_smile

در مورد پتانسیومتر ها از هر سه پایه توی نقشه مدار استفاده می شه .
              این طور که من متوجه شدم پایه های کناری 1 و 3 هستند و پایه وسط 2 هستش . پایه های کناری ترتیبشون فرقی نداره و هر کدوم به جای هم میتونن استفاده بشن ولی پایه وسط مهمه . درست گفتم ؟
              ولوم و پتانسیومتر واقعا با هم فرقی ندارن مثلا توی توان و این جور چیزا؟
              درسته دوست عزیز همانطور که گفتی اساس کار opto coupler ها بر پایه نوره . اینو هممونم میدونیم که نور رسانای الکتریکی نیست.
              در مورد ولوم ها و پتانسیو متر ها دقیقا همین منطق درسته و پایه 2 مهمه. اگر شما پایه 1و3 ولوم یا پتانسیو متر رو با ولتمتر اندازه بگیری مقاومت کل اون ولوم یا پتانسیو متر رو بهت نمایش میده.واضح تر بگم اگه می خوای یه مقاومت ثابت داشته باشی از پایه 1و3 استفاده کن.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                بحث مقاومت های متغییر به ولوم ها و پتانسیومتر ها ختم نمیشه و چندین نوع دیگه مقاومت متغییر داریم.
                اینم چند نمونه!
                Multi Turn ها: این مقاومت های متغییر در کارهایی که نیاز به رنج دقیق مقاومت است استفاده میشود.رنج این مقاومت ها صدمی تغییر می کند.

Logarithm Resistor: همانطور که از اسمش پیداست, در این نوع مقدار مقاومت با زاویه چرخش نسبت لگاریتمی دارد و خطی نیست.

دیدگاه

میشه در مورد این لگاریتمی یکم بیشتر توضیح بدین؟؟
                  خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X