اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ

سلام به همه همدردان عزیز که درد بی درمان برق و ایده نو دارین :nice:
    خوب باید بگم که این تاپیک رو به پیشنهاد ahmadmn عزیز ایجاد کردم اولا
    ثانیا من میخام که با یه هزینه خیلی کم بتونیم یه اسیلوسکوپ خیلی ساده داشته باشیم
    ثالثا من هم کم وقت دارم هم کم سوادم پس باید کمکم کنین :applause:
    رابعا یه ایده اولیه و یه مدار اولیه هم دارم ولی نیاز به توسعه داره
    خوب ببخشین باید شروع کنیم: منتظر باشین: :job:

پاسخ : مدار تبدیل تلویزیون به اسیلوسکوپ

این از اولیش
    اگه یه سرچ خیلی مختصر بکنین متوجه میشین که این کار خیلی نویی هم نیست و دو جور مدا ر میتونینی پیدا کنین:
    نوع اول اینکه یه مداری هست که به ورودی آنتن وصل میشه وتو فرکانس صوتی کار میکنه و اساسا مدار تبدیل نیست اینو در زیر میتونین ملاحظه کنین:

نوع دوم هم که مستقیم به سیم پیچ های عمودی و افقی وصل میشه و من شخصا فکر میکنم محدودیتهاش کمتره و آزادی عملمون بیشتر ومن این راه رو پیشنهاد میدم البته من مداری از این دست رو تو ایترنت نیافتم ولی تو یه کتابی دیده بودم که با کلی ذوق قوشوق بستم ولی کار نکرد ولی من نا امید نشدم و خودم روش کار کردم:
    ادامه دارد

دیدگاه

اولین بار بود که یه عکس میذاشتم ببخشین اگه یه کم خیلی بزرگ بود
      ایده ای که من دارم اینه ما به سیم پیچ افقی یه سیگنال دندان اره ایی میدیم تا تفنگ الکترونی صفحه رو به صورت یه خط افقی از اولین نقطه تا آخرین نقطه نورانی با سرعت یکنواخت جاروب بکنهو به سیم پیچ عمودی هم سیگنال مورد نظر رو میدیم تا تفنگ فقط نقاط ی رو که سیگنال مورد نظر میگه رو نشون بده به همین راحتی
      البته اینقدر را هم راحت نیست ها نظر شما چیه؟

دیدگاه

مثل اینکه دوستان خیلی استقبال نکردن ولی برای بی خیال شدن یه کم زوده
        بگذریم
        ما باید یه مدار مولد رمپ داشته باشیم که هم با سیگنالی که میخایم نشونش بدیم سینک باشه (چون اگه سینک نباشه تصویر رو تلویزیون حرکت میکنه و چون سرعت حرکت زیاده ما فقط یه نوار نورانی میبینیم) وهم باید بتونیم فرکانسشو تغییر بدیم تا بشه سیگنال رو روی صفحه باز و بسته کرد
        پس من ابتدا اومدم با یه مقایسه کننده یک سیگنال مربعی ساختم با این کار یه مربعی سینک با فرکانس سیگنال ورودی ساختم بعد با یه مقسسم فرکانس فرکانسشو متغیر کردم و دست آخر هم با این مربعی سینک فرکانس متغیر یک رمپ یا همون دندان اره ای تولید کردم ببینین:

دیدگاه

سلام ، سلام جان ( چی شد :biggrin: )
          خسته نباشی جدا
          ایده جالبیه ولی اگه لطف کنی یه کم روال کار رو بیشتر توضیح بدی ممنون میشم مثلا همین جاروب کردن صفحه توسط تفنگ کاتدی رو

دیدگاه

جالبه اگه عملی باشه.
            خیلی ایده ها بود که به اتمام نرسید.
            ببینیم شما چیکار میکنید. ولی اینو بگم کی از اسیلوسکپ 40 تومنی ( تقریبا ) بدش میاد؟؟؟؟ :mrgreen:
            کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

با سلام
              ببخشید یه کم دیر به دیر میام
              در مورد توضیح مدار باید بگم که یه توضیح مختصر اولش دادم و گفتم که این مدار ناقصه و برای تکمیل کردنش باید کمکم کنین.
              در ضمن من مدار رو در سه بخش جداگانه به صورت تقریبا مفصل توضیح میدم وبرای هر مدار از دوستان میخام که اگه جایگزین بهتری دارن بدن که جایگزینش بکنم تا مدار نهایی بهتر و با کیفیتتر کار کنه.
              یکی از دوستان هم در مورد کار کردنش پرسیده بود که باید بگم من همین مدار ابتدایی رو رو بردبورد بستم و تونستم رتوی تلویزیون سیاه سفید یه سیگنال سینوسی رو ببینم و باز وبسته اش بکنم ولی چون درایور سیم پیچ ها یعنی همون طبقه پوش پول ساده طبقه آخر خیلی حرفه ای نبود یه مشکلاتی داشت.

دیدگاه

ببخشین بازم خیلی دیر شد یه مدت بود سایت بالا نمیومد شاید از کامپیوتر من بود به هر حال
                انحراف یا مرور اشعه در لامپ تصویر گیرنده تلویزیون بطور الکترومغناطیسی صورت می گیرد برای اینکار از دو جفت سیم پیچ انحراف موسوم به یوک (yoke) یا نوع گردند و درست پشت محفظه شیپوری لامپ قرار می گیرد. سیم پیچهای مذبور بوسیله جریان دندان اره ای که ـ از خروجی دو سیستم افقی و عمودی بهآ‌آنها داده می شود، میدان مغناطیسی لازم را برای مرور افقی و عمودی اشعه و تولید راستر، تهیه می نمایند.
                جریان انحراف و شیوه تولید آن:
                در گیرنده تلویزیونی زمانی یک تصویر خوب بدست می آید که خطوط تشکیل دهنده تصویر با فواصل یکسان و با سرعتی یکنواخت مرور داده شود. از اینرو برای تولید یک تصویر حقیقی، اشعه الکترونی بایستی بطور خطی مرور کند برای مرور خطی اشعه برای هر یک از دو سیستم عمودی و افقی به یک موج دندان اره ای نیازمندیم که دارای دو خاصیت باشد:
                1ـ افزایش دامنه آن بتدریج و آهسته صورت گیرد 2ـ کاهش دامنه آن بسیار تند باشد

بطور مشخص در مرور افقی، شروع رفت در نقطه (1) زمانی است که شعاع الکترونی در لبه چپ راستر است درنقطه (2) موج دندان اره ای شعاع الکترونی در لبه راست می باشد. در این زمان، برگشت بین نقاط 2 و 3 انجام می شود که به آن برگشت برابر چپ راستر است. نقطه (3) شروع خط دیگری برای بار بعدی مرور افقی است. مشابه آن برای مرور عمودی، نقطه (1) در زمانی است که شعاع الکترونی در بالای راستر قرار دارد و نقطه (2) مربوط به زمانی می باشد که شعاع الکترونی در پایین است در این لحظه، برگشت بین نقاط 2 و 3 زمان برگشت عمودی به بالای صفحه است. نقطه 3 علامت شروع میدان تصویر دیگری برای بار بعدی مرور عمودی است.

دیدگاه

پست قبلی که جاروب کردن صفحه توسط تفنگ کاتدی رو در تلویزیون یه جورایی توضیح میداد
                  خوب حالا بریم سراغ طبقه اول مدار یعنی طبقه ورودی با این توضیح که من سعی میکنم کل مدار رو در سه طبقه جدا جدا توضیح بدم و در هر طبقه اگه کسی مدار بهتری برای جایگزینی تو اون طبقه داره بگه وگرنه اگه فکر میکنه که همون مدار من بهترینه یه تشکر بزنه که من بفهمم وبرم سراغ طبقه بعد
                  طبقه اول یه مقایسه کننده است و دو برای دو منظور در ورودی بسته شده اول اینکه یک امپدانس ورودی بالا داشته باشیم (مثل ولتمتر)و دوم اینکه بتونیم با مقایسه سیگنال با یک سطح ولتاژ ثابت بتونیم یک موج مربعی بافرکانس برابر با سیگنال کذایی داشته باشیم حال اگه پیشنهادی در این مورد برای بهبود مدار دارین بگین
                  اینم از مدار طبقه اول:

دیدگاه

با این کار شما فرکانس رو حفظ کردی ولی دامنه سیگنال خروجی چی ؟ این مدار هر ولتاژ ورودی رو بهش بدی دامنه ش میشه دو برابر ولتاژ تغذیه پ امپ !

دیدگاه

ببخشین یا من خوب توضیح ندادم یا شما کامل نخوندین
                      ما لازم نیست که دامنه و دیگر مشخصات سیگنال رو حفظ کنیم ما سیگنال رو در آخرین مرحله و به صورت جدا بعداز یک تقویت توان به سیم پیچ عمودی میدیم ودر اینجا فقط میخایم یه موج رمپ یا همون دندان اره ای همزمان یا سینک با سیگنال بسازیم که فرکانسش قابل تغییر باشه و این سیگنال روبه سیم پیچ افقی میدیم سیگنال باید رمپ باشه چون که ما میخایم در قسمت افقی صفحه رو به صورت یکنواخت جاروب بکنیم بعد از اینکه به آخرین نقطه رسیدیم ببه اولین نقطه برگردیم و... باید سینک باشه تا سیگنل رو که نشون داد سیگنال حرکت نکنه ودر آخر باید فرکانسش متغیر باشه تا بتونیم هر چند تا سیکل از سیگنال رو که میخایم بتونیم نمایش بدیم یعنی سیگنال رو رو صفحه بتونیم باز و بسته بکنیم

دیدگاه

بابت توضیح ممنون الان دیگه کامل جا افتاد :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط s@l@m
                          این از اولیش
                          اگه یه سرچ خیلی مختصر بکنین متوجه میشین که این کار خیلی نویی هم نیست و دو جور مدا ر میتونینی پیدا کنین:
                          نوع اول اینکه یه مداری هست که به ورودی آنتن وصل میشه وتو فرکانس صوتی کار میکنه و اساسا مدار تبدیل نیست اینو در زیر میتونین ملاحظه کنین:

نوع دوم هم که مستقیم به سیم پیچ های عمودی و افقی وصل میشه و من شخصا فکر میکنم محدودیتهاش کمتره و آزادی عملمون بیشتر ومن این راه رو پیشنهاد میدم البته من مداری از این دست رو تو ایترنت نیافتم ولی تو یه کتابی دیده بودم که با کلی ذوق قوشوق بستم ولی کار نکرد ولی من نا امید نشدم و خودم روش کار کردم:
                          ادامه دارد
                          با سلام عکس ها چرا نمایش داده نمیشوند

دیدگاه

سلام
                            لطفا لینک دانلود عکس ها رو بزارید

عکس ها باز نمیشن

دیدگاه

نقشه این اسیلوسکوپ توی کتاب مجموعه مدار جلد 1 بود فکر کنم از محمود بخت آور هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X