اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور دما برای فواصل طولانی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور دما برای فواصل طولانی

سلام دوستان
    من می خوام یک سنسور دما رو در فاصلهای حدود 150 متر از مدار قرار بدم میتونید سنسوری رو به من معرفی کنید که بتونم این کارو انجام بدم

پاسخ : سنسور دما برای فواصل طولانی

باید اطلاعات سنسور را به جریان یا فرکانس تبدیل کنی و بفرستی.
    انتخاب سنسور بستگی به رنج دمای مورد نظرتون داره.
    مثلا اگه زیر 150 درجه باشه ایسی هاش تو بازار هست که من الان شمارش یادم نیست ولی میتونم پیدا کنم
    اگه دماش بالاتره که ترموکوپل یا rtd میخاد

دیدگاه

نه رنج دمایی زیاد مهم نیست فقط مشکل فاصله

دیدگاه

سلام دوستان و اساتید عزیز
        میشه این کارو انجام بدم؟؟؟؟
        من بیام مداری طراحی کنم که دمای یک سالن رو با 8عدد سنسور که در نقاط مختلف نصب میشوند اندازه گیری کنم و در فاصله دورتر (تقریبا 200متر) رویpc نمایش بدم. میخوام مدار رو به شرح زیر طراحی کنم لطفا بنده را راهنمایی کنید و اگر نکته ای بود بگید.

من قصد دارم از 6 تا سنسور smt160 استفاده کنم و بلافاصله خروجی هر سنسور رو به یک max485 بدم و 200متر دورتر مجددا یک max485 دیگه بزارم و خروجی این ای سی رو به atmega8 بدم و بعد روی pc نمایش بدم یعنی در کل 8 تا smt160 و 16 تا max485 و 1 دونه atmega8 .

به نظر شما سیستم کار میکنه (البته قیمت زیاد مهم نیست.) لطفا اگه نکته ای هست بگید. ممنونم.

دیدگاه

بنظر من میشه.
          اگه max485 باعث تغییر dutycycle ای سی نشه.

دیدگاه

اساتید کمک کنید...چیکار کنم؟؟؟
            خوب dutycycle تغییر میکنه؟؟

دیدگاه

سلام

اگر قیمت برای کار شما مهم نیست میتونید برای هر سنسور رو با یه میکرو بخونید و بعد به نوبت با استفاده از ماژول های فرستنده به میکرو اصلی که به یگ گیرنده متصل است ارسال کنید .

در کل شما 6 تا slave و یک master دارید .
              در میان مردم پی دستی هستم پی گرمای نگاهی حتی در پس این همه چشم سردی غربت انسان پیداست
              در پس، این همه نور این همه رنگ چه کسی میبیند اشک آن کودک را چشم آن مردی را
              که شبانگاه، سر افکنده ز شرم و به یاد طفل اش بی صدا میگرید، می شکند
              آری این شهر من است این همان شهر شما است در پی چشمی باش که نگاه اش آبی است و پر از نم نم باران بهار

دیدگاه

فکر نکنم به راحتی بشه هم زمان سازی کرد خیلی سخته و به این راحتی ها هم نیست اگه من جای تو بودم از همین اول با6 تا فرستنده می فرستادم به 6 تا هم می خوندم خودتو هم عذاب نده
                معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

یه راه خیلی ساده که تا 200 متر مطمئنا جواب میده 100٪

فقط باید Duty Cycle را هر چی بدست آوردی معکوس کنی همین :
                  mrgreen:
                  http://www.4shared.com/file/145854581/7287731/smt.html
                  فرزندم در راه است

دیدگاه

وااااااااااای راست میگی مطمئنی :eek:
                    خوب میشه یه لطف کنی بیشتر توضیح بدی من نوفهمم :mrgreen:یعنی چه معکوس کنمش؟؟؟
                    من الان یه برنامه نوشتم براش و سنسورو را انداختم ولی اینکه میگید بر عکسش کنم یعنی اگه معکوس کنم دیوتی سایکلشو برنامش و چیکار کنم؟کجاشو باید تغییر بدم؟؟ ممنونم از راهنماییها و کمکای بی دریغتون

دیدگاه

سلام
                      ببینید در اینجا ما 2 تا ترانزیستور داریم که اولی (BD139) بصورت امیتر مشترک بسته شده و با یه مقاومت در حد کیلو اهم (مثلا 8.2 یا 10 کیلو اهم) به خروجی smt160 متصل شده که جریانی در حدود نیم میلی آمپر از smt میکشه که خیلی خوبه (چون smt تا 20 میلی هم میتونه بده) .
                      ترانزیستور دوم باید یه ترانزیستور نیمه قدرت باشه که ذر حالت کلکتور مشترک (بافر) جریان خوبی بتونه بده مثلا TIP41 که بتا پایینی داره (15 تا 40) که چون جریان پایینه ما 40 میگیریم.
                      طرز کار مدار اینطوریه که اگه خروجی smt160 صفر باشه (0 ولت باشه) ترانزیستور اول (BD139) خاموشه ولی بیس دومی(TIP41) از طریق مقاومت R2 تغذیه میشه پس روشنه پس سمت میکرو که یه مقاومت 330 اهم هست تقریبا 5 ولت داریم (مثلا 4.2 ولت) یعنی 1.
                      حالا اگه خروجی smt160 یک (5 ولت ) باشه ترانزیستور اول روشن میشه و نمیذاره جریان تو بیس دومی بره و همه جریان را سینک میکنه پس دومی خاموشه و سمت میکرو یه مقاومت PullDown داریم که باعث میشه ورودی میکرو 0 بشه.
                      پس با توجه به این مطالب پریود ثابت میمونه ولی زمان 1 و صفر بودن معکوس میشه ولی اصلا مهم نیست چون شما همون زمان 1 بودن را حساب کن و از کل پریود کم کن حالا این عدد را به جای Duty Cycle در فرمول قرار بده
                      تذکر :mrgreen:
                      میتونی از 2 تا ترانزیستور BD139 استفاده کنی هم بعنوان بافر وهم بعنوان امیتر مشرک
                      اگه بازم سوالی بود در خدمتم
                      اگه جواب گرفتی دعا یادت نره
                      یا علی
                      فرزندم در راه است

دیدگاه

سلام علیرضا جان
                        واقعا ازت ممنونم خیلی عالی توضیح دادی :applause:
                        خیلی خیلی متشکرم
                        علی یارت حق نگهدارت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...