اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانزیستور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانزیستور

در مورد ترانزیستور یک اطلاعات کلی می خواهم
    ازش هیچی نمیدونم
    پاسخ : ترانزیستور

اول باید بگم که در صفحات قبلی بحث هایی در این مورد هست.شما باید تنها در بالای صفحه روی کلید ی که برای صفحات دیگر گذاشته شده کلیک کنید،شاید بتونید زودتر به پاسخ خود برسید و مجبور به انتظار نباشید.منظور این علامت است((صفحه: [1] 2 3 ... 16 ))
    پس من خلاصه ای می گویم .
    ترانزیستور اکثراً قطعه ای سه پایه است که برای کنترل ولتاژ یا جریان از آن استفاده می کند.کار آن اینگونه است که یکی از پایه ها برای کنترل است و دوپایه دیگر برای ورودی و خروجی.
    ما ترانزیستور هایی متنوعی داریم .اما من از بی جی تی ها کمی سخن می گویم که در مدارات گسترده بیشتر کاربرد دارد.این نوع ترانزیستور دارای سه پایه است.یکی را بیس گویند و یکی را امیتر و دیگری کلکتور.امیتر ورودی ترانزیستور است و کلکتور خروجی است و بیس (به معنی اساس کار ، مبنای کار و...) کنترل کننده میزان خروجی است.
    جریان را آبی فرض کن و سیم را جوی آب،آنگاه ترانزیستور را سدی کوچک.آب به سد که رسید نخست از ورودی سد باید وارد شود تا به پشت سد برسد.آنگاه باید از دریچه سد بگذرد تا به خروجی سد برود و از سد خارج شود.این دریچه را همان بیس فرض کن.کار بیس خیلی شبیه کار دریچه سد است.اگر ما دریچه را ببندیم آبی از سد بیرون نمی رود.اما اگر ما دریچه را کمی باز کنیم آب کمی از سد خارج می شود.باز اگر دریچه را بیشتر باز کنیم آب بیشتری از سد عبور می کند.بیس همین چنیین کاری رو می کند.اگه ما جریان کمی به بیس اعمال کنیم در نتیجه ترانزیستور روشن شده و اجازه عبور به جریانی که به امیتر آمده می دهد تا وارد کلکتور شود و از ترانزیستور خارج شود.
    اما اگر ما این جریان اعمالی به بیس را بیشتر کنیم جریان بیشتری از ترانزیستور عبور می کند
    و....
    البته اگه ب آدرس زیر هم مراجعه کنی بد نیست.در اینجا یه کم بیشتر می تونی اطلاعات کسب کنی

http://wiki.eca.ir

شکر که این سرا را دست بشر نداد
    ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
    ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

من تمام تئوریات در مورد ترانزیستور را می دانم فقط بگید چطوری ازش در مدار استفاده کنیم مثلا مقاومت بایاس چقدر باشه و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهریار رجب زاده
        فقط بگید چطوری ازش در مدار استفاده کنیم مثلا مقاومت بایاس چقدر باشه و ...
        سلام
        سوالت خیلی کلیه چون طراحی آرایش ترانزیستور تو جاهای مختلف مثلا تقویت کننده یا به عنوان سوئیچ فرق میکنه
        اما در مورد تقویت کننده باید بگم تموم المانها با همون مباحث تئوری که به قول خودت بلدی
        [quote author=شهریار رجب زاده ]
        من تمام تئوریات در مورد ترانزیستور را می دانم
        [/quote]
        قابل محاسبه است در مورد سوئیچ هم باید بگم اکثر موارد از یه مقاومت مثلا 100 اهم تو بیس ترانزیستور فقط استفاده میشه و کلکتور به عنوان ورودی و امیتر خروجی است بیس هم به عنوان فرمان دهنده استفاده میشه (البته حالت های دیگه هم هست)
        ببخشید اطلاعات فنی زیاد ندارم امیدوارم به دردت خورده باشه

:rolleyes: :rolleyes:

دیدگاه

[quote author=علی راه انجام link=topic=33287.msg160648#msg160648 date=1257159726
          ترانزیستور اکثراً قطعه ای سه پایه است که برای کنترل ولتاژ یا جریان از آن استفاده می کند.کار آن اینگونه است که یکی از پایه ها برای کنترل است و دوپایه دیگر برای ورودی و خروجی.
          ما ترانزیستور هایی متنوعی داریم .اما من از بی جی تی ها کمی سخن می گویم که در مدارات گسترده بیشتر کاربرد دارد.این نوع ترانزیستور دارای سه پایه است.یکی را بیس گویند و یکی را امیتر و دیگری کلکتور.امیتر ورودی ترانزیستور است و کلکتور خروجی است و بیس (به معنی اساس کار ، مبنای کار و...) کنترل کننده میزان خروجی است.
          جریان را آبی فرض کن و سیم را جوی آب،آنگاه ترانزیستور را سدی کوچک.آب به سد که رسید نخست از ورودی سد باید وارد شود تا به پشت سد برسد.آنگاه باید از دریچه سد بگذرد تا به خروجی سد برود و از سد خارج شود.این دریچه را همان بیس فرض کن.کار بیس خیلی شبیه کار دریچه سد است.اگر ما دریچه را ببندیم آبی از سد بیرون نمی رود.اما اگر ما دریچه را کمی باز کنیم آب کمی از سد خارج می شود.باز اگر دریچه را بیشتر باز کنیم آب بیشتری از سد عبور می کند.بیس همین چنیین کاری رو می کند.اگه ما جریان کمی به بیس اعمال کنیم در نتیجه ترانزیستور روشن شده و اجازه عبور به جریانی که به امیتر آمده می دهد تا وارد کلکتور شود و از ترانزیستور خارج شود.
          اما اگر ما این جریان اعمالی به بیس را بیشتر کنیم جریان بیشتری از ترانزیستور عبور می کند
          و....

[/quote]

این مطلبی که اشاره کردید فقط برای بیس مشترکه یا فرقی نداره

دیدگاه

باید بگم که این که گفتم کار کلی یک BJT است.حالا با چه آرایشی بسته شود فرق نمی کند و ما عموماً برای درک از این تعریف استفاده می کنیم.اگه به همان گفته ها برگردی خواهی دید که ما تعریفی کلی از این نوع ترانزیستور کرده ایم.البته بعضی جاهای خاص(خیلی کم) این تعریف کمی کاربرد خود را برای تحلیل از دست می دهد.
            شما اگر شیر آب آشپزخانه خانه خود را هم تصور کنید ،می توانید در ذهن خود شبیه سازی مشابه هی برای درک کار یک ترانزیستورBJT داشته باشید.اگر به شیر منزلتان نگاه کنید یک لوله به شیر وصل است تا راهی باشد برای ورود آب به شیر و یک سر شیر هم این شیر دارد تا بتوانید آب را با آن کم و زیاد کنید.بجز این دو این شیر یک خروجی هم دارد تا شما بتوانید از آب استفاده کنید.مثلاً دست خود را بشویید.
            همانگونه که لوله ای برای ورود آب به شیر لازم است ،سیمی هم لازم است که قطب منفی را به امیتر بی جی تی نوع ان پی ان متصل کند.این سیم ورودی به ترانزیستور است.
            همانگونه که سر شیر جریان آب(میزان آب خروجی از شیر) را تنظیم می کند ، بیس هم جریان گذرنده از ترانزیستور را کم و زیاد می کند.

و همانگونه که برای خروج آب از شیر راهی لازم است ، برای خروج جریان از ترانزیستور هم راهی لازم است که ما کلکتور می نامیم

در بابیلون برای این واژه ها نوشته شده:
            collector=کلکتور،راه اب زهکش ،کولکتور،جاروى الکتریکى ،تحصیلدار،جمع کننده ،فراهم اورنده ،گرد اورنده

base=پایین ،زیربناى پیست اسکى ،پى ،قاعده در هندسه ،مقر،کف ،مبناى یکان ،مبناى توزیع ، )pl.bases(ته ،پایه ،زمینه ،اساس ،بنیاد،پایگاه ،ته ستون ،تکیه گاه ،فرومایه ،بنیان نهادن ،مبنا قراردادن ،مبنا،پست ،شالوده
            علوم مهندسى : بیس ترانزیستور،باز

emitter=ساطع کننده ،تشعشع کننده ،منتشر کننده ،ساتع کننده؛electron emitterعلوم مهندسى : منبع الکترون؛

شکر که این سرا را دست بشر نداد
            ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
            ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

سلام.
              اگه اطلاعات کاملی در مورد ترانزیستور می خوای من بهت کتاب الکترونیک درکتر میرعشقی معرفی میکنم.این کتاب تو ئانشگاها هم تدریس میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X