اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه اندازه گبری ولتلژ ac با adc داخلی.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه اندازه گبری ولتلژ ac با adc داخلی.

سلام دوستان.یک پروژه دانشجویی دارم (اسیلوسکوپ)با بیسکام میخواستم بپرسم چطوری با adc داخلی میتونم ولتاژ ac اندازه گیری کنم.لطفا کمک کنید.

پاسخ : چگونه اندازه گبری ولتلژ ac با adc داخلی.

سلام
    در وهله اول باید مطمئن باشین که پیک ولتاژی که میخواین به میکرو بدین باعث آسیب میکرو نشه :surprised:
    روشی که به نظر من میاد اینه که اگر فرکانس ولتاژ ورودی رو بدونین و موجتون دارای پیکهای مثبت و منفی برابر (از نظر مقدار) باشه با تعداد نمونه گیری مناسب (به حدی که نمونه گیری از پیک ولتاژ ac صورت بگیره)
    و مقایسه این مقادیر نمونه برداری شده به پیک ولتاژ دسترسی پیدا می کنید.
    در واقع الگوریتم کار به این صورت هست که نمونه برداری رو تا حدی ادامه میدین که مقدار نمونه برداری شده از مقدار نمونه برداری فبلی بیشتر باشه.
    به محض اینکه مقدار نمونه برداری شده از مقدار قبلی کمتر شد بعنی پیک در مرحله قبل نمونه برداری شده.
    در واقع در هر مرحله باید مقدار نمونه برداری شده رو در یک متغیر ذخیره و با آخرین مقدار مقایسه کنید.
    البته این سریعترین الگوریتمی بود که به ذهنم رسیداگه الگوریتم دیگه ای پیدا کردم میگم

دیدگاه

با توجه به مفاهیمی که تو ذهنم هست ، این رو با توجه به این میگم که وقتی یه منبع تغذیه dc پنج ولتی رو ساختم و خروجی رو به vcc میکرو دادم مقدار ولتاژ ac رو داشت :
      حداکثر ولتاژی که میتونی به پایه های میکرو بدی 5 ولت DC هست ، میتونی ولتاژ ورودی رو به dc تبدیل کنی ( با استفاده از یک ترانس و یکسو ساز و انتخاب مقادیر با توجه به حداکثر دامنه ولتاژ ورودی ) مقدار ولتآژی که ADC می خونه مقدار موثر ولتاژی هست که adc خونده ، حالا با استفاده از ضرایب تقسیم ولتاژی که بین منبع ac و adc وجود داره و فرمول Vp= 1.4 Vrms مقدار پیک ولتاژ بدست می آد .

دیدگاه

سلام به دوستان.درمورد پیشنهاد اول فکر کنم منطقی تر باشید شاید تنها اشکال ان وقت گیر بودن مقایسه ومحاسبه ونمایش ان روی lcd باشد .راهی دیگه که سرعت را بالا ببره هست.

دیدگاه

اگه این موضوع رو که ماکزیمم ولتاژ قابل اندازه گیریت بدون ترانس 5vpp هست رو در نظر بگیری و
          فقط بخای پیک رو اندازه بگیری می تونی از پیک دتکتر(ترکیب ساده ای از دیود مقاومت وخازن) استفاده کنی .
          البته این کار از لحاظ فرکانسی محدودت می کنه.
          استفاده از ترانس هم از لحاظ فرکانسی محدودت می کنه ( یه ترانس می تونه اثر سلفی یا حتی خازنی به عنوان بار گزاری تحمیل کنه).
          اگه بخای پیک مثبت ومنفی رو هر دو رو پیدا کنی مساله زمین مدار هم مشکل ساز خواهد شد.
          ای با من و پنهان چو دل از دل سلامت میکنم توکعبه ای هر جا روم قصد مقامت می کنم
          هر جا که هستی حاضری از دور در ما نا ظری شب خانه روشن میشود چون یاد نامت میکنم
          گه همچو باز آشنا بر دست تو پر میزنم گه چون کبوتر پرزنان آهنگ بامت می کنم

مرا گویی تورا با این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم اگر مرغ هوایی این قفس چیست من چه دانم ، من چه دانم من چه دانم

دیدگاه

مگه ولتاژ فقط سینوسیه که میخواین پیک بخونین؟؟؟؟
            خوب تا یه فرکانسی رو میتونی با میکرو کار کنی . نمونه برداری کن و نشون بده . در مورد مقدار ولتاژ ورودی هم میتونی سلکتور بذاری با تقسیم مقاومتی مقدار ورودی رو به رنج adc تبدیل کنی
            اگه فقط در حد پروژه درسی باشه کافیه ولی اگه بخوای روش کار کنی جا داره

دیدگاه

سلام
              بهترین کار اینه که اول باید با تقسیم مقاومتی ولتاژ رو پایین بیاری.
              بعدش با یه Op Amp به ولتاژ شیف بدی.
              مثلاً با دو تا مقاومت 10 ولت رو می آی 2.5 ولت می کنی. حالا ولتاژ مثبت و منفی 2.5 ولت داری. با یه دونه Op Amp دو و نیم ولت شیفت می دی. این ولتاژ تبدیل می شه به یه ولتاژ یک سو متغیر بین 0 تا 5 ولت داری. حالا می مونی و ADC میکرو ...
              برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
              http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X