اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نحوه کار مدار شکل زیر چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نحوه کار مدار شکل زیر چیه؟

سلام به همه دوستان
    همونطور که از شکل مشخصه این مدار به خط تلفن متصل میشه و با زنگ خوردن ولتاژ دوسر اون نزدیک به 90 ولت میرسه و در همین لحظه دو سر دیودی که مشخص شده 5 ولت میفته
    میخواستم در مورد نحوه کار این مدار مختصری توضیح بدید که چطور این 5 ولت ایجاد میشه
    متشکرم

پاسخ : نحوه کار مدار شکل زیر چیه؟

با زنگ خوردن،
    1- ولتاژ 90 ولت متاوب از خازنهای مسیر رد میشه
    2- بعد از عبور از پل دیوید یکسو می شود.
    3- بعد از عبور از خازن الکترولیت ولتاژ صاف شده DC داریم
    4- با یک تقسیم ولتاژ ساده، ولتاژ برای مواقع زنگ خوردن را آنقدر کم می کنیم تا به 5 ولت برسه.

It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
    گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
    چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل

دیدگاه

می بخشید یه پرسش داشتم
      شاید من اشتباه کنم.ببخشید از مزاحمت ما.اما اگه می شه یه نگاه به ورودی سمت چپ مدار بیندازید.بعد از خازن صد نانویی این خط وردی به خط وردی دیگه اتصال داده شده.این اشکال نداره یا اشتباه نوشتاری هست.چون تا اینجایی که عقل ناقص من قد می ده اگه اینجا ما اتصال کوتاه داشته باشیم با توجه به ولتاژ سد پتانسیل دیود ها که تقریباً در این نوع دیود هفت دهم ولت است ،جریان به مدار وارد نمی شود و در همین جا به تلفن برمی گردد بعد از گذر از خازن دیگر.
      اگه می شه نظرتون رو بگید.
      شکر که این سرا را دست بشر نداد
      ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
      ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی راه انجام
        می بخشید یه پرسش داشتم
        شاید من اشتباه کنم.ببخشید از مزاحمت ما.اما اگه می شه یه نگاه به ورودی سمت چپ مدار بیندازید.بعد از خازن صد نانویی این خط وردی به خط وردی دیگه اتصال داده شده.این اشکال نداره یا اشتباه نوشتاری هست.چون تا اینجایی که عقل ناقص من قد می ده اگه اینجا ما اتصال کوتاه داشته باشیم با توجه به ولتاژ سد پتانسیل دیود ها که تقریباً در این نوع دیود هفت دهم ولت است ،جریان به مدار وارد نمی شود و در همین جا به تلفن برمی گردد بعد از گذر از خازن دیگر.
        اگه می شه نظرتون رو بگید.
        در مدار یک اتصال کوتاه وجود دارد که اشتباه در رسم است .این اتصال هم در ورودی به پل دیود است که با خطی کوتاه ب هم وصل شده است .

دیدگاه

پس شکل اصلی این مدار اینه.البته می بخشید که دیر به شما پاسخ می دهم.این حقیر دیر به دیر سر می زنم.

برای اینکه بفهمیم کارش چیه شروع می کنم به تحلیلی ساده از مدار

1- دو سیم تلفن در نقاط ایکس و وای به مدار متصل می شوند
          2-خط وای از دو خازن یک میکرو فارادی می گذرد که این دو خازن طبق قانون جمع خازن های سری به هم یک خازن محسوب می شوند.این دو خازن از عبور جریان مستقیم جلوگیری کرده و تنها به جریان متناوب اجازه عبور می دهند.البته کار دیگر این دو خازن این است که در جریانات متناوب در فرکانس های پایین از خود مقاومت نشان داده و از عبور جریان تا حدودی مخالفت کنند .و بعد از گذر از این دو خازن جریان توسط دو دیود به زمین متصل می شود این عمل هنوز معلوم نیست برای چه کاری انجام می شود ولی تا آنجا که معلوم است در نیم سیکل منفی منبع روی خط وای این دو دیود فعال هستند.به احتمال در ادامه تحلیل روشن شود که این عمل برای چیست.
          3-در صورت مثبت بودن نیم سیکل منبع بر روی گره(خط) وای دیود سومی هدایت کرده و جریان به گره 3 که با رنگ قرمز نشان داده شده است می رود.در اینجا توسط خازنی که به زمین متصل است فرکانس های بالاتر از فرکانس مورد نیاز به زمین متصل می شوند و همچنین یک مقاومت شصت و هشت کیلویی دوباره خط ما را به زمین متصل می کند تا یک افت ولتاژ هم اینجا داشته باشیم.بعد از مقاومت یک کیلویی می گذرد و همچنین از دیود آخری.در اینجا یک خط پنج ولت هست که نمی دونم به اون اضافه می شه یا از اون گرفته می شه

حالا با تحلیل گره ایکس می پردازیم
          1-در نیم سیکل مثبت توسط این گره خازن صد نانویی ما پر می شود و تا پر شدن این خازن در این خط جریان ادامه دارد.به محض پر شدن این خازن جریان قطع می گردد.در هنگامی که این خازن در حال شارژ است دیود متصل به آن فعال است و جریان را هدایت می کند به گره 2 که به رنگ قزرمز نشان داده شده.این جریاندر ادامه از همان راهی می رود که جریان گذرنده از گره وای می رفت.پس نیاز به توضیح ادامه حرکت جریان نیست.
          اما اینگونه که معلوم است هنگامی که ولتاژ منبع بر روی گره وای در نیم سیکل مثبت است عملاً هیچ فعالیتی نباید رخ دهد.چرا که دیده نمی شود راهی برای بازگشت جریان در این حالت به منبع وجود داشته باشد.پس اگر منبع در نیم سیکل مثبت بر روی گره وای باشد ما یک حلقه بسته نخواهیم داشت.اما اگر نیم سیکل منفی روی این گره باشد ما یک حلقه بسته خواهیم داشت و جریان می تواند به منبع باز گردد.

از دو المان موازی بسته شده در گره 3 (خازن 22میکرو و مقاومت شصت و هشت کیلو)و مقاومت یک کیلویی و دیود ی که با آن سری بسته شده در گره 4 می توان نتیجه گرفت که در صورتی که ولتاژ کمتر از حد نیاز در گره 4 باشد به منبع باز گردانده می شود توسط دو المان بسته شده در گره 3
          نتیجه ای که می توان گرفت این است که این مدار در صورتی فعال است که نیم سیکل مثبت بر گره ایکس اعمال شود.
          اما اینگونه که از تحلیل بر می آید و اگر اشتباه نکنم این مدار برای تامین ولتاژ یک مدار توسط خط تلفن می باشد.البته این مدار تامین ولتاژ نیم موج است و نه تمام موج.به احتمال زیاد خط پنج ولتی که به آخر مدار ما (در ناحیه کاتد دیود آخری در گره 4 )متصل می شود برای این است که اگر ولتاژی جریانی توسط خط تلفن تامین نشود و خط تلفن ما قطع باشد توسط یک باتری یا یک منبع دومی انرژی مدار ما تامین شود.به احتمال زیاد این مدار برای تامین ولتاژ مورد نیاز تلفن های خانگی به کار می رود و یا دستگاهی مانند آن

اما چند سئول مهم مطرح است که اگر دوستان کمک کنند ممنون می شوم.یکی اینکه آیا من اشتباه می کنم یا نه. دوم اینکه واسه چی یه محافظ گذاشته نشده تا در صورت بودن ولتاژ خط تلفن خط منبع دومی را قطع کند.سوم اینکه واسه چی یه خازن واسه فیلتر گذاشته نشده.البته دو چیز من رو گیج کرده.یکی خازن صد نانویی است که به گره ایکس متصل است و دومی خط ولتاژ 5 ولتی که در آخر مدار متصل است.این دو باعث شده که به تحلیل شک کنم
          شکر که این سرا را دست بشر نداد
          ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
          ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

علی آقا تحلیلت درسته.
            جواب اون خازن رو هم در تحلیل AC مدار جستجو نما

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X