اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سروو موتور چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سروو موتور چیست؟

دوستان عزیز می خوام بدونم تعریف دقیق سروو موتور چیست؟ مخصوصا معنی خود کلمه ی سروو؟

پاسخ : سروو موتور چیست؟

سلام
    عنوان پستتون یکم با سوالتون فرق داره؛ اینجور که از سوالتون من فهمیدم شما می دونید سرو موتور چیه تنها می خواید بدونید یعنی چی. درست میگم؟
    به سرو موتور، موتور کنترل هم میگند (control motor )فکر کنم تقریبا servo هم معنی کنترل کردن و فرمان دادن و از این دست معانی رو داشته باشه. اگر هم منظورتون رو درست متوجه نشدم و شما توضیح درمورد این موتور می خواستید بفرمایید تا در حد سوادم صحبتام رو تکمیل کنم
    Goodbye

دیدگاه

ددوست عزیز راستش می خواستم در متلب به موتور سرووی ac رو شبی سازی کنم و هر چی در سیمولینک گشتم موتور سروو پیدا نکردم ولی همه ی موتور های موجود با نام ac یا dc بودند.به همین دلیل این سوالو مطرح کردم.

دیدگاه

سروو به معنی دقیق می باشد
        سروو موتور ها ، موتور هایی هستند که دقت بسیار بالایی دارند و در کنار این دقت بالا از سرعت بالایی نیز برخوردار می باشند، برای مثال سروو های دلتا سری ASDA-A2 رزولوشن انکودر 1.280.000 پالس دارد به این معنی که هر یک دور شفت سروو موتور معادل با 1.280.000 پالس می باشد!!!!
        مساله دیگر در مورد سروو موتور ها سرعت بالای انهاست(منظور سرعت پاسخ دهی به فرامین می باشدنه سرعت چرخش سروو موتور) برای مثال همین سروو دلتا(ASDA-A2) می تواند در زمان 10 میلی ثانیه از 3000 دور راستگرد به 3000 دور چپ گرد تغییر دور و تغییر سرعت بدهد.
        سروو موتور ها از دقت بالایی در کنترل سه مشخصه اصلی خود(موقعیت/سرعت/گشتاور) برخوردار هستند .
        نکته مهم تر و جالب تر اینکه ساختمان سروو موتور ها با موتور های معمولی فرق می کند و با توجه به اینکه باید ثابت زمانی بسیار کمی داشته باشند روتور انها غتاطیس دایم می باشد.
        motion control total solution

دیدگاه

سروو موتور ها موتورهایی هستند که قابلیت چرخش دقیق در زاویه های 0 تا 360 درجه (البته نه در همه مدل ها ) دارند . این موتور ها اکثرا در ربات هاو جاهایی که نیاز به چرخش دقیق وجود دارد استفاده می شود ( مثل موتور دوربین مدار بسته )
          علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

سروو های دلتا سری ASDA-A2 رزولوشن انکودر 1.280.000 پالس دارد به این معنی که هر یک دور شفت سروو موتور معادل با 1.280.000 پالس می باشد!!!!
            با تشکر از شما میتونم بپرسم این عدد چطور بدست میاد؟ و فرق مدلB2 و A2 از دلتا در چیه؟

دیدگاه

در انتهای شافت سرو یک انکودر تعبیه شده این انکودر دارای سه سطح شمارش a,b,zمی باشد در مدلی که دوستمان کفتند یک دور تعداد 1280000سوراخ برای سطح a و به همین مقدار برای b البته با مقدار کمی جابجای و یک سوراخ هم برای z،یعنی در حالت اول و دوم یک دور شفت 1280000 پالس می شمارد وموقعیت شفت را مشخص می کند

دیدگاه

در انتهای شافت سرو یک انکودر تعبیه شده این انکودر دارای سه سطح شمارش a,b,zمی باشد در مدلی که دوستمان کفتند یک دور تعداد 1280000سوراخ برای سطح a و به همین مقدار برای b البته با مقدار کمی جابجای و یک سوراخ هم برای z،یعنی در حالت اول و دوم یک دور شفت 1280000 پالس می شمارد وموقعیت شفت را مشخص می کند
                اگر به سروو موتورهای دلتا کمی دقیق تر نگاه کنید(مدلA2) خواهید دید انکودرهای مورد استفاده از نوع 20 بیت میباشند و از انجا که 2 به توان 20 بیت میشود=1048576
                پس دقت یا رزولوشن یک دور گردش هم میشود یک بر روی همین عدد.حالا سوال من این بود که 1280000 از کجا امده؟

دیدگاه

مقدار پالسی را که در eror سرو قرار می گیرد تا سرو موتور یک دور بزند یعنی اگر puu ورودی بعد از گریبکس الکترونیک در خروخی که همان erorنامیده می شود مقدار 1280000را بگیرد شافت موتور 1 دور می زند

دیدگاه

مقدار پالسی را که در eror سرو قرار می گیرد تا سرو موتور یک دور بزند یعنی اگر puu ورودی بعد از گریبکس الکترونیک در خروخی که همان erorنامیده می شود مقدار 1280000را بگیرد شافت موتور 1 دور می زند
                    منظور شما این است که مقدار 1048576 ضربدر ضریب گیربکس میشود 1280000؟؟

دیدگاه

این عدد شما را نمی دونم صحت داره یا نداره در مورد A2(1048576) اما خوب می دونم fedback یعنی خروجی انکودر سرو موتور وقتی وارد مقایسه گر می شود1280000واگر در erorآن 1280000را قرار دهیم یک دور میزند تا تفاضل fedback و eror صفر شود و فکر کنم خروجی انکودر320000 که به صورت 4x توسط درایو شمرده می شه یعنی هم لبه بالا رونده و هم پایین رونده a,b در انکودر را می شمارد.البته بازم فکر کنم مدلa2دلتا 32 بیت باشه که خیلی روش مانور مده(دلتا) چقدر فکر کنم شد :mrgreen:

اگر بدرت خورد یه تشکر :biggrin: :rolleyes:

دیدگاه

ین عدد شما را نمی دونم صحت داره یا نداره در مورد A2(1048576
                        تو کاتالوگش نوشته دقت اانکودر 20 بیته حالا شما حساب کن با 20بیت چند حالت متفاوت میشه ایجاد کرد؟! اگه بازم شک دارید براتون عکس بندازم از موتور!
                        اما خوب می دونم fedback یعنی خروجی انکودر سرو موتور وقتی وارد مقایسه گر می شود1280000واگر در erorآن 1280000را قرار دهیم یک دور میزند تا
                        خوب سوال منم اینه که از کجا میدونید باید1280000 تا پالس باشه؟؟ تو کاتالوگش نوشته یا جایی خوندید؟
                        اگر بدرت خورد یه تشکر :biggrin: :rolleyes:
                        نه واقعیتش تا الان هر چی گفتید به سوال من جواب ندادید! سوالهای بالا رو جواب بدید 10 تشکر تقدیم میکنم :biggrin: :nerd:

دیدگاه

http://upload7.ir/imgs/2014-02/88870914561204570475.jpg
                          این به درد خورد

اضافه شده در تاریخ :
                          البته بگم 1280000بستگی به سروو موتور داره شاید شما یه سروو موتور را به یه سروو درایو ببندید که از 1280000کمتر باشه یا حتی بیشت
                          اینم یه فایل pdf که ثابت میکنه سروو درایو 32 بیته البته درایو نه اینکودر در مورد اینکودر فکر کنم 20صحیح باشه
                          pr_mode_in_asda-a2.pdf

اضافه شده در تاریخ :
                          http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=73ff2fdf4c2bc2e6a71af089cedabf19
                          لینک دانلود همون فایل بالایی

دیدگاه

درسته 1280000 پالس رو تو خود کاتالوگ نوشته ولی سوال اصلی من اینه که با انکودر 20بیت چطور این دقت حاصل شده در حالی که محاسبات چیز دیگه ای رو نشون میده..؟!
                            ضمنا فایل دوم مربوط به مد پوزیشن داخلی درایو میباشد و تقریبا ربطی به بحث ما نداره چون تو مد پوزیشن داخلیPR اصلا از ورودی پالس استفاده نمیشه و اطلاعات موقعیت تو یه رجیستر ثبت میشه.
                            ولی چون زحمت کشیدید یه تشکر میدم :biggrin:

دیدگاه

سلام
                              شاید خودتون بدونید ولی اون رزولوشن 20 بیتی رزولوشن خروجی انکودر هست ولی ارتباط انکودر با موتور با تعداد پالس ها نیست و بر اساس پروتکل خاص مربوط به خود هست.
                              و نباید اینطور فکر کنیم که برای چرخش یک دور موتور دقیقا خروجی انکودر به موتور باید اعمال بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X