اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

گیرنده ساده am

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

گیرنده ساده am

سلام
    من تو وب یک فرستنده ساده آ ام تنها با یک پوک و کریستال دیدم و میخاستم گیرندشم درست کنم تا بعنوان پروژه درس مخابرات یک بدم
    کسی میدونه که چه جوری میشه یک گینده خیلی ساده ساخت ؟

پاسخ : گیرنده ساده am

نوشته اصلی توسط درود
    من تو وب یک فرستنده ساده آ ام تنها با یک پوک و کریستال دیدم و میخاستم گیرندشم درست کنم
    تا بعنوان پروژه درس مخابرات یک بدم کسی میدونه که چه جوری میشه یک گیرنده خیلی ساده ساخت ؟
    سلام

تمام گیرتده های توی اینترنت با ZN414 - MK484 و از این قبیل آی سی ها هستند که متاسفانه بسیار کمیاب
    هستند . قطعاتی که در مدار زیر بکار رفته قابل دسترس هستند و ضمنا اون بوبین بزرگ کادر آنتن رو هم نداره
    که خودش حسن بزرگی محسوب میشه .

موفق باشید .

دیدگاه

با تشکر از اقای عزیزی :applause:

واقیتش من فکر میکردم که مدار گیرندشم مثل فرستندش ساده باشه :mrgreen:

گیرنده ساده تر از این نمیشه درست کرد ؟ ( هر چقدر ساده تر و بی کیفیت تر بهتر ! )

این لینک فرستنده هست
      http://sci-toys.com/scitoys/scitoys/radio/am_transmitter.html

من باید مدارشو تشریح هم کنم
      این مداری که گذاشتید خارج از سواد بنده هست
      اگر امکان داشته باشد کمکم کنید

ممنون

دیدگاه

سلام

کجای این مدار پیچیده هستش !!! تازه من شک دارم استادت قبول کنه چون بسیار ابتدایی و سادس.

ببین عملکرد بعضی از قطعات رو بهت میگم متوجه میشی که خیلی ساده هستش . آی سی NE612 در
        واقع یک میکسر هتش که یک طبقه تیونر هم داره . قطعه یا بوبین LO در مدار همون اسیلاتور AM هستش
        که میتونی از IF قرمز رنگ استفاده کنی . خازن Co هم یک خازن واریابل یک موج هستش . بوبین MFT هم
        IF فرکانس میانی AM هستش که فرکانس 455 کیلوهرتز دارد و میتونی از IF زرد رنگ استفاده کنی .
        دیود ژرمانیوم AA121 هم برای آشکارسازی و جداکردن سیگنالهای صوتی از کریر اصلی هستش .
        آی سی LM386 هم یک آمپلی فایر صوتی هستش .
        فکر نمیکنم رادیو از این ساده تر و بی دردسر تر هم بتونی پیدا کنی . برای خرید آی سی NE612 هم میتونی
        به سایت زیر مراجعه کنی .

http://pll.ir/fa/index.php?option=com_content&view=article& id=56&Itemid=86

دیدگاه

با سلام

اقای عزیزی به نظر میرسه که شما مخ مخابرات هستین ! ایول :applause:
          من توضیحات شما رو خوندم یه چن تا سوال داشتم که آوردم :
          اون دایره ای که نوشته z و پایین نقشه به زمین وصل شده چیه ؟ :eek:
          باز a که بالای نقشه به یه پیکان وصل شده چیه ؟ ( اون پیکان علامت چیه تو این نقشه ؟ )
          آیسی NE612 یک میکسر هستش که یک طبقه تیونر هم داره یعنی چی ؟
          اون LO رو وقتی میخام بخرم چی بگم ؟ :redface:
          بفل LO که خازن متغیر هستش رو باز چه جوری تهیه کنم؟
          این جمله رو توضیح بیشتر میدین ؟ ((بوبین MFT هم
          IF فرکانس میانی AM هستش که فرکانس 455 کیلوهرتز دارد و میتونی از IF زرد رنگ استفاده کنی . )) :eek:
          شرمنده که سوالاتم بچه گانه هستش ! :biggrin:

دیدگاه

سلام

یعنی همه رو باید از اول بگم icon_confused
            A و Z برای اتصال به آنتن های هوایی هستش مثل دایپل ولی اگه بخواهی از آنتن کشویی استفاده کنی
            فقط باید آنتن رو به A متصل کنی . اون پیکان هم نماد آنتن هستش .
            -
            آی سی NE612 علاوه بر اینکه دو فرکانس (اسیلاتور محلی + امواج دریافتی از آنتن) رو با هم جمع جبری میکنه
            یک ورودی هم داره که حساسیت بالایی داره و برای اتصال به آنتن مناسبه و لازم نیست پیش تقویت کننده برای
            آی سی بزاری .
            -
            کلمه LO ابتدای LOCAL OSCILATOR هستش که قبلا هم گفتم باید از آی اف(IF) قرمز رادیو استفاده کنی . این
            آی اف فرکانسی در حدود 2 مگاهرتز تولید میکنه .

در همه حال باید باقیمانده و خروجی آی سی NE612 مقدار 455 کیلوهرتز باشه . یعنی اگر بخواهی ایستگاهی که
            روی فرکانس 1 مگاهرتز برنامه داره رو دریافت کنی باید فرکانس آی اف قرمز 1.455 مگاهرتز باشه . این دو فرکانس
            زمانی که با هم جمع شوند 455 کیلو باقی میاورد که حاوی سیگنالهای صوتی هم هست .
            با تغییر خازن واریابل میتونی روی ایستگاههای مختلف قرار بگیری .
            -
            برای LO باید آی اف قرمز رنگ بخری .
            برای MFT هم باید آی اف (IF) زرد رنگ بخری .
            برای Co هم باید خازن واریابل یک موج بخری .

دیدگاه

با سلام و خسته نباشید

من مدار رو اقای عزیزی پیش استاد بردم و استاد گفت که من به شما گفتم که فقط مدار ازقطعات ساده تشکیل شده باشه و کیفیت و ... برام مهم نیست و مهم اصولشه !!!
              به اون ایسی که تو مدار هست گیر داده
              می گفت میشه مدار رو ساده تر هم ساخت !

نظر شما چیه ؟
              اگه نمیشه برم دنبال یه چیز دیگه مثل gsm
              ممنون که وقت میزارید

دیدگاه

سلام

یعنی فکر میکنید راه اندازی یک GSM راحت تر از یک رادیوی AM هستش ؟؟؟
                تصمیم گیری با خودتونه ولی مدارات ساده تر مشکلات بیشتری دارند . اگه
                نوشته های بالا رو خونده باشی و خودت هم یک رادیوی AM رو از نزدیک دیده
                باشی متوجه خواهی شد که اکثر رادیوهای این موج بوبین و سیم پیچ بزرگی
                دارند که اسمش زغال کادر آنتنه که معمولا نمیفروشند و باید از رادیوهای
                قدیمی باز کنی و با چندین ترانزیستور مدارت رو بسازی .

من مدار سوپر هترودین از این ساده تر نمیشناسم ولی اگه بی کیفیت
                میخواهی میتونی از مدارات سوپر رجنریتیو توی اینترنت استفاده کنی .

دیدگاه

نه منظورم ساخت gsm نبود ! :eek:
                  من کجا اینا کجا :mrgreen:
                  شما همون مداری رو که گفتید بزارید خیلی ممنون میشم ( اگه اشتباه نکنم استاد هم این جور چیز میز می گفت )
                  استاد همون ایسی رو که دید هنگ کرد oo: گفت من از اینا سر در نمیارم ( بعد میگه دکترای مخابرات دارم )

ممنونم اقای عزیزی :nerd:

دیدگاه

سلام

شماتیک زیر یک رادیور AM هستش مناسب برای پروژه دانشجویی :mrgreen: :biggrin:
                    انقدر سادس که هیچ توضیحی نمیتونم بدم . آدرس لینک اصلی در پایین است .
                    http://www.tricountyi.net/~randerse/reflex.htm

موفق باشید .

دیدگاه

سلام

واقعا ممنون اقای عزیزی :applause:
                      من همچین چیزی میخاستم :wow:

میگم حالا میشه از این صدا گرفت دیگه ؟ ( فقط صدا بیاد فرقی نمیکنه چه جوری باشه ) :redface:
                      اون سلف هاشو میفروشن یا باید خودم درست کنم ؟
                      اون ترانس صدا رو هم میفروشن ؟
                      4 که کنار بلندگو نوشته علامته اینچ هستش ؟

ببرم به استاد نشون بدم ببینم اینبار چی میگه ! ( قبول میکنه )

دستت درد نکنه اقای عزیزی ، فقط یه سوال بی ربط ، شما مخابرات خوندین ؟

دیدگاه

سلام

ترانس خروجی که در شماتیکه همون چوک قرمز رادیو هستش که اکثر مغازه ها دارند .
                        سلف 33MH (میلی هانری) رو میتونی آماده بخری .
                        اندازه قطر بلندگو هم باید 4 اینچ باشه یعنی 10 سانتی متر .

اون بوبین ورودی رو هم باید روی زغال کادر آنتن بپیچی . زغالش تو بازار هست ولی
                        سیمش مخصوصه .یک لایه کنفی یا نخی همراه سیم مسی هستش . ولی فکر کنم
                        بتونی از سیم مسی معمولی هم استفاده کنی البته لاکدار .

سئوال آخرت هم جواب نداره .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X