اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بدست آوردن ضرایب PID - قواعد زیگلر - نیکولز در matlab ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بدست آوردن ضرایب PID - قواعد زیگلر - نیکولز در matlab ؟

درود
    من یه موتور AC دارم که میآ‌خوام سرعتش رو کنترل کنم. از طریق قواعد زیگلر نیکولز هم یه سری عدد در آوردم و نمودارش رو هم توی EXEL کشیدم. ولی میآ‌خوام توی مطلب از این سری اعداد استفاده کنم تا بتونم ضرایب کنترلر PID رو بدست بیارم چیآ‌کار باید بکنم؟

با تشکر

پاسخ : بدست آوردن ضرایب PID - قواعد زیگلر - نیکولز در matlab ؟

بستگی داره از ZN بر حسب پاسخ در حوزه ی زمان یا در حوزه ی فرکانس استفاده کرده باشی.
    از کدوم روش استفاده کردی؟(تجربه ثابت کرده به من در حوزه ی فرکانس خیلی بهتر جواب میده).ضرایب PID بستگی به روش داره.
    راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

راستش و بخوای من از کنترل خیلی کم سر در میارم. ولی اون چیزی که من در آوردم احتمالن در حوزهآ‌ی زمان هستش . ( به عبارتی یه پله به سیستم دادم و در فاصله زمانیآ‌های مشخص سرعتش رو بدست آوردم)
      ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

دیدگاه

به جای کنترل کننده یک گین ثابت قرار بده در سیستم حلقه بسته و این گین رو دستی خودت کم کم زیاد کن تا اونجایی که خروجی حلقه بسته نوسانی کامل بشه یعنی حالت بدون اتلاف (البته بستگی به سیستمت داره امکان داره اصلا نوسانی نشه) حالا فرکانس خروجی رو از روی شکل خروجی داری و گین رو هم که خودت دستی زیاد کردی و ضرایب PID:

P = 0.6K
        I = Tu/2
        D = Tu/8

K که همون گینه و Tu هم 2pi/Wu هستش که Wu رو داریم. :smile:
        راهي خواهم ساخت ...

دیدگاه

سلام.
          بذای محاسبه ی ضرایب pid از روش زیگلر-نیکولز ،روش اول، ابتدا باید ثابت های T و L رو از روی پاسخ پله تعیین کنید.
          از لینک زیر کنک بگیرید:
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...3094#msg173094
          davood.shaghaghi@gmail.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X