اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایزوله کردن برق شهر با خازن!؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایزوله کردن برق شهر با خازن!؟

سلام
    من دارم یه مدار درست میکنم که یه سری اطلاعات رو روی سیم برق ارسال کنه(PLC).
    الان برای قسمت ایزوله کردنش یه سوال داشتم....
    می خواستم بدونم مدار زیر عملی هست یا نه؟

در ضمن ولتاژخازن 400 به بالا میگیرم...
    ممنون از راهنمائیتون :smile:

پاسخ : ایزوله کردن برق شهر با خازن!؟

نوشته اصلی توسط سید مهدی
    من دارم یه مدار درست میکنم که یه سری اطلاعات رو روی سیم برق ارسال کنه(PLC).
    سلام

من مدارات زیادی در این رابطه ساختم . طرحت زیاد جالب نیست و امکان کار کردنش صفره .
    پیک های ناگهانی یا ناخواسته برق شهر که در اثر اتصال یا قطع برق پدید میان قسمت های
    کنرلی مدارت رو از بین میبرن .شماتیکی که در زیر گذاشتم عملکرد مطمئن تری داره .

موفق باشید.

دیدگاه

من مدارات زیادی در این رابطه ساختم . طرحت زیاد جالب نیست و امکان کار کردنش صفره
      سلام
      منظورتون قسمت ایزوله کردنه؟
      میشه یکم بیشتر توضیح بدید!
      ممنون

دیدگاه

سلام

نوشته های بالا رو دوباره مینویسم . منظورم همینه که بالا هم نوشتم :

پیک های ناگهانی یا ناخواسته برق شهر که در اثر اتصال یا قطع برق پدید میان قسمت های
        کنرلی مدارت رو از بین میبرن .شماتیکی که در زیر گذاشتم عملکرد مطمئن تری داره .

دیدگاه

یه سوال دیگه...
          اسم ترانسی که استفاده شده چیه؟
          ممنون

دیدگاه

یه سوال دیگه:
            این مدار چطوره؟؟؟

دیدگاه

سلام

برای ساخت یک مدار PLC چندتا نکته رو باید مدنظر داشته باشی . یکی فرکانسی هستش که باید روی
              برق شهر مدوله یا سوار کنی . این فرکانس حتما باید خیلی بالاتر از فرکانس برق شهر باشه . من خودم حدود
              40 تا 100 کیلوهرتز کار میکنم ولی ماژولهای چینی در بازار هست که فرکانس هایی در حد مگاهرتز رو روی برق
              مدوله میکنند .
              حالا بسته به نوع فرکانست و جریان اعمالی (فرکانس بالا) به برق شهر باید ترانست رو محاسبه کنی . این مشکل
              ترین بخشه . من خودم با هسته های تروئید که از خارج خریدم این ترانس ها رو محاسبه میکنم و میپیچم .
              متاسفانه هسته تروئیدهای توی بازار فرکانس پایینی دارند و نمیتونند اون فرکانس مورد نظر رو منقل کنند .

حالا برای ارسال یک دیتا توسط میکرو کنترلر باید از روش ASK- FSK استفاده کنی . دیتا هاتو با فرکانس بالایی
              که توضیح دادم بصورت پکیج های FSK کرده و به برق شهر اعمال میکنی .

مسافت طی شده توسط دیتاهای FSK دقیقا به جریانی بستگی داره که توسط مدار درایور و پاور به ترانس تزریق
              میکنی . من با جریان 20 میلی آمپر و فرکانس 50 کیلوهرتز بالای 100 متر جواب گرفتم شاید هم بیشتر .

شماتیک هایی که گذاشتی خیلی شلوغ پلوغ هستند اصلا نیازی به این همه BAND PASS FILTER ندارن .

موفق باشید. icon_wink

دیدگاه

سلام
                یه چند تا سوال دیگه!
                من توی یه مدار دیدم یه ترانس به اسم TV 301 P استفاده کرده بود...
                من فرکانس کاریم رو 70 کیلو انتخاب کردم...
                به جای پروتکل ASK-FSK از یه VCO استفاده میکنم که با صفر یک فرکانس و برای 1 یه فرکانس دیگه ای بده... .
                البته باید بگم که این کار رو به دلیل بالا بودن حجم اطلاعاتم انجام میدم(56 کیلو بیت بر ثانیه!) ، راستی آخرین سرعت ASK-FSK چنده؟
                بازم ممنون از اطلاعات مفیدتون :smile:

دیدگاه

سلام

فرکانس کاریت خوبه . من ترانسی به این اسم نمی شناسم . تمام PLC های خارجی چه مدلهای آمریکایی
                  و یا چینی از هسته تیروئید استفاده میکنند که متناسب با فرکانس کارشونه .

منظورتون رو از VCO متوجه نمیشم . ولی روش کار FSK هم به همین صورته . شما باید برای دیتای 1 مثلا
                  70 کیلوهرتز رو منتقل کنید و برای دیتای صفر مثلا 75 کیلو هرتز .
                  این کار رو میتونید با آی سی های رایج XR2206 - XR2211 هم انجام بدید که مدولاتور و دمدولاتور FSK هستند
                  و قابلیت اتصال به میکرو رو هم دارند .
                  من محدودیتی برای نرخ سرعت FSK ندیدم . فکر کنم محدودیتی نداره .
                  در مدارات PLC تنها پارامتر مهم جریان اعمال شده به برق شهره که رابطه مستقیم با ظرفیت سلف مدار داره.

موفق باشید . icon_wink

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر عباس عزیزی
                    سلام

فرکانس کاریت خوبه . من ترانسی به این اسم نمی شناسم . تمام PLC های خارجی چه مدلهای آمریکایی
                    و یا چینی از هسته تیروئید استفاده میکنند که متناسب با فرکانس کارشونه .

منظورتون رو از VCO متوجه نمیشم . ولی روش کار FSK هم به همین صورته . شما باید برای دیتای 1 مثلا
                    70 کیلوهرتز رو منتقل کنید و برای دیتای صفر مثلا 75 کیلو هرتز .
                    این کار رو میتونید با آی سی های رایج XR2206 - XR2211 هم انجام بدید که مدولاتور و دمدولاتور FSK هستند
                    و قابلیت اتصال به میکرو رو هم دارند .
                    من محدودیتی برای نرخ سرعت FSK ندیدم . فکر کنم محدودیتی نداره .
                    در مدارات PLC تنها پارامتر مهم جریان اعمال شده به برق شهره که رابطه مستقیم با ظرفیت سلف مدار داره.

موفق باشید .
                    سلام
                    :applause: :wow: :applause: :wow:
                    ممنون از اطلاعات بسیار بسیار مفیدتون...
                    منظورم از VCO اسیلاتور با کنترل ولتاژ بود :redface: ...
                    راستی اگه زحمتی نیست میشه یکم در مورد طراحی ترانسه بگی؟یا یه لینکی چیزی بدی....
                    ممنون از کمکتون :smile:

دیدگاه

دوباره سلام...
                      بازم چند تا سوال اساسی(هنوز جواب سوال طراحی ترانسم رو نگرفتم :question
                      اول که اون دو تا آی سی رو خریدم ، چرا اینقدر گرونه؟!!!! 4900 دو تاش رو گرفتم!
                      اما سوال جدیدم...
                      چون من دارم با برق شهر کار میکنم میخوام برق شهر رو از برق مدارم ایزوله کنم بعدش بیام و ازش استفاده کنم که من برق رو نگیرم...
                      این کار رو به یک ترانس ایزوله (1:1) میخوام انجام بدم... برای این کار ، کارخاصی که نمیخواد بکنم؟برق رو بدم یه سرش و از اون سرش 220 رو بگیرم؟
                      ممنون از جوابتون.... :smile:

دیدگاه

سلام

قبلا هم براتون گفتم برای سلف PLC باید از هسته های تیروئید فرکانس بالا کار کنید که کمیاب هستند و
                        ضمنا باید محاسبات هسته تیروئید رو هم بلد باشید و همچنین محاسبات جریان عبوری و تعیین اندوکتانس
                        سلف .آیا این موارد رو بلدید حساب کنید یا نه؟ هسته تیروئید رو از کجا میخواهید فراهم کنید ؟

برای جلوگیری از برق گرفتگی ترانس ایزولاسیون یک به یک خوبه ولی نمیدونم پالس های FSK میتونه از
                        این ترانس به لاین برق شهر عبور کنه یا نه ؟؟؟

موفق باشید. icon_wink

دیدگاه

قبلا هم براتون گفتم برای سلف PLC باید از هسته های تیروئید فرکانس بالا کار کنید که کمیاب هستند و
                          ضمنا باید محاسبات هسته تیروئید رو هم بلد باشید و همچنین محاسبات جریان عبوری و تعیین اندوکتانس
                          سلف .آیا این موارد رو بلدید حساب کنید یا نه؟ هسته تیروئید رو از کجا میخواهید فراهم کنید ؟
                          دوباره سلام....
                          میشه به جای این ترانس ها از ترانسی چیز دیگه ای استفاده کرد؟مثلا ترانس تلفن(چوک تلفن(آبی))؟!!!!!!!

دیدگاه

برای جلوگیری از برق گرفتگی ترانس ایزولاسیون یک به یک خوبه ولی نمیدونم پالس های FSK میتونه از
                            این ترانس به لاین برق شهر عبور کنه یا نه ؟؟؟
                            یادم رفت اینم بگم....
                            ترانس ایزوله رو کلا در ورودی برق کل میزارم....
                            (گیرنده)--(برق شهر)--(فرستنده)
                            |
                            |
                            (ترانس ایزوله)
                            |
                            |
                            (برق شهر )

دیدگاه

سلام

ترانس های تلفن 1 : 1 هستند و امپدنسی معادل 600 اهم دارند که بدرد شما نمیخوره . با این
                              امپدنس جریان اعمالی به برق شهر بسیار ناچیز میشه و سیگنال از بین میره .
                              ضمنا این ترانس ها با هسته آهن ساخته شده اند و فرکانس عبوری اونها ماکزیمم بین 3 تا 5 کیلو
                              هرتز هستش .امکان کار با اونها وجود نداره من قبلا تست کردم جواب نداده .
                              -
                              جای ترانس ایزوله رو هم میدونم کجاست ولی نمیدونم که مانع انتقال پالسها مبشه یا نه ؟ باید
                              تست کنی ممکنه جواب بده شاید هم نه !

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X