اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوئیچ با ترانزیستور PNP

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوئیچ با ترانزیستور PNP

سلام به همگی

آقا من امروز اولین بارم هست که میخوام با PNP سوئیچ کنم . اما مشکل اینه که با set و reset کردن پایه میکرو کار نمیکنه
    شکلو بینید

در هر دو حالت از بار داره جریان میگذره. میدونم با NPN راحت تره اما باید باPNP باشه. از رله هم نمیتونم استفاده کنم.
    کسی میدونه قضیه چیه؟؟؟
    چیکارش کنم راه بیفته؟؟؟
    در انتظار تو نشسته ام غافل از آنکه در انتظارت باید ایستاد

پاسخ : سوئیچ با ترانزیستور PNP

سلام
    بار رو بزار تو امیتر و امتحان کن ببین چی میشه...
    موفق باشی

دیدگاه

oo:
      تا اونجایی که من خوندم نباید بار رو روی امیتر قرار داد.
      ضمنا من میخوام سر مثبت باطری از بار قطع بشه .
      در انتظار تو نشسته ام غافل از آنکه در انتظارت باید ایستاد

دیدگاه

تا اونجا هم که من میدونم اصلش اینه که جهت جریان رعایت بشه...
        بگذریم
        چرا از npn استفاده نمیکنید؟
        بیس که به میکرو
        کلکتور به + باتری
        امیتر به بار
        اون سر بار هم به زمین...
        موفق باشید...

دیدگاه

سلام.
          بیس رو با یه مقاومت 4.7K اهمی به امیتر وصل کنید درست میشه.

دیدگاه

من همین کاری رو که شما میخواین 2 روز پیش انجام دادم.
            1- مقاومت سر راه بیس رو 1 کیلو بزار
            2- از ترانزیستور 2n3906 استفاده کن
            3- VCC رو بده به امیتر
            4- بار رو بزار تو کلکتور
            با صفر کردن پین میکرو ترانزیستور سوئیچ میکنه و با یک کردن قطع میشه .
            افت ولتاژ دو سر بار فقط 0.2 ولت می افته اونم به خاطر Vsat هستش .

دیدگاه

با درود . . .

نوشته اصلی توسط سید مهدی
              سلام
              بار رو بزار تو امیتر و امتحان کن ببین چی میشه...
              موفق باشی
              oo:
              سید جون داشتیم؟؟؟!!!

جهت سوئیچ بوسیله ترانزیستور دربهترین حالت بار در کلکتور قرار میگیره. حالا چه pnp باشه یا npn
              در صورتی که از ترانزیستور های npn استفاده میشه کار راحت تره و به راحتی میشه با اعمال هر سطح ولتاژی به مقدار 0.6 بالاتر از امیتر ترانزیستور رو به اشباع برد.( وارد قضایای مربوط به جریان بیس نمیشم چون خودمم خوشم نمیاد )

این قضیه در pnp برعکسه . یعنی با اعمال هر سطح ولتاژی به اندازه 0.6 پایینتر از امیتر ترانزیستور به اشباع میره.

دلیل اینکه مدار بالا کار نمیکنه هم همینه.
              شما به امیتر 15 ولت دادی بعد میخوای با اعمال ولتاژ نهایت 5 ولت به بیس ترانزیستور برات خاموش بشه؟؟ oo:
              در هر دو حالت ست و ریست پایه میکرو به دلیل اینکه ولتاژ روی پایه بیس از 5 (برای خاموش شدن ترانزیستور) بیشتر نیست میکرو تو اشباع هست.

بهترین راه اینه که یه مقاومت و ترانزیستور دیگه به مدارت اضافه کنی ( امیتر و بیس pnp رو با یه 4.7 کیلو به هم - کلکتور یه ترانزیستور npn رو به بیس pnp - و امیتر npn رو به زمین )یا کلا بیخیال شی از رله استفاده کنی

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
              بدرود . . .

دیدگاه

سید جون داشتیم؟؟؟!!!
                البته خیلی فرقی نمیکنه اما خودتون به بزرگی خودتون ببخشید :mrgreen:
                موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید مهدی
                  سید جون داشتیم؟؟؟!!!
                  البته خیلی فرقی نمیکنه اما خودتون به بزرگی خودتون ببخشید :mrgreen:
                  موفق باشید
                  آره . ولی در صورتی که بار روی امیتر بزرگتر باشه باید ولتاژ بیشتری برای اشباع شدن اعمال کرد. :agree:
                  ببخشید چیه؟؟؟ شما استاد مائید. من معذرت میخوام.
                  درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                  بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                    با درود . . .

oo:
                    سید جون داشتیم؟؟؟!!!

جهت سوئیچ بوسیله ترانزیستور دربهترین حالت بار در کلکتور قرار میگیره. حالا چه pnp باشه یا npn
                    در صورتی که از ترانزیستور های npn استفاده میشه کار راحت تره و به راحتی میشه با اعمال هر سطح ولتاژی به مقدار 0.6 بالاتر از امیتر ترانزیستور رو به اشباع برد.( وارد قضایای مربوط به جریان بیس نمیشم چون خودمم خوشم نمیاد )

این قضیه در pnp برعکسه . یعنی با اعمال هر سطح ولتاژی به اندازه 0.6 پایینتر از امیتر ترانزیستور به اشباع میره.

دلیل اینکه مدار بالا کار نمیکنه هم همینه.
                    شما به امیتر 15 ولت دادی بعد میخوای با اعمال ولتاژ نهایت 5 ولت به بیس ترانزیستور برات خاموش بشه؟؟ oo:
                    در هر دو حالت ست و ریست پایه میکرو به دلیل اینکه ولتاژ روی پایه بیس از 5 (برای خاموش شدن ترانزیستور) بیشتر نیست میکرو تو اشباع هست.

بهترین راه اینه که یه مقاومت و ترانزیستور دیگه به مدارت اضافه کنی ( امیتر و بیس pnp رو با یه 4.7 کیلو به هم - کلکتور یه ترانزیستور npn رو به بیس pnp - و امیتر npn رو به زمین )یا کلا بیخیال شی از رله استفاده کنی

سلام وقت بخیر بنده این کار رو کردم نشد
                    البته ساعتی دارم با سون سگمنت که پایه های آند مشترکش که مالتی پلکس هست با ترانزیستور از میکرو فرمان میگیره حالا همش ترانزیستور ها روشنن و همه سگمنت ها روشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                      سلام وقت بخیر بنده این کار رو کردم نشد
                      البته ساعتی دارم با سون سگمنت که پایه های آند مشترکش که مالتی پلکس هست با ترانزیستور از میکرو فرمان میگیره حالا همش ترانزیستور ها روشنن و همه سگمنت ها روشن
                      سلام
                      با یه حساب کتاب ساده همه چی حل میشه...شکل زیر رو ببینید:

اگر ولتاژ VCC متصل به امیتر 5 بود با یک ترانزیستور PNP میتونستید سوئیچ کنید ولی الان باید یک تقسیم ولتاژ با مقاومت انجام بدید که در یک حالت ولتاژی بیشتر از 14.4 داشته باشه و در حالت دیگه کمتر از 14.4 تا ترانزیستور رو بتونید در نواحی خاموش و اشباع قرار بدید.
                      حالا فرض کنید ترانزیستور NPN روشن بشه و بره به اشباع ...
                      محاسباتش به قرار زیره :

[code=text] Vb(Q1)= 100*((15-0.2)/(470+100))=2.6V
                      [/code]

پس ولتاژ امیتر - بیس ترانزیستور PNP برابر با 12.4=2.6-15 میشه و ترانزیستور روشن میشه....

حالا فرض کنید که ترانزیستور NPN خاموش بشه...در این صورت ولتاژ بیس و امیتر ترانزیستور PNP با هم تقریبا برابر میشه و ترانزیستور رو در حالت خاموش نگه میداره...

درضمن جریان عبوری از کلکتور-امیتر ترانزیستور NPN ، در حالت اشباع برابر میشه با :
                      [code=text]If=(15-0.2)/(470+100)=26mA[/code]
                      که این جریان از میزان حداکثر جریان فوروارد ترانزیتور (800mA) بسیار کمتره و مطمئن هستیم که ترانزیستور در ناحیه ایمن کار میکنه...

موفق باشید
                      تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

سلام. من مدار بالا رو در پروتیوس تست کردم با 5 اعمالی به بیس L روشن و با 0 بارL خاموش میشه. مگر مدار نباید برعکس با 5 خاموش و با 0 روشن باشه؟
                        در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                        گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222 نمایش پست ها
                          سلام. من مدار بالا رو در پروتیوس تست کردم با 5 اعمالی به بیس L روشن و با 0 بارL خاموش میشه. مگر مدار نباید برعکس با 5 خاموش و با 0 روشن باشه؟
                          سلام
                          نه مدار بالا با اعمال 1 منطقی روشن و با 0 خاموش میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                            سلام
                            نه مدار بالا با اعمال 1 منطقی روشن و با 0 خاموش میشه.
                            ممنون که وقت گذاشتین. من متوجه نشدم سویچ روشن با 5 رو میشد با یک ترانزیستور هم انجام داد توضیحات رو خوندم ولی نگرفتم چرا دوتا npn pnp گذاشته
                            در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                            گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sami222 نمایش پست ها
                              ممنون که وقت گذاشتین. من متوجه نشدم سویچ روشن با 5 رو میشد با یک ترانزیستور هم انجام داد توضیحات رو خوندم ولی نگرفتم چرا دوتا npn pnp گذاشته
                              ببخشید من منظورتون رو متوجه نمیشم. سوالتون رو واضح بفرمایید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X