اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور میزان شدت نور به صورت حدودی از فتوسل بدست میاد؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور میزان شدت نور به صورت حدودی از فتوسل بدست میاد؟

سلام دوستان
    من می خوام توسط ADC میکرو شدت نور محیط رو بدست بیارم. لازم نیست طبق استاندارد خاصی باشه، فقط می خوام بین 0 تا 100 شدت نور رو نمایش بده. لطفا شماتیک سخت افزار خارجی خاصی اگه لازم داره، بزارید. دقت خیلی زیادی مد نظر نیست. من خودم یکی درست کردم دقتش خیلی بد بود.
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

پاسخ : چطور میزان شدت نور به صورت حدودی از فتوسل بدست میاد؟

سلام.
    فقط کافیه که فتوسل رو با یه مقاومت ، تقسیم ولتاز کنی و بدی به میکرو.

VCC
    ------ R
    |____(CELL)___/\/\/\__
    |
    ‏‎‏-----
    GND

تو مدار بالا از وسط فتوسل و مقاومت یه سیم بکش به ADC میکرو.
    موفق باشید.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.
      منم اول همین کار رو کردم، و جواب خوبی نگرفتم. گفتم حتما از یه راه دیگه استفاده می کنن. حالا که همه از این راه استفاده می کنن، اگه ممکنه بگید، حدودا مقاومتش چقدر باشه؟

دیدگاه

انتخاب R بستکی به حدود مقدار مقاومت فتوسل داره. من با 100K اهم نتیجه خوبی کرفتم.
        میتونی با مقاومت های متفاوت آزمایش کنی. مثلا 50K، 10K، 100K، 300K ....‎

دیدگاه

برای نتیجه گیری دقیق بهتره از یه lcd جهت نمایش مقدار اندازه گیری شده توسط adc استفاده کنید.

دیدگاه

انتخاب R بستکی به حدود مقدار مقاومت فتوسل داره. من با 100K اهم نتیجه خوبی کرفتم.
            میتونی با مقاومت های متفاوت آزمایش کنی. مثلا 50K، 10K، 100K، 300K ....‎
            اینو آزمایش می کنم، ولی مقاومت های کمتری رو آزمایش کردم، اصلا تفاوتی نداشت. حتی مستقیم زدم به ADC و فرقی بین با مقاومت بودن یا بدون مقاومت بودن نداشت. فکر کنم خود ADC مقاومت قابل توجهی داره. شما می دونید مقاومت پایه های ADC چقدره؟
            برای نتیجه گیری دقیق بهتره از یه lcd جهت نمایش مقدار اندازه گیری شده توسط adc استفاده کنید.
            منم همین کار رو کردم. و تقریبا نور لامپ رو 14 و تاریکی رو حدود 1 یا 0 و سایه رو 7 نشون می داد. ولی این دقتش کمه. ( ولتاژ مرجع رو 2.56 داخلی گذاشتم ) و فکر کنم با کاهش ولتاژ مرجع می شه دقتش رو بالاتر برد. البته اینو بگم که نمی دونم چرا حداکثر مقداری که به دست می اد 255 هست در صورتی که باید 1023 باشه. مگه ATmega16 آنالوگ به دیجیتال چند بیتی داره؟
            می دونم سوالاتم زیاد شده، ولی ممنون می شم راهنمایی کنید.

دیدگاه

خوب به یه نتایجی رسیدم. که خلاصش تو دو نکته نوشتم :( می نویسم که اگه کسی با این مشکل رو برو شد بتونه راحت رفعش کنه )
              1- مقاومت R1 که به فتوسل متصل است حدود 100K اهم باشد. ( همونطور که دوستمون گفتن ) و مقادیر کمتر تاثیر زیادی ندارد. تجربه نشون داده :mrgreen:
              2- بر اساس حداکثر نور محیطی که قراره بدست بیارید، می تونید ولتاژ رفرنس رو تغییر بدید. برای اینکار با استفاده از ال سی دی کاراکتری و چند خط برنامه نویسی ، توسط مبدل آنالوگ به دیجیتال هی چک کنید، و با تغییر ولتاژ مرجع ( پایه Aref) می تونید راحت مقدار دلخواهتون رو بدست بیارید. مثلا برای ولتاژ مرجع با افزایش مقاومت R2 یا کاهش مقاومت R3 ( در عکس پایین ) می تونید ولتاژ رو کم و عکس اون ولتاژ مرجع رو افزایش بدین. ولی برای اینکار باید ولتاژ مرجع کم باشه. ابه نظر من برای نور مستقیم آفتاب 3 ولت خوب باشه. ولی معمولا برای لامپ اتاق استفاده می شه که باید ولتاژ مرجع خیلی کمتر از این حرفها باشه.

دیدگاه

من مثال قبلی رو امتحان کردم . و تونستم هر ولتاژی رو که خواستم به Aref بدم. ولی چون احتمالا از مقاومت بالایی استفاده کرده بودم، جریان آنقدر کم عبور می کرده، که Aref براش قابل تشخیص نبود و ولتاژ رو هم در نظر نمی گرفته. برای همین دو توصیه : اول اینکه یا از مقاومت های کوچک استفاده کنید تا تاثیر آن بر جریان کم باشد و یا اینکه از رگولاتور های ولتاژ متغیر استفاده کنید و اگر باز دقت کمتری نیاز دارید همان ولتاژ 2.56 داخلی کافیست.
                اینم تجربه بعدیم بود. خودم که دارم کم کم جواب سوالم رو می گیرم. اگه جایی از کارم مشکل داره، خوشحال می شم راهنمایی کنید.

دیدگاه

سلام

من یک مدار با این روش درست کردم که رنگ جسم رو تاحدی نشون میداد . می تونی از مدار اون استفاده کنی .

لینک مطلب :
                  http://bahramelectronic.com/site-content/electronics/8-avr

لینک دانلود مدار :

http://bahrambaba.persiangig.com/colorsensor.rar

ورژن 2 هم داره که تا آخر هفته تو سایتم قرار می دم !!!
                  من رو با نام " بهرام الکترونیک " میتونید تو نت پیدا کنید. !!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X