اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی و ساخت جوی استیک ( دسته بازی ) و کنترل جهات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی و ساخت جوی استیک ( دسته بازی ) و کنترل جهات

سلام خدمت دوستان و اساتید علم الکترونیک و برق، خدمت با سعادتون عارضم که، من رشته کامپیوتر شاخه نرم افزار می خونم اما متاسفانه یکی از اساتید ما برای درس برنامه سازی سیستم، به ما protos , میکروکنترولر 89c51 , ... درس داده و ازمون خواسته کار سخت افزاری هم انجام بدیم.

اول بگم قصد من از باز کردن این تاپیک مثل خیلی ها این نیست که بخوام پروژه من رو انجام بدین! نه، من خودم چون شخصا به یادگیری علاقه دارم، چند مقاله و کتاب در مورد میکروکنترولر ها خرید/دانلود کردم، و از اونجایی که برای تحویل این کار استاد به من تا اواسط اسفند فرصت داده، و به اندازه کافی وقت دارم می خوام این کار رو خودم انجام بدم. اما از اونجایی که من تقریبا هیچ سر رشته ای از الکترونیک و کار با میکروکنترولر ها و ... ندارم،فقط خواهشی که دارم قسمت هایی که به مشکل بر می خورم رو در حد راهنمایی با من همکاری کنید ، به هر حال شما تجربه خیلی خیلی بیشتر از بنده رو دارین.

اما در مورد این پروژه، اگر توضیحاتم ناقصه ببخشید، چون عین توضیحاتی که استاد به ما دادن رو من اینجا مطرح می کنم( توضیحات و در اصطلاح، داده هایی که استاد در اختیازمون گذاشت در مورد این پروژه واقعا خیلی ناقص و کم بود و ایشون خیلی کلی صحبت می کردن ) :

بخش سخت افزاری : قرار هست یه چیزی مثل دسته بازی که فقط جهات " بالا" "پایین" "راست" و "چپ" رو داره بسازیم و باید از طریق میکروکنترولر 89c51 طراحی بشه و سپس این جوی استیک رو از طریق پورت ( usb یا com ) به کامپیوتر وصل کنیم

بخش نرم افزاری : برنامه ای بنویسیم که وقتی جهات این دسته رو فشار می دهیم، یک دایره ( گوی ) به همان سمت حرکت کند.

بخش نرم افزاری رو سعی می کنم خودم انجام بدم، اما در بخش سخت افزاری و مباحث مربوط به علم الکترونیک و برق ممکن هستش به تجربه و کمک شما نیاز داشته باشم.

سوالی که در همین ابتدا از حضور شما اساتید دارم این هستش که، برای انجام این کار چه ملزومات و قطعاتی نیاز هست تا تهیه کنم، آیا میشه از برد صفحه کلید برای ساخت این دسته استفاده کرد؟ خواهشم این هست راهنمایی کنید که از کجا باید کار رو شروع کنم؟

با سپاس

پاسخ : طراحی و ساخت جوی استیک ( دسته بازی ) و کنترل جهات

دوست عزیز ..شک نکن که کار راحتی در پیش داری...چون دانشجوی رشته نرم افزاری ...و کار به میکروکنترلر هم مقدار زیادی برمی گرده به برنامه نویسی...اول از همه یه کامپایلر برای 8051 که بتونی برنامت رو توش بنویسی پیدا کن فکر کنم تو همین سایت یه سرچ بزنی کامپایلرهای مختلفی دربارش پیدا میکنی(زبان c یا بیسیک)هر کدوم که باهاش راحت تری......و به کمک کامپایلر برنامه نوشته شده رو تو میکروکنترلرت بار کنی...
    من یه توضیح کلی از کاری که باید بکنی بهت میگم(البته فکر کنم خیلی خیلی کلی باشه)
    8051 یه میکروکنترلر 40 پایه هست که با تغذیه 5 ولت کار می کنه....ولتاژ حدودا 5 ولت روی پایه خودش رو بصورت 1 منطقی و حدودا 0 ولت رو 0 منطقی درنظر میگیره...
    به 4 تا پایه نیاز داری تا 4 تا کلید ذکر شده رو بهش متصل کنی...
    چون الکترونیک نمی دونی باید هر کدوم از پایه های مورد نظر رو با یه مقاومت مثل 1 کیلو به زمین متصل از طرف دیگه اون پایه رو با یه میکروسوییچ به ولتاژ 5 ولت متصل میکنی...پایه در حالت عادی 0 منطقی ولی با فشردن سوییچ 1 منطقی خواهد بود... این پین ها رو بصورت ورودی باید تعریف کنی ...
    بقیش نرم افزاریه...4 تا متغیر تعریف میکنی...و نسبتشون میدی به پین های میکروکنترلر...(خیلی وارد ریز مسیله نمیشه شد)...هر بار که یه سوییچ رو فشار میدی...پایه تغییر وضییت میده...و مقدار متغیر منتسب شده تغییر میکنه...به همین راحتی شما با خوندن مداوم متغیرها میتونی دنبال کنی که کدوم سوییچ فشرده شده(do-loop) ...حالا باید این متغیرها رو ارسال کنی به کامپیوتر...باید از مدارات واسط سخت افزاری برای ارتباط میکرو کنترلر با کامپیوتر(پورت com) استفاده کنی که تو اینترنت فراوون وجود داره(ارتباط با usb یکم سخته) سپس ببین چطور میشه یه داده ای رو از طریق میکرو که 8051 هست از طریق برنامه نویسی تو کامپایلر به سمت com ارسال کرد...یه سرچ تحت عنوان sending data serial 8051 بزن باید مطالب زیادی باشه...
    اگه بتونی این 4 تا داده رو ارسال کنی...با یه زبان برنامه نویسی مثل ویژوال بیسیک میتونی اطلاعات رو از پورت سریال بخونی...توابع آماده ای برای دریافت اطلاعات از پورت سریال داره...که کار باهاشون راحته...حالا یه دایره تو ویژوال طراحی که 4 تا دگمه داره...(4 تا دگمه که هر کدوم مرتبط با یکی از اون میکروسوییچ های متصل به میکرو هستن...)مثلا هر بار که میکروسوییچ که برای سمت راست درنظر گرفتی فشار میدی...پین مرتبط با میکرو دارای یک منطقی میشود...یعنی توسط میکرو دریافت...داده مرتبط با این دگمه به کمک میکرو از طریق پورت سریال به سمت رایانه فرستاده میشه...توسط ویژوال بیسک دریافت....و دایره به سمت راست حرکت میکنه...
    دیگه شرمنده...هرچیزی تو ذهنم بود نوشتم...

دیدگاه

button ــــــــــــــــــــــــــــــــ> 4 عدد
      میکروکنترولر مورد نظر ــــــــــ> 1 عدد
      سیم ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ> به مقدار لازم
      FT232 ـــــــــــــــــــــــــــــــــ> 1 عدد ( برای ارتباط با USB )
      مقاومت ـــــــــــــــــــــــــــــــ> 4 عدد
      بورد سوراخدار ـــــــــــــــــــــــ> 12 * 8 کافی باشه به نظرم
      کانکتور USB نوع A _________> عدد 2
      درایور FT232 رو هم دانلود بفرمایید.
      مدار پیشنهادی FT232 هم که در Datasheet اون موجود هست.

دیدگاه

با تشکر از جناب daniel_chb62 و NASA_DE بابت راهنمایی هاشون، من قطعات لازم رو تهیه می کنم و به امید خدا کم کم سعی می کنم کار رو شروع کنم و اگه جایی به مشکل برخوردم اینجا مطرح می کنم و از راهنمایی های با ارزشتون استفاده می کنم.

فقط یک سوال این FT232 فقط برای ارتباط USB هستش؟ برای ارتباط با پورت Com چیو پیشنهاد می کنید؟
        با سپاس

دیدگاه

فقط یک سوال این FT232 فقط برای ارتباط USB هستش؟
          بله

برای ارتباط با پورت Com چیو پیشنهاد می کنید؟
          MAX232 + 4 * 1uF

دیدگاه

ا-برنامه ای تحط ویزوال بیسیک بنویسد که با دریافت یک کد از پورت موازی بتونه SCROLرو به بالا پائین و چپ و راست هدایت کنه.
            2-COM.DLLرا در دارکتوری WINDOWSEکپی کنید.
            3- از طریق پور سری یا موازی میکرو رو به کامپیوتر ارتباط دهید
            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

با سلام مجدد...

باز به شما پیشنهاد میدم چون خیلی الکترونیک کار نکردی از طریق همون سریال اطلاعات رو بفرستی چون کار با usb یکم سخت تره...
              اون FT هم آی سی واسط برای ارتباط با پورت USB هست
              برای ارتباط با پورت سریال از آی سی MAX232 برای پروتکل ارتباطی RS232 استفاده میشه...
              دیتا شیتش رو بگیر..تا نحوه راه اندازیش رو تو شماتیکش ببینی...
              تو پروتکل RS232 سطح ولتاژ -12 و +12 هست ...در صورتی که میکروکنترلر شما سطح ولتاژ TTL داره...یعنی 0 و + 5 ولت...این آی سی نقش واسط برای تبدیل ولتاژ رو ایفا می کنه....تا 0 و 5 ولت قابل فهم برای پورت سریال بشه...
              یا حق

دیدگاه

سلام
                یه راهنمایی در مورد FT232
                این آی سی یک پورت سریال مجازی براتون میسازه...
                یعنی وقتی به سیستمتون وصل میشه یه پورت سریال دیگه به پورت هاتون استفاده میشه... از اونطرف هم برای میکرو میشه به دید یه پورت سریال دیدش...که البته دیگه دردسر های -12و+12 رو نداره...
                موفق باشید

دیدگاه

البته راحترین ارتباط پورت موازی .
                  شما میتونید بدون میکرو با تغیر وضعیت هر پین اسکرول را به یک جهت حکت بدین البته با سریال هم میشه ولی دراین حالت بیتها محدودترن
                  بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X