اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی آمپلی فایر با AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی آمپلی فایر با AVR

سلام به همه دوستان

من میخوام با یه مگا8 یه امپلی فایر رو راه بندازم. ( آمپلی فایر از اوناست که توی اکثر مساجد پیدا میشه و معمولا بهش میگن فاراتل )
    اگه از رله استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد؟

یه سوال دیگه : کسی میدونه این آمپلی ها چقدر جریان میکشن؟ مثلا با یه کابل دو رشته به قطر 0.5 میشه راش انداخت ؟ (سیم نمیسوزه؟) محدودیت طراحی داره و نمیشه از سیم ضخیم تری استفاده کرد؟
    در انتظار تو نشسته ام غافل از آنکه در انتظارت باید ایستاد

پاسخ : راه اندازی آمپلی فایر با AVR

اگه مظورتون خاموش و روشن کردنه که مشکلی نداره فقط باید مواظب اندازه رله و لحظه قطع و وصل رله باشی که نویز نگیره میکروت.
    شما باید بگی توان سیستمت چقدره . حالا اگه سر انگشتی بخوایم حساب کنیم : اگه جمع بلندگو هات 600 وات باشن وراندمان مدارتم بگیریم 50 درصد در این صورت شما تو ورودی 1200 وات توان مصرف می کنی که 1200/220=5.5 آمپر که 1200 توانه و 220 ولتاژ برق شهر . پس شما حدودا 6 آمپر می کشی اگه زیاد ریز نشیم تو محاسبه سیم شما نیاز به سیم 2 داری حد اقل . البته این در حالت گذر ماکزیمم توان از سیمه. وگر نه در حالت عادی نه کسی تو میکروفن داد میزنه و نه صدای بلندگو تا ته بازه . ولی بهتره همهشه ماکزیمم توان رو در نظر داشته باشی.

دیدگاه

الان رفتم محافظ یخچال خونمونو نگا کردم دیدم روی کابلش نوشته 0.75 !!!!!
      ما باهاش 2تا یخچال را انداختیم و الان 7 ساله هنوز هیچیش نیست! فکر نکنم مشکلی با 0.5 پیش بیاد . نظر شما چیه؟؟

دیدگاه

پسر خوب یخچال خیلی مصرف کنه 200 وات که بیشتر نیست. هست؟ :rolleyes: تازه من واست مثال زدم نگفتم که اونا 600 واتن . شاید شما خوندی دیدی 100 واته. در هر حال روش محاسبش همونجوره که گفتم . می تونی به سیم اتو تون یه نگاهی بندازی . یا سیم بخاری برقی.

دیدگاه

آخه یکی از این تعمیر کارای یخچال یه جوری قبلا بهم گفته بود، گفتم حتما یه چیزی حدود 3یا 4 آمپر میکشه

خب مشکل کابل و برق رسانی حل شد. اما یه مشکل جدید بوجود اومد. :cry:
          وقتی دستگاه روشن میشه هیچی . اما به محض اینکه میکرو دستگاه رو خاموش میکنه یه نویز شدید ایجاد میشه و میکرو هنگ میکنه و بعد WATCHDOG مدارو ریست میکنه. !!!
          این نویز رو چه جوری رفع کنمآ‌؟؟؟ یه مقاومت با خازن 100 نانو (سری) بزارم رو تیغه رله حل میشه؟

( امضا : پسر خوب !!! :mrgreen: )

دیدگاه

سعی کن رله رو از مدارت ایزوله کنی . یک دیود 4007 با پایه ای تغذیه رله موازی کن ( free wheel) سعی کن رله از میکرو فاصله داشته باشه. مسیر گراند رله رو از مسیر گراند اصلی مدار جدا کن همینطور vcc رو . سعی کن تغذیه رله رو از مسیر تغذیه میکرو جدا کنی یعنی دو تا سیم از تغذیه ببر واسه رله و دو تا سیم مجزا ببر واسه مدار کنتری مثل میکرو . حتما از ترانزیستور واسه روشن کردن رله استفاده کن نه از پایه های میکرو. رله رو خیلی دست بالا نگیر . هر چی رله کوچک تر باشه میدان کمتری تولید می کنه. اگر پیدا کردی تو مسیر تغذیه میکرو یه freite bead بذار.

دیدگاه

oo:
              یک دیود 4007 با پایه ای تغذیه رله موازی کن

آقا دمت گرم . ولی اونقدر ها حالیمون میشه که چطور یه رله رو راه بندازیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              بجای 4007 هم من همیشه 4148 میزارم.

حتما از ترانزیستور واسه روشن کردن رله استفاده کن نه از پایه های میکرو

اینم دیگه از اون حرفها بود ها!!!!! oo:

تغذیه رله رو از 12 گرفتم که هیچ ربطی به 5 ولت میکرو نداره.( اون یه وره و این یکی یه وره دیگه !!! )
              مشکل من اینه که تیغه های رله نویز ایجاد میکنن( کنتاکتها ) وقتی بار به خروجی وصل نیست میکرو مثل بچه آدم کارشو میکنه. ولی تا بار رو قرار میدیم و رله کار میکنه دخلش میاد.

با تشکر.

دیدگاه

دوست عزیز من قصدم که توهین به شما نبود ثانیا این مشکل ممکنه مشکل دیگران هم باشه و ازش استفاده کنن ثانیا من تذکر دادم ممکنه ادم یادش بره دیگه ! خوبه یه نفر همیشه از بیرون کار آدمو نگاه کنه و نظر بده.
                اگه می تونی رله رو با اپتو کوپلر از مدار ایزوله کن.

دیدگاه

من معذرت میخوام :redface:
                  برای بار سوم :
                  از راه انداز رله نیست تقصیر کنتاکتهای رله هست که جرقه میزنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

دیدگاه

اگر با من باشه که همون که که گفتم از اپتو هم واسه جدا کردن گراند ها استفاده می کنم . شما می تونی روی میکروت رو شیلد کنی+ رویر کنتاکت های رله یه rc بذاری

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X