اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد led و ULN2803

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد led و ULN2803

سلام.
    فرق نور یک led بدون استفاده از ULN2803 و بدون آی سی ذکر شده چقدر فرق دارد. led به میکروی atmega128 وصل است؟
    ممنون

پاسخ : سوال در مورد led و ULN2803

تا زمانی که میکرو بتونه جریان لازم برای درایو LED رو تامین کنه هیچی.
    اما زمانی که میخواهید چندین LED رو درایو کنید حتما تاثیر داره.

دیدگاه

من برای درایو LED RGB از یک میکروی atmega8 استفاده می کنم. پس من به ULN2803 احتیاجی ندارم؟
      درست است؟

دیدگاه

مقدار جریان مجاز در منطق مثبت در میکرو حداکثر 2 میلی آمپر
        مقدار جریان مجاز در منطق منفی در میکرو حداکثر 20 میلی آمپر

بنابراین ال ای دی رو میشه در منطق منفی براحتی به میکرو متصل کرد
        اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

سلام
          اگه led بیشتر از 15 یا 20 میلی امپر نمیکشه بدون درایور هم وصل کردی کردی
          انجمن LABVIEW
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=279.0
          اموزش ميكروكنترلرهاي AVR به زبان ساده
          http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,7070.0.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feshwari
            سلام.
            فرق نور یک led بدون استفاده از ULN2803 و بدون آی سی ذکر شده چقدر فرق دارد. led به میکروی atmega128 وصل است؟
            ممنون
            وقتی میکرو تون جواب میده از این آی سی های اپن کلکتور استفاده نکنید، چون در عمل جریان کشیده شده خیلی زیاد میشه و عمر LED کاهش خیلی زیادی پیدا میکنه، مگر اینکه شما بخواید از چند شاخه به صورت هم زمان جریان بکشید، ولی برای یه LED همون پایه میکرو جواب میده.
            در ضمن، آند رو به VCC وصل کنید، کاتد رو به میکرو.

دیدگاه

با سلام : راستش من برای ىرایو ledهای سری برای ساعت از uln2803و ترانزیستورc945 استفاىه کرىم ولی ledها کامل خاموش نمیشن و موقع خاموشی یه نور کمی ىارن با مقاومتم جواب نىاى کسی میتونه ىر این مورى کمکی کنه ممنونم :cry: :sad: :cry2:
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                با سلام : راستش من برای ىرایو ledهای سری برای ساعت از uln2803و ترانزیستورc945 استفاىه کرىم ولی ledها کامل خاموش نمیشن و موقع خاموشی یه نور کمی ىارن با مقاومتم جواب نىاى کسی میتونه ىر این مورى کمکی کنه ممنونم :cry: :sad: :cry2:
                میشه شماتیک مداری که بستید رو بذارید ببینیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                  این یعنی چی؟
                  خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

ببینین راستش اشتباه شد من وقتی اند ledها رو به مثبت 12 و کاتد اونارو به uln2803وصل میکنم روشن و خاموش میشن با این تفاوت که موقع خاموشی کاملا خاموش نشده و یه نور کمی دارن حتی با مقاومت هم جراب نداد ولی وقتی امیتر ترانزیستور945 رو به مثبت 12و کلکتور اونو با یه 100اهم به اند ledها و کاتد اونارو به uln2803وصل میکنم اصلا روشن نمیشن (7 تا led رو با هم سری کردم) حالا وقتی از ترانزیستور قوی مثل bc160 استفاده میکنم ledها مدام روشن و فقط در مواقع خاموشی نورشون یک کمی کمتر میشه ولی در اصل به صورت کامل روشنن مدار من فعلا فقط 7 تا led هستند که چشمک میزنن
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

شماتیک مدارم بصورت bmpهست چطور بذارمش هرکاری میکنم نمیشه
                      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

ببینین این مدار منه حالا اگه c945رو بردارم و +12رو مستقیم وصل کنم جواب میده فقط وقتی میخواد خاموش بشه یه نور خیلی کمی داره ولی وقتی روشنه خوب روشنهhttp://www.2shared.com/file/10556811.../untitled.html
                        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

خوب مشکل شما کاملا معلومه چیه. شما به امیتر ترانزیستور ولتاژ +۱۲ وصل کردید و به بیس، نهایتا ۵ ولت، برای همین هم حتی در حالتی که خروجی میکرو یکه، ترانزیستور روشنه و در نتیجه LED روشن می مونه. همین مسیله برای پینی که به آی سی راه انداز وصل شده هم وجود داره.
                          چون این آی سی ها تا اونجایی که من یادمه، شبیه به TTL هستند برای همین هم ولتاژ ورودی در ماکزیمم حالت باید معادل ولتاژ تغذیه باشه.

دیدگاه

خوب من چه کاری میتونم انجام بدم پس با 5ولت فقط 5ولت رو میشه سوییچ کرد اگه بخوام 12رو سوییچ کنم چی اصلا ترانزیستور به این منظور ساخته شده که اگه 12رو نتونیم مستقیم استفاده کنیم با اون سوییچ کنیم مگه این طور نیست پس من الان 12رو با چی سوییچ کنم اینو برای ساخت ساعت میخوام سری کردم که جریان نکشه ضمنا این مسئله راه حلش چیه که بتونم ترانزیستور رو خاموش کنم و روشن نمونه راستی اصلا چرا بیس 5ولت و امیتر 12ولت باعث روشن موندنش میشه دلیلش چیه :sad: :cry: :eek:
                            { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط r-el
                              خوب من چه کاری میتونم انجام بدم پس با 5ولت فقط 5ولت رو میشه سوییچ کرد اگه بخوام 12رو سوییچ کنم چی اصلا ترانزیستور به این منظور ساخته شده که اگه 12رو نتونیم مستقیم استفاده کنیم با اون سوییچ کنیم مگه این طور نیست پس من الان 12رو با چی سوییچ کنم اینو برای ساخت ساعت میخوام سری کردم که جریان نکشه ضمنا این مسئله راه حلش چیه که بتونم ترانزیستور رو خاموش کنم و روشن نمونه راستی اصلا چرا بیس 5ولت و امیتر 12ولت باعث روشن موندنش میشه دلیلش چیه :sad: :cry: :eek:
                              راه حل زیاد داره، ساده ترین راه حل اینه که منبع تغذیه LED ها هم ۵ ولت باشه.
                              در ضمن، مشکل کشیدن جریان زیاد هم با این کاری که شما می کنید حل نمیشه. راه ساده اش اینه که بیاید هر LED رو ۲ میکرو ثانیه روشن کنید و ۴۸ میکرو ثانیه خاموش.
                              اینطوری هم عمر LED هاتون زیاد میشه و هم جریان مصرفی تون کم میشه.
                              اما اینکه چطور میشه این کار رو کرد، به نظرم هم توی این تاپیک زیاد روش بحث شده، هم تو اینترنت بگردید مطلب زیاد پیدا می کنید.

اما علت اینکه چرا ترانزیستور روشن میشه، من فکر میکنم شما از نظر پایه ضعیف هستید که این سوال رو می پرسید، پیشنهاد میکنم اول پایه الکترونیک رو خوب یاد بگیرید بعد مدار ببندید وگرنه عمرتون هدر میره.

علتش هم واضحه، چون ولتاژ امیتر ۷ ولت بیشتر از ولتاژ بیس هست و آستانه هدایت دیود بیس امیتر تنها ۰.۷ ولته، خوب معلومه که دیود بیس امیتر ترانزیستور روشن میشه و به تبع اون، ترانزیستور روشن میشه و بااین کار، LED هم روشن میشه دیگه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X