اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

pll در میکرو یعنی چه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

pll در میکرو یعنی چه؟

سلام.
    من در مورد pll شنیدم که در میکروی PIC وجود دارد آیا در avr هم وجود دارد؟
    مثل اینکه اگه pll در PIC فعال بشه سرعتش از 8MHZ میره به 40MHZ?

پاسخ : pll در میکرو یعنی چه؟

سلام به همه دوستان قدیمی و جدید، مدتی از دست من راحت بودید دوباره مزاحمتون شدم :smile:
    feshwari جان توی avr وجود نداره، اما از اونجا که توی pic ها فرکانس اصلی بر 4 تقسیم میشه اما توی avr نمیشه در نهایت زیاد فرقی نمیکنه و avr ها معمولا سریعتر هم هستند ( pll رو که فعال کنید و فرکانس 40 مگاهرتز باشه، بعد بر 4 هم تقسیم میشه در نتیجه میشه معادل 10 مگاهرتز avr )
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

دیدگاه

( pll رو که فعال کنید و فرکانس 40 مگاهرتز باشه، بعد بر 4 هم تقسیم میشه در نتیجه میشه معادل 10 مگاهرتز avr )
      مضیت این کار چیه که تو AVR نداره؟

دیدگاه

کدوم کار وحید جان؟ مزیت PLL یا تقسیم شدن بر 4؟
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vahidsport
          ( pll رو که فعال کنید و فرکانس 40 مگاهرتز باشه، بعد بر 4 هم تقسیم میشه در نتیجه میشه معادل 10 مگاهرتز avr )
          مضیت این کار چیه که تو AVR نداره؟
          مزیتی نداره، طراحان PIC بهتر از این نمی تونن کار کنن در نتیجه هر دستور العمل به چهار پالس ساعت برای اجرا نیاز داره نه اینکه واقعا کلاک تقسیم بر چهار شده باشه. هر ماشین سایکلش چهار پالس ساعته.
          توی AVR چون خط لوله قوی تری داره، تمامی دستورات تقریبا در یک پالس ساعت اجرا میشن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
            سلام به همه دوستان قدیمی و جدید، مدتی از دست من راحت بودید دوباره مزاحمتون شدم :smile:
            feshwari جان توی avr وجود نداره، اما از اونجا که توی pic ها فرکانس اصلی بر 4 تقسیم میشه اما توی avr نمیشه در نهایت زیاد فرقی نمیکنه و avr ها معمولا سریعتر هم هستند ( pll رو که فعال کنید و فرکانس 40 مگاهرتز باشه، بعد بر 4 هم تقسیم میشه در نتیجه میشه معادل 10 مگاهرتز avr )
            این کار سرعت نمونه برداری ADC میکرو رو بالاتر نمی بره؟

دیدگاه

درسته، منظور من از تقسیم بر 4 این نیست که مدار تقسیم کننده فرکانس وجود داشته باشه، میخواستم از لحاظ سرعت عملکرد بهتر متوجه منظور بشید، AVR با هر پالس یک دستور میتونه اجرا کنه اما PIC با هر 4 پالس سیستم یکی اجرا میکنه، به همین خاطر اگر شما 16 مگاهرتز بدید به AVR میتونید 16 مگا دستورالعمل در ثاینه انجام بدید، اما اگر همین فرکانس رو به PIC بدید در حالت عادی فقط 4مگا دستورالعمل در ثانیه میتونید انجام بدید، PLL داخلی PIC فرکانس ورودی رو با توجه به نوع میکرو در ضرایب خاصی ضرب میکنه ( به انتخاب ) و تا حدودی این کمبود سرعت رو جبران میکنه، اما در کل معمولا AVR ها در تعداد دستورالعمل هایی که میتونند انجام بدند سریع تر هستند ( البته بستگی به توانایی های تراشه داره ) البته بنده این فرمایش آقای nayeri رو کاملا نقض میکنم که " طراحان PIC بهتر از این نمیتونند طراحی کنند به همین خاطر هر دستور توی 4 پالس اجرا میشه " ( نظر شخصی ) توی میکروکنترلر سرعت فاکتور خیلی مهمی نیست ( نسبت به فاکتورهای دیگه که میکروکنترلر باید داشته باشه ) AVR به نظر من توی طراحی معماریش همه چیز رو فدای سرعت و سادگی کار کرده اما معماری PIC ( مخصوصا سری 18 به بعد ) واقعا برای میکروکنترلر عالی هست ( دقت کنید که کاربرد میکروکنترلر و میکروپروسسور خیلی فرق میکنه و اولویت بندی فاکتورها اهمیت متفاوتی داره، سرعت توی پردازشگر ها خیلی مهم هست اما توی این کنترلرها اونقدرا مهم نیست، مخصوصا نسبت به فاکتورهای دیگه )
              اگر هم منظورتون مزیت PLL هست: ببینید شما دارید مثلا یک فرکانس 10 مگاهرتز به AVR میدید، حالا شما توی کل سیستم داخلی AVR فرکانسی بیشتر از 10 مگ ندارید، پس به هرکدوم از ادوات جانبی هم که بخواید پالس بدید یا اصلا به هر قسمت که بخواید بدید با توجه به اینکه PLL ندارید بیشتر از 10 مگ نمیتونید بدید ، اما توی PIC فرکانس 10 مگا رو که میدید PLL ازش براتون 40 مگاهرتز تو سیستم به وجود میاره که میشه از اون در قسمتهای دیگه استفاده کرد، مثلا همین ADC میتونه کلاک رو از این 40 مگاهرتز بگیره اما برای اینکه سرعت زیادی زیاد نباشه و خطا ایجاد نشه یک مدار تقسیم کنند هم توی ورودی کلاک هست که میتونید با اون سرعت رو کمتر کنید، شاید از این فرکانس در قسمتهای مختلفی استفاده شده باشه که اگر PLL نبود فرکانس 40 مگاهرتزی وجود نداشت.
              یکی دیگه از مزیتهای این PLL این هست که شما میتونید در حین اجرای برنامه به صورت نرم افزاری با تغییر ضریب PLL سرعت کلاک CPU رو تغییر بدید که همچین کاری توی میکروهای AVR که من دیدم فقط با تغییر فیوزبیت ها ممکن هست.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                درسته، منظور من از تقسیم بر 4 این نیست که مدار تقسیم کننده فرکانس وجود داشته باشه، میخواستم از لحاظ سرعت عملکرد بهتر متوجه منظور بشید، AVR با هر پالس یک دستور میتونه اجرا کنه اما PIC با هر 4 پالس سیستم یکی اجرا میکنه، به همین خاطر اگر شما 16 مگاهرتز بدید به AVR میتونید 16 مگا دستورالعمل در ثاینه انجام بدید، اما اگر همین فرکانس رو به PIC بدید در حالت عادی فقط 4مگا دستورالعمل در ثانیه میتونید انجام بدید، PLL داخلی PIC فرکانس ورودی رو با توجه به نوع میکرو در ضرایب خاصی ضرب میکنه ( به انتخاب ) و تا حدودی این کمبود سرعت رو جبران میکنه، اما در کل معمولا AVR ها در تعداد دستورالعمل هایی که میتونند انجام بدند سریع تر هستند ( البته بستگی به توانایی های تراشه داره ) البته بنده این فرمایش آقای nayeri رو کاملا نقض میکنم که " طراحان PIC بهتر از این نمیتونند طراحی کنند به همین خاطر هر دستور توی 4 پالس اجرا میشه " ( نظر شخصی ) توی میکروکنترلر سرعت فاکتور خیلی مهمی نیست ( نسبت به فاکتورهای دیگه که میکروکنترلر باید داشته باشه ) AVR به نظر من توی طراحی معماریش همه چیز رو فدای سرعت و سادگی کار کرده اما معماری PIC ( مخصوصا سری 18 به بعد ) واقعا برای میکروکنترلر عالی هست ( دقت کنید که کاربرد میکروکنترلر و میکروپروسسور خیلی فرق میکنه و اولویت بندی فاکتورها اهمیت متفاوتی داره، سرعت توی پردازشگر ها خیلی مهم هست اما توی این کنترلرها اونقدرا مهم نیست، مخصوصا نسبت به فاکتورهای دیگه )
                اگر هم منظورتون مزیت PLL هست: ببینید شما دارید مثلا یک فرکانس 10 مگاهرتز به AVR میدید، حالا شما توی کل سیستم داخلی AVR فرکانسی بیشتر از 10 مگ ندارید، پس به هرکدوم از ادوات جانبی هم که بخواید پالس بدید یا اصلا به هر قسمت که بخواید بدید با توجه به اینکه PLL ندارید بیشتر از 10 مگ نمیتونید بدید ، اما توی PIC فرکانس 10 مگا رو که میدید PLL ازش براتون 40 مگاهرتز تو سیستم به وجود میاره که میشه از اون در قسمتهای دیگه استفاده کرد، مثلا همین ADC میتونه کلاک رو از این 40 مگاهرتز بگیره اما برای اینکه سرعت زیادی زیاد نباشه و خطا ایجاد نشه یک مدار تقسیم کنند هم توی ورودی کلاک هست که میتونید با اون سرعت رو کمتر کنید، شاید از این فرکانس در قسمتهای مختلفی استفاده شده باشه که اگر PLL نبود فرکانس 40 مگاهرتزی وجود نداشت.
                یکی دیگه از مزیتهای این PLL این هست که شما میتونید در حین اجرای برنامه به صورت نرم افزاری با تغییر ضریب PLL سرعت کلاک CPU رو تغییر بدید که همچین کاری توی میکروهای AVR که من دیدم فقط با تغییر فیوزبیت ها ممکن هست.
                ولی من اصلا از روی مقایسه سرعت این حرف رو نزدم، من یک بار یک نگاه گذرا به دیتا شیت سری 16 انداختم، به نظرم اومد این سری یک مشکلات خیلی جدی دارند مثلا پشته نرم افزاری ندارن.
                خوب ببینید اینجا بحث سرعت یا مقایسه پردازنده با کنترلر نیست، پشته ضروریه برای کار شما، یا مثلا حافظه رم این میکرو ها واقعا کمه.
                به خاطر همین من به نظرم رسید طراحان ماکروچیپ .....
                حالا من سری 18 رو ندیدم، این مشکلات رو اونها ندارند؟

دیدگاه

جناب nayeri اول بگم که من قصد نقض کردن فرمایشات شما رو ندارم و این چیزهارو برای همه مینویسم، تنها دلیل اینکه مینویسم این هست که برداشت اشتباه نشه، این چیزهایی هم که مینویسم نظر شخصی خودم هست و نمیگم حتما درست هست، شما درست میفرمایید میکروکنترلرهای سری 16 و ما قبل نسبت به AVR خیلی کمبودها دارند که بعضی ها هم مهم هست ( البته مزیت هم کم ندارند ) اما میکروهای سری 16 رو نباید با AVR ها مقایسه کنید چون AVR ها دارای دستورالعمل های 16 بیتی هستند اما میکروهای PIC سری 16 و ماقبل دارای دستورالعمل های 14 بیتی هستند و اصلا کلاسشون به هم نمیخوره، فقط شباهتشون این هست که هر دو میکروکنترلر هستند، اما میکروهای PIC بعد از اون که دارای دستورالعمل های 16 بیتی هستند مثل سری 18 ها رو میشه با سری مگا AVR هم مقایسه کرد، یکی از ایرادهایی که به PIC گرفته میشد دستورالعمل های کمش بود که توی سری 16 و ماقبل با توجه به 14 بیتی بودن خیلی محدود بودن ( حدود 35 تا ) اما توی AVR خیلی گسترده هست، این ایراد توی سری 18 برطرف شده، به نظر من دستورالعمل های سری 18 با اینکه بازهم از AVR کمتر هست ( 75 الی 83 تا ) اما به خاطر معماری جالبش و هماهنگی خوب سخت افزار و دستورالعملها خیلی بهتر میشه باهاش کار کرد، دستورالعملهای AVR به نظر من خیلیهاش بیخود هست و فقط دستورالعمل ها رو زیاد کردند که نشان بدهند دست برنامه نویس خیلی باز هست، مثلا AVR یک دستور SBR داره، یک SBI داره، SEI داره، SES داره، SEV داره، SET داره، SEH داره، SEZ داره، SEN داره، SEC داره، SBI داره، BSET هم داره، میشه 12 تا دستور، توی PIC یک دستور BSF داره که کار تمام این دستور ها رو توی یک سیکل ماشین و با opcode 16 بیتی انجام مبده، دقیقا مشابه همین رو برای BCF هم داریم، یعنی 2 تا دستور کار 24 تا دستور رو انجام میدن !!
                  از طرف دیگه مثلا شما توی برنامه مرتب میخواید از RAM اطلاعات بگیرید و به اون انتقال بدید، توی AVR دستورات LDS و STS رو دارید که مستقیما از فضای رم داده رو به رجیسترهای R که مستقیما با ALU در ارتباط هستند منتقل میکنند، اما این دستورات یک مشکلی دارند که توی PIC این مشکل نیست، مشکلشون این هست که هر کدوم opcode 32 بیتی دارند، یعنی برای هر باری اجرای این دستورات 4 بایت از حافظه برنامه استفاده میشه، در صورتی که توی PIC دستور MOVF هست که فقط با 16 بیت داده رو از RAM به رجیستری که مستفیما به ALU وصل هست انتفال میده، این خیلی مهم هست، یعنی توی برنامه بزرگی که شما باید مرتب از RAM اطلاعات بگیرید و توش دوباره بنویسید حافظه برنامه شما توی AVR روند رو به رشد تقریبا دو برابر PIC رو داره، حالا فرض کنید این انتفال اطلاعات بین دوتا خانه از RAM باشه، توی PIC یک MOVFF با opcode 32 بیتی این کار رو انجام میده اما توی avr باید 64 بیت از حافظه رو استفاده کنید.
                  از لحاظ پشته این سری های 18 هم دارای پشته سخت افزاری با عمق 31 هستند که از فضای RAM جدا هست، در حالی که پشته توی AVR توی همون RAM تعریف میشه، یعنی فضای RAM رو هم پشته میگیره، حالا شما اگر بیشتر از 31 مرحله پشته نیاز دارید میتونید توی PIC هم مثل AVR از RAM استفاده کنید( همون کاری که بعضی از کامپایلرهای C مربوط به PIC انجام میدن )، البته این دوتا سیستمشون فرق میکنه و بررسی پشته نیازمند وقت زیادی هست که متاسفانه من فعلا وقت نوشتنش رو ندارم، هر کدوم مزایای خودش رو داره ( همونطور که گفتم هر کدوم مزایای خودش رو داره که دیگری نداره، ولی حتی توی این مورد هم من پشته سری 18 رو به خاطر انعطاف بیشترش ترجیح میدم با این سیستم پشته میشه همزمان 31 وقفه رو بدون مشکل رسیدگی کرد، ولی توی سری 16 و قبل از اون AVR رو ترجیح میدم )
                  در مورد حافظه RAM هم در کل بله حق با شماست، PIC ها نسبت به AVR ها که توی کشور ما هست حافظه موقت کمتری دارند اما این مشکل Microchip نیست، مشکل ما هست که همه جور تراشه رو نمیتونیم تهیه کنیم، وگرنه PIC با حافظه بالا هم هست ( حالا دیگه فکر کنم توی کشور ما هم تعدادی از مدلهایی که RAM خوبی دارند هم باشه ) علاوه بر این به نظر من همین مقدار RAM هم کافی که هست هیچ زیاد هم هست، مگر اینکه کارهای پردازشی سنگین باشه که اینجور کارها وظیفه کنترلر نیست، نکته قابل ذکر این هست که PIC رو معمولا با زبان اسمبلی برنامه نویسی میکنند و اونهایی که با C کار میکنند هم 80% برنامه هاشون ترکیب C و اسمبلی هست، تازه برنامه نویسهای C درست و حسابی که مثل ما نیستند که همینجوری متغییر تعریف کنند و تابع بنویسند، تک تک کارهاشون روی حساب و کتاب هست، هر متغیری هم که تعریف میکنند میدونند کجای حافظه تعریف کردند و بعد چی سرش میاد، مثل ما نیستند که #include رو بنویسند و بسم.. بگند و شروع کنند به نوشتن C.
                  البته کامپایلرهای C که برای PIC هست از AVR خیلی بهتر هستند مخصوصا از CodeVision.
                  من نمیخوام بحث مقایسه داشته باشم فقط میخواستم بگم طراحان PIC هم اینجوری نیستند که بلد نباشند میکرو با سرعت بالا و حافظه موقت بالا و معماری مثل AVR درست کنند، دلیل اینکه توی نقاطی شما ضعف نسبت به AVR میبینید این هست که در ازاش یکسری مزایا هست که برای میکروکنترلری که باید کارهای کنترلی انجام بده اون چیزها مهمتر هستند ( حداقل از نظر طراحان Microchip ) یا اینکه دارید میکروکنترلری که معماریش مال 20 سال پیش هست رو با میکرونترلری که 5 سال پیش طراحی شده مقایسه میکنید، معلومه که ضعف دیده میشه. به این نکته هم باید توجه داشت که PIC قدمت و سابقه به مراتب بیشتری توی میکروکنترلر داره، شاید وقتی بحث مقایسه میشه خیلی ها میگند PIC قدیمی شده !! این در حالی قانع کننده هست که Microchip تولید میکروکنترلرهاش رو متوقف کرده باشه و مجبور باشید از میکرو 30 سال پیشش استفاده کنید، وقتی هنوز داره میکروکنترلر با معماری جدید و اصلاح شده میسازه دیگه چی قدیمی شده؟ معماری ضعیف تر سری 16 و ما قبل حالا اومده توی سری 18 و بعد از اون بهتر شده، ایرادها برطرف میشه و هر روز محصول جدیدی تولید میشه، درسته که ما بگیم چون اسمش PIC هست دیگه فرقی نمیکنه مثل همون قبلیا هست؟
                  چون علاقه ای ندارم بحث مقایسه این دوتا میکرو دوباره پیش بیاد بیشتر نمینویسم، فقط همینقدر میگم که هر کدوم مزایا و معایبی دارند که طراح خودش باید انتخاب کنه کدوم مناسب تر هست برای کارش، مقایسشون هم زیاد فایده ای نداره، بهتر هست هر کدوم رو درست بشناسیم و هر موقع هر کدوم برای کارمون بهتر بود ازش استفاده کنیم.
                  شاد باشید
                  شاد و موفق باشید

دیدگاه

خیلی ممنون توضیح واقعا کاملی دادین از این کامل تر نمیشد :applause: :applause:

دیدگاه

study جان اطلاعات شما ما رو تحت تاثیر قرار داد
                      من می خوام PIC رو به زبان asm یاد بگیرم . لطفا یه راهنمایی بفرمایید که از کجا و چگونه شروع کنیم (البته زبان C رو بلد هستم)
                      راسیتش در پروژه هایی که حالا انجام دادم واقعا استفاده از زبان asm را لازم دیدم
                      *** کم رنگ ترن قلم جهان از. پررنگ ترن حافظه  جهان ماندگارتر است ***

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study

سلام دوستان
                        عزیز، کی گفته تو AVR وجود نداره؟ تو AVR هم وجود داره و فرکانس رو تقسیم به 8 می کنه. اگه می خواهید این کار رو بکنین، فیوز بیت ها رو باید تنظیم کنین.
                        برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                        http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed b
                          study جان اطلاعات شما ما رو تحت تاثیر قرار داد
                          من می خوام PIC رو به زبان asm یاد بگیرم . لطفا یه راهنمایی بفرمایید که از کجا و چگونه شروع کنیم (البته زبان C رو بلد هستم)
                          راسیتش در پروژه هایی که حالا انجام دادم واقعا استفاده از زبان asm را لازم دیدم
                          سلام.
                          به نظر من بهترین منبع آموزشی ، دیتاشیت یه مدل ازPIC ‎ ها می باشد.
                          البته کتاب "ساختار میکروکنترلر های PIC" نوشته مهندس علی سلیمیان هم میتونه مفید باشه.

دیدگاه

جالب بود
                            ولی من یادگرفتن PIc رو با سی ترجیح میدم
                            فعلا که دست از سر avr برنمی دارم

البته به نظر شما برای ربات کدومش مناسبن
                            هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
                            بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
                            میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

Morteza جان اونی که شما میگید Prescaler هست و فرکانس اصلی رو تقسیم میکنه، مدار PLL توی PIC فرکانس رو ضرب میکنه و زیاد میکنه، من کل دیتاشیت Mega32 رو بررسی کردم هیچ اثری از PLL نبود.
                              ببینید اون تقسیم بر 4 که برای PIC گفته میشه در واقع تقسیم فرکانسی نیست، از اونجا که هر دستور در PIC به 4 پالس اصلی نیاز داره به صورت عامیانه میگند تقسیم بر 4 میشه، اما توی AVR هر دستور با یک پالس اصلی میتونه اجرا بشه. PLL توی PIC میاد و فرکانس ورودی اصلی رو ضرب میکنه و زیاد میکنه و شما داخل تراشه فرکانسی بیش از فرکانس ورودی هم دارید اما توی AVR فرکانسی بیش از فرکانس ورودی نداریم چون PLL نداریم ( تا اونجا که من اطلاع دارم )
                              شاد و موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X