اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار چوک تو منبع تغذیه چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار چوک تو منبع تغذیه چیه؟

إ¾سلام، من یه منبع تغذیه بدون ترانس دارم که تو ورودیش یه چوک مستقیم به برق شهر وصل شده. من خودم فکر می کردم این چوک برای اینه که ورودی مدار رو از برق شهر ایزوله کنه مخصوصا اینکه یک به یک هم هست یعنی اثر کاهندگی نداره،
    اما وقتی تو اینترنت در موردش مطلب خوندم، یک عده ای نوشته بودن که فیلتر هست و برای فیلتر استفاده میشه. حالا من می خوام بدونم کلا تو منبع تغذیه هم میشه ازش استفاده کرد یا نه؟

پاسخ : کار چوک تو منبع تغذیه چیه؟

نوشته اصلی توسط امیر عباس عزیزی

سلام

منابع تغذیه بدون ترانس برای جلوگیری از برق گرفتی نیاز به ترانس 1 : 1 دارن که فقط از برق شهر جدا باشه .
    اگه این ترانس 1 : 1 رو به یک منبع AC بزنی نباید مشکلی پیش بیاد و مطمئنا نمیسوزه ولی اگه این ترانس رو
    به یک ولتاژ DC بزنی میسوزه حتی اگه خروجیش هم به جایی متصل نباشه .
    حالا ترانس 24 ولت 4 آمپر شما AC بود یا یکسو شده بود ؟؟؟

موفق باشید.
    ترانس من AC بود، من از آداپتور استفاده نمی کنم اصلا.
    البته الان که دقت کردم دیدم این چوک با یه خازن هم سری شده. من مقدارش رو نمی تونم بخونم پشتش به منه، ولی این خازن برای کاهش جریان نیست؟

دیدگاه

سلام

سئوالت رو عوض کردی قبلا یه چیز دیگه بود :rolleyes:
      بله. راکتانس خازن باعث کاهش جریان عبوری متناسب با هر فرکانسی میشه که فرمول محاسبه داره .
      ولی با این حال امپدانس یک ترانس 220 ولتی خیلی بیشتر از یک 24 ولتی هستش . یعنی اولا که نباید
      میسوخت و دوما ولتاژ القایی در تانویه ترانس ایزوله باید کمتر ار 24 ولت هم میشد . خیلی عجیبه !!!
      یه خورده بشتر تحقیق کن ببین چه اشتباهی کردی که سوخته . بنظر من فقط یک DC میتونه همچین
      کاری بکنه .

موفق باشید.

آره سوالم رو عوض کردم، آخه من اولش فکر می کردم وقتی ثانویه یه ترانس مدار بازه، نباید جریان اولیه خیلی زیاد بشه، ولی وقتی محاسبه کردم دیدم اگر مقاومت درونی اولیه کم باشه جریانی در حدود A/LW از اولیه میگذره که خروجی ترانس ۲۴ ولت من، اون موقع 25 ولت بود، سلف اولیه چوک 16 میلی هانری و W هم که معلومه حساب کردم دیدم چیزی حدود 4.5 آمپر از اولیه چوک عبور کرده در حالیکه چوک من ۳ آمپر بوده. به خاطر همین هم چون فکر میکردم طبیعیه سوختنش سوالم رو عوض کردم.
      ولی الان شما می فرمایید نباید بسوزه پس احتمالا فرمولی که در آوردم غلط بوده.
      من کار خاصی هم نکردم، خروجی ترانس 24 رو دادم به ورودی چوک، همین که اومدم ولتاژ خروجی چوک رو ببینم، دیدم پلاستیکش داره دود می کنه. منم زود ترانس رو از برق در آوردم.
      خروجی ترانسم هم بعید میدونم آفست داشته باشه که بگیم اون باعث سوختن چوک شده.

دیدگاه

سلام

شاید اصلا اشتباه متوجه شدیم . میتونی یه شماتیک از نحوه قرار گرفتن این ترانس یک به یک بزاری ؟
        اگه ترانس یک به یک برای ولتاژ 220 ولته پس چرا باید از 24 ولت شما 4.5 آمپر بکشه ؟؟؟
        ترانس های یک به یک به این طریق توی مدار قرار میگیرند :

موفق باشید .

نه دوست عزیز من ترانس یک به یک رو به ورودی برق شهر نزدم، من یه ترانس 220 به ۲۴ گذاشتم بعد خروجی ۲۴ رو دادم به چوک یک به یک.

شکل هم فکر کنم واضحه ولی فرصت کنم میذارم من الان نرم افزار مدار کش چیزی نصب ندارم.

دیدگاه

سلام

ترانس یک به یک همینه که من گذاشتم . احتمالا شما دارید راجع به یک چیز دیگه صحبت میکنید
          که بگمانم با همه صحبت هامون تفاوت داره .
          حتما یک شماتیک بزار ببینیم چیه !!! باید چیز جالبی باشه .

موفق باشید .
          حتما در اسرع وقت می ذارم فقط قبلش من فکر میکنم یک مقدار سوء تفاهم پیش اومده.
          ببینید من اولش نیومدم چوک رو بزنم به برق شهر گفتم اول با یک ولتاژ پایین تری تست کنم اگر جواب داد اون وقت میرم سراغ برق شهر به خاطر همینم زدمش به خروجی ترانس 220 به 24.
          یعنی شما فرض کنید همون مدار خودتون فقط با این تفاوت که ورودیش ولتاژ 24 ولته به جای 220 و خروجی چوک هم مدار بازه.
          در هر حال من سعی میکنم شماتیکش رو امروز هر طور شده بذارم.
          با تشکر

دیدگاه

بفرمایید اینم شماتیک

منبع سینوسی که برق شهره، ترانس سمت چپ، مبدل ۲۲۰ به ۲۴ ه و ترانس دوم هم چوکه.
            من مدار رو که اینطوری بستم، چوک دود کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri
              بفرمایید اینم شماتیک

منبع سینوسی که برق شهره، ترانس سمت چپ، مبدل ۲۲۰ به ۲۴ ه و ترانس دوم هم چوکه.
              من مدار رو که اینطوری بستم، چوک دود کرد.
              سلام، این چوک رو من به اسم چوک سه آمپر خریدم. اولیه و ثانویه مثل هم هستند. ۱۶ میلی هانری اندوکتانس و ۰.۶ الی ۰.۷ اهم مقاومت برای هر دو طرف.

دیدگاه

سلام

خب کم کم داشتم شاخ در می آوردم . شما یک LINE FILTER خریدید . این قطعه بصورت سری با
                نول و فاز قرار میگیره و معمولا در مسیر برق ورودی منابع تغذیه سوئچینگ یا هر منبع نویز داری
                قرار میگیره . این فیلتر باعث بلوکه شدن نویزها در این سلف و خازنهای موازیه اطرافش میشه .
                کلا شماتیک های قبلی رو بیخیال شو و نحوه نصب صحیح این قطعه رو در شماتیک زیر ببین .

موفق باشید .
                سلام، اولا تشکر می کنم از این که پیگیر مشکل بنده هستید.
                دوم، اینطور که معلومه من قطعه رو اشتباه خریدم، البته من خیلی به ترانس وارد نیستم و نمیدونم چی به چیه.
                حالا سوالی که دارم اینه، اگر من بخوام از ترانس یک به یک برای ایزوله کردن از برق شهر استفاده کنم، کلا مشخصات الکتریکیش چی ها باید باشه؟ مثلا اندوکتانس و اینا.
                ابعادش چقدر میشه؟ میشه توی یک منبع پرتابل ازش استفاده کرد؟ مثل این منابع تغذیه لپ تاپ و ...
                و مهم تر از همه از کجا میشه تهیه کرد که مثل این یکی نشه؟

با تشکر

دیدگاه

سلام

ترانس های یک به یک نسبت به توانی که دارند اندازه ای متفاوت دارند . اگر بخواهید همون ترانس 24 ولت 4 آمپر رو
                  به یک ترانس یکی به یک بزنی کار منطقی محسوب نمیشه چون خود اون ترانس ایزوله هستش و نیازی نداره .

طبق شماتیک اولی که براتون گذاشتم اگر بخواهید از منابع تغذیه خطی ولتاژ بالا استفاده کنید فقط نیاز به این ترانس
                  یک به یک دارید .
                  و گرنه در هیچ صورتی نیاز به این ترانس ندارید . حالا باید مورد استفاده خودتون رو از این ترانس برای ما بگید !!!؟؟؟

موفق باشید .
                  سلام دوست عزیز.
                  خوب البته کاملا واضحه که من قصد ندارم منبع ترانس دار بسازم چون اگر بخوام توان های بالا ازش بگیرم خیلی حجمش بزرگ میشه.
                  بنابراین با همین ترانس های یک به یک ( یا اون مداری که شما برای فیلتر خط گذاشتید که البته نمیدونم ایزوله میکنه یا نه) قصد دارم یک منبعی بسازم که حدود یک کیلو وات باشه.
                  با یه حساب سر انگشتی، ورودی تقریبا باید ۱۳۰۰ وات باشه و جریان ورودی هم میشه حدود ۶ آمپر.
                  حالا این ترانس یک به یک شش آمپر، چقدر اندازه داره؟ کلا ساخت منبع سویچینگ بدون ترانس ۱۰۰۰ وات چقدر هزینه بر میداره؟ اصلا میشه منبع سویچینگ بدون ترانس ساخت؟ (البته به نظرم باید بشه چون پاور کامپیوتر هم همین طوری کار میکنه).
                  یک سوال دیگه، من آخر نفهمیدم، چوک به چه معنی است؟ من حتی نمیدونم املای انگلیسی این قطعه چیه چون هرچی سرچ می کنم به نتیجه نمی رسم، میشه املای انگلیسیش رو بنویسید؟

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri نمایش پست ها
                    حتما در اسرع وقت می ذارم فقط قبلش من فکر میکنم یک مقدار سوء تفاهم پیش اومده.ببینید من اولش نیومدم چوک رو بزنم به برق شهر گفتم اول با یک ولتاژ پایین تری تست کنم اگر جواب داد اون وقت میرم سراغ برق شهر به خاطر همینم زدمش به خروجی ترانس 220 به 24.یعنی شما فرض کنید همون مدار خودتون فقط با این تفاوت که ورودیش ولتاژ 24 ولته به جای 220 و خروجی چوک هم مدار بازه.در هر حال من سعی میکنم شماتیکش رو امروز هر طور شده بذارم.با تشکر
                    خب چوک شما تحمل ۲۴ ولت نداشته و پایین تر بوده مقدار ورودی به همین دلیل سیم پیچش داغ کرده و سوخته

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X