اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حوضچه قلع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حوضچه قلع

سلام
    من در مورد روش استفاده از وان قلع جهت لحیم کاری و تجهیزات مورد نیاز اطلاعاتی نیاز دارم
    دوستان اگر کسی می دونه لطفا کمک کنه
    پاسخ : حوضچه قلع

سلام
    اول بگو بردت چه ابعادیه ، یک لایه هست یا دو لایه ، متالیزست؟ قطعه SMD روش داره یا نه ؟ چاپ سبز روش داره؟
    A-Hosseini

دیدگاه

سلام
      برای ابعاد مختلف میخوام
      هم معمولی هم smd
      هم یک لایه هم دولایه متالیزه
      همگی چاپ سبز دارند
      باتشکر

دیدگاه

روش مونتاژ با وان قلع معمولا برای بردهای یک لایه با چاپ سبز استفاده میشه به این صورت که بهد از این که وان روشن شد وشروع به ذوب کردن شمشهای قلع کرد و خوب گرم شد شما باید اول بردتونو تمیز کنید از ACTIV FLAX های شوینده استفاده کن این فلکس ها جرمها و اکسید های روی برد رو میگیرن بعد با فلکس ها ی معمولی تو بازار با پنبه روی سطح مسی مدارت میکشی . حالا شروع میکنی به قطعه چینی بعد خیلی آروم بردت رو از یک سمت وارد وان قلع میکنی در وان حرکت میدی و از طرف دیگر بیرون میاری - یه حالت حلالی تقریبا ایجاد میکنی - بعد شروع به چیدن پایه های اضافی میکنی .
        البته اگه کارت خیلی زیاد باشه میتونی از دستگاه کف چین برای کارت استفاده کنی که سیمهای اضافه رو با اون قطع کی . البته اگه مونتاژت زیاده.
        میتونی بردتم چاپ سبز نزنی که این کار باعث میشه خیلی زود قلعت تموم بشه که به صرفه نیست.

و اما برای برد های متالیزه با چاپ سبز : این برد ها حتما باید به روش HOT AIR چاپ شده باشند که وقتی تو وان قلع میرن باعث خرابی و چروک شدن ترکهای مدارت نشن . این بردها به دلیل قلع وسربی که روی پدهاشون دارن خیلی به فلکی احتیاجی ندارن . البته بزنی کارت تمیز تر در میاد.

برد های متالیزه بدون چاپ : این بردها نیازی به سیستم HOT AIR ندارن. ولی چون چاپ سبز ندارن مصف قلعشون بالا میره . مخصوصا که کارت پر از پلی گان باشه. اونوقت چه شود :biggrin:

اگر خواستی قسمتی از بردت قلع نگیره میتونی اون قسمت رو چسب نواری بزنی .

برد هایی با قطعه SMD : این بردها اگر تعداد اس ام دی هاش کمه میتونی اول بردتو بزنی بعد با دست smd ها رو لحیم کنی ولی اگر تعداد smd ها زیادن باید فکر مونتاژ با وان رو فراموش کنی . :biggrin:

من که خودم نفهمیدم چی گفتم امیدوارم به دردت بخوره
        سوالی بود بپرس
        A-Hosseini

دیدگاه

سلام

حداکثر اندازه بوردی که داخل جا می شه چه قدره

زندگی یه فرصته

دیدگاه

سلام
            ضمن تشکر
            این حوضچه قلع به انگلیسی چی میشه
            عکسی از این وسیله داری؟
            کف چین چه شکلیه؟
            باز هم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علیرضا خلیلی
              حداکثر اندازه بوردی که داخل جا می شه چه قدره
              اندازه های مختلفی تو بازار هست مهم اینه که برد هر قدر بزرگتر وان بزرگتر تعداد شمش مورد نیاز بیشتر :biggrin: البته میتونی وانی که لازم داری رو شفارش بدی بسازن

نوشته اصلی توسط fazel459
              این حوضچه قلع به انگلیسی چی میشه
              عکسی از این وسیله داری؟
              کف چین چه شکلیه؟
              باز هم ممنون
              خداییش منم پیدا نکردم انگلیسیش چی میشه :question:

این یه مدل عکسشه

کف چین یه دستگاه کاتر برقی کوچیکه که بردو میزاری توش مثلا با سرعت چیدن 100 سیم در ثانیه سیمهای اضافه رو از ته بردت میچینه.
              A-Hosseini

دیدگاه

سلام
                خیلی ممنون که جواب دادید
                این کف چین رو توی بازار به همین اسم میشناسند؟
                از کجا میشه خرید
                ممنون

دیدگاه

خیلی آروم بردت رو از یک سمت وارد وان قلع میکنی در وان حرکت میدی و از طرف دیگر بیرون میاری - یه حالت حلالی تقریبا ایجاد میکنی
                  با درود
                  جناب electronet_ir منظورتون رو از این قسمت که مهم هم هست نگرفتم.آخه از یک قسمت وارد وان میکنی که کافی نیست.یعنی کل برد رو داخل لحیم مذاب فرو کنیم !آ‌!آ‌!!!
                  چرا از یک قسمت وارد و باید حتما از قسمت دیگه ای خارج بشه؟
                  ایجاد کردن حالت حلالی ؟ آخه حلال اینجا چه معنی داره؟ برام مفهوم نیست. نکنه تو تایپتون اشتباهی شده؟
                  خلاصه نحوه تماس دادن فیبرو با لحیم مذاب متوجه نشدم . یه توضیحی میدید؟

دیدگاه

منظورم این بود که وقتی وارد وان میکنید مدارو مستقیم مجدد بیرونش نیارید . مدارو وارد وان کنید ( فقت همون قسمت لهیم شونده ) داخل وان حرکت بدید بعد از وان بیرون بیارید اونوقت نتیجه رو نسبت به مدل قبلی ببینید.
                    A-Hosseini

دیدگاه

سلام electronet_ir
                      همان طور که قبلنا گفتم من تا حالا بنابه دلایلی فقط با هویه کار کردم و تجربه استفاده از وان قلع رو ندارم. اینه که بعضی چیزها که برای شما یه چیزه بدیهی و سادست ، ممکنه که برای من مبهم باشه. پس از سوالهای مبتدیانه من تعجب نکن.
                      خوب تو این روش برای جذب شدن لحیم به قسمتهای مسی همونطور که گفتی از مایع فلکس استفاده میکنیم.ولی پایه های خود قطعات چی؟ به فلکس احتیاجی ندارند؟ درسته که خود اونها یه روکش قلع دارند ولی آیا درست مثل زمانیکه از روغن لحیم استفاده میکنیم ، پایه ها هم لحیمو بطوره ایده آل بدون مواد کمکی جذب میکنند؟
                      سیم چینی هم بعد از استفاده از وان؟! اون موقع سیمهای اضافی قطعات تو بردهای متراکم ، که پشت فیبرند و باهم هم تماس دارند ، یه توده گنده از لحیمو جذب نمیکنند؟
                      لطفا یه توضیح مجدد روشن هم از تماس دادن برد با وان بده.طوری میگی بردت رو وارد وان قلع میکنی که آدم کم تجربه ای مثل من فکر میکنه که انگار باید برد رو درسته بندازه تو وان طوریکه کل برد تو لحیم مدفون بشه
                      این قسمتو با جزئیات بگو لطفا.طرز در دست گرفتن برد و تماس دادن با لحیم.

با تشکر

دیدگاه

نه خود پایه قطعات احتیاجی به فلکس ندارن .

یه توده گنده از لحیمو جذب نمیکنند؟
                        این اتفاق برای یه سری کارا ممکنه بیفته و با تجربه کاری تو این زمینه این مشکلات هم حل میشه . البته بردای خراب شده هم با هویه درست میشن . ولی با یکمی تغییرات تو PCB و باز کردن جاها ی قطعات این مشکل هم برطرف میشه

یه هواپیما رو در نظر بگیرید که میخاد روی باند فرودگاه بشینه و انتهای باند میرسه و به دلیل سرعت زیاد مجبور به بلند شدن از باند میشه .

حالا کار شما هم دقیقا همینه :
                        1. زمان و سرعت خاص که باید تجربی بدست بیاورید
                        2. زنده ماندن مسافرین ( قطعات که نباید برن تو قلع ) - که البته در بعضی از کارهای روتین ریل برای این کار می سازند.

باز هم سوالی بود بپرسید.

A-Hosseini

دیدگاه

با سلام مجدد
                          فیبرای من سایزشون کوچیکه لاک سبز هم داره ،اونا رو بیرون سفارش میدم.اونام تا حالا قبل از برشکاری بهشون فلکس نمیزدند.اگه بخام بعد از این از وان استفاده کنم باید به کارگاه فیبر بگم که قبل از برشکاری به سلح مسی فلکس بزنند یا این کار به عهده خودمه؟
                          آخه سایز فیبرام کوچیکه و اگه بخام دونه دونه روی یه سطحی بچینم و با پنبه . . . مگه اینکه همه فیبرامو یه بارکی بریزم تو یه ظرف پر فلکس ، بعد درشون بیرمو بزارم تو هوای آزاد تا خشک بشند. موافقید؟
                          ولی نمیدونم چرا راضی نمیشم که فقط با مالیدن یه کم فلکس به پشت فیبر میشه با وان درست و حسابی لحیمکاری کرد. و لحیم هم همه سطوح مسی و کل پدها رو با خود سیمها که تازه فلکس هم ندارند رو پوشش میده.آخه تصور کنید موقع لحیمکاری با هویه چقدر وجود روغن لحیم حیاتیه. حتی بعضی جاها مجبور میشیم بجز روغن لحیم خود سیملحیم ، از بیرون هم روغن لحیم بیاریم.! حالا چطوریه اینجا پدها با داشتن ناچیز فلکس وسیمها بدون داشتن هیچی ، و بدون ور رفتن زیاد با وان لحیم درستو حسابی همه پدها و سیمها لحیم میشه !
                          ولی خوب وقتی همه دارن استفاده میکنند پس باید قبول کردو احترام گذاشت. بشرطی که اشتباهی در گرفتن موضوع از طرف من نباشه ، اینه که اینهمه سوال میکنم.
                          با سپاس

دیدگاه

electronet جان!
                            من کل تخیلم رو بکار بردم، ولی بازم نفهمیدم چی میگی! (امان از خنگی! :mrgreen بخصوص از این قضیه باند فرود!
                            این ریل رو که گفتی دیدم که برد خیلی آروم روی سطح حوضچه قلع شناور میشه و زیرش روی قلع مذاب کشیده میشه. ولی خب اونجا با ریل نگه داشتنش.
                            توی کار با دست، چجوری میشه تو این حالت نگه داشتش؟ که هم زیر برد کاملاً رو مایع شناور باشه ولی روش حتی یک قطر قلع هم نیاد!
                            اگه بتونی یه عکسی بکشی که نحوه کار رو نشون بده خیلی خوب میشه.
                            منظورت اینجوریه؟ اون پایین قلع مذابه.
                            دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                              با سلام مجدد
                              فیبرای من سایزشون کوچیکه لاک سبز هم داره ،اونا رو بیرون سفارش میدم.اونام تا حالا قبل از برشکاری بهشون فلکس نمیزدند.اگه بخام بعد از این از وان استفاده کنم باید به کارگاه فیبر بگم که قبل از برشکاری به سلح مسی فلکس بزنند یا این کار به عهده خودمه؟
                              آخه سایز فیبرام کوچیکه و اگه بخام دونه دونه روی یه سطحی بچینم و با پنبه . . . مگه اینکه همه فیبرامو یه بارکی بریزم تو یه ظرف پر فلکس ، بعد درشون بیرمو بزارم تو هوای آزاد تا خشک بشند. موافقید؟
                              ولی نمیدونم چرا راضی نمیشم که فقط با مالیدن یه کم فلکس به پشت فیبر میشه با وان درست و حسابی لحیمکاری کرد. و لحیم هم همه سطوح مسی و کل پدها رو با خود سیمها که تازه فلکس هم ندارند رو پوشش میده.آخه تصور کنید موقع لحیمکاری با هویه چقدر وجود روغن لحیم حیاتیه. حتی بعضی جاها مجبور میشیم بجز روغن لحیم خود سیملحیم ، از بیرون هم روغن لحیم بیاریم.! حالا چطوریه اینجا پدها با داشتن ناچیز فلکس وسیمها بدون داشتن هیچی ، و بدون ور رفتن زیاد با وان لحیم درستو حسابی همه پدها و سیمها لحیم میشه !
                              ولی خوب وقتی همه دارن استفاده میکنند پس باید قبول کردو احترام گذاشت. بشرطی که اشتباهی در گرفتن موضوع از طرف من نباشه ، اینه که اینهمه سوال میکنم.
                              با سپاس
                              برای راحتی مونتاژ بردای کوچیک شما باید از روش استفاده کنید.
                              فرض میکنیم ابعاد برد شما 3*3 باشد ، با این فرض شما باید بردهاتون رو بدون برش [glow=red,2,300]( برش وی کات از تولید کننده PCB تحویل بگیرید )[/glow] مثلا بگید برداتونو 3*5 بچینه اونوقت بردتون میشه 9*15 یه وان حدودا 16*10 بگیرید .
                              کارو شروع کنید در حین انجام کار متوجه میشید .
                              فلکس هم وظیفه تولد کننده های برد هستش که روی برداتون بزنن
                              در برش وی کتا بعد از مونتاژ بردها به راحتی با دست میشکنند
                              A-Hosseini

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X