اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال ساده مدار یک (مشکل دارم)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال ساده مدار یک (مشکل دارم)

آقا اول ابن دو تا عکس رو ببینین

http://rapidshare.com/files/323334314/Picture.jpg.html
    http://rapidshare.com/files/323334123/Picture_001.jpg.html

آقا داخل سوال 10 چرا جریان ای 2 و ای 3 با هم برابر نیستن؟ اگر برای حلقه شامل منبع تغذیه 9 و 50 ولتی یک کاوی ال بنویسیم و تقسیم بر مقاومت کل این حلق کنیم جریان کل این حلقه به دست می یاد که اگر بخوایم درست نگاه کنیم باید جریان ای 2 و ای 3 با هم برابر باشن؟ آقا اگر خلاف این رو ثابت کردین بگین کجاها از روش بالا استفاده می شه چون اگر این سوال زیری هم ببینین اومده جریان ای 4 رو برابر با جریان کل حلقه در نظر گرفته چرا؟ آقا لطفا کامل و منطقی توضیح بدین چون تا اینجا خیلی سوال حل کردم فقط مشکل همین (البته تا اینجا)

http://rapidshare.com/files/323335591/Picture_002.jpg.html
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

پاسخ : یه سوال ساده مدار یک (مشکل دارم)

آقا یکی کمک نمی کنه؟
    هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

آفرین به سوال خوبی اشاره کردی فقط بدون و گاه باش یه جای کارت میلنگه!
      اول بذار همینجوری نظری جوابتو بدم هر مقاومت متفاوتی باعث تولید یه جریان میشه همینجا باید بفهمی که تو سوال 10 تو حلقه ی بالایی ما یه مقاومت 20 داریم یه مقاومت 1 (حالا اثر دو تا منبع ولتاژ چیه باید حساب کرد) پس به همین راحتی نمی تونیم بگیم که اون جریانا با هم برابرند.
      یه وقت نتیجه نگیری که یه مثال پیدا شده که تو روز روشن داره قوانین رو زیر پا میذاره ها. الان توضیح میدم!
      فرض کن می خوایم از طریق مش (kvl) این مثال رو حل کنیم. اصلا به جواب کتاب توجه نکن.
      ما 5 تا مش داریم پایینی ها رو از چپ به راست مش شماره ی 1 و 2 و 3 و 4 نام گذاری کن مش بالایی رو هم 5.
      شما به این نکته توجه نکردی که شاخه ای که بین دو تا مش همجوار هم قرار داره جریانش تحت تاثیر هر دو مش مجاور هستش. یه دو سه باری این جمله رو دوباره بخون. حالا توجه کن یعنی چی. مثلا تو شکل زیر (نام گذاری ها رو یه خورده تغییر دادم)

Iy بین دو تا مش شماره ی 5 و 2 قرار داره یعنی جریانش تحت تاثیر I5 و I2 هستش Iy مساویست با جریان هم جهتش منهی جریانی که داره خلاف جهتش میاد یعنی Iy=I2-I5
      حالا فهمیدی چرا اون دو جریان با هم مساوی نیستند؟ تو این شکلی که من نام گذاری کردم I5 همون I2 شکل تو هستش و Iy هم همون I3 شکل تو هستش.

اصلا چرا انقدر قضیه رو پیچوندم! جریان تو یه شاخه ی سری با هم برابره. مگه تو شکل تو شاخه ای که جریان I2 توشه با شاخه ای که جریان I3 توشه با هم سریه؟ نیست دیگه.

پس حالا سوال آخرت رو خودت می تونی به من جواب بدی که چرا جریان I4 همون جریان منبع 30 ولت هستش اما همین I4 جریان منبع 100 ولت نیستش؟ چون منبع 100 ولت تحت تاثیره دو تا جریانه یکی حلقه ی سمت چپش یکی سمت راست. اما جریان منبع 30 ولت روی یک شاخه هستش تک و تنها که جریانش همون I4 هستش.

من دیگه بهتر از این نمی تونم توضیح بدم اگه بد بود دیگه ببخشید چون خیلی مدار رو نمیشه بهتر از این از پشت کامپیوتر توضیح داد.

یه چیزی بگم حالت جا بیاد؟ :mrgreen: اگه کل مطالب بالا رو هم نفهمیدی اشکال نداره به شکل پایین توجه کن:

تو شکل بالا من جریان اون حلقه رو گذاشتم Ir . اما این دلیل نمیشه که Ir جریان شاخه های منبع ولتاژ 100 و 20 و 40 ولت باشه. پس از اینجا می فهمیم که Ir نه با Iz برابره نه با Ix برابره و نه با Iy. اما Ir با I4 برابره. بدیهی هم هست دیگه چون I4 تو یه شاخه ای هستش که هیچ حلقه ی دیگه ای مزاحمش نیست.
      Is هم همینطور. الان باید بدونی که Is با Ix برابر نیست. درواقع مقدار Ix هست Is-Ir
      اما در عوض Is برابره با منفی i1 یعنی Is=-i1
      تمام :smile:
      Goodbye

دیدگاه

آقا ممنونم تا اینجاش که خیلی عالی توضیح دادین . فقط داخل عکس آخر مگه منبع تغذیه 30 ولتی به همراه اون مقاومت 5 اهم با هم سری نیستن و باید دارای جریان برابر باشند(که تا اینجا هم رعایت شده) فقط سوالم اینه که مطابق حرف شما الان این شاخه که بین دو مش is و اون مش سمت چپ (مقاومت هشت اهمی) هست باید تبعیت کنه از این دوتا مش .... این چه جوریه؟

دیدگاه

شما اون دو تا مش سمت چپ و راست رو کاری نداشته باش. این جمله رو یه بار دیگه بخون:
          شاخه ای که بین دو تا مش همجوار هم قرار داره جریانش تحت تاثیر هر دو مش مجاور هستش.
          این یعنی اینکه دو تا مش به وسیله ی یک شاخه با هم ارتباط داشته باشن (عین یه پروانه! اون کرم وسطش رو شاخه ی ما درنظر بگیر دو تا بالی که بهش وصله مش ما oo شما وقتی می خوای توی مش سمت راست (مقاومت 8) kvl بزنی این شاخه ای مشترک با مش سمت چپ نداره. kvl سمت چپ میشه 8I3 - 40 = 0 که از اینجا I3 میشه 5. kvl تو مش سمت راست هم میشه 10I1-100=0 که I1 میشه 10. چیز مشترکی ندارند. اون شاخه ی 30 اهمی فقط تو یه نقطه بهشون وصله و تو kvl هیچ دخالتی نداره. شما کاری به این کارا نداشته باش kvl بزن شاخه ی مشترک پیدا میشه دیگه. مثلا تو شکل زیر دقت کن:

تو اون حلقه ی قرمز رنگ من سه تا نقطه رو مشخص کردم . شاخه ای که توش نقطه ی سبز رنگ وجود داره بین دو تا مش قرار داره مش پایینی و بالاییش تمام! دیگه کاری نداریم مش 8 اهمی هم بهش وصله اونم وصله اینم وصله...!!
          یا اون شاخه ای که نقطه ی آبی رنگ توشه بین دو تا مش سمت چپ و راستش قرار داره. ولی شاخه ای که توش نقطه ی نارنجی رنگ وجود داره داریم می بینیم که تنهاست یا به عبارتی عین پروانه ای میمونه که یک بالش رو کندیم! (انشاالله جناب گوستاو کیرشهف منو ببخشه که مدار رو با پروانه مقایسه می کنم روحش شاد :mrgreen
          از من می شنوی kvl رو همیشه عادت داشته باش از یه ور بزنی بهتره که ساعتگرد باشه. مثلا تو مش سمت راست میگیم 10Is + 100 = 0 غلط هم نبود اگه می گفتیم 10I1 - 100 = 0 که از اینجا می فهمیم که Is = -I1
          Goodbye

دیدگاه

آقا از جواب کاملتون ممنونم ، همه مشکلاتم با این توصیف پروانه حل شد ممنون

دیدگاه

سلام.یه خورده حواستو بیشتر جم کن.
              i2=-83.33mA , i3=-2.0833 A

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X