اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست مدار شمارنده از 0 تا 99 و بر عکس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست مدار شمارنده از 0 تا 99 و بر عکس

با عرض سلام
    مدارى مى خواستم که بتواند از 0 تا 99 و همچنین از 99 تا 0 بشمارد. البته باید از چیپ استفاده کنم. بهتر است از چیپ های زیر استفاده شود:
    74LS190 یا 74LS193

پاسخ : درخواست مدار شمارنده از 0 تا 99 و بر عکس

کارکرد مدار:
    آیسی 74190 یک آیسی شمارنده BCD است یعنی تا 9 میشمارد سپس ریست شده و از 0 شروع به کار میکند.
    لذا برای اینکه تا 99 بشماریم به 2 تا آیسی نیاز داریم.

آیسی 74190 قابلیت load اعداد را دارد به این صورت که با 0 کردن پایه PL عددی که بر روی پایه های D3D2D1D0 است را load میکند. پس اکر میخواهی عددی load نشود این پایه PL باید 1 منطقی باشد.
    آیسی 74190 قابلیت شمارش صعودی و نزولی را دارد اگر پایه U/D را 0 کنیم صعودی میشمارد اگر 1 کنیم نزولی میشمارد.
    گفتیم کانتر ما حداکثر تا 9 میشمارد با هر بار رسیدن به عدد 9 یک پالس بالارونده روی پایه RCO تولید میشود. بنایراین برای شمارش دهگان به این صورت عمل میکنیم:
    هر وقت کانتر یکان تا 9 شمرد روی پایه rco پالس بالارونده تولید خواهد شد که این پالس را به عنوان کلاک به کانتر دهگان میدهیم به این ترتیب با رسیدن یکان یه 9 یکی به دهگان اضافه خواهد شد.

اما یک چیز مهم!
    میدانیم وقتی شمارش از 00 شروع میشود این شمارش صعودی است یعنی همواره پایه U/D باید 0 باشد و وقتی به 99 رسید و خواست نزولی باشد باید همواره پایه U/D یک منطقی باشد. این چه چیزی را در ذهن می آورد؟
    که میخواهیم دو حالت ذخیره شوند! یعنی استفاده از حافظه یعنی فلیپ فلاپ RS
    لذا:
    زمانی که کل کانتر به 00 برسد باید خروجی فلیپ فلاپ 0 باشد زمانی که به کل کانتر 99 برسد باید خروجی فلیپ فلاپ 1 باشد یعنی دیکد عدد 00 را به پایه R میدهیم و دیکد 99 را به پایه S فلیپ فلاپ میدهیم!

دانلود:(با proteus 7.6 کار کردم)

http://www.fileden.com/getfile.php?file_path=http://www.fileden.com/files/2009/11/10/2645291/counter.rar

دیدگاه

البته با 390 طراحی شده
      http://www.4shared.com/file/180530942/82a5db22/0_to_99.html
      A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
        البته با 390 طراحی شده
        http://www.4shared.com/file/180530942/82a5db22/0_to_99.html
        ممنون اما صعودی و نزولی نمیشماره :job:
        همونی که گذاشتم همه چیز رو داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoodhashemy

ممنون اما صعودی و نزولی نمیشماره :job:
          همونی که گذاشتم همه چیز رو داره.
          ok حواسم به نزولیش نبود
          A-Hosseini

دیدگاه

سلام.
            با تشکر از همه.
            آیا من مى توانم خودم این مدار را کنترل کنم؟
            مثلا فرض کنید دو سویچ دارم. یکی برای شمارش به بالا و دیگری برای شمارش به پایین. وقتی بخواهم که شمارنده، به سمت صفر بشمارد، سویچ مربوطه را بزنم. مثلا فرض کنید شمارنده الان شماره 50 را نشان می دهد و من سویچ شمارش به پایین را بزنم. پس شمارنده باید 49 را نشان دهد. یا اگر سویچ شمارش به بالا را بزنم شمارنده عدد 51 را نشان دهد.

با تشکر

دیدگاه

اگر دقت کنی برای شمارش یه بالا یا پایین همه چیز به وضعیت اون فلیپ فلاپ RS بستگی دارد وقتی RS فلاپ فلاپ بهن درس میدادن 2 تا پایه به اسم preset و prereset داشت با اونها چی کار میکردی؟ کنترل دستی فلیپ فلاپ!فقط یک وقت نبری در وضعیت ممنوعه.
              اینکار باعث میشود که شمارنه فقط صعودی یا نزولی بشمارد.
              اگر میخواهی شمارش متوقف شود باید کلاک را قطع کنی.

دیدگاه

با تشکر دوباره.
                توجه کردم که در ابتدا از شماره 10 شروع می شود. البته از سری دوم شمارش از صفر شروع می شود. چرا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parsa90p
                  با تشکر دوباره.
                  توجه کردم که در ابتدا از شماره 10 شروع می شود. البته از سری دوم شمارش از صفر شروع می شود. چرا؟
                  دوست عزیز تصحیح کردم دوباره از همان لینک بالا دانلود کن اشکال اینجا بود که کلاک رو باید بالارونده میگذاشتم اما اشتباها پایین رونده گذاشته بودم.
                  کلاک خود آیسی بالارونده است و ما اشتباهی با زدن کلاک پایین رونده به آیسی در اولین مرحله شمارش , خروجی RCO یک پالس تولید میکرد که باعث میشد دهگان را 1 کند لذا در اولین مرحه 10 را میدیدم (واقعا شرمنده هستم ولی درستش کردم)

دیدگاه

با سلام و تشکر دوباره از زحمات شما
                    این بار فقط از 0 تا 99 مى شمارد و از 99 تا 0 نمى شمارد!

دیدگاه

والا من خودم تستش کردم همین الان هم تستش کردم درست کار میکند
                      حتی همین لینک خودم رو دانلود کردم تست کردم درست کار میکند.
                      دقیقا همین رو دانلود کردی؟(لینک پایین)
                      http://www.fileden.com/getfile.php?file_path=http://www.fileden.com/files/2009/11/10/2645291/counter.rar

دیدگاه

سلام.
                        واقعا از زحمات شما متشکرم.
                        الآن درست کار مى کند.

با تشکر دوباره

دیدگاه

سلام.
                          شرمنده یه خواهش دیگه هم داشتم.
                          اگر بجای Clock بخواهم از دو سویچ یا دو پالس استفاده کنم که وقتی مثلا پالس A را کلیک کنم، شمارنده، یک شماره بالا برود و اگر دوباره این پالس را کلیک کنم. دوباره یک رقم به عدد قبلی اضافه کند و همین طور. و به همین صورت برای پالس یا سویچ B.
                          خلاصه می خواهم با استفاده از دو پالس، هر وقت خودم خواستم و پالس ها را کلیک کردم، شمارنده تغییر کند نه اینکه خودش بشمارد.
                          با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط parsa90p
                            سلام.
                            شرمنده یه خواهش دیگه هم داشتم.
                            اگر بجای Clock بخواهم از دو سویچ یا دو پالس استفاده کنم که وقتی مثلا پالس A را کلیک کنم، شمارنده، یک شماره بالا برود و اگر دوباره این پالس را کلیک کنم. دوباره یک رقم به عدد قبلی اضافه کند و همین طور. و به همین صورت برای پالس یا سویچ B.
                            خلاصه می خواهم با استفاده از دو پالس، هر وقت خودم خواستم و پالس ها را کلیک کردم، شمارنده تغییر کند نه اینکه خودش بشمارد.
                            با تشکر
                            دشمنت شرمنده
                            ببین این که کاری نداره یعنی میخوای کلاک به صورت دستی باشد
                            چون کلاک آیسی از نوع بالا رونده است لذا باید در حالت عادی به پایه کلاک 0 تزریق کنی و هر وقت خواستی کلاک بزنی یک دکمه فشار بدهی و یک 1 داخل برود اینم فایل:
                            http://www.fileden.com/getfile.php?file_path=http://www.fileden.com/files/2009/11/10/2645291/Desktop.rar
                            :nerd:

دیدگاه

سلام
                              من این مدارو بستم، دوتا مشکل داره، یکی اینکه از 00 نمیشماره و هردفعه یه عدد رندم انتخاب میکنه و از اون به بعد رو میشماره
                              دوم اینکه هر بار که کلید(باتون)رو فشار میدک چنتا عدد میپره و سریع رد میشن مشکل چیه؟ لطفا کمک کنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X