اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وسایل مورد نیاز برای کار کردن با ARM ؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وسایل مورد نیاز برای کار کردن با ARM ؟؟

سلام به همه دوستان
    البته بحث مشابه این احتمالا قبلا انجام شده اما من نوشتم که سوال های خودم رو درست دنبال کنم، بعد اگر خواستید پاکش کنید.
    چندتا سوال دارم و از دوستانی که با ARM کار کردند میخوام که لطف کنند و راهنمایی کنند:
    - مواد لازم برای شروع به کار عملی با ARM رو به طور کامل لطف کنید توضیح بدید ( از برد و پروگرامر گرفته تا کامپایلر )
    - یکی از میکروکنترلرهای ARM رو که از لحاظ معماری از بقیه ساده تر هست رو معرفی کنید.
    - معماری میکروکنترلرهای atmel و philips چقدر با هم تفاوت دارند؟
    - پروگرامر شرکت نوآوران رو کسی استفاده کرده؟ کارم رو راه میندازه؟
    لطفا اگر از صحت مطالبی که مینویسید مطمئن نیستید از " فکر میکنم " یا " به نظر من " استفاده کنید.
    پیشاپیش تشکر
    از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
    هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
    اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
    اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
    شاد و موفق باشید

پاسخ : وسایل مورد نیاز برای کار کردن با ARM ؟؟

ساده ترین میکرو هایی که تو بازار ایران هست یه ترتیب اینان:
    at91sam7sxx
    at91sam7X256
    lpc2378

اگه بورد آماده میخواید برای 7x و 7s هستش . یکیش برای کویر الکترونیک هست و یکی هم برای نوآوران . در مورد کیفیت و ارززشون خودتون برید تحقیق کنید ، من هیچ توصیه ای نمیکنم
    اگه pcb میخواید ، برای 7x همون کویر تو سایتش گذاشته .
    برای 7s تو همین فروم pcb براش گذاشته شده ، علاوه بر اون تو این آدرس هم یکی دیگه هستش:
    http://farzadsw.persianblog.ir/post/11/
    برای lpc2378 فکر کنم تو همین سایت بودش ، علاوخ بر اون :
    http://electrorc.blogfa.com/post-31.aspx

اتمل و nxp فرقشون تو اسم گذاری و امکانات جانبی هست ، هسته جفتشون یکی هست . برای همین پروگرمر یکی ، به ائن یکی هم میخوره . کامپایلرشون هم یکیه.
    پروگرمر رو خوردتون هم میتونید بسازید (یه سرچ تو همین فروم بکنید) . علاوه بر اون جفت اتمل و فیلیپس بدون پروگرمر هم پروگرم میشن فقط یکم طولانی تر(اتمل با پورت usb و سریال و فیلیپس فقط با سریال)

دیدگاه

ممنون فرزاد جان لطف کردی
      - این بردها چرا اینقدر خرت و پرت توشون هست آموزشی هستند؟ میشه یک برد مبدل ساده درست کنم که یکطرفش ARM قرار بگیره و از اونطرف روی برد برد سوارش کنم؟ یعنی اگر تراشه دارای 80 تا پایه هست تبدیل بشه به دوتا 40 تا به حالت PDIP ؟ من برد آموزشی نمیخوام فقط پروگرامر میخوام که البته ترجیح میدم خودم درستش نکنم.
      - سوال دیگه اینکه برای شبیه سازیشون هم میشه از Proteus استفاده کرد نه؟ توی Proteus 7.6 دیدم یکی از Sample ها با ARM بود.
      باز هم تشکر
      از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
      هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
      اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
      اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
      شاد و موفق باشید

دیدگاه

آره تقریبا آموزشی هست
        ساده ترین بوردی که هست برای کویره که از سایتش میتونی دانلود کنی . اگرم خودت میتونی pcb طراحی کنی ، یدونه بورد تبدیل QFP به dip با 64 پایه درست کن . الیته بهتره مدار کلاک وpll رو همون بورد باشه.
        تو پرونئوس فکر کنم فقط lpc21xx رو داره .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzadsw
          آره تقریبا آموزشی هست
          ساده ترین بوردی که هست برای کویره که از سایتش میتونی دانلود کنی . اگرم خودت میتونی pcb طراحی کنی ، یدونه بورد تبدیل QFP به dip با 64 پایه درست کن . الیته بهتره مدار کلاک وpll رو همون بورد باشه.
          تو پرونئوس فکر کنم فقط lpc21xx رو داره .
          دوست عزیز اگه فقط میکروی آرم رو بصورت dip دربیاریم، طوریکه که مدار کلاک و pll و بقیه قطعات روی برد برد سوار بشن، آیا احتمال به وجود آمدن نویز وجود داره یا نه؟؟؟؟ آیا مطمئنا میشه که میکروی آرم مثلا 7s یا 7x رو تبدیل به dip کرد و انداختش روی برد برد؟؟؟؟
          http://ceworld.ir/images/ads/dornablogcom_ads.gif

دیدگاه

این 2 تا جا رو ببینید :
            http://sunge.awardspace.com/arm-getting-started/arm-getting-started.html
            https://www.at91shop.com/shop_content.php?coID=10
            تو جفتشون شماتیک مدار لازم رو گذاشته . اینا دیگه حداقل بوردی بودن که من دیدم ، برای همین اگه قرار باشه فقط smd به dip تبدیل بشه و بقیه مدار تو قسمت دیگه باشه ، حتما در عمل مدار کارایی نخواهد داشت.
            تو لینک اولی در مورد تبدیل کردن usbprog (که برای avr هست ) به پروگرمر usb برای arm توضیح داده. اگه حوصله داشتید امتحان کنید ، به احتمال زیاد کار میکنه !

دیدگاه

یعنی همه با بوردهای آموزشی شروع میکنند؟ پیشنهاد میکنید من هم با بورد آموزشی شروع کنم؟ ( با میکروهای دیگه زیاد کار کردم و فکر میکنم مطالعه دیتاشیت به عنوان منبع آموزشی برام کافی باشه )
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

به نظر من اگر می خواهید با موج بازار حرکت کنید یه AT91SAM7S64 بگیرید و کار رو شروع کنید. اگر هم دلایل فنی می خواهید میشه توجیه کرد که LPC مناسب تره.
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

تو اون دوتا لینک بورد آموزشی نبود ، فقط خود میکرو بود با مدار تغذیه و کلاک . یکم کاملترش میشه یه مینیمم بورد که علاوه بر اون قبلیا ، پورت usb و تغذیه و jtag حالا اگه علاوه بر اینا چیز دیگه ای داشته باشه بورد آزمایشی حساب میشه.
                  به نظر من بهترین انتخاب مینیمم بورد هست ، چون شما همیشه به مدار jtag - usb - power احتیاج دارید و دیگه لازم نیست هر دفعه یه مدار جدا درست کنید. از طرفی میتونید توی هر پروژه ای ازش استفاده کنید (چنین امکانی تو بورد آموزشی نیست).
                  از بین اون بورد هایی که من معرفی کردم (که فایل pcb آماده داشتن) فقط بورد کویر الکترونیک رو میشه یه مینیمم بورد حساب کرد ، بقیه بورد آموزشی هستن.
                  در مورد انتخاب میکرو حق با آقای سپاس یار هست ، منهتا تنها lpc که تو ایران میشه خرید ؛ 2378 هستش (تااونجایی که من میدونم) و چون میکروی نسیتا بزرگی هست برای شروع توصیه نمیکنم . اگه یه چیزی مثل 2148 بودش مسلما از 7s انتخاب بهتری میشد. (قابل توجه دوستان وارد کننده :biggrin

دیدگاه

بازهم 2378 رو هم اگه به صورت یه برد مینیمم (به قول شما) در بیاریم، انتخاب بدی نیست واسه شروع! چه اشکالی داره با میکرویی شروع کنیم که از هر لحاظ بهتره؟؟؟

دیدگاه

هزینه زیاد میشه ، بورد بزرگتر میشه ، مدار پیچیده تر میشه.
                      ولی در هر صورت تصمیم با خود شماست . در ضمن طراحی (یا پیدا کردن) pcb رو هم در نظر داشته باشید.

دیدگاه

خب منم به عنوان یه تازه کار محتاج یاری شما هستم! :redface:
                        من چند بار تصمیم گرفتم با arm کار کنم، ولی توی همین مرحله ی اول که جمع آوری نیازمندیهاست، موندم! :redface:
                        من برد کویر رو دیدم، قیمتش هم مناسبه. به نظر شما این برد برای شروع خوبه؟ گیر نمیافتم اون وسط!؟ :rolleyes:
                        کویر دوتا برد داره! کدومش خوبه؟ فرقشون چیه؟
                        من از دوستان کارشناس خواهش میکنم با هم بشینن، یه گزینه ی مناسب و ساده رو انتخاب کنن، بدن ما تازه کارا! :mrgreen:
                        خب بالاخره ما هم باید از یه جایی شروع کنیم دیگه! صدتا گزینه ندین! من که فرق اینا رو نمیدونم! :redface:
                        (یادتونه اون وقتا هرکاری میکردیم پروگرامر AVR کار نمیکرد؟! :biggrin: در مورد آرم من الان همونجام! )
                        ساکت یه گوشه میشینم و منتظر نتیجه ی بحث کارشناسی میمونم! :applause:
                        زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

دیدگاه

والا من دو برد آرم کویر رو دیدم! اون قرمز رنگه و اون سبزه! در ظاهر اینطور به نظر رسید که هر دو برد یکی هستند (به خاطر نحوه قرار گیری قطعاتش)

من برای شروع با آرم الان دارم رو 2 گزینه 2378 و 7X مانور میدم! احتمال داره که با 2378شروع کنم!

اکثر بچه ها هم رفتن سراغ اتمل و چند نفری با فیلیپس کار میکنن!

دیدگاه

خب نه!
                            کار میکنید خوبه، ولی من تجربه درست حسابی تو PCB زدن ندارم! :cry2:
                            منیه چیزی میخوام که راحت بتونم برنامه بنویسم و یاد بگیرم!
                            یعنی به نظرم اول باید یه چیزی داشت و بعد به عشق اون یاد گرفت! :wow:
                            بگین همون کویر خوبه تا من برم پی کارم! :mrgreen:
                            زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

دیدگاه

کویر یدونه بورد آرم بیشتر نداره ، ولی به دو صورت : مونتاژشده یا فقط pcb خالی.
                              من خودم بوردش رو قبلا خریدم ، 1-2 تا مدار ساده هم باهاش بستم جواب داد . فقط یه مشکلی که دیدم این بود که پروگرمر jlink یی که داشتم با هاش کار نمیکرد (پروگرمر usb هستش) ، منم زیاد وقت نداشتم نرفتم سراغ علتش . اما بقیه ،با پروگرمر wiggler امتحان کردن ، میگفتن مشکلی نبوده(پروگرمر با پورت پارالل هست برای همین من نمی تونم استفاده کنم). اما غیر از اینا از روش samba بدون نیاز به پروگرمر خارجی ، از طریق پورت usb پروگرم میشه (من از همین روش استفاده کردم) .
                              جدای از اینا ، مجله کویر توش آموزش همین بورد با مثال رو داره که برای یادگیری میتونه مفید باشه. تو فروم اونجا هم میتونید سوالتون رو بپرسید.
                              با توجه به اینکه برای خرید بورد آماده 2تا انتخاب بیشتر ندارید (نوآوران و کویر ) و بورد نو آوران هم قیمت جالبی داره (150 هزار تومن! ) فکر کنم توضیح بیشتری نیاز نباشه.
                              اگرم قصد ساخت دارید نه خرید ، قبلا توضیح داده شده.
                              در ضمن منابع آموزشی فارسی ، برای میکرو های اتمل بیشتره .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X