اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنتور دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنتور دیجیتال

با سلام
    من میخواهم یک کنتور دیجیتال بسازم.
    میدونم که کنتور دیجیتال توان اکتیو رو حساب میکنه.
    منم اومدم v و i و cos phi رو حساب کردم و در هر یک ثانیه توان اکتیو رو محاسبه کردم .
    پس مشکل اصلی حل شد.
    ولی یک مشکل؟
    حالا روی ال سی در چی نشون بدم؟
    آیا این توانها هر یک ثانیه با هم جمع میشوند ؟
    تعرفه بر اساس kwh است من چی چیزی را روی ال سی دی نمایش بدهم؟

با تشکر

پاسخ : کنتور دیجیتال

کنتور های دیجیتال معمولا تمامی پارامتر ها رو نشون میدن
    بهتره که شما دایما کیلو وات مصرفی رو نشون بدید و در یک قسمت دیگه کیلو وات ساعت مصرفی کل رو
    برای محاسبه توان مصرفی توی 1 ساعت این طوری حساب کن
    فرض کنید
    یک کنتور بمدت 1 ساعت مصرف کننده های زیر رو تغذیه کرده
    1 -- بار 200 واتی بمدت 30 دقیقه
    2 - بار 100 واتی بمدت 1 ساعت
    3- بار 500 واتی با کسینوس فی 0.5 اهم بمدت 15 دقیقه
    در نتیجه
    p1 = 0.2kw *1800/3600 = 0.1KHW
    p2 = 0.1KW * 3600/3600 = 0.1KWH
    p3 = 0.5kw * 900/3600 = 0.125KWH
    p = 0.1+0.1+0.125 = 0.325KWH
    که در عرض 1 ساعت باید نشون بده
    برای محاسبه توان ها در هر لحظه بستگی به کار خودت داره می تونی 1 ثانیه 1 ثانیه نمایش بدی

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

پس شما میگویید که عدد kWH کلی باید هر 1 ساعت 1 بار روی صفحه نمایش رفرش بشود و در کنارش مثلا توان لحظه ای رو هم نشون بدیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoodhashemy
        پس شما میگویید که عدد kWH کلی باید هر 1 ساعت 1 بار روی صفحه نمایش رفرش بشود و در کنارش مثلا توان لحظه ای رو هم نشون بدیم؟
        دقیقاً

کیلو وات ساعت مصرفی از اسمش پیداست و هر ساعت همون مدلی که گفتم محاسبه می شه و نشون داده می شه
        در مورد نمایش جریان و . . . که دوست داری هر ثانیه یکبار نمایش داده می شه
        این زمان دلخواهه و می تونی کمتر یا بیشترش کنی ولی همه جا اونو 1 ثانیه می گیرن
        KWH همون عددی که شرکت برق می خونه تا برای شما قبض صادر کنه
        KW یا جریان یا ضریب توان و . . . پارامتر هایی هستند که در کنتور دیجیتال برای اهداف مختلف استفاده می شن

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

من در کارخانه کنتور سازی کار می کنم و دوست دارم در طراحی کنتور با شما همکاری کنم لیسانس الکترونیک دارم و اگر شما هم مایل به همکاری با من هستید خواهشا اینجا پیغام بگذارید و اما روی LCD مواردی که باید نشان داده شود توان مصرفی کل ،جریان و ولتاژ لحظه ای ،تاریخ همان روز و ساعت دقیق می باشد. :nerd:

دیدگاه

سلام
            ببخشید این سوال را می کنم :redface:
            کنتور های دیجیتال نسبت به ساعت قیمت را حساب می کند دیگه؟؟
            چطور ساعتش تنظیم میشه؟(اگر برق بره کلا" خاموش نمی شه؟)
            البته خودم فکر می کنم اگر این طور باشه فرستنده(اداره برق) خودش ساعت را می فرسته
            اگر این طوره چطور می فرسته؟
            ممنون

دیدگاه

هر کنتور یک نرم افزار داره که با استفاده از این نرم افزار روی کنتور اطلاعات را پیاده سازی می کنند یکی از این اطلاعات زمان است که ساعت و دقیقه و ثانیه را به صورت دقیق و به روز شده روی کنتور پیاده سازی یا به عبارتی write می کنن، و اما در مورد قطعی برق داخل کنتور یک باطری است که برق لازم برای روشن نگه داشتن تراشه (RTC (REAL TIME CLOCK که زمان را نشان می دهد فراهم می کنه بنابراین همیشه زمان UPDATE شده باقی می ماند.

دیدگاه

با آیسی ds1307 و یک باتری بک پ مادربورد این چیپ تا 10 سال زمان رو نگه میداره!

دیدگاه

داداش من پایم اطلا عات علمی نسبتا کافی در مورد این موارد داریم فقط یه سوال دارم که چه طوری میتونین کسینوس فی رو حساب بکننی طبق موارد خونده شده در درس مدار باید اختلاف فاز بین ولتاژ و جریا ن و بسنجیم خوب در این صورت چی طور میشه کار کرد باید به ورودی ac رو به ورودی ای دیسی با یه شیفت دهنده به ولتاژ + بدیم البته باید تو قسمت جریان که یه مقاومت کم اهم گذاشتیم باید یه تقویت با ضریب 1000 بزاریم تا توان تلفاتی رو مقاومت کم اهم کم بشه من خیلی مختصر توضیح دادم اگه این مواردو نمی دونین من کتمل بلدم البته ای دی سی داخل ای وی ار به درد این کار نمیخوره یه ای دی سی حد اقل 12 بیتی می خواد البته تو این حالت باید واسه هر ای دی سی باید 12 تا پایه تو ای وی ار مشغول کنیم البته میشه دوتا ای دی سی با حالت مالتی پلکس استفاده کنیم حالا راه زیاده باید فقط تست شه :cry2:
                  [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

در مورد اندازه گیری جریان توضیح بدهید :angry:

دیدگاه

ببین دوست عزیز ولتاژ افت شده رویه مقاومت با جریان اون رابطه مستقیم و خطی دارد :nerd:
                      شما برای جریان سنجی یک مدار البته دیسی :cry2: باید از یه مقاومت با مقدار اهمی کم در بین راه جریان مصرف کننده استفاده کنید خوب این مقاومت بسیار پر توان و کم اهم است که با استفاده از یه تیکه سیم غیر مسی میشه ساخت اگه پشت اهمتر معمولی رو باز کنید یدونه سیم مانند زخیم میبینی که همون مقومت کم اهم مربوط به امپر متر است خوب این سری با مصرف کننده است ولتاژ افت شده دقیقا با جریان برابر خواهد بود اگر مقاومت ضریبی از 10 باشد مثلا 1 اهم یا 0.1 اهم یا 0.01 اهم یا 0.001 هر چقدر این جریانت زیاد باشه باید مقا ومت کم بشه تا توان تلف شدش کم باشه برای کنتور
                      میشه از مقاومت 0.01 استفاده کرد که تو جریان 25 امپر 250 میلی ولت افت ولتاژ روش میفته اگه نتونستم خوب توضیح بدم شرمنده خوب مثلما این ولتاژ کمه و باید با یه اپ امپ 10 برابر شود که این حالت بهترین حالته چون 2.5 ولت میشه البته تو قسمت های قبلم گفتم به ای دی سی avr اصلا نمیشه اطمینان کرد باید حد اقل از ای دی سی 12 بیتی استفاده کنی

حالا یه سوال به
                      [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

ذهنتون میرسه که این مقا ومت کم اهم پر وات با این دقت کجا پیدا میشه خوب نشه :eek:
                        شما با تست کردن پیدا کن
                        حالت کلی تست رو میگم
                        با یه امپر متر معمولی دقیق جریان یه مدار حدود 2 امپرو دقیقا اندازه گیری کن خوب همون مدارو با همون تغزیه به یه مقا ومت کم اهم یا همون 20 یا 30 سانت سیم وصل کن سعی کن این سیمو با به هم تنیدن 5 رشته سیم تنگستن که تو بازار به قیمت 300 تومن و معروف به المنت بخاری برقی میفروشن
                        درست کنی خوب بعد این که این مقا ومتو با مدار سری کردی با میلی ولت متر ولتاژ افت شدرو بسنج اینقد طول سیمو تغیر بده یا تعداد تنیدر و عوض کن که عددت تو جریان 2 امپر بشه حدود ضریب از 4 ینی نزدیک به دو برابر

دیدگاه

ببین نمیشه به همین راحتی توضیح داد :angry: :angry:
                          باید خودت تست کنی ولی میگم
                          ببین یه پتانسیومتر رو باید واسه کالیبره کردن نهایی با این موازی کنی ینی دو سر کنار پوتانسیومتر به دو سر مقاومتی که ساختی و سر وسط pt با یه سر مقاومتی که ساختی خروجی بشه :cry2:
                          وای انگشتم :cry2:
                          ببین داداشی من اگه شما بخواین مدارشو واستون میکشم عکسشو میزارم کدوم قسمتش گنگ بود :eek: :read: بگی تا دباره تو ضیح بدم حالا این مربوط به جریان دی سی است ای سی از این سخت تره :cry2: :cry2: ولی من این چیزا رو از هوا نگفت م :eek: ساختم قبلا البته نه کنتور دیجیتال ولت متر و امپر متر جدا با ای سی 7107 که یدونه میلی ولت متره :applause: :nerd:
                          از نفس افتادم :mrgreen:

دیدگاه

تازه داره یا دم میفته برای اندازه گیری کسینوس فی و غیره باید مستقیما از جریان ای سی رو مقا ومت اندازی گیری کرد داداشن گل من حالا یه سوال دارم کسی نوس فی متر چنده تو بازار واسه کالیبره کردن کنتور ؟ که انشالا قراره بسازیم
                            دوما حد اکثر کسی نوس فی تو تعوری 90 درجس تو واقعیت این امکان نداره :eek: حد اکثر چند میتونه باشه :eek:

دیدگاه

انجمن تخصصی برق و الکترونیک » میکروکنترلرها ، پروسسورها و ادوات مرتبط » AVR (مدیر: گروه علمی الکترونیک) » خواندن جرایان 4 میلی آمپر تا 20 میلی آمپر با میکرو

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=38287.0

اقا جون بازم یادم اومد :mrgreen:
                              این مسیرو برو جز اخرین تایپکاست خوب مطالب جالبی داره البته یه نکته مهم اینجا توان ولتاژ و جریان در حد میلیه :eek: اونو هم در نضر بگیر
                              برای بار 4 دارم جواب میدم :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X