اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وصل کردن شفت انکودر به ورودی دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وصل کردن شفت انکودر به ورودی دیجیتال

سلام
    من تازه با انجمن اشنا شدم ام چند سالی هست که plc کار می کنم دوست دارم با ایجاد همچین پست هایی بتونم اطلا عاتم رو با اطلاعات دیگر دوستان به اشتراک بذارم
    حال از دوستان تقاضا دارم راه حل های پیشنهادی را بیان کنند تا بتونیم به جواب برسیم
    دل مرده ام تو بيا زنده ام كن

پاسخ : وصل کردن شفت انکودر به ورودی دیجیتال

سلام
    تا جایی که من میدونم 2 نوع انکدر داریم که یکیش موقعیت را بصورت بسته چند بیتی میفرسته(مطلق) و یکی دیگه بصورت زنجیره دو تا پالس با یه اختلاف فاز(افزایشی)
    اگه منظورتون نوع افزایشیه فکر کنم فقط تو سرعتهای کم بشه از ورودی دیجیتال استفاده کرد چون سرعت خوندن از ورودی دیجیتال محدوده . تو plc های زیمنس دیدم یه کارت مخصوص خوندن انکودر داره .لطفا اگه اطلاعات یا تجربه ای در این زمینه دارید به ما هم بگید

دیدگاه

اول جا داره از توجه شما به این موضوع تشکر کنم
      درسته تو PLCهای زیمنس این کار یک مازول خاص با نام FM داره ولی برای یه کار اموزشی اگه بشه این هزینه رو حذف کرد خیلی عالی میشه من قصد دارم راه حلی برای این کار پیدا کنم و یقین دارم که می تونم چون ایرانی هستم البته با یاری خداوند وشما دوستان عزیز

دیدگاه

امکان اتصال مستقیم Encoder به پورت دیجیتال وجود ندارد
        برای ورودی دیجیتال فقط بودن یا نبودن ولتاژ مهمه و اگر رنج ولتاژ از مقدار معینی که در مستندات سخت افزار PLC ذکر شده است کمتر بشه اونو صفر در نظر میگیره
        اگر PLC پورت آنالوگ نداشته باشه و امکان اضافه کردنش هم وجود نداشته باشه راهش اینه که :
        1- اگر فقط نمایش دور براتون مهمه از Speed Monitor استفاده کنید
        2- اگر کنترل دور براتون مهمه میتونید از Transducer یا Speed Monitor که دارای دو set Point برای Min و Max باشه و درصورت افزایش یا کاهش دور خروجی 24 ولت بده استفاده کنید

دیدگاه

مگه غیر اینه که خروجی شفت انکودر پالس مربعی هست پس در نتیجه اگه ورودی دیجیتال بتونه فرکانس این پالس رو تشخیص بده این کار شدنی هست
          هیچ کاری نشدنی نیست فقط لازمه اون یه یاعلی

دیدگاه

دوست عزیز پورت دیجیتال توانایی تفکیک پالس در فرکانسهای بالا رو نداره
            علت ساخته شدن Speed Monitor و Transmitter و Transducer های مبدل پالس به ولتاژ و جریانهای استاندارد ( مثل 4 تا 20 میلی آمپر - صفر تا 10 ولت
            منفی 10 تا مثبت 10 و .....) همین بوده چون نمیشه پالسهای دارای فرکانس بالا رو بطور مستقیم استفاده کرد
            در صنعت مواردی که برای شمارش دور موتور از سنسورهای Proximity استفاده کرده اند با اینکه خروجی سنسور 24 ولت هستش اما بدلیل اینکه PLC پالسهای فرکانس بالارو بصورت پیوسته میبینه سیگنال سنسور را مستقیم به PLC نبردن
            خودتون هم میتونید با یک سنسور Proximity اینو امتحان کنید
            درصورتیکه خروجی شفت انکودر از نظر ولتاژی قابل اتصال به PLC باشه فقط میشه برای دورهای خیلی پائین ازش استفاده کرد

دیدگاه

بستگی به cycle time برنامه داره.

دیدگاه

بستگی داره که سرعت خوندن شفت انکودرت چقدر باشه. اگه سرعت 1200 دور در دقیقه برات کافی باشه توی برنامه نویسی PLC (همه نوعش) بخشی هست به نام High-Speed Counter. که اگه از اون استفاده کنی میتونی با پورتهای دیجیتال خود PLC با فرکانس بالا (بین 20 تا 30 کیلوهرتز) بخونی.
                اگه به راهنمای برنامه نویسی PLC که ازش استفاده میکنی نگاه کنی میتونی پیداش کنی

برای مثال تو PLC زیمنس S7-200 برای وصل کردن یه شفت انکودر با خروجی A,B,Z میتونی از دستور HSC4 روی مد 10 استفاده کنی و پایه ها هم باید به همون ترتیب به I0.3 , I0.4 , I0.5 وصل بشه. سرعت خوندن انکودر هم بیست هزار پالس در ثانیه هست
                * توجه کن که باید از انکودری استفاده کنی که ولتاژ خروجیش برای PLC شما قابل خوندن باشه
                استفاده راحت از رپیدشیر و مگاپلود و سایر سرورها
                http://rapidbaz.com/from/26877

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hpcompaq6720s

در صنعت مواردی که برای شمارش دور موتور از سنسورهای Proximity استفاده کرده اند با اینکه خروجی سنسور 24 ولت هستش اما بدلیل اینکه PLC پالسهای فرکانس بالارو بصورت پیوسته میبینه سیگنال سنسور را مستقیم به PLC نبردن
                  خودتون هم میتونید با یک سنسور Proximity اینو امتحان کنید
                  سلام دوست عزیز

این که شما میگی بستگی به برنامه نویسی داره
                  برای هر PLC پایه هایی به عنوان شمارنده سریع مشخص شده و دستوری هم که دقیقا برای همون پایه استفاده میشه وجود داره. اگه تو برنامه نویسی به PLC بگین که قراره این پایه یک کانتر باشه اونوقت میتونی با فرکانس خیلی خوب (در حدود 30 کیلوهرتز) ازش استفاده کنی و نیازی هم به واسطه نداره (به شرط تامین ولتاژ)
                  استفاده راحت از رپیدشیر و مگاپلود و سایر سرورها
                  http://rapidbaz.com/from/26877

دیدگاه

پاسخ

1- اگر هدف فقط شمارش دور یک موتور یا یک شفت یا محور باشه نباید از یک شفت انکودر استفاده کرد بلکه باید طبق مثالی که گفتم عمل کرد
                    در این موارد انتخاب شفت انکودر ( بعلت هزینه بیشتر - نیاز به زمان بیشتر جهت تعویض در هنگام خرابی - پیچیده تر شدن برنامه - تداخل در کار دستگاه هنگام درست عمل نکردن شفت انکودر ) صحیح نیست و باید از یک سنسور Proximity استفاده کرد . در این حالت نیز باید به مارک و مدل PLC و مشخصات کارت و ورودی دقت کرد . فرمایش دوستان درسته . اما قابلیتهایی که برای پورتهای ورودی و دستورات نرم افزاری ذکر شده در همه PLC ها و در همه مدلهای اون وجود نداره

2- اگر هدف فقط شمارش دور نباشه بلکه سرعت موتور در هر لحظه برای ما اهمیت داشته باشه یا به عبارتی بخواهیم از فرکانسی که توسط درایور یا فرکانس اینورتر به موتور میدیم یک فیدبک داشته باشیم باید از شفت انکودر استفاده کنیم و در این حالت استفاده از پورت دیجیتال به هیچ عنوان امکان پذیر نیست
                    3- در مواردی که کنترل موقعیت مکانی یک دستگاه دارای حرکت خطی مد نظر باشه و بعلت بازه حرکتی گسترده امکان استفاده از مسافت سنج وجود نداشته باشه از شفت انکودر استفاده میکنند ( مثل Rail Guided Vehicle یا همون RGV )

دیدگاه

رزولوشن یا تعداد پالس به ازای یک دور در انکودر های Incremental فاکتور مهمی است که فواصل زمانی پالس های خروجی انکودر با آن قابل محاسبه است .انکودر های Incrementel یا افزایشی از نوع سه خروجی دارای دو پالس A و B هستند که با هم 90 درجه اختلاف فاز دارند .حال اگر این دو خروجی را همزمان به دو ورودی دیجیتال PLC متصل کنیم و لبه های بالا رونده را شمارش کنیم قدرت تفکیک دو برابر توسط ورودی دیجیتال معمولی خواهیم داشت . در بعضی انواع PLC میزان Minimum response time ورودی های دیجیتال قابل تنظیم است . مثلا S7-300 شرکت SIEMENS
                      ادامه دارد...

دیدگاه

سلام
                        واقعا استفاده کردم از مطالبی که عزیزان زحمت کشیدند
                        ...................................
                        انکودر:
                        وسیله ای می باشد که در صنعت برای اندازه گیری تعداد چرخش یک محور مکانیکی با محور یک موتور الکتریکی استفاده می شود از نظر فیزیکی انکودر شباهت زیادی به یک موتور کوچک DC دارد. انکودر دارای سه خروجی A,B ویک تغذیه ی DC می باشد که معمولا تغذیه آن 5 یا 12 ولت می باشد که از سه خروجی بیان شده A,B خروجی اصلی برای اندازه گیری تعداد پالس خروجی می باشد. و خروجی اصلی برای اندازه گیری تعداد پالس خروجی می باشد. در خروجی Z(Zero) به ازای هر 360 درجه چرخش محور انکودر یک پالس در این خروجی ظاهر می شود. از خروجی Z برای صفر کردن خطا در سیستم استفاده می شود.
                        طرز کار:
                        در داخل انکودر یک صفحه شیشه ای مدرج شده با خطوط سیاه و سفید وجود دارد. این صفحه شیشه ای به محور اصلی (شفت) انکودر متصل است در بالای این صفحه یک سنسور مادون قرمز وجود دارد هنگامی که صفحه در حال چرخش می باشد بر اثر پرتاب امواج مادون قرمز و بازتاب امواج در خروجی سنسور پالس مربعی تولید می شود این پالس به داخل یک برد الکترونیکی می رود و در خروجی انکودر در پالس با اختلاف فاز 90 درجه ظاهر می شود.
                        دلیل استفاده از دو خروجی در انکودر:

فرض می کنیم در لحظه اول فقط از خروجی A برای اندازه گیری استفاده کردیم برای توضیح اینکه چرا از دو خروجی استفاده می کنیم یک مثال می زنیم در این مثال از انکودر 1024 استفاده کردیم 1024 به معنی این می باشد که انکودربه ازای هر یک دور 1024 پالس در خروجی تولید می کند. این نکته نیز گفتنی می باشد که مقیاس اندازه گیری لبه های بالارونده پالس می باشد که در این مدل به ازای هر یک دور شفت 1024 لبه ی بالارونده داریم. هنگامی که ما فقط از خروجی A استفاده می کنیم دقت اندازه گیری برابر 1024 تقسیم بر 360 می باشد که برابر 2.8 می باشد. این بدین معنی است که ماکزیمم دقت سیستم اندازه گیری ما 0.35 می باشد. حال اگر از خروجی A,B برای اندازه گیری استفاده کنیم تعداد لبه های بالارونده ما در هر دور برابر 2048 لبه بالارونده می باشد. دقت سیستم ما در این اندازه گیری برابر 2048 تقسیم بر 360 که برابر 5.6 است می شود. همانطور که مشاهده می کنید دقت سیستم دو برابر افزایش می یابد. در روش استفاده از دو خروجی از یک گیت OR استفاده می کنیم. دو خروجی انکودر را به دو ورودی PLC وصل می کنیم و در نرم افزار کامپایلر دو ورودی را به یک گیت OR وصل کرده و خروجی با 2048 پالس تولید می شود.
                        در این حالت از یک فلیپ فلاپ نوع D(Delay) استفاده کرده و به ورودی D آن پالسهای تولید شده توسط A را به آن وصل کرده و به ورودی CK(Clock) فلیپ فلاپ پالسهای تولید شده توسط B را وصل می کنیم.
                        با این کار هنگامی که A از B جلوتر است یا فرضا موتور چپ گرد می چرخد.
                        موقعی که B از A جلوتر است یا فرضا موتور راست گرد می چرخد. در این حالت ورودی فلیپ فلاپ صفر می باشد و بایک لبه ی بالارونده ی B خروجی فلیپ فلاپ صفر می شود.
                        سیستم کنترلی نیز با توجه به صفر یا یک بودن خروجی فلیپ فلاپ جهت گردش موتور را متوجه می شود.
                        زکات دانش گسترش آن است.
                        seyyed.moosavi@gmail.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X