اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا برای شروع راهنمایی کنید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا برای شروع راهنمایی کنید

با سلام خدمت اساتید PLC
    چون تازه می خوام با PLC کار کنم چندتا سوال که حتما از دید شما خنده داره دارم
    1-plc هم مگه مثل AVR یک میکرو نیست؟پس چرا عکسشو دیدم شبیه یه دستگاه بود؟
    2-کامپایلری مثل Code vision که برای AVR هست داره که بشه با C براش نوشت یا باید با اسمبلی فقط نوشت؟
    3-مثلا با AVR که می نویسیم محیطهایی مثل Proteus هستند که میشه داخلش شبیه سازی کرد برای PLC هم همچین محیطهایی هست؟

پاسخ : لطفا برای شروع راهنمایی کنید

سلام.....

PLC هم یک پروسسور هست که البته بصورت ماژول وجود داره.

کامپایلر خاص خودشو داره و زبانهای برنامه نویسیش مخصوص PLC هست مثل لدر , stl و .... و همین طور PLC simulator داریم و داخل همون simatic میشه بزنامه رو به صورت offlineبه PLC دانلود کرد و نتایج رو مشاهده کرد.(البته شبیه پروتئوس نیست)

موفق باشید.
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

از راهنماییتون ممنون اما بالاخره مشخص نکردین با چه Syntax هایی میشه برای Plc نوشت؟و اینکه ماژول Plc را میشه به پروتئوس اضافه کرد تا از امکانات دیگه این برنامه استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام....

زبان برنامه نویسیش lader و stl و ... هست که این زبانها دستورات خاص خودشون رو دارن.

به پرتئوس اضافه نمی شه اما داخل برنامه simatic میشه برنامه ای که نوشته شده رو simulat کرد.
        فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

ببخشید اگه سوالام انقدر ابتدایی هست آخه تازه می خوام بیام سراغش
          لینک دانلود رایج ترین کامپایلر و شبیه سازو میشه بذارین؟

دیدگاه

شبیه ساز و کامپایلرش با هم هست. من برای step 7 میدونم simatic manager هست اسمش.

لینک دانلود رو ندارم اما اگه پیدا کردم میذارم واستون.

پیشنهاد می کنم اول لینک های زیر رو مطالعه کنید.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=9325.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=2640.0

دیدگاه

دوست عزیز من الان دارم میرم کلاس plc و اول یک جزوه ای برای آموزش لوگو به ما دادند که برای اقای حکامی بود و الان هم دارن کتاب step 7 رو آموزش میدن و کامل ترین کتاب هم مثلث نارنجی step 7 است درضمن یادتون باشه کتاب step 5 رو نگیرید که اصلا کاربرد نداره و بهتره بگیم از رده خارج شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط fsabete
                دوست عزیز من الان دارم میرم کلاس plc و اول یک جزوه ای برای آموزش لوگو به ما دادند که برای اقای حکامی بود و الان هم دارن کتاب step 7 رو آموزش میدن و کامل ترین کتاب هم مثلث نارنجی step 7 است درضمن یادتون باشه کتاب step 5 رو نگیرید که اصلا کاربرد نداره و بهتره بگیم از رده خارج شده
                موافقم
                تفاوت S5 و S7 مثل Dos و Vista هستش :icon_razz: من جفتش رو یکم دیدم.
                بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
                اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

باسلام
                  من برای شروع در سال 82 دوره برنامه نویسی PLC FST E322 را در شرکت فستو گذروندم و در حال حاضر CERTIFICATE برنامه نویسی پیشرفته PLC S7 را از شرکت زیمنس دارم و مدت پنج ساله که بصورت تخصصی کار برنامه نویسی PLC های Mitsubishi که برای کنترل رباتهای نوع Cartesian و درون یک شبکه پیچیده بکار رفته را انجام میدم
                  با توجه به اینکه مدرک تحصیلیتون لیسانس نرم افزاره برای اینکه بتونید یک برنامه نویس حرفه ای بشید راه طولانی در پیش دارید
                  طبیعتا نوشتن برنامه برای یک ربات یا دستگاه مستلزم داشتن تسلط کامل به تمامی اجزاء اون دستگاهه
                  اگر شما ندونید سنسور اولتراسونیک - انواع موتورها - Control Valve - سوئیچ آمپلی فایر - Transmitter - frequency inverter - PT100 - Driver - رله و کنتاکتور - شیرهای هیدرولیک و ........ اساس کارشون چیه چطور ممکنه بتونید برنامه ای بنویسید که با این قطعات بدون درک و شعور یک کار منطقی و هدفمند انجام بده .

پیشنهاد من اینه که اول از خودتون بپرسید برای چی میخواید برنامه نویسی PLC یاد بگیرید
                  اگر هدفتون اینه که در صنعت برای ماشین آلات و شبکه های صنعتی برنامه نویسی کنید بهتره اینو بدونید که در کشور ما که اکثریت دستگاهها و ماشین آلات وارداتی هستند شغلی تحت عنوان برنامه نویس PLC وجود نداره . چون برای هر دستگاه فقط یکبار برنامه مینویسن و اگر در روند کار دستگاه مشکلی وجود نداشته باشه یا خواسته ها و خروجی مورد انتظار تغییر نکنه هیچ وقت برنامه PLC دستگاه را تغییر نمیدن .
                  تعداد شرکتهای ماشین سازی هم اونقدر کم و میزان استفاده از PLC در اونها اونقدر کمه که نمیشه به امید اونها بود
                  درحال حاضر وضعیت موجود در اکثر شرکتها و کارخانجات به گونه ای است که حتی درصورت مشاهده عینی ایراد دستگاه بازهم سازمان در مقابل پیشنهاد شما مبنی بر اصلاح نرم افزار PLC شدیدا واکنش منفی نشون میده و معمولا ترجیه میدن مشکل را از طرق دیگر که پر هزینه تر هم هست حل کنند
                  در حقیقت شانس شما برای کارکردن حرفه ای با برنامه PLC فقط و فقط به دیدگاه رئیس مستقیم شما و میزان تسلط خودتون به اون سیستم بستگی داره

نکته مهمی که باید به اون دقت داشته باشید اینه که بلد بودن دستورات و آشنایی با سخت افزار PLC شرط لازم برنامه نویسیه اما شرط کافی نیست
                  برای اینکه بتونید برنامه نویس خوبی باشید باید به مدار فرمان و تعمیرات و عیب یابی اون تسلط کامل داشته باشی . در حقیقت تفاوت فارغ التحصیلان رشته الکترونیک و برق در همینجاست . کسانی که الکترونیک خوندن در برنامه نویسی و حتی عیب یابی و تعمیرات دستگاهها خیلی ضعیفن چون با مدارفرمان آشنایی کافی ندارن . یک برنامه نویس خوب باید تمامی حفاظتهای لازم برای تک تک قطعات دستگاه و اپراتور اونو درنظر بگیره . باید تمام راههایی که از طریق اون اپراتور بتونه به دستگاه یا خودش صدمه بزنه پیش بینی کنه و از طریق برنامه PLC جلوی اونها رو بگیره

با این تفاسیر شاید بپرسید که چرا با وجود اینکه برنامه نویسی در ایران جایگاه خاصی نداره باز هم بازار آموزشش داغه و موقع استخدام آشنایی با اون یکی از شرایط لازم برای تکنسینها و مهندسین برق و الکترونیک هستش
                  علتش کاملا واضحه
                  چون اکثر دستگاههای صنعتی دارای PLC هستن و برای تعمیراتش هیچ راهی آسان تر از عیب یابی از طریق مانیتور کردن برنامه PLC آن نیست
                  درکل برنامه نویسی PLC و تعمیرات اون بسیار شیرین و جذابه
                  برای همتون آرزوی موفقیت میکنم

دیدگاه

جایگاه s5 الان کجاست؟یعنی هنوز کاربرد داره؟چه از لحاظ تعمیر و نگهداری برنامه های نوشته شده قبلی چه توسعه برنامه های جدید؟
                    من s5 را مطالعه کردم اما کامپایلر صعیفی داره برنامه نویسیشم که شبیه اسمبلی هست یه کامپایلر قوی تری نداره که بشه شبیه سی براش برنامه نوشت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط syber_pro
                      جایگاه s5 الان کجاست؟یعنی هنوز کاربرد داره؟چه از لحاظ تعمیر و نگهداری برنامه های نوشته شده قبلی چه توسعه برنامه های جدید؟
                      من s5 را مطالعه کردم اما کامپایلر صعیفی داره برنامه نویسیشم که شبیه اسمبلی هست یه کامپایلر قوی تری نداره که بشه شبیه سی براش برنامه نوشت؟
                      سلام
                      دوست عزیز امروزه دیگه از s5 استفاده نمیشه اگر هم استفاده بشه در محیط های صنعتی قدیمی است که سیستم plc s5 است.
                      امروزه از s7 استفاده میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X