اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد مشکل اشباع شدن تقویت کننده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد مشکل اشباع شدن تقویت کننده

با سلام خدمت تمامی دوستان من مشکلی در مورد یک تقویت کننده صوتی دارم که امیدوارم با کمک دوستان حل بشود:

من برای ساختن یک مدار شبیه ساز مجازی جریان برق شهر از یک تقویت کننده صوتی استفاده می کنم.
    مدار به صورت یک تقویت کننده دو بلوکی طراحی شده است ( بلوک اول تقویت ولتاژ - بلوک دوم تقویت جریان ) در بلوک اول از یک تقویت کننده مدار مجتمع ( TDA2030) استفاده شده است و در بلوک دوم از یک مدار Push-pull کلاس AB استفاده شده است.که متشکل از 4 ترانزیستور 2n3055 و 4 ترانزیستور PNP می باشد.

شکل موج ولتاژ ورودی سینوسی با فرکانس بین 50 تا 60 هرتز می باشد.
    دامنه ولتاژ ورودی هم بین 1 تا 12 ولت متغییر می باشد ( توسط یک مدار پتانسیومتری ساده دامنه ورودی محدود می شود.)

ولتاژ تغذیه بلوک تقویت ولتاژ مثبت/ منفی 18 ولت و ولتاژ تغذیه بخش تقویت جریان مثبت / منفی 20 ولت می باشد.

مشکل اینجاست که وقتی دامنه ولتاژ ورودی تا حد مشخصی افزایش می یابد شکل موج خروجی از حالت سینوسی خارج شده و قله های شکل سینوسی دچار اعوجاج می شود. آیا در این حالت تقویت کننده ولتاژ اشباع شده است؟

برای این که با یک دامنه ثابت در بلوک دوم ( تقویت جریان) بتوانم جریان بیشتری از خروجی بکشم می توانم ولتاژ تغذیه بلوک دوم را تا 22 ولت افزایش بدهم ( یعنی از 20 ولت به 22 ولت تغییر بدهم) یا بایستی تعداد ترانزیستورهای قدرت افزایش پیدا کنند؟

(در ضمن برای اطلاع بیشتر خروجی این تقویت کننده به یک ترانس تقویت جریان متصل است (افزاینده جریان) هدف این است که این مدار بتواند به طور مجازی جریان بین 10 تا 100 آمپر را (البته با توان خیلی پایین) ایجاد نماید. در حال حاضر این مدار تا 60 آمپر به خوبی کار می کند ولی با افزایش دامنه ورودی شکل موج خراب می شود)

پاسخ : سوال در مورد مشکل اشباع شدن تقویت کننده

راستش تا جایی که من میدونم امکان نداره یه آمپلیفایر بتونه 12 ولت ورودی رو بپذیره. 100% اشباع میشه. یا باید با یه مقاومت دامنه ورودی رو کم کنید. یا بهره تقویت طبقه اول رو کم کنید . و یا میزان مقاومت فیدبک رو کاهش بدید. البته شاید با کم کردن دامنه ورودی و افزایش مقاومت فیدبک هم نتیجه بگیرید. ولی در کل نمیدونم هیچ کدام از موارد بالا پاسخ گو هست یا نه. ولی باید محاسبه کنید برای چنین جریانی چه توانی لازم دارید. فکر نمیکنم با آمپی که با 20 ولت متقارن کار میکنه بتونید چنین جریانی دریافت کنید.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

پاسخ : سوال در مورد مشکل اشباع شدن تقویت کننده

با تشکر از راهنمایی شما

ورودی مدار همانطور که بالاتر گفتم می تواند بین 1 تا 12 ولت متغییر باشد ولی من 12 ولت به تقویت کننده نمیدم (منظورم این بود که ولتاژ را تا جایی که شکل موج خراب نشود افزایش می دم) من ولتاژ طبقه تقویت جریان را به 24 ولت افزایش دادم جریان خروجی کمی بهتر شد ولی باز به جریان هدف (100 آمپر بعد از ترانس افزاینده جریان) نرسیدم .

به نظر شما می تونم با همین مدار به جریان بالاتر از این دست پیدا کنم ؟

نظر شما چیه که به جای BJT یعنی 2n3055 , mj2955 از ماسفت های تیپ منفی و مثبت استفاده کنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X