در حال حاضر اکثر کاربران اینترنت ، نام فایرفاکس ، مرورگر محبوب وب را شنیده اند و با یکبار استفاده آن را جایگزین اینترنت اکسپلورر کرده اند. این مرورگر فوق العاده که از نظر سرعت و امنیت از هر جهت نسبت به IE برتر است در داخل خود ترفندهایی نیز نهفته است. در این ترفند قصد داریم به معرفی 12 راه برای استفاده بهتر و بهینه تر از قسمت های مختلف فایرفاکس پرداخته ایم که این مرورگر را پیش از پیش کاربردی تر میکند.

1- فضای نمایش بیشتر
آیکونآ*های موجود در نوار ابزار را کوچکآ*تر کنید.به این آدرس بروید. View - Toolbars - Customize و “Use small icons ” را تیک بزنید.

2- کلمات کلیدی هوشمند
به وسیلهآ*ی این ترفند میآ*توانید موتور جستآ*وجوی دلخواه خود را به موتورهای جستآ*وجوی فایرفاکس اضافه کنید. بر روی موتور جستآ*وجوی دلخواهتان راست کلیک و گزینهآ*ی” Add a Keyword for this search ” را انتخاب کنید.
بعد یک اسم و یک کلمهآ*ی کلیدی به آن بدهید. ( به عنوان مثال من جعبهآ*ی سرچ سایت mashable را در نظر میآ*گیرم و نام آن را mashable و کلمهآ*ی کلیدی را هم mash انتخاب میآ*کنم. ) حال برای سرچ کلمهآ*ی iphone در سایت mashable کافی است در نوار آدرس فایرفاکس “mash iphone ” را تایپ کنم و اینتر را بزنم. به همین سادگی میآ*توانید موتورهای جستآ*وجوی دیگری را نیز به فایرفاکس اضافه کنید.

3- میانبرهای صفحه کلید
یادگیری این میانبرها شاید وقت زیادی بگیرد. ولی وقتی آنآ*ها را فرا بگیرید، گشتآ*وگذار شما در اینترنت سریعآ*تر میآ*شود. لیست زیر پرکاربردترین میانبرها را شامل میآ*شود.
اسکرولآ*بار ( page down و page up )
جستآ*وجو ( Ctrl+F ) یا ( F3 )
جستآ*وجوی سریع ( / )
پیدا کردن مورد بعدی ( Alt+N ) یا ( Ctrl+G )
اضافه کردن به بوکمارک ( إ¾Ctrl+D )
ایجاد تب جدید ( Ctrl+T )
باز کردن آخرین تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جستآ*وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ کردن اندازهآ*ی متن ( Ctrl+= )
کوچک کردن اندازهآ*ی متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاری مجدد ( F5 )
نمایش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحهآ*ی خانه ( Alt+Home )

4- تکمیل آدرس به صورت خودکار
یک میانبر دیگر که کاربرد آن به مانند میانبرهای بالا رایج نیست. در نوار آدرس ( إ¾Crtl+L )، نام سایت را بدون ” WWW ” و
” com. ” تایپ کنید. سپس Ctrl+ Enter را فشار بدهید. قسمتآ*های پرنشده به صورت خودکار نوشته میآ*شوند. برای ” net. ” از Shift+Enter و برای ” org. ” از Ctrl+Shift+Enter استفاده کنید.

5- حرکت در بین تبآ*ها
به جای استفاده از ماوس برای انتخاب تبآ*ها، میآ*توانید از صفحه کلید استفاده کنید.
رفتن به تب بعدی ( Ctrl+Tab ) یا ( إ¾Ctrl+ page down )
رفتن به تب قبلی ( Ctrl+Shift+Tab ) یا ( Ctrl+page up )
رفتن به تب موردنظر بوسیلهآ*ی انتخاب شمارهآ*ی آن ( Ctrl+1-9 )

6- میانبرهای ماوس
بازکردن در یک تب جدید ( کلیک وسط بر روی لینک ) یا ( کلیک چپ+Ctrl )
صفحهآ*ی قبلی ( Shift+Scroll down )
صفحهآ*ی بعدی ( Shift+Scroll up )
بزرگ کردن اندازهآ*ی متن ( Ctrl+Scroll down )
کوچک کردن اندازهآ*ی متن ( Ctrl+ Scroll up )
بستن تب ( کلیک وسط بر روی تب )

7- پاک کردن آیتمآ*ها از history نوار آدرس
فایرفاکس میآ*تواند به صورت خودکار، URL هایی را که قبلا بازدید کردهآ*اید، نشان دهد. اما شاید شما نخواهید این URLآ*ها نشان داده شوند. به نوار آدرس بروید. بر روی زبانهآ*ی کوچک سمت راست آن کلیک کنید. بوسیلهآ*ی کلیدهای جهتآ*دار صفحه کلید، URL مورد نظر خود را انتخاب و توسط تکمهآ*ی delete، آن را حذف کنید.

8- User chrome
اگر از ظاهر و امکانات فایرفاکس خود خسته شدهآ*اید، میآ*توانید بوسیلهآ*ی ساختن UserChrome.css ، تغییراتی در فایرفاکس ایجاد کنید. البته کار با آن کمی پیچیده است و خواندن این راهنما را توصیه میآ*کنم.

9- about:config
مکان اصلی برای ایجاد تغییر در فایرفاکس که کار با آن خیلی هم پیچیده نیست. شما میآ*توانید با تایپ about:config در نوار آدرس به این صفحه بروید. این قسمت تا حدودی شبیه ساختار رجیستری ویندوز میباشد و از 4 شاخه تشکیل شده است:
Prefrence Name :این قسمت همان طور که از ظاهرش پیداست نام دستور العمل رو یدک میکشد.
Status : اینجا وضیعت دستور العمل را نشان میدهد که اگر بر روی Default تنظیم شده باشد به این معناست که در حالت پیش فرض قرار دارد و در صورتی که بر روی User Set تنظیم شده باشد مشخص کننده این است که کاربر تغییری در آن ایجاد کرده.
الف - boolean : که حالت false و true رو معرفی میکند.
ب-integer : که مقادیر عددی رو دریافت میکند.
ج- string : که مقادیر رشته ای رو دریافت میکند.
شاخه آخر هم value هست که مقدار دستورالعمل رو نشان میدهد که ارتباط مستقیم با حالت type دارد.
لازم به ذکر است که اغلب اضافه شونده ها در این قسمت دارای Option هستند. پس ممکن است بعضی مقادیر به دلیل نصب اضافه شونده ای در یک مرورگر باشد و در مرورگری که فاقد اون اضافه شونده است موجود نباشد.

10- به سایتی دلخواه در بوکمارک یک کلمهآ*ی کلیدی اضافه کنید
دسترسی به سایتآ*های موجود در بوکمارک بوسیلهآ*ی این ترفند سریعآ*تر میآ*شود. بر روی سایتی در بوکمارکتان راست کلیک و Properties را انتخاب کنید و در کادر باز شده، فیلد keyword را با یک کلمهآ*ی کلیدی پر کنید. حالا شما میآ*توانید این کلمهآ*ی کلیدی را در نوار آدرس تایپ کنید و به سرعت وارد سایت مورد نظر شوید.

11- میزان استفاده از RAM
اگر فایرفاکس قسمت زیادی از حافظهآ* کامپیوتر را اشغال میآ*کند، میآ*توان آن را محدود کرد. به about:config بروید. ” browser.cache ” را در قسمت Filter تایپ و ” browser.cache.disk.capacity “را انتخاب کنید. به طور پیشآ*فرض بر روی 50000 تنظیم شده است. اما شما میآ*توانید آنآ*را متناسب با مقدار حافظهآ*ی کامپیوتر خود، کاهش دهید. اگر حافظهآ*ی رم شما بین 512MB تا 1GB است، 15000 را امتحان کنید.

12- جابهآ*جایی یا حذف دکمهآ*ی Close Tab
آیا شما به ندرت بر روی دکمهآ*ی Close موجود بر روی تبآ*های فایرفاکس کلیک میآ*کنید؟ شما میآ*توانید آنآ*ها را جابهآ*جا و یا حذف کنید. دوباره به about:config بروید. ” browser.tabs.closeButtons ” را جستآ*وجو و باز کنید. کاربرد مقدارها در زیر آمده است.
0 : دکمهآ* Close را فقط بر روی تب فعال نشان میآ*دهد.
1 : (پیشآ*فرض) دکمهآ* Close را بر روی تمام تبآ*ها نشان میآ*دهد.
2 : دکمهآ*ی Close را نشان نمیآ*دهد.
3 : یک دکمهآ*ی Close در انتهای نوار تبآ*ها نشان میآ*دهد.