اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دی سی و روش های تولید و آمپر !!! یکی تفهیم کنه من رو !!!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دی سی و روش های تولید و آمپر !!! یکی تفهیم کنه من رو !!!!

با سلام خدمت تمامی مهندسین و اساتید ارجمند برق ، کلیه ی گرایش ها.

خدمت شما عرض کنم من تازه کارم . مشکل من سر یک سری مسائل پایه است که خیلی من رو آزار میده و این شد که مزاحمتون شدم.

آیا برداشت من از جریان دی سی درسته ؟ (متن پایین )

الف ) جریان دی سی را در کل به دو صورت می توان تولید نمود : 1) تبدیل جریان ای سی به دی سی با استفاده از چند دیود و خازن و 2 ) استفاده از منبع انرژی الکتریکی دی سی مثل باتری ها ی شیمیایی. آیا روش دیگری هم وجود داره ؟؟

ب) در جریان دی سی برای مثال جریان تولید شده توسط یک باتری به دلیل واکنش ها ی شمیمیایی صورت گرفته درون باتری ، الکترون ها در یک جهت حرکت می کنند یعنی از قطب منفی به مثبت. حالا سوال من اینجاست : 1) مقدار جریان ماکزیممی که باتری میده به چه عواملی بستگی داره (منظور عوامل درونی باتری هستش)؟ ( مقدار ولتاژ که به نوع جنس کاتد و آند )

پ ) رابطه یا بهتر بگم فرق بین جریانی که یک مصرف کننده میتونه تحمل کنه ( مثل موتور دی سی ) با جریانی که یک منبع دی سی (مثل باتری) چیه ؟ برای مثال :

ما یک مصرف کننده ای رو به یک منبع جریان مستقیم متصل میکنیم. ( برای مثال یک موتور الکتریکی دی سی کوچک رو به یک باتری ) ، این مصرف کننده در حالت بی باری تحت اختلاف پتانسیل باتری(که برابر با اختلاف پتانسیل نامی موتور هست) یک جریان مشخصی رو میکشه ( اگه این جریان برابر با جریانی باشه که باتری میتونه بده(جریان نامی موتور با جریان نوشته شده رو باتری برابر ) باشه که مشکلی نیست. اگه این جریانی که موتور میکشه از جریانی ماکزیممی که باتری میتونه بده کمتر باشه اینجا ممکنه موتور با قدرت کمتری عمل کنه. اما اگه ما یه موتور دی سی رو که روش نوشته 7 ولت 2 آمپر رو به یک منبع دی سی 7 ولت 3 آمپر وصل کنیم چه حالتی پیش میاد ؟ موتور اذیت میشه ؟ آیا اصلا در این جور مواقع بهتره که اینطوری حساب کنیم یا بر اسا توان الکتریکی کار کنیم بهتره ؟ یعنی یه موتور داریم که توان الکتریکی ورد نیازش 7*2 وات هست. ؟؟

دوستان یه راهنمایی میکنید. قاطی کرم در کل :angry: oo:

اما در رابطه با AC

در حالت دی سی ما اگه یک مقطع از سیم رو انتخاب کنیم و مورد بررسی قرار بدهیم تمامی الکترون ها در یک جهت (از چپ به راست یا همگی از راست به چپ) حرکت میکنند. اما در حالت AC چگونه است ؟ یعنی اگه رشته ی لامپ رو تصور کنیم و یک طول کوچک از اون رو مورد بررسی قرار بدیم بر اساس نمودار سینوسی جریان AC با گذشت زمان یعنی الکترونها یه مقدار با سمت راست حرکت میکنند بعد از تعدادشون کم میشه تا اینکه صفر میشه و بعد الکترون ها ی جدیدی از اون طرف سیم شروع میکنند به حرکت در جهت مخالف و این چرخه هی تکرار میشه ؟ آنالیز من درسته ؟؟؟؟

Life is Song , Song it

پاسخ : دی سی و روش های تولید و آمپر !!! یکی تفهیم کنه من رو !!!!

الف :
    در مورد جریان ac میتونم بگم که مثل جریان دیسی هست ولی جهتش عوض میشه . چون نیروی محرکه قطب ش عوض میشه . مثل برق شهر . در هر ثانیه 50 بار قطب عوض میشه و جهت جریان هم همین طور.
    ب :
    در مورد اینکه یک منبع چه قدر میتونه جریان بده . به جنس منبع یعنی موادی باهاش ساخنه شده و مقدار اون ها هست . اگر بخواهیم به صورت ایده آل در نظر بگیذیم تا بینهایت جریان میده . شما باتری ماشین رو با باطری نوت بوک مقایسه کن . ماشین میتونه تا 77 آمپر جریان بده . این بستگی داره به مصرف کننده شما . که چه میزان افت ولتاژ روی دوسر آن می افتد . مثلا اگر چند led رو موازی ببندی میبینی که جریانی که از میکشه افزایش پیدا میکنه . از 1 شروع تا 5 . بدون استفاده از مقاومت .
    به خاطر داشته باش که هیچ کس چیزی را به تنهایی به دست نمی آورد. قلبی سپاسگزار داشته باش و در قدردانی از کسانی که به تو کمک کرده اند، تعجیل کن.

جکسون براون

دیدگاه

ما یک مصرف کننده ای رو به یک منبع جریان مستقیم متصل میکنیم. ( برای مثال یک موتور الکتریکی دی سی کوچک رو به یک باتری ) ، این مصرف کننده در حالت بی باری تحت اختلاف پتانسیل باتری(که برابر با اختلاف پتانسیل نامی موتور هست) یک جریان مشخصی رو میکشه ( اگه این جریان برابر با جریانی باشه که باتری میتونه بده(جریان نامی موتور با جریان نوشته شده رو باتری برابر ) باشه که مشکلی نیست. اگه این جریانی که موتور میکشه از جریانی ماکزیممی که باتری میتونه بده کمتر باشه اینجا ممکنه موتور با قدرت کمتری عمل کنه. اما اگه ما یه موتور دی سی رو که روش نوشته 7 ولت 2 آمپر رو به یک منبع دی سی 7 ولت 3 آمپر وصل کنیم چه حالتی پیش میاد ؟ موتور اذیت میشه ؟ آیا اصلا در این جور مواقع بهتره که اینطوری حساب کنیم یا بر اسا توان الکتریکی کار کنیم بهتره ؟ یعنی یه موتور داریم که توان الکتریکی ورد نیازش 7*2 وات هست. ؟؟
      دوست عزیز رابطه منبع و مصرف کننده مانند رابطه کاسه سوپ و قاشقه یعنی مصرف کننده به نسبت توان خود از منبع انرژی می کشد که نمونه بارز آن لامپ معمولی است
      ( برق شهری خانگی با ولتاژ 220 ولت و آمپراژ 25 آمپر ***لامپ 100 واتی تنها 0.45 آمپر جریان میکشه
      [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
      [/move]

دیدگاه

سلام دوست عزیز جواب سوالت در مورد باطری و موتور الکتریکی باید بگم که مشکل از این جاست که شما باطری رو به صورت ایده ال در نظر گرفتید درحالی که باطری ایده ال نیست یعنی ولتاژی که یک باطری 1.5 ولت ایجاد میکنه همیشه واقعا 1.5 ولت نیست و به دلیل وجود مقاومت داخلی در باطری هر چی جریان از باظری بیشتر بکشیم طبق فرمول v=E-Ir ولتاژ دو سر آن کاهش پیدا میکند
        یعنی این که نوشته ولتاژ ... جریان ... یعنی اگر اینقدر جریان بکشی اینقدر ولتاژ دو سر دستگاهت ایجاد میکنه

برای بدست آوردن جریان و ولتاژ هر ترکیب دستگاه و باطری باید از فرمول
        I=E/r+R
        استفاده کرد
        اگه باز هم متوجه نشدی میتونی بگی خوشحال میشم جواب بدم

دیدگاه

یک چیزی رو فراموش کردم
          اگر یک باطری با ولتاژ برابر و جریان بیشتر از موتور به آن وصل کنیم نسبت به باطری با جریان برابر موتور باطری قویتر مقاومت داخلی کنتری دارد به همین دلیل طبق فرمول های جواب قبلی ولتاژ دو سر موتور بیشتر خواهد بود در حالی که مقاومت آن ثابت است پس طبق فرمول p=v*v/R توان آن افزایش خواهد یافت
          احتمالا اگر جریان باطری خیلی زیادتر از موتور باشد ولتاژ بیشتر از حد مجاز افزلیش خواهد یافت و موتور آسیب میبیند

اگر باطری مورد نظر دارای جریان کمتری نسبت به باطری متناسب با موتور باشد آنگاه مقاموت داخلی آن بیشتر است و ولتاژ دو سر موتور کمتر خواهد بود در حالی که مقاومتش ثابت است پس توانش کمتر خواهد بود به همین دلیل فکر نمیکنم که باعث ایجاد آسیب بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط silence_6
            یک چیزی رو فراموش کردم
            اگر یک باطری با ولتاژ برابر و جریان بیشتر از موتور به آن وصل کنیم نسبت به باطری با جریان برابر موتور باطری قویتر مقاومت داخلی کنتری دارد به همین دلیل طبق فرمول های جواب قبلی ولتاژ دو سر موتور بیشتر خواهد بود در حالی که مقاومت آن ثابت است پس طبق فرمول p=v*v/R توان آن افزایش خواهد یافت
            احتمالا اگر جریان باطری خیلی زیادتر از موتور باشد ولتاژ بیشتر از حد مجاز افزلیش خواهد یافت و موتور آسیب میبیند

اگر باطری مورد نظر دارای جریان کمتری نسبت به باطری متناسب با موتور باشد آنگاه مقاموت داخلی آن بیشتر است و ولتاژ دو سر موتور کمتر خواهد بود در حالی که مقاومتش ثابت است پس توانش کمتر خواهد بود به همین دلیل فکر نمیکنم که باعث ایجاد آسیب بشه
            سلام
            اگه شما استاد بشید وقتی دانشجوها از کلاس بیان بیرون با کله می خورن زمین از بس که گیجن.
            شوخی کردم
            جهت اجتناب از پیچیدگی سعی میکنم با چند مثال مسئله روشن بشه.
            دوست عزیز اگر از دو باطری12 ولت یکی با مقاومت داخلی کم و دیگری با مقاومت داخلی زیادتر استفاده کنیم اولی ولتاژش کمتر افت میکنه وهیچ وقت ولتاژ از 12 ولت بیشتر نمیشه.
            پس اگه موتور 12 ولته خیالتون راحت باشه .
            توان باطری بر حسب Ah یا mAh مدت زمانیرو نشون میده که میشه از باطری در ولتاژ نامی با جریانی مشخص استفاده کرد.
            مقاومت داخلی هم محدود کننده جریان باطری در ولتاژ نامیست.
            وقتی باطری کم کم در حال خالی شدنه به همون نسبت مقاومت داخلی افزایش پیدا می کنه.
            حالا اگر یه موتور 12 ولت با توان بیشتر از باطری استفاده کنی به طوری که ولتاژ باطری افت زیادی کنه باطری گرم شده و آسیب می بینه.
            واگر یه موتور 6 ولتی رو به یه باطری 12 ولتی زدی هر کدوم توانش کمتر بود آسیب می بینه واگه برابر باشن هردو صدمه می بینند.
            البته معمولآ درک مفاهیم پایه به مرور و با تجربه کردن حاصل میشه و جای نگرانی نیست.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X