اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور میشه از ترانزیستور بعنوان مقاومت متغییر استفاده کرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور میشه از ترانزیستور بعنوان مقاومت متغییر استفاده کرد

سلام
    چطور میشه از ترانزیستور بعنوان مقاومت متغییر استفاده کرد . اگه هست میشه مدارشو برام توضیح بدین و بهم بدین :biggrin:
    وقتی تو بدنیا میای همه میخندنو تو گریه میکنی پس طوری زندگی کن که وقتی از این دنیا میری تو بخندیو همه گریه کنند.

پاسخ : چطور میشه از ترانزیستور بعنوان مقاومت متغییر استفاده کرد

شما با بایاس کردن یک ترانزیستور اثر میدانی یا fet در ناحیه تریودی می تونید یه مقاومت متغیر دینامیکی داشته باشید

دیدگاه

ممنون میشه مدار بایاسشو در اختیارم بگذاری معرفی سایتی چیزی.. :smile:
      وقتی تو بدنیا میای همه میخندنو تو گریه میکنی پس طوری زندگی کن که وقتی از این دنیا میری تو بخندیو همه گریه کنند.

دیدگاه

مقاومت متغیر که نمیشه گفت ولی میتونید یک جریانی رو کنترل کنید.
        ابزار لازم: تغذیه 12 ولت - لامپ 12 ولت مثلاً لامپ ماشین - ولوم بین 10 تا 50 کیلو اهم - مقاومت 1 کیلو اهم- ترانزیستور 2N3055
        مثال:
        امیتر ترانزیستور رو به منفی تغذی وصل میکنی. کلکتور اون رو میدی به بدنه لامپ 12 ولت. بیس رو به پایه وسط ولوم وصل میکنی. پایه کناری ولوم رو به مقاومت 1 کیلو و سر دیگه مقاومت رو به مثبت تغذیه وصل میکنید. مثبت لامپ هم به مثبت تغذیه وصل میشه.
        با کم و زیاد کردن ولوم نور لامپ هم کم و زیاد میشه. ویشه یک دیمر DC .
        موفق باشید :bye
        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behroz.r
          ممنون میشه مدار بایاسشو در اختیارم بگذاری معرفی سایتی چیزی.. :smile:
          اول اگه براتون ممکنه زمینه استفاده تون رو بگید تا بهتون بگم این حالتی که من ذکر کردم به درد شما می خوره یا نه !

دیدگاه

ممنون اگه به من نخندید میخوام یه چیزی طراحی کنم اما چون زیاد سرشته الکترونیکی ندارم میخوام اول اطلاعاتمو تکمیل کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ashk
              مقاومت متغیر که نمیشه گفت ولی میتونید یک جریانی رو کنترل کنید.
              ابزار لازم: تغذیه 12 ولت - لامپ 12 ولت مثلاً لامپ ماشین - ولوم بین 10 تا 50 کیلو اهم - مقاومت 1 کیلو اهم- ترانزیستور 2N3055
              مثال:
              امیتر ترانزیستور رو به منفی تغذی وصل میکنی. کلکتور اون رو میدی به بدنه لامپ 12 ولت. بیس رو به پایه وسط ولوم وصل میکنی. پایه کناری ولوم رو به مقاومت 1 کیلو و سر دیگه مقاومت رو به مثبت تغذیه وصل میکنید. مثبت لامپ هم به مثبت تغذیه وصل میشه.
              با کم و زیاد کردن ولوم نور لامپ هم کم و زیاد میشه. ویشه یک دیمر DC .
              موفق باشید :bye

ممنون میشه ازش بعنوان تغییر سطح ولتاژ برای کنترل ورودی یک مدار vco استفاده کرد

دیدگاه

دوست عزیز مونده که چه ترانزیستوری باشه
                :nerd:

دیدگاه

سلام
                  از یک JFET استفاده کن و با کم و زیاد کردن ولتاژ Gate ، مقاومت سورس -درین را تغییر بده.

دیدگاه

بنظر شما میتونم از فتورزیستور و ال ای دی یک مقاومت کنترل با ولتاژ بسازم مثل شکل زیر . آیا سرعت پاسخ گوییش سریع هست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X