اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

متره و برآورد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

متره و برآورد

سلام .من توی متره و برآورد تاسیسات ساختمان مشکل دارم.آیا کتابی است؟ اینکه می گن مشاور نباید تابلوی برق رو متره کنه درسته؟ دلیلش چیه؟ممنونم.

پاسخ : متره و برآورد

اگه مشاور درست و حسابی باشه مشکلی نیست :mrgreen:
    ولی تابلو برق آیتم های زیادی داره و بسیار وقت گیره البته برای مشاور نه برای تابلو ساز
    تابلو ساز های خوب( مثلا برای 200 میلیون تومن تابلو )متره و ... رو توی 3-4 روز با ریز مصارف بهت می دن حتی وزن تقریبی رو هم در میارن ولی اگه خودت بخوای این کار رو بکنی حداقل 1 ماه وقتت رو میگیره
    تازه اونقدر هم دقیق نیست

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنونم.یه کتاب خوب هم واسه متره کردن معرفی کنید. :sad:

دیدگاه

با سلام
        لطفا اگر میشه اطلاعات بیشتری در مورد متره کردن بدید.
        با تشکر

دیدگاه

متره و براورد جهت براورد قیمتی یک بنا استفاده می شه
          مثلا فرض کنید یک پارتمان می خواین بسازین
          بعد از عملیات طراحی اون طراح باید متره و براورد کار رو بهتون بده (البته پولشو جدا حساب می کنه ) توی این متره و براورد ریز کل مواد مصرفی و قیمت اونا و تعداد و در نهایت قیمت کل رو برات در میاره
          فرقی نداره می خواد برقی باشه یا مکانیکی یا ساختمانی و . . . .
          براساس اون متره شما حساب می کنی ساختمونت برای ساخت چقدر هزینه داره
          ملاک قیمتی بر اساس فهرست بهای سال XXXX هستش
          البته یک توضیح دیگه هم بدم بعضی از پروژه ها رو مستقیما بر اساس فهرست بها می دن دست پیمانکار
          متره کردن کار ساده ای نیست البتنه هر کسی با نیم ساعت توضیح دادن می تونه اون کار رو انجام بده (ولی بدرد خودش می خوره و همچنین وقتشو زیاد می گیره ) ولی تجربه توی متره دقیق خیلی کمک می کنه و باعث می شه که متره های دقیق تری رو بدست بیاری

یک نرم افزار هم برای متره و براورد هست البته من تا حالا باهاش کار نکردم قیمتش هم حدود 700-800 هزار تومنه
          برای اینکه فایل مربوط به فهرست بها رو در بیارین که پینهاد می کنم این کار رو حتما بکنید میتونید یک سرچی به نام "فهرست بهای برق 87 " در مورد برق و یا هرچی دیگه انجام بدید
          این فهرست قیمت و رنج کلیه تاسیسات برقی رو داره

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون از راهنمایتون
            فهرست بهای سال جدید رو دارم ولی میخاستم بدونم بعد از طراحی دقیقا باید از کجا شروع کرد؟مراحل رو دقیقا بگید!!
            متشکرم :nerd:

دیدگاه

باید بشینی با خونسردی تمام چراغها ، کلید ها ، پریز ها ، متراژ کابل ها ، لوله ها و . . . خلاصه هرچی توی نقشه هست و دربیاری و تعداد اون رو هم بشمری البته باید حواست باشه چیزی قصر در نره
              من خودم توی یک متره 4 تا ترانس 630 رو فراموش کردم (چیز به این بزرگی :mrgreen:بیشتر منظورم اینه که حواست باید جمع باشه )
              بعدش بگردی توی فهرست بها مثلا برای کلید یک پل 10 آمپر تعداد . ردیف 110101 از فهرست بها رو رد بیاری
              اگه نرم افزار رو داشته باشی به محض وارد کردن کد 110101 این کلید رو معرفی می کنه
              یه سری چیزا هست که از توی نقشه نمیتونی در بیاری مثلا متراژ لوله برق یا متراژ سیم مصرفی و ... که اینا رو تجربی باید حدس بزنی
              البته می شه از روی نقشه یه چیزایی در اورد ولی خیلی مشکله
              اونایی که کارای پیمانکاری انجام می دن ویا کارهای طراحی فقط با دونستن متراژ زیربنا تمامی اونو چیزایی که قابل شمردن نیست رو بهتت می گن حتی مصرف برق اون پروژه و اینکه ماهی چقدر پول برق میاد و هر متری چفدر هزینه برای کارفرما داره رو با درصد خطای خیلی پایین بهت می گن
              کار متره و براورد برای یک آدم حرفه ای توی زیر بنای 5000 متر مربع ساختمان 1 روز کار داره (البته با داشتن فایل اتوکد و مشروط به اینکه در این نقشه المان و تجهیزات به کار برده شده بلوکبندی شده و در کل نقشه مرتب باشه )

دیدگاه

آقا ممنون
                :job:

دیدگاه

قابلی نداشت
                  اگه بازم اطلاعات دیگه ای خواستی بگو

دیدگاه

من توی متره تابلو مشکل دارم.آخه نقشه تک خطی که می دن کامل نیست.نمی دونم مثلا چه فیوزی با چه سایزی انتخاب کنم.میشه لیست تجهیزات معمول توی تابلوهای فشار ضعیف و بدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sara_65
                      من توی متره تابلو مشکل دارم.آخه نقشه تک خطی که می دن کامل نیست.نمی دونم مثلا چه فیوزی با چه سایزی انتخاب کنم.میشه لیست تجهیزات معمول توی تابلوهای فشار ضعیف و بدونم
                      مشکل ترین قسمت کار براورد تابلو هستش
                      این که چه فیوز یا چه کلیدی بخوای انتخاب کنی توی نقشه مشخصه اگه نداره ایراد از نقشه است
                      ولی توی طراحی ها حتما کلیه آمپر فیوز ها کلید ها و . . . و اون چیزی که مورد نیازه تا تابلو ساخته بشه وجود داره
                      در ثانی اون قطعات زیر مثل شمش مسی ، مقره های کوچیک ، لول ، بست کمری و . . . و کلا قطعاتی که قیمت زیادی ندارن جزء متفرقه محاسبه می کنن و یا ازش صرف نظر می کنن
                      ولی قطعاتی که قیمتشون زیاده یا تعدادش زیاده رو حتما میارن که در براورد نهایی زاید اختلاف وجود نداشته باشه
                      مثلا یک کلید اتومات 2000 آمپر قیمتش حدود 4 میلیون تومنه و قیمت بست کمربندی در تابلو 10 سانتی حدود 2 تومن = 20 ریال هستش
                      به همین دلیل از خیلی چیزا صرف نظر میشه
                      یا مس مصرفی در تابلو اگه حدود 1-2 کیلو باشه ارزش نداره توی جدول بیاری و لی اگه 500 کیلو مس مصرف بشه حتما باید توی متره بیاد
                      تابلو ها رو معمولا خیلی بستی میشه براورد کرد اگه خوب هم بتونی تکمام قطعات رو در بیاری در نهایت ابعاد و در نتیجه اون وزنتابلو رو نمیتونی خوب در بیاری
                      بنابراین اگه تجربه ای توی این کار ندارید بهتره که از کس دیگه ای کمک بگیرید

دیدگاه

خیلی ممنون.لطف کردید :smile:

دیدگاه

اردتمند
                          اگه سوال دیگه ای داشتی بگو

دیدگاه

توی نقشه های اعلام حریق نگفته مشخصات کابل یا سیمش چیه؟ توی نقشه های صوتی هم همین طور؟ می شه بگین چه نوع کابل یا سیم هایی هستن که در اعلام حریق و سیستم صوتی استفاده می شن؟

دیدگاه

برای دتکتور های آدرس پذیر و همچنین سیستو صوت از کابل شیلد دار 2 رشته ای 2*1.5 یا 2*2.5
                              برای دتکتورهای متعارف (کانوکشنال ) 2 در 1.5 معمولی 2*1.5 NYY یا سیم معمولی NYAF

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X