اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اصول طراحی PCB و مدارات فرکانس بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اصول طراحی PCB و مدارات فرکانس بالا

البته قوانین هم خودشون سطح دارند. مثلا اگه یکی بیاد تو مدار های که بخش آنالوگ و دیجیتال داره زمین آنالوگ و دیجیتال رو توی بیش از 1 نقطه بهم وصل کنه هرچی هم خازن بچینه کنار AD و از اونور گراند سیگنال از زیر تمام مسیرهای آنالوگ رد کنه ,مسیر گارد بگذاره و ... هیچ توفیقی توی نتیجه ی افتضاح خروجیش نداره.
    واقعا ممنونم. در مورد این قوانین اطلاعات رو از کجا باید بگیرم ؟ با چه Keyword ؟
    بعضی از طراحی هام درست بوده اما چون در کشیدن PCB در حد مبتدی هم نیستم مدارم خوب کار نمیکنه.

در آخرم استراتژی اتصالات نهایه که الزاما بهترین گزینه میتونه ستاره یا کوتاه ترین مسیر نباشه
    در آخرم بعد اینهمه پر حرفی باید بگم من مدارا رو با پروتل در میارم. از آتو روت هم استفاده میکنم.البته نه دیمی یعنی مدار رو روم بندی می کنم قوانین هر بخشو تعیین می کنم مدار رو خط به خط روت می کنم و در نهایت کار تمومه.
    این کار رو چطور انجام میدید؟ دیدم که شماتیک رو در چند Tab میشه کشید اما در مورد اینکه PCB رو به این
    صورت انجام بدم رو نمیدونم؟

پاسخ : اصول طراحی PCB و مدارات فرکانس بالا

اگه کتابی که معرفی کرده بودم پیدا کنید ره 10 ساله رو یک شبه رفتید. اما بسته به کارتونه. مثلا من میزنم frequency synthesizer pcb ,RF Design Guidelines pcb,RF and Microwave Impact PCB و...

در مورد روم بندی این کارو کنید (در پروتل):

حالا یه مدل روم که می خواید رو انتخاب کنید و روی PCB جایی که یه مجموعه رو قراره جدا و با مشخصات دلخواه قراره به هم وصل کنید بکشید .عین زیر:

بعدش هم واسه اینکه این روم رو جدا گانه روت کنید مثل شکل زیر عمل کنید:(بعد از انتخاب این گزینه روی روم مورد نظر کلیک کنید)

اما موضوع اصلی برای روم بندی این نیست! در حقیقت می تونید اینطوری یه ساختار برای تمامای مداراتون انتخاب کنید و دیگه برای هر مدار قوانین رو دوباره برای هر بخش ننویسید.(باید توجه داشته باشید هر روم شامل اجزای مربوط به هم باشه.) در ضمن شما می توید قطعات رو انتخاب کنید و بعد داخل روم ها به صورت خود کار ارنج کنید که این فقط در مورد یه رشته مقاومت یا خازن که کنار هم قرار می گیرند مورد استفاده داره.
    و البته اگه قراره یک بار این کار بشه میتونید مثل زیر یه ناحیه رو روت کنید:

توجه کنید که هر بخش که قراره روت بشه قوانینش رو تنظیم کنید.
    مثلا میتونید Topology روت رو اینجا تغییر بدید.(همون موضوع ستاره و...)پیشفرض نزدیکترین مسیره.

Gracias A La Vida
    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

راستی قبل از هرگونه کاری باید تکلیف نت هارو مشخص کنید.مثلا در مدار زیر قرار بوده 10 آمپر از مسیر زمین و ولتاژ تغذیه IGBT ها بگذره.میبینید(این عکسا مربوط به مدار راه انداز یه سانتریفیوژ آزمایشگاهیه.) اینجا اول تکلیف نت های پاور روشن شده:

شرمنده کنکور دارم نمیتونم زیاد بنویسم اما اکثرا On هستم. اگه سوالی بپرسید می تونم جواب بدم.
      Gracias A La Vida
      [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
      http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
      زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

فکر کنم منظور دوست مون کتاب " اصول طراحی بردهای فرکانس بالا " نوشته " کاوه فارغی " هستن

قیمتش 2800 تومنه و میتونید از سایت roboeq.com تهیه اش کنید

یه دونه هم ایبوک انگلیسی هستش تحت عنوان PCB Designer’s SI Guide که منبع خوبی هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali65

دونه هم ایبوک انگلیسی هستش تحت عنوان PCB Designer’s SI Guide که منبع خوبی هستش

لینکش رو دارید؟

دیدگاه

چند تا لینک ازش پیدا کردم ولی همه شون اکسپایر شده بودند !

دیدگاه

http://read.pudn.com/downloads116/ebook/492076/PCB%20Designer's%20SI%20Guide.pdf

http://www.4shared.com/document/m8Lrjcsx/PCB_Designers_SI_Guide.html?
              شاد و تندرست باشيد
              دوستدارتان
              مهدی حریری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پژوهان
                اگه کتابی که معرفی کرده بودم پیدا کنید ره 10 ساله رو یک شبه رفتید. اما بسته به کارتونه. مثلا من میزنم frequency synthesizer pcb ,RF Design Guidelines pcb,RF and Microwave Impact PCB و...

در مورد روم بندی این کارو کنید (در پروتل):

حالا یه مدل روم که می خواید رو انتخاب کنید و روی PCB جایی که یه مجموعه رو قراره جدا و با مشخصات دلخواه قراره به هم وصل کنید بکشید .عین زیر:

بعدش هم واسه اینکه این روم رو جدا گانه روت کنید مثل شکل زیر عمل کنید:(بعد از انتخاب این گزینه روی روم مورد نظر کلیک کنید)

اما موضوع اصلی برای روم بندی این نیست! در حقیقت می تونید اینطوری یه ساختار برای تمامای مداراتون انتخاب کنید و دیگه برای هر مدار قوانین رو دوباره برای هر بخش ننویسید.(باید توجه داشته باشید هر روم شامل اجزای مربوط به هم باشه.) در ضمن شما می توید قطعات رو انتخاب کنید و بعد داخل روم ها به صورت خود کار ارنج کنید که این فقط در مورد یه رشته مقاومت یا خازن که کنار هم قرار می گیرند مورد استفاده داره.
                و البته اگه قراره یک بار این کار بشه میتونید مثل زیر یه ناحیه رو روت کنید:

توجه کنید که هر بخش که قراره روت بشه قوانینش رو تنظیم کنید.
                مثلا میتونید Topology روت رو اینجا تغییر بدید.(همون موضوع ستاره و...)پیشفرض نزدیکترین مسیره.

دوست عزیز برای کشیدن PCB از پروتل 2.7 میتونی استفاده بکنی چند لایه هم بخوای میتونی بکشی
                برای یادگیریش هم در گوگل بنویس آموزش پروتل 2.7
                یک مقاله 50 صفحه ای خوب یاد یده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X