اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

DCS- Distribute Control System چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

DCS- Distribute Control System چیست؟

با سلام.
    ممکنه این تاپیک رو در جای مناسبی ایجاد نکرده باشم. بهر حال مناسب ترین جا که به ذهنم رسید اینجا بود.
    توضیح مختصری می دم وبعد از تمام دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند. تقاضا دارم مطالبشون رو بیان کنند.
    سیستم کنترل نمایشی DCS سیستمی است  که اخیرآ طرفداران زیادی در صنعت پیدا کرده.
    در این سیستم پلان یک کارخانه یا دستگاه صنعتی روی صفحه نمایش داده شده و کنترل ومشاهده تغییرات آنها از طریق همان صفحه انجام می شود. دستگاههای زیراکس بعضی از خود پردازها در مقیاس کوچک و سیستمهای کنترل کارخانجات وتأسیسات در مقیاس بزرگ نمونه از این سیستمها می باشند.
    اساس کار این سیستم برپایه صفحه نمایشهایی هست که زیر سطح آنها تعداد زیادی میکرو سوییچ قرار دارد. و فشار دادن هرقسمت از صفحه میکروسوییچ خاصی را فعال کرده و پروسه ای را نجام می دهد.
    اینها درحد اطلاعات ناقص بنده بود.حال ازتمامی دوستان می خواهم که هرگونه اطلاعاتی در این زمینه دارند لطف کنند. :question:
    خبرآمد خبري در راه است
    سرخوش آن دل كه از آن گاه است

پاسخ : DCS- Distribute Control System چیست؟

سلام
    در حد آشنایی که بنده دارم dcs به غیر از آنچه که فرمودید به سیستم هایی که تعدادی plc به آن متصل میشود نیز گفته میشود
    از نمونه ای که بیان کردید اطلاع دارم که هم اکنون در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اهواز استفاده میشود.

دیدگاه

سلام
      سیستم های کنترل در پروسه های بزرگ به دو صورت انجام می شود:
      1- متمرکز
      2-DCS
      در حالت متمرکز تمام پروسه توسط یک کامپیوتر(کنترلر) کنترل می شود این روش معایب زیادی دارد که امروزه کمتر از آن استفاده می شود.
      در حالت DCS پروسه کنترلی به چند زیر مجموعه کنترلی تقسیم می شود که هر زیر مجموعه پروسه مربوط به خود را کنترل می کند. این روش درای مزایای بسیار بیشتری نسبت به روش قبل است و در پروسه های پتروشیمی و ... این روش متداولتر می باشد.
      بین این دو سیستم تفاوتهای تکنیکی و ساختاری بسیاری وجود دارد که در این تاپیک مجال شرح نیست.

دیدگاه

سیستمها ی کنترل توضبع شده تقریبا کنار گذاشته شده و تکنولوژی روز در کنترل صنعتی fieldbusو profilbus که از نظر ساختار تفاوتهای عمده ای با DCS داره توصیه میکنم که بجای مطالعه روی DCS v,بیشتر روی profilbus ونوع هیبرید اون مه شرکت نفت وارد یران کرده مطالعه کنید .

دیدگاه

بچه ها تو رو خدا به هر کی هر چی می خواد یاد بدید حالا ممکنه ما بهترش رو بدونیم واسه dcs برو به سایت www.autoir.com تو یکی از قسمتاش dcs رو زیر و رو کرده
          برای تشکر از امتیاز مثبت استفاده کنید
          دوباره می سازمت وطن اگر چه با استخان خویش

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X