اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد ساخت شمارنده 0 تا 60

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد ساخت شمارنده 0 تا 60

ا ز دوستان گرامی اگر کسی میتونه راهنمایی انجام بده ممنون میشم
    یک شمارنده 0 تا 60 میخواستم درست کنم که مثل ثانیه شمار میمونه هم بتونه صدم رو نشان بده هم ثانیه 0 تا 60 و دارای این قابلیت باشه که هر زمان بشه pause کرد و دوباره run و همچنین بشه ریسیت کرد.
    بدونه میکرو کنترل البته...
    با تشکر....

پاسخ : کمک در مورد ساخت شمارنده 0 تا 60

سلام
    احتمالا با گوگل کردن به نتیجه برسید اما من بصورت کلی راهنمایی می کنم.
    شما باید اول یه منبع کلاک دقیق دست و پا کنید.(حالا یا کریستال یا 555 یا...)
    بعد این کلاک رو بدید به یه شمارنده مثلاً 74hc393 و خروجی اونرو بدید به سون سگمنتها و همچنین با گیتهای منطقی رسیدن عدد به 10 رو بررسی کنید و اگه به ده رسید اونوقت به شمارنده بعدی یه کلاک بدید.
    pause و reset رو هم اگر کمی بهش فکر کنید به راحتی با مقاومت و ترانزیستور حل میشه.

در واقع اصل کار شما فهمیدن آیسی شمارنده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط freedom_truth
      سلام
      احتمالا با گوگل کردن به نتیجه برسید اما من بصورت کلی راهنمایی می کنم.
      شما باید اول یه منبع کلاک دقیق دست و پا کنید.(حالا یا کریستال یا 555 یا...)
      بعد این کلاک رو بدید به یه شمارنده مثلاً 74hc393 و خروجی اونرو بدید به سون سگمنتها و همچنین با گیتهای منطقی رسیدن عدد به 10 رو بررسی کنید و اگه به ده رسید اونوقت به شمارنده بعدی یه کلاک بدید.
      pause و reset رو هم اگر کمی بهش فکر کنید به راحتی با مقاومت و ترانزیستور حل میشه.

در واقع اصل کار شما فهمیدن آیسی شمارنده است

سلام
      ممنون
      اما به یه مشکی خوردم و اونم این هستش که با 555 میخوام یه کلاک درست کنم اما جواب نمیده
      من مراحل رو میگم ببینید کجا ایراد داره
      پایه 4 و 8 رو به هم متصل کردم و از پاییه 4 با یک مقاومت 7/4 کیلو به پاییه 7 و از پایه 7 با یک مقاومت دیگه با همان میزان به پایه 6 متصل کردم پایه 2 هم به 6
      پایه 1 رو زمین کردم پایه 5 رو با یک خازن 1 میکرو به زمین وصل کردم اما روی پایه 3 که خروجی هیچ پالسی دریافت نکردم
      مشکل کجای کاره؟؟؟ :cry:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shayan_comeon

سلام
        ممنون
        اما به یه مشکی خوردم و اونم این هستش که با 555 میخوام یه کلاک درست کنم اما جواب نمیده
        من مراحل رو میگم ببینید کجا ایراد داره
        پایه 4 و 8 رو به هم متصل کردم و از پاییه 4 با یک مقاومت 7/4 کیلو به پاییه 7 و از پایه 7 با یک مقاومت دیگه با همان میزان به پایه 6 متصل کردم پایه 2 هم به 6پایه 1 رو زمین کردم پایه 5 رو با یک خازن 1 میکرو به زمین وصل کردم اما روی پایه 3 که خروجی هیچ پالسی دریافت نکردم
        مشکل کجای کاره؟؟؟ :cry:
        بنام خدا
        با سلام

پایه 4و8 به +تغذیه
        پایه 2و6 ، با یک مقاومت ، به پایه 7
        پایه 2و6 ، با یک خازن ( اگر خازن الکترولیت است ، + خازن ، روی پایه 2و6 و منفی خازن روی GND) به GND
        پایه 7 ، با یک مقاومت به + تغذیه

با احترام
        7/11/88

دیدگاه

با سلام اینم مدار تولید کننده پالس با 555
          البته یک مدار هم با 566 پیدا کردم نمی دونم چقدر درسته .هر دو را میزارم امیدوارم به کارتون بیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X