اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل لوازم از طریق خط تلفن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل لوازم از طریق خط تلفن

سلام درباره کنترل لوازم از طریق خط تلفن شما می توانید درساختن ان کمکم کنید لطفا توضیحی درباره ان بدهید وایا علاوه بر ای سی های دیکدر تن وای سی های میکرو نیاز به ای سی صوت دارد اگه می شه یک توضیح کلی به من بدهید با تشکر

پاسخ : کنترل لوازم از طریق خط تلفن

mt8870 یه ای سی هشت که کدهای dtmf رو به bainery تبدیل می کنه
    این و برو تا بعد :biggrin: :biggrin:
    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

یک کنترل کننده با استفاده از خط تلفن نوعی، از قسمت های زیر تشکیل شده است:
      1- قسمتی که شماره های گرفته شده توسط شما رو دیکد کنه.
      2- قسمتی که بر مبنای کد شماره گیری شده توسط شما فرمان لازم برای قطع و وصل تجهیزات خانه را صادر کند.
      3- قسمتی که در صورت نیاز عملیات شماره گیری را انجام دهد و با شما تماس بگیرد.

البته قسمت سوم کاملا اختیاری است و وجود آن به نیاز شما بستگی داره.

برای پیاده سازی قسمت اول شما نیاز به تراشه هایی دارید که سیگنال DTMF را بتوانند دیکد کنند. مثل MT8870 ، MT8880 و ...
      البته عمل دیکدینگ را با روشی پیچیده تر و با استفاده از میکرو هم می توانید انجام دهید اما بنده همان MT8870 را پیشنهاد می کنم که هم ساده و سازگار با میکرو است و هم ارزان قیمت.

برای قسمت دوم معمولا از میکرو کنترلر ها استفاده می شود. برنامه آن هم خیلی ساده است. میکرو کد تولید شده متناسب با مقدار شماره گیری شده را دریافت کرده و متناظر با آن خروجی ای رو فعال می کنه. که این خروجی احتمالا با استفاده از یک رله دستگاهی رو روشن یا خاموش می کند.

برای قسمت سوم هم مشابه با آن تراشه هایی که برای دیکد کردن سیگنال های DTMF وجود داشت، تراشه هایی برای شماره گیری با روش Tone وجود دارد. البته با خود میکرو هم می شود DTMF تولید کرد. این کار بر خلاف دیکدینگ DTMF با استفاده از میکرو کار خیلی سختی نیست.
      اگر با Bascom کار کرده باشید دستوری به اسم DTMFOut در آن وجود دارد که البته بنده با آن کار نکرده ام.
      اگر هم بخواهید با استفاده از کامپایلرهای C سیگنال DTMF تولید کنید باید روی تولید سیگنال های آنالوگ با استفاده از PWM میکرو کار کنید.

دیدگاه

نویز ایجاد شده توسط mt8870 رو چطور میشه حذف کرد :angry:

دیدگاه

اگر دقت کرده باشی زمانی که کد DTMF توسط MT8870 تشخیص داده می شه پایه StD تراشه طی مدت تشخیص، یک می شود.
          با دادن این پایه به میکرو می شه کدهایی که زمان تشخیصشان از یک حداقلی کمتری است را نادیده گرفت.
          این مقدار حداقلی را به صورت تجربی باید به دست بیارید.
          البته راه های دیگری هم هست اما این یکی دم دست بود...

دیدگاه

منظور من اینه که روی خود خط تلفن یه نویز ایجاد میشه که تشخیص صدای کسی که صحبت میکنه خیلی مشکل میشه.

دیدگاه

ببینید بنده با همین MT8870 کار کردم و به همچین مشکلی برنخوردم.
              چه مداری رو می بندید؟

دیدگاه

من این مداری که توی دیتا شیت بود بستم:

البته این موضوع رو توی http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=15998.0 ولی از مدار معرفی شده نتیجه ای نگرفتم.
                در صورت امکان بنده رو راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

جالبه دوست عزیز؛
                  چون من دقیقا همون مدار لینک زیر رو بستم و اتفاقا خیلی خوب هم جواب گرفتم:
                  http://www.4shared.com/file/48336496...ne_Tester.html

شاید جواب نگرفتنت به علت یه اشتباه سهوی باشه.
                  اون دو تا خازنی که اول مدار هست برای اینه که مقدار DC سیگنال خط تلفن رو حذف کنه. دقت داری که این خازن ها باید ولتاژ بالا باشن.
                  250ولت.
                  بعد از اون هم دو تا زنر نقش محدود کننده سطح ولتاژ رو دارند.

مدار رو چطوری تست کردی؟

دیدگاه

من هم همین مدار رو بستم ولی تا زمانی که یکی از پایهآ‌های تلفن به زمین سیستم وصل نشه جواب نمیآ‌ده.
                    برای تستش هم از یه خط تلفن دیگه استفاده کردم و همچنین از خود تلفن هم استفاده کردم ولی جواب نداد.
                    البته حالا که شما تست کردین و جواب گرفتین میآ‌رم و دوباره مدارم رو نگا میآ‌کنم ببینم چی میآ‌شه. :agree:

دیدگاه

بله، درسته دیگه!
                      چون طبیعتا هیچ سیگنالی رو با تنها یک سیم نمی شه منتقل کرد.
                      اگر تو همون نقشه DTMF Telephone Tester هم اگه دقت کنید تفسیر طبیعی نقشه اینه که شما یکی از سیم های تلفن رو به زمین متصل کنید.
                      البته در سایر مداراتی که برای به کارگیری MT8870 وجود داره هم در واقع از هر دو سیم تلفن استفاده می شه اما گاهی به خاطر استفاده از پل دیودی یا هر چیز دیگه شما اتصال مستقیم زمین به یکی از خطوط رو نمی بینید.

یک مدتی نیستم.
                      اگه تاخیری بین پست ها افتاد می بخشید.

دیدگاه

این مدار رو هم ببینید:
                        http://www.4shared.com/file/51439974...8/dtmf_rc.html

این مدار همان مداریه که شما شکلش رو در بالا آوردید به همراه یک پل دیودی.

دیدگاه

سوتی دادم اتمی :redface: :mrgreen:
                          من اصلن زمینآ‌و تو مدار قبلی ندیده بودم و خودم همینطوری وصل کردم و اون هم به پایه دیگه. برم که گند زدم. :applause:

دیدگاه

سلام!

مداری رو که باهاش mt8870 رو تست میکنند بستم. حالا واسه اتصالش به خط سوال دارم.

1-ولتاژ خط تلفن رو گرفتم. حدود 62 ولت dc بود. وقتی که به اون خط زنگ زدم، ولتاژش به حدود 42 میرسید! ( البته جایی خوندم که باید 48 باشه و در موقع تماس، بشه 8 ولت!) کدومش درسته؟

2-تغذیه 5 ولته دیگه؟ با 7805 بهش دادم، رگولاتور بشدت داغ شد!!! چرا؟؟؟ سابقه نداشته!

3- اون خطی که مثبت بود، باید Tip باشه؟ اون یکی هم که زمین میشه Ring دیگه؟ درسته؟

حال چکنم؟:
                            2 تا سیم از خط تلفن گرفتم، دادم به جاهای مشخص شده تو مدار تست. زنگ زدم. حالا چجوری گوشی رو بردارم؟
                            یه 330 اٌهم 1 وات موازی کردم با خط تلفن تا خط اشغال شه. حالا زنگ میزنم، خب معلومه! اشغاله! چجوری مدار بفهمه؟؟!
                            آیا زنگ بزنم ( در حالی که 2 تا سیم به مدار وصله) بعد مقاومت رو بکنم تو پریز تلفن( با مدار موازی کنم) تا مدار خط رو اشغال کنه؟

دفعه اول یادم نیست با چه ترکیبی وصلشون کردم، ولی LED پایه Std روشن شد، دفعه های بعد نه!! نکنه سوخته!
                            اگر امکان داره دقیق و STEP bY SteP توضیح بدین چی کار کنم؟ oo:
                            دلي دارم که از تنگي در او جز غم نمي گنجد........ غمي دارم ز دلتنگي که در عالم نميگنجد

دیدگاه

سلام

1- ولتاژ خط رو موقع زنگ خوردن چطوری اندازه گرفتید؟ دقت دارید که موقع زنگ خوردن سیگنال روی خط یک سیگنال ac با دامنه بالاست.
                              2- اگه پایه های 7805 رو اشتباه وصل کنید به سرعت شروع می کنه به داغ شدن و اگه به دادش نرسید می سوزه.
                              3- برای آزمایش کردن مدار از گوشی خونه خودتون هم می تونید استفاده کنید.
                              اگر می خواهید کارکرد مدار از راه دور رو هم آزمایش کنید کافی است تا به شماره ای که خط به آن وصل است تماس گرفته و گوشی را بردارید.
                              البته این مسئله منوط به اینه که شما چند تا پریز تلفن داشته باشید و مدار خودتون رو به یکی و تلفن را به دیگری وصل کرده و از تلفن برای عمل گوشی برداری دستی استفاده کنید.
                              و البته روشنه که اگه چند تا پریز نداشته باشید خیلی راحت می شه مدار رو با دوشاخه تلفن موازی کرد. همون طوری که در نقشه مدار هم نشون داده شده است.
                              4- LED پایه Std در مدتی که سیگنال DTMF تشخیص داده می شه روشن می شه. یعنی بعد از فشردن کلیدی بر روی تلفن با فاصله کمی LED روشن شده و تا زمانی که دستتان را روی کلید نگه داشته اید روشن می ماند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X