اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژ لامپ تصویر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژ لامپ تصویر

سلام
    تو این تاپیک میخوام شارژ لامپ تصویر رو توضیح بدم
    اگه دقت کرده باشین بعضی تلوزیونها به خصوص اونهایی که بیش از 10 سال عمر کردن تصویرهای بیروح وکمرنگی دارن ویا یکی از سه رنگ رو ضعیف نشون البته این مساله به جنس لامپ مربوط میشه چه بسا تلوزیونهایی که هنوز از کارتن در نیومده لامپشون باید تعمیر بشه(شخصا تو یه تلوزیون چینی این ایراد رو دیدم) ویا از اون طرف تلوزیونهای سونی بعد از 25 سال هنوز کیفیتشون رو از دست ندادن... خلاصه تو این حالت تعمیرکارا میگن لامپ خوابیده و اصطلاحا باید شارژ بشه. علت این ایراد هم کثیف شدن کاتود و از دست دادن قدرت انتشار الکترون هست. تو شارژ لامپ تصویر با یه ولتاژ بالاتر از حد معمول کاری به فیلامان واعمال یه ولتاژ بین کاتد و شبکه کنترل(G1) و کشش قوی الکترونها باعث تمیز شدنش میشیم.
    برای اینکه وارد کار عملی بشیم لازم هست که شما یه شارژر لامپ تصویر بسازین برای این کار از نقشه زیر استفاده کنید.

]
    تو نقشه ترانس یه ترانس 6 ولت دوبل هست.L1 هم یه لامپ 15 وات یا همون لامپ یخچاله.
    تو پست بعدی نحوه کار رو توضیح میدم. امیدوارم که مفید باشه.

پاسخ : شارژ لامپ تصویر

مداری که من دیده بودم نصفه پایینی هست. قضیه چیه ؟
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط آرش فیروزی
      مداری که من دیده بودم نصفه پایینی هست. قضیه چیه ؟
      شما هم نقشتونو بذارید تا ببینیم ولی نصفه پایینی برای اتصال ولتاژ به کاتد هست و نصفه بالایی برای گرم کردن فیلامان لامپ البت یه سوتی تو نقشه دادم واین دو رو جا به جا نوشتم

دیدگاه

سلام
        خوب حالا نحوه شارژ لامپ تصویر با استفاده از شارژری که نقششو دیدین:
        نکته: به جای سوکتهای J3 و J2 از گیره سوسماری ریز استفاده کنید که وصل کردنشون به پایه های لامپ تصویر راحت باشه. کلید sw2 رو از نوع فشاری انتخاب کنید.
        خوب بعد از پیدا کردن پایه های فیلامان (پایه هایی که از داخل به یه رشته سیم مثل سیم لامپ وصلن) سوکت J3 رو به اون دو پایه وصل کنین بعد کلید SW3 رو ببندید در این لحظه اگه کارتون درست باشه فیلامان روشن میشه و میتونید نورشو ببنید خوب این برای تست بود اگه موفق شدید دستگاه رو از برق بکشید. حالا باید پایه های کاتد و G1 رو پیدا کنید معمولا اینارو پشت برد لامپ تصویر مینویسه و یا باید از نقشه کمک بگیرید . بعد پایه 2 از سوکتJ2 رو به کاتد و پایه 1 از سوکت J2 رو به G1 وصل کنید. حالا با احتیاط دستگاه رو به برق بزنید . میبینید که فیلامان شروع به گرم شدن میکنه (کلید sw3 باید بسته باشه) حالا کلید sw1 رو ازحالت بالا(6ولت) به حالت پایین(12ولت) تغییر بدید نور فیلامان بیشتر میشه (فیلامان رو زیاد تو این حالت قرار ندید ممکن باعث سوختنش بشید 4-5 ثانیه کافیه) وقتی فیلامان گرم شد کلید sw3 رو باز کنید وبلافاصله کلید sw2 رو لحظه ای فشار بدید میبینید که لامپ L1 هم لحظه ای روشن میشه که نشون میده جریانی متناسب با نور فیلامان از لامپ تصویر عبور میکنه این نور با سرد شدن فیلامان قطع میشه وشما باید دوباره به فیلامان جریان بدید تا گرم بشه و دوباره این مرحله رو تکرار کنید تا جائیکه وقتی فیلامان هنوز گرمه با فشار کلید sw2 لامپ L1 روشن نشه(بهترین حالت) البت این مراحل باید سریع انجام بشه چون بعد از قطع جریان فیلامان کاتد مدت کوتاهی میتونه الکترون منتشر کنه.
        نکته:تو کار با این مدار مراقبتهای ولتاژ بالا رو رعایت کنید سوکت J2 دارای 300 ولت برق هست.
        نکته: وقتی کلید sw3 وصله کلید sw2 رو فشار ندید (ممکنه باعث اسیب دیدن لامپ بشه)
        نکته:بعد از اتمام مراحل 5 دقیقه لامپ رو رها کنید تا کاملا خنک بشه
        نکته:این روش 100% نیست و ممکنه بعضی لامپها اصطلاحا شارژ نگیرن :agree: امیدوارم مفید بوده باشه :agree:

دیدگاه

سپاس ...

یک سوال : در موقع شارژ لامپ تصویر باید از مدار تلویزیون خارج بشه؟ یعنی باید بورد پشت لامپ را باز کنیم و لامپ را لخت کنیم؟ یا فرقی نمی کنه؟
          از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
          گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

اقا شرمنده من این پست رو ندیده بودم :redface: . بله مدار rgb رو باید خارج کنید چون ممکنه به ترانزیستورا صدمه بزنید

دیدگاه

دوست عزیز سلام
              شرمنده سوالی داشتم
              اول اینکه گفتید :

وبلافاصله کلید sw2 رو لحظه ای فشار بدید میبینید که لامپ L1 هم لحظه ای روشن میشه

کلید sw2 رو یک لحظه فشار بدیم بعد رهاش کنیم ؟
              لامپ L1 چقدر روشن می ماند ؟

ودیگر این که پل دیود باید چند آمپر باشد ؟

در ضمن از شما متشکرم که این آموزش رو قرار دادید

هرگز به خدا نگویید که مشکل بزرگی دارید
              همیشه به مشکل بگویید که خدای بزرگی دارید
              ---------------------------------------------------------------------

دیدگاه

از دوستان کسی نیست ؟
                هرگز به خدا نگویید که مشکل بزرگی دارید
                همیشه به مشکل بگویید که خدای بزرگی دارید
                ---------------------------------------------------------------------

دیدگاه

عزیز جان شرمنده من خیلی وقت بود به انجمن سر نزده بودم
                  عزیزم بحثو پیچیده نکن تا وقتی که کلید2 (sw2) وصل باشه و فیلامان گرم باشه لامپ روشن میشه.حالا چطور فیلامان گرم میشه؟ با کلید 1و3.چطور میفهمیم گرم شده؟اگه خوب گرم بشه سرخ میشه مثل لامپ رشته ای(در واقع فیلامان هم یه جور لامپ رشته اییه.
                  مفهوم بود؟

دیدگاه

باسلام
                    تصویر نقشه دیده نمیشه لطفا اصلاح کنید
                    خیلی ممنون میشیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moenmousavi
                      باسلام
                      تصویر نقشه دیده نمیشه لطفا اصلاح کنید
                      خیلی ممنون میشیم
                      دوست عزیزلینک اصلاح شد فقط به نکته ای که تو پست 2 گفتم توجه کن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X