اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چند تا سوال در اتو روت در Protel DXP???

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چند تا سوال در اتو روت در Protel DXP???

سلام

من یه برد آرم هستش که میخوام به صورت 2 رو بزنم ! چند تا مشکل دارم!

اول اینکه وقتی اتو روت میکنم ، وقتی تموم میشه یکم که دقیق نگاه میکنم مثلا 2 تا خط که توی شماتیک ربطی به هم ندارند روی هم افتادند! یا این سوراخ ها هست که 2 طرف برد رو به هم وصل میکنند ، 2 تا کنار هم خورده که بهم اتصالی کرده! :cry: حالا یه سوال ؟ برای اتو روت تنظیماتی داره؟؟؟؟

یه چیز دیگه ! فاصله خط ها رو کجا تعیین کنم ؟؟؟

یه سوال دیگه هم اینکه فاصله اون سوراخ هایی که این طرف رو به اون طرف اتصال میدند(اسمش چیه؟) با خط ها رو کجا تنظیم کنم؟

یه سوال کوچیک دیگه! وقتی مثلا یک خط رو میزدم 1 میلی متر اندازه 20 میلی متر میشد! چرا؟؟؟؟

ممنون از راهنمائیتون :smile:

پاسخ : چند تا سوال در اتو روت در Protel DXP???

سلام
    وقتی auto rout می کنی یه پنجره باز میشه که درصد تکمیل کار رو نشون می ده ، وقتی که تموم شد می گه چندتا اتصال رو نتونسته تکمیل کنه ! که شامل تعداد اتصال کوتاه ها و اتصالات انجام نشده است .

فاصله خطوط در Design>rules>electrical>c lereance
    اول اینکه سوراخ های اینور و اونور رو میگن Via تنظیم خطوط با این ها هم همون بالایی است که گفتم .

اون که می زدی یک میلیمتر نیست بلکه 1mil یعنی یک میلی اینچه ! برای تغییر واحد Q رو بزن بعد هر پنجره ای رو که باز کنی واحدش میلیمتر میشه !

و یک پیشنهاد با DXP ، Autorout نکن ، خاطره خوبی ندارم ، باز Auto rout نرم افزار Altium Designer بهتره ، در کل اگر میتونی Auto Rout نکن
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

در کل اگر میتونی Auto Rout نکن
      سلام

من خودم معمولا اتو روت نمیکنم ، خودم دستی میکشم تازه با پروتل 99

نرم افزارم هم همون آلتروم نمیدونم چی هستش( :mrgreen...

اما وقتی اتوروت تموم میشه پنجره ای نمیاد!

دیدگاه

اول پروتل اومد بعد پیشرفت کرد شد DXP بعد بزرگتر شد و تو سنین جوانی اسمش رو عوض کرد شد Altium Designer ، امکاناتش خیلی بیشتر از نسخه های قبل شده ، تو فروشگاه سایت هم هست ، پیشنهاد میکنم تهیه کنی
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

اول از همه سلام !

ابدا آلتیوم و DXP توی اتو روت فرقی ندارند. من صد بار تا حالا تست کردم. بحث سر اینه که شما یه مادر برد رو بزار جلوت بگن بکشش حتی اگه 8 لایه هم انتخاب کنی اشتباه میکشه . چرا ؟ چون شما کار غیر منطقی میخوای ازش !!!! مادر برد رو که نمیشه 8 لایه کشید باید مثلا 12 لایه به بالا بکشی

حالا این که میگی اشتباه میکشه نشون میده که شما ازش کار غیر معقول میخوای یعنی بردت پیچیدست و اون نمیتونه دو رو بکشه. بهترین راه هر وقت دیدی اینجوریه برو دستی بکش ولی خیلی ابتکارا میشه زد :
          1- جای قطعات رو بهتر کنیم. اندازه سوراخ ها رو کوچیک کنیم رولز رو ساده بگیریم و ..... یعنی زور نهایی رو بزاریم بزنه.
          2-خودمون بکشیم تماما
          3- بیایم از روت آل استفاده نکنیم ! یه تعدادی رو از قسمت Net/Component استفاده کنیم ( زیر Route All ) هستش
          4-از قسمت های Advance Rules استفاده کنیم.

ولی کلا برای کار شما :
          ترک و فاصله ترک از هم رو بزار رو 0.2 / حتما جای خوبی رو برای قعات استفاده کن
          اگه نشد پیشنهادم اینه که همشو دستی بکشی.
          G*B*J*T
          انسانها به 10 گروه تقسیم می شوند آنها که باینری می فهمند و آنها که باینری نمی فهمند

دیدگاه

من پیشنهاد میکنم بردت رو روم بندی کنی بعد روت کنی. مخصوصا arm و رم هاش رو کنار هم که چیدی رو توی یه روم تعریف کن و اگر نمیدونی چه جوری میشه ضخامت هر نت رو تعیین کرد بهتره Rule - Width رو 8 میل میگذاری کلیرنس رو 20 میل نگذار چون اصلا امکان نداره تو فاصله خط هات از هم بیشتر از فاصله پایه های قطعاتت بشه. :mrgreen:
            مثلا روم arm و رم هاش رو با ضخامت 8میل و Electrical Clearances هم 5-6 میل بگذار . برای باقی پورت ها و ... مدار هم که قرار نیست با کلاک 50-60 مگ کار کنند هرجور کشید کشید.چون نباید مسیرت از میکرو تا رمت چندان در طول فرق کنه وگرنه تاخیرش ممکنه بیشتر از یک کلاک بشه(مثلا نره یه دور دوره مدار بزنه بعد وصل بشه.)
            استراتژی هم بگذار رو more vias!
            هسته بردت مهمه که خیلی فشرده باشه باقیش رو پخش کن تو مدار(مدار اولم بزرگ بساز!)

میتونی یه کار باحال تر که مخصوص خودمه بکنی :mrgreen:(البته واسه برد های اول که قراره آزمایشی کار کنی) بیای arm رو بگذاری وسط بعد پایه هاشو به صورت استاندارد بکشی بیرون(مثل مبدل های قطعات smd) بعد رم و قطعاتی که باید بقلش باشند رو رویه برد دیگه میزنی از بالا با هدر وصل میکنی بهش بعد با باقی پایه ها هر کاری که دوست داری میتونی بکنی ( من تضمین می کنم تو کلاک 70-80 مگ هم هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه که هیچ میشه فاصله خطوط آدرس , دیتا رو کاملا برابر کرد! ) فقط بردت بزرگ میشه .
            البته دو ردفه تو هر ضلع
            Gracias A La Vida
            [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
            http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
            زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

سلام.
              من یه جایی شنیدم که تو ایران ترک با عرض کمتر از 10mil (کمتر از 0.25 میلیمتر) رو نمیتونن خوب و تروتمیز بزنند!!!
              راستی یه نکته ، به احتمال زیاد شما روی بردتون قطعات smd دارید . درسته؟ تو برد هایی که قطعات smd توش بکار میره میشه با انتقال بعضی قطعات به طرف دیگر برد ، مسیر یابی را رو راحت تر انجام داد .
              به طور پیش فرض تمام قعات در top layer قرار میگیرند . زمانی که در pcb میخواید قطعه ای را درگ یا جابجا کنید ، کلید L رو بزنید تا اون قطعه به bottom layer منتقل بشه . اگه دوباره L روبزنید ، قطعه به top layer بر میگرده . در اکثر مواقع با این کار تا حدودی راحتتر میتونید مسیر ها رو بکشید .

دیدگاه

آثا یه مشکل دیگه! یعنی همون مشکل قبلی!

من وقتی خط رو پهناش رو میزنم یک میلی متر اینقدر خط کلفت میشه که اندازه یه خازن عدسی میشه :eek: :cry2:

مشکل کجاست؟

واحدش رو هم گزاشتم روی همون میلی متر(Q رو میزنم!)

اصلا کلا اندازه هام اشتباس! فاصله ی Via رو میزنم 1mm کلی خطا میگره! :cry:

کسی نمیدونه چشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید مهدی
                  آثا یه مشکل دیگه! یعنی همون مشکل قبلی!

من وقتی خط رو پهناش رو میزنم یک میلی متر اینقدر خط کلفت میشه که اندازه یه خازن عدسی میشه :eek: :cry2:

مشکل کجاست؟

واحدش رو هم گزاشتم روی همون میلی متر(Q رو میزنم!)

اصلا کلا اندازه هام اشتباس! فاصله ی Via رو میزنم 1mm کلی خطا میگره! :cry:

کسی نمیدونه چشه؟

اول یه چیزه کلی طبق تجربه بگم. این لیست زیر روش هایی که تا میتونید بز تعداد لایه های کمتر استفاده کنید :

*مینیمم ترک رو روی 0.2 بزارید => تا 0.15 هم ایران مدار میزنه براتون هیچ مشکلی هم پیش نمیاد
                  *فاصله تا پد و ترک رو مثله بالا میشه گزاشت ولی ترجیحا 0.3 با بالا بزارید . چرا ؟ چون ما چاپ سبز نمیزنیم و برای لحیم کردن از دست استفاده میکنیم باعث میشه ترک ها در اثر لرزش دست بچسبه به هم ....
                  * در برد های دو رو مقدار via Hole رو 0.7 و Via Pad رو 1.2 بزارید => خیلی مهمه حدی بگیرید
                  *Pad Hole ها رو در حالت عادی برای المان های عادی 0.9 بگیرید و با ماکسیمم Pad 1.8 نکته بسیار مهم : هیچ موقع کم نیازید تا دیدید نیاز دارید که فاصله سوراخ ها رو به خاطر طراحی کم و زیاد یا عریض و تنک کنید دست به کار شید.
                  *در مواجه با قطعات SMD زرنگ باشید !!! => 64 تا پایه داری ؟ همشو که نمیخوای ؟! خب دو بار روی المان کلیک کنید / Lock Primitives رو تیکشو بردارید و پایه های بلا استفاده رو حذفش کنید !! و جاش ترک رد کنید. به همین راحتی !! ولی اگه چاپ سولدر نمیخواین حتما یادتون باشه یا پایه رو موقع لحیم قطع کنید یا با ماژیک رنگش کنید که اتصالی نکنه مدارتون
                  *از جامپر استفاده کنید !
                  * Package های QFP رو نخرید !! چرا ؟ چی بخریم پس ؟!! => اولویت با BGA هاست بعدش با SMD های دو طرفه. مثل Ft232 BL و BM ! علتشم به خاطر رد نشدن ترک ها در Package های QFP از وسط چهار طرفه .
                  و هزار و یک راه دیگه که یادم نیست .....

1mm خیلیه من مدار کشیدم 3 آمپر رد میشد 1mm گزاشتم. البته آبکاری داره واسه من یه خورده کمک میکنه ....
                  اگه مدارت تا 0.5 آمپر هست از 0.2 استفاده کن ولی یادت باشه که ترجیحا هر چی کلفت باشه بهتره . مینیمم رو دارم میگم.
                  G*B*J*T
                  انسانها به 10 گروه تقسیم می شوند آنها که باینری می فهمند و آنها که باینری نمی فهمند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X