اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالاتی در زمینه ربات تعقیب خط

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالاتی در زمینه ربات تعقیب خط

سلام \ من دوباره مزاحم شدم . سوالاتی از حضور شما دوستان عزیز داشتم که اگر لطف کنید و جواب بدید ممنون می شم :
    1-آیا مدل سنسوری رو می شناسید که بتونه از LOOP رد بشه . مدل سنسور من که به صورت زیر است خیلی سخت این کار رو انجام میده :
    * ** *
    * *
    * *
    2-من از PWM برای کنترل سرعت موتور ها استفاده می کنم . آیا برای میکرو بایدCrystal بزارم یا نه ؟ اگه آره ، چه کریستالی ؟
    3-من از درایور L293 استفاده می کنم که میگن دیود داخلی داره ، ولی باز جایی شنیدم که باید براش دیود جدا بزاری ؟؟؟؟ تکلیف ما چیه ؟
    4-قطعاتی که معمولا روی روبات من هست به صورت زیر : 2 تا opamp و 1 داریور , چند تا Led و 2 تا خازن و 1 رگلاتور . اما من توی عکس های مربوط به ربات ها که نگاه می کردم خیلی خیلی قطعه وجود داشت . غیر از این ها قطعه دیگه ای لازمه ؟
    5- مکان قرار گرفتن سنسور ها باید کجا باشه ؟ وسط ربات یا جلوی ربات ؟
    6- FootPrint در پروتل که برای Ribbon های 15 تایی کاربرد داره ، چیه ؟
    7- ممنونم از همه ی دوستان گلم ، امیدوارم بتونم جبران کنم ...

پاسخ : سوالاتی در زمینه ربات تعقیب خط

سلام . خسته نباشید .
    1- گذر از loop تقریبا میشه گفت که 20 درصدش به چینش سنسور ها ربط داره . 80% مابقیش به الگوریتم برنامتون وابسته است .
    2- به هر حال میکرو نیاز به نوسانساز داره . شما یا باید از کریستال استفاده کنید یا از نوسان ساز داخلی . اگر از کریستال استفاده می کنید ، یک کریستال با فرکانس 4-10 MHz جوابگو خواهد بود .
    3- L293 رو نمیدونم . من بیشتر از L298 استفاده می کنم . برای هر موتور هم از 4 تا دیود 1n4148 استفاده میکنم .
    4- تعداد قطعات روی بوردتون به مدارتون بستگی داره!!! شاید مدار اون ربات هایی که شما عکسشون رو دید با مدار ربات شما متفاوت باشه . (البته شما روی بردتون یه چندتا پتاسیومتر هم دارید که ذکر نکردید!! )
    5- مکان قرار گیری سنسور ها هم بستگی به نوع چرخش ربات داره . (البته طبق تجربه شخصی بنده . ممکنه این نظر اشتباه باشه!!) . اگه از مدل چرخش مرکزی استفاده می کنید (به عنوان مثال برای گردش به راست ، موتور های راست به سمت عقب گردش و موتور های چپ به سمت جلو گردش نمایند) بهتره که سنسور ها در مرکزیت قرار بگیرند و اگر از مدل چرخش محوری استفاده می شود (به عنوان مثال برای گردش به راست ، موتور های راست متوقف و موتور های چپ به سمت جلو حرکت کنند) بهتره که سنسور ها در جلوی ربات قرار بگیرند .
    6- اگر از ریبون های تک ردیف استفاده می کنید میتونید از footprint پین هدر 15 تایی استفاده کنید و اگر از ریبون های دو ردیفه استفاده می کنید می تونید از footprint باکس 16 تایی (8*2) استفاده نمایید . این footprint ها در کتابخانه miscellaneous conectors موجود می باشند .
    7- موفق باشید .

دیدگاه

ممنون از کمک تون . فقط یک سوال دیگه :
      من در رباتم هر دونوع چرخش رو دارم ، حالا به نظر شما سنسور ها کجای ربات باشه بهتره ؟
      بازم از کمکتون ممنونم

دیدگاه

جلو

دیدگاه

بنظر من از کریستال 4mhz استفاده کن چون بهتر جواب می ده برای PWM.
          موفق باشی

دیدگاه

سلام ، من از LM324 استفاده می کنم . و 8 تا سنسور دارم از کیت سنسور به کیت بالا ریبون میزنم و به LM324 میدم ، مشکل اینجاست که در زمان تبدیل شدن به دلیل به هم ریخته بودن پایه های LM324 کیتی که با پروتل میزنم شلوغ میشه و هیچ جور نموتونه اون رو بزنه . شما چه راه حلی برای این مشکل دارید ؟

دیدگاه

اصلا احتیاجی به 324 نیست فرستندتو مدام روشن بزار گیرندتم بده به یه ULN خروجی اونم بده به میکرو فقط باید دور دیودهای فرستنده و گیرندتو با وارنیش کاور کنی . ( مدارتو الکی شلوغ نکن )
              A-Hosseini

دیدگاه

من از Cny70 استفاده می کنم و برای سرعت بیشتر این Cny70 ها رو باید بدون ADCخود میکرو تبدیل کنم یعنی با OPAMP ... واسه همین میشه بگی این ULN ها چی هستند و چه کار میکنند و ایا سرعتشون خوبه یا نه ؟

دیدگاه

ULN یه بافر نات هستش ما تو تیم روباتیک که بودیم اینجوری سنسورامونو میبستیم ، اونا مثل کلید معرفی میشدن . اینطوری هم مصرف مدارت پایین میاد وهم تعداد قطعاتی که استفاده میکنی
                  A-Hosseini

دیدگاه

ممنونم از اینکه پاسخ دادید .. اما متوجه نشدم در حد دانش اموزی بگید ! ممنونم

دیدگاه

استفاده از هر قطعه ای بجز opamp، به سرعت موتورهاتون بستگی داره.
                      من از میکرو PIC تو رباتام استفاده میکنم. ورودی های این میکرو از نوع اشمیت تریگر است، به همین دلیل تو ربات هایی که سرعت موتورهام زیاد نیست، خروجی سنسورها رو مستقیم وصل میکنم به میکرو!(البته توسط یه پتاسیومتر 100k )‎
                      ولی اگه از موتور های پرسرعت بخوام استفاده کنم، دیگه این روش جواب نخواهد داد!
                      استفاده از ULN هم برای سرعت های پایین جوابگو هست.
                      ولی در عمل هیچ چیز مثل opamp کار رو تر و تمیز انجام نمیده!!

دیدگاه

ممنونم از کمکتون من از همون opamp استفاده می کنم چون از سرعت بالا استفاده می کنم همچنین موتور هامو با PWM کنترل می کنم

دیدگاه

دوست عزیز هر سئوالی در مورد تعقیب خط خواستی ازم بپرس
                          از بس تعقیب خط درست کردم دیگه چشم بسته برات درست می کنم :biggrin:

این ایمیلم : M.rahmani1371@gmail.com

دیدگاه

سلام، چند تا سوال
                            1.من تو رباتم از موتور12volt ZGA12 استفاده کردم، میخوام بدونم جریان زیادی میکشه یا نه؟ چون میترسم درایور بسوزه.
                            2.واسه میکرو AT89C2051 از کریستل 16 هرتز استفاده کردم. مشکلی پیش میاد?
                            3. حتماً باید از پتانسیومتر استفاده کنم؟ (واسه سنسور ها از L324N استفاده کردم)
                            ممنون
                            :smile:

دیدگاه

منظورم 16 Mhz بود! :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X