ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 10 12345678910 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 100
    2008/12/09
    84
    0

سوالاتي در زمينه ربات تعقيب خط

سلام \ من دوباره مزاحم شدم . سوالاتي از حضور شما دوستان عزيز داشتم كه اگر لطف كنيد و جواب بديد ممنون مي شم :
    1-آيا مدل سنسوري رو مي شناسيد كه بتونه از LOOP رد بشه . مدل سنسور من كه به صورت زير است خيلي سخت اين كار رو انجام ميده :
    * ** *
    * *
    * *
    2-من از PWM براي كنترل سرعت موتور ها استفاده مي كنم . آيا براي ميكرو بايدCrystal بزارم يا نه ؟ اگه آره ، چه كريستالي ؟
    3-من از درايور L293 استفاده مي كنم كه ميگن ديود داخلي داره ، ولي باز جايي شنيدم كه بايد براش ديود جدا بزاري ؟؟؟؟ تكليف ما چيه ؟
    4-قطعاتي كه معمولا روي روبات من هست به صورت زير : 2 تا opamp و 1 داريور , چند تا Led و 2 تا خازن و 1 رگلاتور . اما من توي عكس هاي مربوط به ربات ها كه نگاه مي كردم خيلي خيلي قطعه وجود داشت . غير از اين ها قطعه ديگه اي لازمه ؟
    5- مكان قرار گرفتن سنسور ها بايد كجا باشه ؟ وسط ربات يا جلوي ربات ؟
    6- FootPrint در پروتل كه براي Ribbon هاي 15 تايي كاربرد داره ، چيه ؟
    7- ممنونم از همه ي دوستان گلم ، اميدوارم بتونم جبران كنم ...
    2008/05/31
    سمنان
    729
    19

پاسخ : سوالاتي در زمينه ربات تعقيب خط

سلام . خسته نباشید .
    1- گذر از loop تقریبا میشه گفت که 20 درصدش به چینش سنسور ها ربط داره . 80% مابقیش به الگوریتم برنامتون وابسته است .
    2- به هر حال میکرو نیاز به نوسانساز داره . شما یا باید از کریستال استفاده کنید یا از نوسان ساز داخلی . اگر از کریستال استفاده می کنید ، یک کریستال با فرکانس 4-10 MHz جوابگو خواهد بود .
    3- L293 رو نمیدونم . من بیشتر از L298 استفاده می کنم . برای هر موتور هم از 4 تا دیود 1n4148 استفاده میکنم .
    4- تعداد قطعات روی بوردتون به مدارتون بستگی داره!!! شاید مدار اون ربات هایی که شما عکسشون رو دید با مدار ربات شما متفاوت باشه . (البته شما روی بردتون یه چندتا پتاسیومتر هم دارید که ذکر نکردید!! )
    5- مکان قرار گیری سنسور ها هم بستگی به نوع چرخش ربات داره . (البته طبق تجربه شخصی بنده . ممکنه این نظر اشتباه باشه!!) . اگه از مدل چرخش مرکزی استفاده می کنید (به عنوان مثال برای گردش به راست ، موتور های راست به سمت عقب گردش و موتور های چپ به سمت جلو گردش نمایند) بهتره که سنسور ها در مرکزیت قرار بگیرند و اگر از مدل چرخش محوری استفاده می شود (به عنوان مثال برای گردش به راست ، موتور های راست متوقف و موتور های چپ به سمت جلو حرکت کنند) بهتره که سنسور ها در جلوی ربات قرار بگیرند .
    6- اگر از ریبون های تک ردیف استفاده می کنید میتونید از footprint پین هدر 15 تایی استفاده کنید و اگر از ریبون های دو ردیفه استفاده می کنید می تونید از footprint باکس 16 تایی (8*2) استفاده نمایید . این footprint ها در کتابخانه miscellaneous conectors موجود می باشند .
    7- موفق باشید .
    2008/12/09
    84
    0

ممنون از كمك تون . فقط يك سوال ديگه :
    من در رباتم هر دونوع چرخش رو دارم ، حالا به نظر شما سنسور ها كجاي ربات باشه بهتره ؟
    بازم از كمكتون ممنونم
    2008/05/31
    سمنان
    729
    19

جلو
    2008/03/09
    35
    2

بنظر من از کریستال 4mhz استفاده کن چون بهتر جواب می ده برای PWM.
    موفق باشی
    2008/12/09
    84
    0

سلام ، من از LM324 استفاده مي كنم . و 8 تا سنسور دارم از كيت سنسور به كيت بالا ريبون ميزنم و به LM324 ميدم ، مشكل اينجاست كه در زمان تبديل شدن به دليل به هم ريخته بودن پايه هاي LM324 كيتي كه با پروتل ميزنم شلوغ ميشه و هيچ جور نموتونه اون رو بزنه . شما چه راه حلي براي اين مشكل داريد ؟
    2006/10/07
    تهران
    888
    17

اصلا احتیاجی به 324 نیست فرستندتو مدام روشن بزار گیرندتم بده به یه ULN خروجی اونم بده به میکرو فقط باید دور دیودهای فرستنده و گیرندتو با وارنیش کاور کنی . ( مدارتو الکی شلوغ نکن )
    A-Hosseini
    2008/12/09
    84
    0

من از Cny70 استفاده مي كنم و براي سرعت بيشتر اين Cny70 ها رو بايد بدون ADCخود ميكرو تبديل كنم يعني با OPAMP ... واسه همين ميشه بگي اين ULN ها چي هستند و چه كار ميكنند و ايا سرعتشون خوبه يا نه ؟
    2006/10/07
    تهران
    888
    17

ULN یه بافر نات هستش ما تو تیم روباتیک که بودیم اینجوری سنسورامونو میبستیم ، اونا مثل کلید معرفی میشدن . اینطوری هم مصرف مدارت پایین میاد وهم تعداد قطعاتی که استفاده میکنی
    A-Hosseini
    2008/12/09
    84
    0

ممنونم از اينكه پاسخ داديد .. اما متوجه نشدم در حد دانش اموزي بگيد ! ممنونم
صفحه 1 از 10 12345678910 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 100