اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی کنترلر استپر موتور (L297)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی کنترلر استپر موتور (L297)

کسی یه مدار تو نرم افزار پروتیوس داره که با L297 یه استپر موتور را کنترل کنه داره
    من که هر کار کردم این کنترلر کار نمیکنه

پاسخ : راه اندازی کنترلر استپر موتور (L297)

سلام
    حالا چی کار به پروتیوس داری oo:
    مدار عملی اگه می خوای، باید بگی استپ موتورت چند ولته، چند واته و ...
    برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
    http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

من این درایور رو باهاش کار کردم اما به نظرم کمی غیر منطقی میاد
      ببینید ما یه استپر موتور را به اون وصل میکنیم و یکی یکی پالس میدیم و استپر موتور به موقعیت جدید میره حالا مگه نباید به طور خودکار خروجی ها رو غیر فعال کنه که استپر موتور بیش از حد گرم نشه؟

دیدگاه

تو اگه به l297 دستور بدی هرکت می کنه
        اگرم نه که ولتاژی در کار نیست
        هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
        بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
        میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

اگر پالس به پایه کلاک L297 ندیم درسته خروجی تغییر نمیکنه اما خروجی فعال که هست و این هم باعث گرم شدن استپر موتور میشه

دیدگاه

من فکر نمیکنم مشکل بزرگی باشه!!!
            این درایور یه پایه داره به نام Enable
            اگر این پایه غیر فعال بشه (در این آی سی صفر بشه) تمام خروجی ها به حالت غیر فعال میره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Questioner
              کسی یه مدار تو نرم افزار پروتیوس داره که با L297 یه استپر موتور را کنترل کنه داره
              من که هر کار کردم این کنترلر کار نمیکنه
              سلام
              من فکر میکنم شما باید از l298 استفاده کنید اگر دیتاشیت این آی سی رو بگیرید نقشه و نحوه راه اندازی استپ موتور رو گفته.شما اگر از بافر uln2003 استفاده کنید که راحت تر هستید. دلیلی داره که این آی سی استفاده نمی کنید؟؟

دیدگاه

آی سی L298 درایور موتور پله ایه و آی سی L297 کنترلر موتور پله ایه
                من میخوام با یک پالس که همون پایه Clock آی سی l297 هست کدهای مورد نیاز برای موتور پله ای رو درست کنم و حالا برا تقویت میشه داد به L298 یا مثلا ترانزیستور و موسفت.
                اما آی سی L297 را اگر ببندید میبینید که کدهای موتور پله ایه دو قطبی را درست میکنه و نه کدهای زیر رو
                0001
                0010
                0100
                1000
                من هم اینجا و هم تو تاپیک رباتیک این سوال رو کردم اما انگار کسی بلد نیست. حالا نمیدونم باید ، یا باید :cry: ، یا باید :angry: ، یا باید ، یا اصلا باید بیخیال شم.

دیدگاه

کنترل و حرکت یک استپ موتور پیچیده تر از اونی است که شما تصور میکنید فقط این رو بهتون بگم که اگر یک جزوه 40 صفحه ای که پر از فرمول است بخونید تازه می فهمید که در سیستم حرکت یک استپ موتور l297 لیلی است یا مجنون
                  دلیل هم اینه که که وقتی یک جریان متناوب در یک بوبین خیلی ساده ابتدایی جاری میشه چه بلایی سر جریان و بوبین میاد از جریان مشتق گرفته میشه از ولتاز اختلاف فاز پیدا میکنه بوبین وارد چرخه هیسترزیس میشه و.... فقط این رو بگم که درایور آماده برای یک استپ 12 ولتی از ولتاژ 110 ولت استفاده می کنن
                  تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                  داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                    کنترل و حرکت یک استپ موتور پیچیده تر از اونی است که شما تصور میکنید
                    ممنونم.
                    اما من فکر نمیکنم پیکربندی پایه های L297 برای درایو کردن موتور پله ای تک قطبی نیاز به جزوه 40 صفحه ای داشته باشه :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شازده
                      آی سی L298 درایور موتور پله ایه و آی سی L297 کنترلر موتور پله ایه
                      من میخوام با یک پالس که همون پایه Clock آی سی l297 هست کدهای مورد نیاز برای موتور پله ای رو درست کنم و حالا برا تقویت میشه داد به L298 یا مثلا ترانزیستور و موسفت.
                      اما آی سی L297 را اگر ببندید میبینید که کدهای موتور پله ایه دو قطبی را درست میکنه و نه کدهای زیر رو
                      0001
                      0010
                      0100
                      1000
                      من هم اینجا و هم تو تاپیک رباتیک این سوال رو کردم اما انگار کسی بلد نیست. حالا نمیدونم باید ، یا باید :cry: ، یا باید :angry: ، یا باید ، یا اصلا باید بیخیال شم.
                      با سلام
                      همون طور که فرمودند l297 در دو حالت full و half کار میکنه. ولی این کد ها را تولید نمی کنه:0001،0010،0100،1000 oo:
                      در حالت full این کدها را تولید می کنه:
                      1010،1000،1001،0001،0101،0100،0110،0010
                      در حالت half این کدها را:
                      1010،1001،0101،0110
                      حالا سوال من اینه که اگه بخواهیم از حالت تک قطبی راه اندازی کنیم چکار باید بکنیم؟ یعنی این حالت در l297 پیش بینی نشده؟
                      فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
                      فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
                      فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
                      فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

خیلی جالبه! این آی سی همین دو حالتی را که گفتم ایجاد می کنه ولی وقتی روی مد half باشه و یه فرکانس زیادتری بدیم و قطع کنیم یه دفعه این کدها از این به بعد تولید میشه :0001،0010،0100،1000 oo:
                        چه چیزی را من تنظیم نکردم که این طوری میشه؟
                        فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
                        فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
                        فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
                        فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

برای این که بتوانیم موقعیت یک استپ موتور را ثابت نگه داریم ، باید ولتاژ پیوسته ای به آن اعمال کنیم. در این حالت استپ شدیدا گرم می شود. آیا این حرارت طبیعی است؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POWERLED
                            برای این که بتوانیم موقعیت یک استپ موتور را ثابت نگه داریم ، باید ولتاژ پیوسته ای به آن اعمال کنیم. در این حالت استپ شدیدا گرم می شود. آیا این حرارت طبیعی است؟
                            زمانی که ما به استپ پالس میدیم XL سیم پیچ بالا میری و جریان کمتری عبور میکنه اما در حالت ثابت که موتور قفل هم میشه جریان زیادی عبور میکنه که این باعث بگرم شدن میشه.حالا سوال من اینه که من یه موتور استپ دارم 1.2 ولتی 4 امپر ، ولتاژی که به درایور میدم و موتور رو درایو میکنه 12 ولت هست و زمانی هم که موتور درحال چرخیدن هست گرمای چندانی نداره اما زمانی که کلاک رو کم میکنم و دور موتور کم میشه (به دلیل پایین امدن فرکانس XL کاهش پیدا میکنه) و یا موتر می ایسته و قفل میشه جریان زیادی هم عبور میکنه و موتور داغ میشه .چه باید کرد که جریان عبوری از 4 امپر بیشتر نشه؟ چه مداری میشه به درایورمون اضافه کرد تا جریان عبوری رو کنترل کنیم؟
                            دودمانم بر باد رفت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X