اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

معرفی دو نمونه FPGA از خانواده های Xilinix و Altera

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

معرفی دو نمونه FPGA از خانواده های Xilinix و Altera

با سلام خدمت دوستان عزیز
    من می خواهم به صورت عملی برای اولین بار با fpga کار کنم. میشه شماره یه آی سی ساده که خیلی گرون هم نباشه رو معرفی کنید.
    یکی از خانواده Xilinix و یکی از Altera .
    ممنون

پاسخ : معرفی دو نمونه FPGA از خانواده های Xilinix و Altera

سلام
    برای شروع شما باید با cpld کار کنید.اما به جز خود تراشه شما نیاز به ادوات جانبی دارید..مثل پروگرمر..و اینکه برای کار با خانواده fpga ها وcpld ها به خاطر نوع بسته بندی تراشه و تعداد پایه های زیاد اون .نمی تونید از برد سوزنی یا برد برد استفاده کنیدو باید یک pcb یا برد مدار چاپی واسه خودتون طراحی کنید.من توصیه میکنم برای شروع از برد آموزشی استفاده کنیدو دیگه اینکه fpga ها به مراتب پیچیده تر از cpld ها هستن و کارکردن با اونها کمی دشوارتره و از نظر قیمتی گرون تر هستن.اما در مورد معرفی 2 تا تراشه :
    برای شرکت altera :
    EPM7128
    برای شرکت XILINX :
    XC9572

دیدگاه

با سلام
      ما هم می خواهیم تقریبا یه بورد آموزشی درست کنیم .برای پروگرام کردنشم هم می خواهیم از رابط Jtag استفاده کنیم.
      اما اونم زیاد بلد نیستیم. راستی نرم تفزار خوب برای شبیه سازی fpga چیه؟
      بازم ممنون

دیدگاه

نرم افزار Quartus , active HDL هستند که من اولی را پیشنهاد می کنم برای نصب بهتر است روی XP شوند

دیدگاه

برای طراحی اون طوری شما باید طراحی pcb رو بدونید.یعنی با پروتل کار کرده باشید.
          راستش من قصد داشتم نحوه طراحی انواع برد آموزش برای cpld وfpga رو بیان کنم.مثل طراحی pcb.طراحی پروگرمرها.انواع مدارات آموزشی با fpga مثل سریال.مثل lcd و کیپد.مثل adc و dac , vga...کارتهای حافظه...ولی خوب بعضی از تولید کننده های این بردها از من ایراد گرفتن..که چرا همه مطالب رو بیان می کنم

اما در مورد نرم افزار شبیه ساز fpga .چیزی مشابه orcad ویا پروتئوس وجود نداره.و شبیه سازهای fpga به صورت محیطهای گرافیکی نیستن.مثلا نرم افزار modelsim

دیدگاه

سلام
            من برای انجام یک پروژه عملی با fpga مراحل زیر رو انجام دادم. می خواستم ببینم که آیا کار دیگه ای هم باید انجام بدم یا نه؟
            1- نوشتن برنامه ( با Maxplus )
            2- شبیه سازی ( با Maxplus )
            3- تعیین پین ها بر روی آی سی
            4- خرید پروگرامر و پروگرام کردن برنامه
            من با altera می خوام کار کنم. برد pcb رو هم آماده کردم. اما فکر می کنم که fpga سری 7128EPM که دوستان معرفی کردند cpld نه fpga ؟
            حالا لطفا یه fpga ساده که توی بازار هم باشه به من معرفی کنید و هم اینکه آیا مراحل کارم کمله یا نه؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              ببینید توی ایران 2 معمولا از FPGA ها وCPLD های 2 شرکت استفاده می شه.اولیش ALTERA وشرکت دیگه XILINX.برای کار به تراشه های ALTERA قدیما از MAXPLUS استفاده می شد.ولی از سال 2004 به بعد شرکت ALTERA نرم افزار جدید QUARTUS رو وارد بازار کرد و معمولا از MAXPLUS به خاطر قدیمی بودن و داشتن ایرادات دیگه استفاده نمی شه و اکثرا از QUARTUS استفاده می کنن.و برای کار کردن با تراشه های شرکت XILINX از نرم افزار ISE استفاده می شه
              اما در مورد اینکه می خوایید با FPGA کار کنید و نه با CPLD شما چند تا مشکل بزرگ دارید
              1) ساختار FPGA ها مبتنی بر RAM یعنی شما با قطع کردن ولتاژ تغذیه بردتون هرچی که توی FPGA پروگرم کردید از بین میره و FPGA ها مثل CPLD ها نیستن که برنامه رو توی خودشون نگه دارن..برای نگه داشتن برنامه توی FPGA باید از یک حافظه جانبی FLASH PROM استفاده کنیدو اون رو به FPGA متصل کنید بعد باید برنامه خودتون رو توی حافظه PROM پروگرم کنید تا FPGA برنامه شما رو از حافظه جانبی بخونه

2) FPGA تعداد پایه های خیلی زیادی دارن.معمولا 120 تا به بالا پایه دارن که بسیار ظریفن ودقت زیادی باید توی لحیم کردن داشته باشید

3) FPGA ها بر خلاف CPLD که معمولا با ولتاژ 5 ولت کار میکنن.با سه تا ولتاژ 1.2V و2.5V و3.3V کار می کنن.شما نیاز دارید که روی بردتون از سه تا رگولاتور ولتاژ استفاده کنید...

4)شما نمی تونید به پین های FPGA ولتاژ بیشتر از 3.3 ولت بدید

5) بر خلاف CPLD ها قیمت FPGA ها گرونه و معمولا 30 هزار تومان به بالاست!

این ها مشکلاتیه که کارکردن با FPGA رو برای اولین بار مشکل میکنه.و نسبت به CPLD ها دشوارتر وپیچیده تر به نظر میان

شما می خوایید باFPGA های شرکت ALTERA کارکنید.باید سراق تراشه های CYCLONE که ارزان ترینش رو که بخوایید توی ایران پیدا کنید EP1C6T144 قیمتش حدود 17 هزار تومانه که جزو CYCLONE 1 حساب میشه.توی شکل زیر یک برده ساده از این تراشه رو می بینید

معمولا توی ایران وقتی می خوان با FPGA کار کنن می رن سراق شرکت XILINX. تراشه های FPGA شرکت ALTERA توی ایران کم پیدا میشه ولی XILINX با تنوع بیشتری فروخته میشه

دیدگاه

با سلام
                من تازه وارد هستم.
                می خوام با fpga کار کنم و هیچی نمیدونم اما چون سنم بالا رفته این کار کردن من جنبه بچه بازی و ... ندارد.
                باید درست و حسابی یاد بگیرم.

همه چیزهایی که در سایت بود خواندم.

اول اینکه با چه قطعه ای کار کنم؟(اینجوری که گفته اید باید اول از cpld شروع کنم؟!)
                یک برد آموزشی خوب از کجا بخرم؟(امکانات متنوع داشته باشد که به خاطر مسائل فرعی اذیت نشوم چون در شهر بی آب و علف هستم! تا همین الان در مورد میکروکنترلرها خیلی اذیت شدم)
                اصلا در سایتهای فارسی در مورد برد آموزشی fpga چیزی ندیدم.(انگار با fpga خیلی کم کار میشود)

دیدگاه

سلام آقای مزرعه.میشه یع جایی رو معرفی کنید که اون cyclone1 رو داشته باشه.من بد جوری دنبالشم.راستی چرا altera اینقدر بد گیر میاد؟

دیدگاه

راستی شماره ایسی prom altera رو میشه بگید.گیر میاد؟

دیدگاه

cpld خودش حافظه داخلی دارد ولی fpga ندارد که باید برای آن یک eerom بگذاریم که کار با آن را مشکل می کند ولی سرعت اجرای دستورات در آن فوق العاده زیاد است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مزرعه
                        1) ساختار FPGA ها مبتنی بر RAM یعنی شما با قطع کردن ولتاژ تغذیه بردتون هرچی که توی FPGA پروگرم کردید از بین میره و FPGA ها مثل CPLD ها نیستن که برنامه رو توی خودشون نگه دارن..برای نگه داشتن برنامه توی FPGA باید از یک حافظه جانبی FLASH PROM استفاده کنیدو اون رو به FPGA متصل کنید بعد باید برنامه خودتون رو توی حافظه PROM پروگرم کنید تا FPGA برنامه شما رو از حافظه جانبی بخونه
                        با سلام
                        دوست عزیز من الان دارم یه بردی درست میکنم که هم FPGA داره هم از mega32 استفاده میشه
                        می خواستم ببینم میشه از حافظه eprom ، میکرو برای ( FPGA(xc3s400 استفاده کنم ؟؟
                        اگه میشه چطوری ؟ توضیح بدین
                        یه دنیا ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X