اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای کنترل موتور DC با پ امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای کنترل موتور DC با پ امپ

سلام

واسه پروژه آز مجتمع باید یه موتور DC رو با پ امپ کنترل دور و جهت کنم ؛ چی کار کنم ، یکم راهنمایی لطفا

از بس به میکرو عادت کردم دیگه تو مدارات انالوگ لنگ می زنم حسابی

پاسخ : کمک برای کنترل موتور DC با پ امپ

:cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط عادل جون
      سلام

واسه پروژه آز مجتمع باید یه موتور DC رو با پ امپ کنترل دور و جهت کنم ؛ چی کار کنم ، یکم راهنمایی لطفا

از بس به میکرو عادت کردم دیگه تو مدارات انالوگ لنگ می زنم حسابی
      خوب شما اول بگید که با چی باید موتورتون کنترل بشه؟ ولتاژ؟ عرض پالس؟ پتانسیومتر؟ با چی؟
      اما اگر فرض کنیم که می خواید با یک ولتاژ که حالا از یک جایی به وجود اومده مدار رو کنترل کنید، من یک مدار خیلی ساده می تونم بهتون پیشنهاد کنم که البته دور موتور رو در یک جهت (نه در دو جهت) کنترل می کنه.
      البته الان مدار رو توضیح می دم شماتیکش رو هم در اسرع وقت می ذارم.
      کافیه بیاید یک پ امپ بردارید، ولتاژ مرجع رو به ورودی معکوس کننده پ امپ بدید، خروجیش رو هم بدید به گیت یک ماسفت افزایشی از نوع P مثل ترانزیستور RFP6P10 و سورس ترانزیستور به قطب مثبت منبع تغذیه، درین به خروجی موتور DC و سر دیگر موتور هم که به زمین وصل میشه.
      حالا میاید یک سیم دیگه از درین ترانزیستور بگیرید و به خروجی غیر معکوس کننده پ امپ بدید.
      اینطوری می تونید سرعت موتور رو با یک ولتاژ رفرنس کنترل کنید.

دیدگاه

اینم شماتیکش. فقط به جای مقاومت ۱۰ کیلو، موتورت قرار می گیره. یه خازن هم دو سر موتورت بزار من یادم رفت تو شماتیک بذارم.
        البته با بازی کردن با همین مدار می تونی کاری کنی تا جهت رو هم خودش کنترل کنه، مثلا وقتی ولتاژ از یه عددی کمتر شد خروجی پ امپ منفی شه که البته برای این کار به جای ماسفت باید از پوش پول استفاده کنی.

البته طراحی جهت رو خودت باید دیگه زحمتش رو بکشی.

دیدگاه

اینم با کنترل دور و جهت.

فقط مدار قبلی از دو جهت برتری داشت به این. یکی اینکه اون با منبع تغذیه تک قطبی کار میکرد و دیگری اینکه پ امپ جریان زیادی تو خروجی نمی داد. اینجا شاید مجبور شی برای هر ترانزیستور یک طبقه از جنس خودش برای تقویت جریان اضافه کنی.
          ولی عیب قبلی اینه که جهت رو کنترل نمی کنه.
          مانند قبلی، اینجا هم به حای مقاومت ۱۰ کیلو، موتور قرار می گیره و دو سر موتور هم خازن ۱۰۰ نانو بذاری بدک نیست.

در ضمن، اینجا ولتاژ رفرنس، قطبیتش تعیین کننده جهت حرکت موتور هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X