اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ترانس رو باید چند آمپری انتخاب کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ترانس رو باید چند آمپری انتخاب کنم؟

سلام دوستان
    من می خوام یه منبع تغذیه با آی سی LM2576 درست کنم که بتونه تا ۳۰ ولت ۳ آمپر بهم توان بده.
    مدار سویچینگ رو همون طوری که تو دیتا شیت آی سی رگولاتور گفته شده بود بستم و برای ترانس هم از یک ترانس آهنی 24 ولت ۴ آمپر استفاده کردم.
    اما وقتی اومدم خروجی منبع تغذیه رو به یه مقاومت ده اهمی زدم (یه جور هیتر) دیدم که ولتاژ خروجی تا حدود 14 ولت افت کرد و اومد پایین. وقتی به بدنه ترانس دست زدم، دیدم خیلی داغ شده و خروجی ترانس رو هم که اندازه گیری کردم دیدم خروجیش افت کرده در حالی که من نصف جریان اسمی ترانس هم ازش جزیان نکشیده بودم.
    مطمین هم هستم که مشکل از خود منبع تغذیه نیست چون وقتی یه منبع تغذیه سویچینگ آماده که از فروشگاه خریدم رو به جای ترانس به ورودی مدارم می زنم، افت ولتاژ به وجود نمیاد و درست کار می کنه.
    به خاطر همین هم خودم حدس می زنم، مشکل از ترانسه. حالا سوالی که دارم اینه که جریان اسمی ترانسم کمه؟ یعنی برای ۳۰ ولت ۳ آمپر باید ترانس ۲۴ ولت مثلا ۶ آمپر تهیه کنم؟ یا ترانس من تعطیله؟
    یه سوال دیگه هم دارم، از ترانس های هسته فریت میشه برای فرکانس 50 هرتز استفاده کرد؟ این هسته آهنی ها خیلی سنگین و حجیم هستند.

پاسخ : ترانس رو باید چند آمپری انتخاب کنم؟

توپولوژی مدارت بالکه یا بوست
    اگه بالک باشه باید ورودی مدارت حداقل 36 ولت باشه در 4آمپر
    و اگه بوست باشه باید ورودی 25ولتی(24ولت یکسوشده منهای افت ولتاژ دیودها ) با جریان 5الی 6 آمپر باشه
    بعدش باید به بحث راندمان توجه داشته باشی یعنی مثلا" بادر نظر گرفتن راندمان 75% ورودی حداقل 120 وات باشه که
    در مدار تو ورودی حداکثر 96 وات است( بدون در نظر گرفتن تلفات )
    راستی منبع حاضری چه مشخصاتی داره ( ولتاژ .جریان ) و موقع وصل کردن مدار (با بار کامل )چه توانی ازش کشیده میشه
    [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
    [/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدباقر ذکری
      توپولوژی مدارت بالکه یا بوست
      اگه بالک باشه باید ورودی مدارت حداقل 36 ولت باشه در 4آمپر
      و اگه بوست باشه باید ورودی 25ولتی(24ولت یکسوشده منهای افت ولتاژ دیودها ) با جریان 5الی 6 آمپر باشه
      بعدش باید به بحث راندمان توجه داشته باشی یعنی مثلا" بادر نظر گرفتن راندمان 75% ورودی حداقل 120 وات باشه که
      در مدار تو ورودی حداکثر 96 وات است( بدون در نظر گرفتن تلفات )
      راستی منبع حاضری چه مشخصاتی داره ( ولتاژ .جریان ) و موقع وصل کردن مدار (با بار کامل )چه توانی ازش کشیده میشه
      توپولوژی مدار باکه.
      خروجی ترانس هم به صورت rms ۲۴ ولت هست که تقریبا همون ۳۶ ولتی میشه که جنابعالی فرمودید.
      جریان ترانس هم اتفاقا ۴ آمپره ولی جواب نداد.
      توانی که من می خوام نحویل بگیرم ۹۰ واته ۳۰*۳
      اگر با همون راندمان ۷۵٪ حساب کنیم توان ورودی باید 120 وات باشه که برای ۲۴ ولت میشه 5 آمپر. پس من یه آمپر کم گرفتم.
      اما مشکل این نیست. مشکل اینه که با مقاومت مصرف کننده در حدود ۱۰ اهم، ولتاژ افت میکنه تا 14 ولت. در این حالت جریان خروجی از نصف مقدار محاسبه شده هم کمتره. پس یه ترانس ۲.۵ آمپری هم طبق محاسبات بالا باید جواب بده چه برسه به ترانس ۴ آمپر. اما ترانس من حتی همین جریان رو هم نمی تونه تامین کنه. خروجی ترانس مرتبا کم میشه.
      این رو هم اضافه کنم که خروجی ترانس اولش حدودا ۲۰ ولت میشه بعد شروع میکنه به کم شدن. تا جایی که خروحی منبع تغذیه تا ۱۴ ولت می رسه ( خروجی ترانس حدودا ۱۷ ولته در این حالت) و بدنه ترانس هم به شدت داغ می کنه.
      شاید چون از همون اول خروجی رو در حداکثر حالت ممکن تنظیم کردم این طوری شده؟
      اینم یادم رفت بگم، رگولاتور حالت ADJ هستش یعنی میشه خروجی منبع رو توسط پتانسیو متر تغییر داد.

دیدگاه

البته الان که نگاه کردم دیدم موقعی که خروجی ۱۳.۸ ولته (پس جریان حدودا دو آمپره) خروجی ترانس تا ۲۰ ولت rms اومده پایین. به خاطر همین هم حداقل این نوع ترانس نمی تونه برای ۲ آمپر ولتاژ ۳۰ ولت بده.
        در نتیجه یا ولتاژ ترانس خیلی کمه یا جریانش. حالا من نمی دونم، ولتاژ رو زیاد کنم یا جریان رو. (شاید هم جفتش رو)
        خواهشا این یک مورد رو به من جواب بدید که برای ۳۰ ولت و ۳ آمپر (یعنی ۳ آمپر در ولتاژ ۳۰ ولت که میشه ۹۰ وات) ولتاژ جریان ترانس چقدر باید باشه.

دیدگاه

منم دقیقا این مشکل را دارم البته بدتر از شما چون من 6 آمپر از خروجی می خوام یه سوال داشتم آی سی شما سوئیچینگ است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط oraghi
            منم دقیقا این مشکل را دارم البته بدتر از شما چون من 6 آمپر از خروجی می خوام یه سوال داشتم آی سی شما سوئیچینگ است
            فکر نکنم تو این جریان ها ترانس جواب گو باشه باید دنبال smps ها باشید.
            آی سی LM2576 سویچینگ هستش اما تا ۳ آمپر بیشتر جواب نمیده.
            سابقا پایین پاساژ عباسیان فروشگاه TNM یک سری منبع تغذیه می آورد که من خودم ۲۴ ولت ۶ آمپرش رو خریدم البته الان نمی دونم قیمتش چنده ولی برو ازش بپرس ببین شاید کارت رو راه بندازه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri
              البته الان که نگاه کردم دیدم موقعی که خروجی ۱۳.۸ ولته (پس جریان حدودا دو آمپره) خروجی ترانس تا ۲۰ ولت rms اومده پایین. به خاطر همین هم حداقل این نوع ترانس نمی تونه برای ۲ آمپر ولتاژ ۳۰ ولت بده.
              در نتیجه یا ولتاژ ترانس خیلی کمه یا جریانش. حالا من نمی دونم، ولتاژ رو زیاد کنم یا جریان رو. (شاید هم جفتش رو)
              خواهشا این یک مورد رو به من جواب بدید که برای ۳۰ ولت و ۳ آمپر (یعنی ۳ آمپر در ولتاژ ۳۰ ولت که میشه ۹۰ وات) ولتاژ جریان ترانس چقدر باید باشه.
              ببینید یا ترانس مشکل داره ! یا مدارتون

خیلی راحت هم میتونید چک کنید ، بعد از یکسوسازی خروجی ترانس ، اون رو زیر بار قرار بدید و ببینید که ایا ولتاژش تحت بار کامل افت پیدا میکنه یا نه ، اگر نه که مربوط به مدارتون هست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد.ح

ببینید یا ترانس مشکل داره ! یا مدارتون

خیلی راحت هم میتونید چک کنید ، بعد از یکسوسازی خروجی ترانس ، اون رو زیر بار قرار بدید و ببینید که ایا ولتاژش تحت بار کامل افت پیدا میکنه یا نه ، اگر نه که مربوط به مدارتون هست.
                مدار رو با خروجی یه منبع تغزیه ۲۴ ولت ۶ آمپر تست کردم. جواب میده تقریبا هم جریان خروجیش همون ۳ آمپر هست. البته با ولتاژ تقریبی إ¾۱۹ ولت و بار ۷.۵ اهمی که جریان حدودا میشه ۲.۵ آمپر.
                پس با این چیزی که شما می فرمایید ترانس مشکل داره.
                حالا کلا با این مشخصات یعنی خروجی ۳۰ ولت با جریان ۳ آمپر، مشخصات ترانس جدید چی باید باشه؟

دیدگاه

خروجی ترانس هم به صورت rms ۲۴ ولت هست که تقریبا همون ۳۶ ولتی میشه که جنابعالی فرمودید.
                  حداکثر ولتاژ دی سی به دست آمده از ترانست در حالت بدون باری حدود32 ولت به دست می آدکه تا اینجا مسئله حله
                  اما تو بار کامل ترانست نمیتونه جریان خروجی رو ساپورت کنه ( واسه بار های تا حدود 40وات مدار درست کار می کنه )
                  مشکل اینه که با مقاومت مصرف کننده در حدود ۱۰ اهم، ولتاژ افت میکنه تا 14 ولت
                  اول باید ورودی درست رو به مدار بدی و سپس منتظر نتیجه درست باشی
                  حالا کلا با این مشخصات یعنی خروجی ۳۰ ولت با جریان ۳ آمپر، مشخصات ترانس جدید چی باید باشه؟
                  ترانست رو باید حداقل 30ولت با 4 آمپر جریان در نظر بگیری
                  [move]

[/move]

دیدگاه

حداکثر ولتاژ دی سی به دست آمده از ترانست در حالت بدون باری حدود32 ولت به دست می آدکه تا اینجا مسئله حله
                    اما تو بار کامل ترانست نمیتونه جریان خروجی رو ساپورت کنه ( واسه بار های تا حدود 40وات مدار درست کار می کنه )
                    مشکل اینه که با مقاومت مصرف کننده در حدود ۱۰ اهم، ولتاژ افت میکنه تا 14 ولت
                    اول باید ورودی درست رو به مدار بدی و سپس منتظر نتیجه درست باشی
                    ترانست رو باید حداقل 30ولت با 4 آمپر جریان در نظر بگیری
                    پس خروجی ترانس باید ۳۰ ولت RMS باشه.(حداقل)
                    حالا از کجا میتونم از این ترانس ها تهیه کنم؟ امجد و عباسیان آماده اش رو دارن یا باید بدم بپیچن برام؟

دیدگاه

حالا از کجا میتونم از این ترانس ها تهیه کنم؟ امجد و عباسیان آماده اش رو دارن یا باید بدم بپیچن برام؟
                      ترانست باید سفارشی باشه و فکر نکنم به صورت حاضری باشه و در ضمن 10 الی 12 تومنی واست آب میخوره :surprised:
                      اما از من میشنوی به فکر منبع سویچینگ مخصوص plc که قیمت زیادی هم نداره باش (24 ولت 5 آمپر +5ولت 10 آمپر )
                      [move]

[/move]

دیدگاه

ترانست باید سفارشی باشه و فکر نکنم به صورت حاضری باشه و در ضمن 10 الی 12 تومنی واست آب میخوره :surprised:
                        اما از من میشنوی به فکر منبع سویچینگ مخصوص plc که قیمت زیادی هم نداره باش (24 ولت 5 آمپر +5ولت 10 آمپر )
                        چرا دو تا منبع تغذیه؟ مگه این منابع سویچینگی که شما می فرمایید با ولتاژ بالاتر مثلا ۴۰ ولت موجود نیستند؟
                        حالا از کجا می تونم این منابع رو تهیه کنم؟ قیمتشون چطوریه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamidreza.nayeri

چرا دو تا منبع تغذیه؟ مگه این منابع سویچینگی که شما می فرمایید با ولتاژ بالاتر مثلا ۴۰ ولت موجود نیستند؟
                          حالا از کجا می تونم این منابع رو تهیه کنم؟ قیمتشون چطوریه؟
                          [/quote]
                          من نگفتم 2 تا منبع :eek: منبع یدونه است با دو خروجی قیمتشونو دقیق نمیدونم ولی تو لاله زار مثل نقل نبات فروخته میشه :nerd:
                          [move]

[/move]

دیدگاه

آهان متوجه شدم.
                            برم لاله زار یه بار ببینم چند میدن و چیا دارن.
                            ممنون.

دیدگاه

ok
                              هر وقت رفتی قیمتشونو تو تاپیک بزار ( مشخصات+اندازه )
                              [move]

[/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X