اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توپولوژی پاور کامپیوتر چیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توپولوژی پاور کامپیوتر چیه؟

سلام دوستان
    کسی میدونه پاور کامپیوتر از چه توپولوژی اس استفاده می کنه؟ آخه من یه پاور خراب دارم که می خوام ترانس هاش رو باز کنم باهاشون خودم یه منبع تغذیه سویچینگ درست کنم. با ولتاژ و جریانی که خودم می خوام. اما نمی دونم اصلا میشه این کار رو کرد یا نه.
    در ضمن، از روی اعداد و حروفی که روی ترانس ها نوشته شده چطور میشه فهمید مشخصاتش چیه؟ مثلا الان روی یکی از این ترانس ها نوشته شده JS ER-35L 081 این ها چه معنایی دارند؟

پاسخ : توپولوژی پاور کامپیوتر چیه؟

سلام-اکثر پاورهای کامپیوتر از توپولوژی Half bridge استفاده میکنند از نوع self oscillating--اگه میخوای این کارو انجام بدی باید مشخص کنی چه ولتاژ و چه جریانی میخواهی کار کنی ولی معمولا این کار به دردسرش نمی ارزه و اگه از اول همه چی رو خودت طراحی کنی بهتره
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
      سلام-اکثر پاورهای کامپیوتر از توپولوژی Half bridge استفاده میکنند از نوع self oscillating--اگه میخوای این کارو انجام بدی باید مشخص کنی چه ولتاژ و چه جریانی میخواهی کار کنی ولی معمولا این کار به دردسرش نمی ارزه و اگه از اول همه چی رو خودت طراحی کنی بهتره
      سلام
      من الان دو تا سوال برام پیش اومده. این نوع خود نوسان سازی که فرمودید یعنی چی؟ یعنی اوسیلاتور سرخوده؟ :eek:
      دوم اینکه متوجه منظورتون نشدم که خودم از اول طراحی کنم یعنی چی؟ یعنی بی خیال ترانس های پاورم بشم و مطابق نیاز خودم بدم ترانس رو بپیچن برام؟
      این طوری اصلا کسی هست بتونه ترانس فرکانس بالا بپیچه؟ قیمتش گرون در نمیاد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
        یه چیزی رو هم یادم رفت، من توی این سایت این مدار رو دیدم:
        http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/hgw_smps_e.html
        نوشته پوش پول هاف بریدج. همین مدار رو شما گفتید دیگه؟ بعد محاسبات این سایت درست هست؟ میشه بهش اطمینان کرد؟

دیدگاه

سلام- دوست عزیز وقتی که گفته میشود خود نوسانساز منظور این است که برای جلوگیری از بزرگ شدن مدار با تغذیه مستقل برای مدار کنترل-مدار طوری ساخته میشود که لحظه شروع و راه اندازی مدار طوری طراحی میشود تا وقتی که برق ورودی دی سی شده به سر ترانس میاید با تقسیم مقاومتی و دیودهای روی بیس ترانزیستورها و قسمتی ازسیم پیچ بیس که روی ترانس اصلی پیچیده شده ابتدا نوسان کرده و ولتاژ کمکی ساخته شده و بعد مدار کنترل راه اندازی شده و ادامه کار....--لینکی که اشاره کردید چون ثانویه را بصورت پل کامل استفاده کرده ان نام را داده و سمت اولیه اش مثل مدار پاور پی سی است و سمت ثانویه پی سی بصورت نیم پل است---یعنی خودتون طراحی کنید و پیچیدن ترانس کار سختی نیست البته قبل از همه این کارها مطالعه در مورد منبع تغذیه سوییچینگ بهتر است جهت شروع هم کتاب دکتر ابریشمی پیشنهاد میشود و بعد از ان منابع انگلیسی که بهترینهای انرا در سایت www.gigapedia.com میتوانی سرچ کنی.
          در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
            سلام- دوست عزیز وقتی که گفته میشود خود نوسانساز منظور این است که برای جلوگیری از بزرگ شدن مدار با تغذیه مستقل برای مدار کنترل-مدار طوری ساخته میشود که لحظه شروع و راه اندازی مدار طوری طراحی میشود تا وقتی که برق ورودی دی سی شده به سر ترانس میاید با تقسیم مقاومتی و دیودهای روی بیس ترانزیستورها و قسمتی ازسیم پیچ بیس که روی ترانس اصلی پیچیده شده ابتدا نوسان کرده و ولتاژ کمکی ساخته شده و بعد مدار کنترل راه اندازی شده و ادامه کار....--لینکی که اشاره کردید چون ثانویه را بصورت پل کامل استفاده کرده ان نام را داده و سمت اولیه اش مثل مدار پاور پی سی است و سمت ثانویه پی سی بصورت نیم پل است---یعنی خودتون طراحی کنید و پیچیدن ترانس کار سختی نیست البته قبل از همه این کارها مطالعه در مورد منبع تغذیه سوییچینگ بهتر است جهت شروع هم کتاب دکتر ابریشمی پیشنهاد میشود و بعد از ان منابع انگلیسی که بهترینهای انرا در سایت www.gigapedia.com میتوانی سرچ کنی.
            ممنون از توضیحاتتون دوست عزیز.
            البته من کتاب دکتر ابریشمی رو پیدا نکردم (خیلی وقته دنبالشم) ولی رفتم تو این سایته کلی کتاب انگلیسی دانلود کردم. بازم ممنون.

دیدگاه

راستی من تو یدونه منبع 700 واتی واقعی دیده بودم که بعد از مدار pfc از سه تا منبع با توپولوژی فوروارد به صورت سنکرون استفاده شده ( واسه 12 و 5 و 3.3 )
              واز یدونه منبع خود نوسان ساز واسه تامین ولتاژ استند بای استفاده شده بود البته کلا" همشون تو یدونه جعبه atx جا سازی شده بود
              در ضمن برا ترانس er35 تو نت استفاده های خوبی مطرح شده ( از جمله منبع 35 ولتی متقارن 300 واتی )
              تو انجمن زیر که به زبان اسپانیائی هست یدونه وجود داره
              http://www.forosdeelectronica.com/f21/smps-half-bridge-compacta-pcb-24457/
              [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
              [/move]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدباقر ذکری
                راستی من تو یدونه منبع 700 واتی واقعی دیده بودم که بعد از مدار pfc از سه تا منبع با توپولوژی فوروارد به صورت سنکرون استفاده شده ( واسه 12 و 5 و 3.3 )
                واز یدونه منبع خود نوسان ساز واسه تامین ولتاژ استند بای استفاده شده بود البته کلا" همشون تو یدونه جعبه atx جا سازی شده بود
                در ضمن برا ترانس er35 تو نت استفاده های خوبی مطرح شده ( از جمله منبع 35 ولتی متقارن 300 واتی )
                تو انجمن زیر که به زبان اسپانیائی هست یدونه وجود داره
                http://www.forosdeelectronica.com/f21/smps-half-bridge-compacta-pcb-24457/
                متاسفانه بنده اصلا اسپانیولی بلد نیستم. البته رفتم دیدم لینکتون رو PCB ش رو به طور آماده گذاشته بود حالا ببینم می تونم فایلهایی که گذاشته رو دانلود کنم و ازشون استفاده کنم یا نه.

پس مفهوم EE-35 اینه که هسته از نوع ee هستش و ولتاژآ‌ خروجی 35 ولته؟ من هرچی تو گوگل سرچ کردم جواب درست و حسابی پیدا نکردم.

دیدگاه

متاسفانه بنده اصلا اسپانیولی بلد نیستم. البته رفتم دیدم لینکتون رو PCB ش رو به طور آماده گذاشته بود حالا ببینم می تونم فایلهایی که گذاشته رو دانلود کنم و ازشون استفاده کنم یا نه.

پس مفهوم EE-35 اینه که هسته از نوع ee هستش و ولتاژآ‌ خروجی 35 ولته؟ من هرچی تو گوگل سرچ کردم جواب درست و حسابی پیدا نکردم.
                  مترجم گوگل میتونه
                  از لینک زیر دانلود کن :agree:
                  http://www.2shared.com/file/11916351/c15d471/SMPS_Half_Bridge_Compacta.html
                  اولیه ترانس عبارت است از 32 دور سیم (3*0.25 )
                  ثانویه 12+12 دور سیم (5*0.25 )
                  سیم پیچ کمکی برای 15-/+ عبارت است از 6دور سیم (0.5 )
                  مراحل ساخت ترانس
                  1-16 دور 1/2 اولیه
                  2-ثانویه به صورت یکجا(12+12 )
                  3 - 16 دور 1/2 دیگر اولیه
                  4- 6دور سیم پیچ کمکی
                  ترانس درایو هم رو می تونی از ترانس درایو پاور atx استفاده کنی
                  هسته ee35 یعنی e شکل با اندازه ضلع a=35 میلی متر :nerd:

[move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
                  [/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...