اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مقایسه انواع pcb

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مقایسه انواع pcb

آقا کسی میتونه تفاوت انواع pcb ها رو برای من توضیح بده؟ :redface:
    متالیزه،سیلک،... یعنی چی؟ چه فرقی دارن با هم؟
    قیمت حدودی اینا رو هم بگین اگه میدونین! :applause:
    زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

پاسخ : مقایسه انواع pcb

توی بازار به بردهای دورویی که پشت و روی برد به هم متصل هست متالیزه میگن
    سیلک هم نوعی چاپ برد هست که برای بردهای با ظرافت کمتر استفاده میشه و همینطور برای بردهای که نیاز به دقت و ظرافت بیشتری داره از روش لمینت استفاده میشه که هزینه بیشتری بر میداره
    قمیت ها هم بستگی داره به تعداد برد ولی برای بردهای نمونه سانتی متر مربعی 18 تومن برای یکرو و برای متالیزه 40 تومن هست (البته فکر می کنم) در صورتیکه برای تعداد سانتی 5 تومن برای یکرو هست و البته برای بردهای نمونه از چاپ لمینت استفاده می کنن
    موفق باشید

دیدگاه

سلام
      نوع فیبر هم می تونه استخونی(ارزون تر) یا فایبر گلاس باشه
      زندگی یه فرصته

دیدگاه

سلام
        منظور ایشان 18 تا تک تومانی است.
        اگر فیبر شما دو رو باشه باید سانتیمتری 40 تا 60 تومان هزینه ساخت بدید که این بدون هزینه حداقل دو فیلم از پشت و روی فیبر هست(در صورت که فیبر شما چاپ سبز ومارکاژ نداشته باشه).در تهران معمولا این فیلمها را سانتی حساب می کنن وروی قیمت ساخت اولی که گفتم می کشن.

دیدگاه

البته دوستان توضیح دادند ولی خب یه بار هم ما بگیم
          برای کار های معمولی چند نوع فیبر هست
          از نوع عایق فیبر :
          1- فیبر استخوانی (همین فیبر معمولی قهوه ای رنگ )
          2- فیبر فایبر گلاس ( از بالا یی روشن تره و کمی گرونتر )
          3- فیبر با عایق تفلن ( برای مدارات با فرکانس بالا بکار میره و بدرد کارای معمولی نمیخوره )
          از نظر لایه های مس
          1- یکطرفه : یکطرفش مس داره و برای مدارات با تراکم پییین بکار میره
          2- دو طرفه : دو طرفش مس داره و برای مدارات با تراکم بالا تر بکار میره
          *- فیبر با لایه های بالا تر هم وجود داره که برای برد های با تراکم بالا تر بکار میره ولی امکان ساخت تو بازار وجود نداره
          متالیزه : به آبکاری سوراخها یا ویاها برای اتصال بین لایه های مسی گفته میشه
          نوع چاپ معمولا جند روش داره :
          1- مازژیک و لتراست : یه روش خونگی هستش برای تیراژ بایین و تراکم کم بکار میره
          2- اسپری پزیتیو : اینم یه رش خونگی هستش و دقتش بیشتره
          3-روش اتو : یه روش ابتکاری هست که تو این فروم هم میتونین رواهشو یاد بگیرین
          4- لامیننت : یه روش با دقت بالا برای تعداد کم یا حتی تعداد زیاد هستش
          5- روش سیلک: یه روش برای ساخت تیراژ بالا هست که دقت لامیننت رو نداره
          چاپ سبز : برای محافظت برد در برابر رطوبت و همچنین برای جلوگیری از اتصال قلع بین مسیر های نزدیک بکار میره
          چاپ راهنما : برای نشون دادن جای قطعات بکار میره
          آبکاری : یه لایه نقره یا قلع هست که برای جلوگیری از خوردگی با بهبود لحیم کاری استفاده میشه
          تا اینجا شد چیزایی که باید بدونین تا وقتی میرین مدارتونو سفارش بدین جلوی فروشنده کم نیارین .
          اینو هم بدونین حداقل ابعاد سفارش برد 10 در 10 سانتی متره پس اگه بردتون خیلی کوچیکه و چند تا لازم دارین چند تا رو کنار هم قرار بدین تا سایز بردتون به 10 در 10 سانت برسه
          اون چیزی که سازنده برد از شما میخواد یه فایل پروتل هستش و اینکه روی چه بردی اونو بسازه و آبکاری داشته باشه یا نه
          در شرایط معمولی شما بهتره یه برد متالیزه فایبر با آبکاری قلع سفارش بدین اگه چاپ سبز و راهنما نخواین هزینه ها اینطور خواهد بود
          1- پرینت یا پلات حدود 1000 تومن
          2- نگاتیو همون حدود
          3- چاپ و سوراخکاری سانتی متری 35 الی 50 تومن بسته به انصاف طرف

دیدگاه

من خودم 100 بار برد زدم. قیمت اینه: مثلا سانتی متالیزه با روکش قلع رو میگن 60 تومن (تازه نه برد هایی ظریف وگرنه میشه 100 الی 120 تومن وگرنه تضمین نمیکنند -مثلا ممکنه ویا وسط ترک سبز بشه!!!) بعد کلا یه 10 هزار تومن باید بکشی روش .که شامل پول فیلم و حق پای علی آقا و ضحمات ممد آقا و پیک و غذای بچه ها میشه . (البته بسته به ابعاد برد میبرند!) .آخر سر یه برد 250 سانتی متر مربعی (یک دونش) در میاد 25 هزار تومن!(فایور و روکش قلع-فقط همین)

از ما که انقدر میگیرند حالا هرکی میشناسه ارزونتر بگه مشتری شیم وگرنه لطفا نگید نه اینطوری نیست!!! :NO:

این اضافه کنم این قیمت سوراخکاری کمه تازه! برد هم هیچ گونه عملیات ماشین کاری غیر از برش و سوراخکاری نداره!

اضافه شده در تاریخ :
            راستی سعی کن جلوی مغازه داره کم نیاری . یه جور حرف بزن فکر کنه حسابی واردی وگرنه داداشم رفته بود جمهوری می خواست برد برام بده که بزنن؛ یه برد 200 سانتی رو حساب کرد براش شد مینیمم 60 هزار تومن. بدون سبز و مارکاژ. حواست باشه اینجا اینجوریه!
            Gracias A La Vida
            [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
            http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
            زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

من یه برد دارم 3cm*3cm !
              دورو هم هست. تقریبا فشرده هم هست!
              حالا این خرجش چقدر میشه؟ لازمه که آبکاری و چاپ سبز بشه؟ حالا حتماً باید 10*10 بشه؟!
              زندگي يعني لذت ياد گرفتن و ياد دادن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ساناز ص
                من یه برد دارم 3cm*3cm !
                دورو هم هست. تقریبا فشرده هم هست!
                حالا این خرجش چقدر میشه؟ لازمه که آبکاری و چاپ سبز بشه؟ حالا حتماً باید 10*10 بشه؟!
                باید بقل هم بکشی. مثلا 9 تارو روی PCB کنار هم قرار بدی و بدی بزنند و بگی برات رو خط هارو هم ببرند. (نمیدونم اینجا ماشینکاری انجام میدن یا نه( باید تو پروتل مسیر برش رو بکشی) با فیلم و .. رو فایور میشه 10 هزار تومن فکر کنم. (بدون سبز و مارکاژ) اگرم یکی بخوای بازم فکر کنم همین قیمت بشه.
                Gracias A La Vida

دیدگاه

روال بازار همینه اونو برات 3*3 میچینن میشه 9 تا برد قیمتشم با کل فیلم و بقیه چیزاش میشه 9000 تومان .بیشتر ازت نگیرن
                  بعضی جاها هزینه CNC میگیرن 3000 تومان . بپرس اگه هزینه میگرفتن اونجاها کار نده .
                  اگه چاپ هم بخوای بزنی هر لایه 7000 تومان + یه لایه فیلم 2500 تومان ( اگه کارت نمونه هستش هیچ چاپی رو نزن )
                  چاپ رو معمولا برای کارای تعداد ویا کارایی که باید جایی اراعه داده بشه میزنن .
                  A-Hosseini

دیدگاه

سلام بچه ها
                    میخواستم ببینم اینا bitmap هم قبول میکنن؟ یعنی یه فایل BMP بهشون بدی میزنن؟ یا فقط پروتل قبول میکنن؟

دیدگاه

این قیمت که گفقید خیلی خوبه اما من تهرانم بدبختانه باید سانتی در حقیقت 100-120 تومن بدم. :surprised: تازه یه بار که طرف جو گرفه بودش دیر کارو تحویل داد منم سر کار گذاشت میگفت تک زدن اونم با سانتی 120 تومن بدون سبز و مارکاژ واسشون ضرر داره(کارای من همون نمونش بالای 300-400 سانته). 10 دقیقه با زبون میدون ونک به بالا باهاش حرف زدم دیدم زیادی پررو شده فکر کرده با بی سواد حرف میزنه همچین که 4 تا چیز بارش کردم حرف دهنشو فهمید! :NO:

من شخصا کار نمونم باید با چاپ سبز و مارکاژ بزنم. هرکی میشناسه کار تمیز میزنه و با انصاف باشه لطفا بگه.(البته ادا هم در نیاره پول شابلون رو میدم فقط درست کار کنه!) قیمتش هم مشخص باشه. من یه عمر رفتم بازار نیاد ماشین حساب بزنه 4 ضربدر 50 بشه 450 تومن!!!
                      Gracias A La Vida

دیدگاه

یه نمونه از کاراتو با فرمت 2.8 بزار برای دانلود تا ببینم کارت چی هست ؟ قیمتشم برات درارم شاید واقعا کارت گرون قیمت باشه ( از اون کارایی که چاپ کردی و میگفتن سخته ها ) . حد اقلش اینه که فرمولهای محاسبه قیمت رو برای بردات در میارم .
                        A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
                          یه نمونه از کاراتو با فرمت 2.8 بزار برای دانلود تا ببینم کارت چی هست ؟ قیمتشم برات درارم شاید واقعا کارت گرون قیمت باشه ( از اون کارایی که چاپ کردی و میگفتن سخته ها ) . حد اقلش اینه که فرمولهای محاسبه قیمت رو برای بردات در میارم .
                          کار آخرم رو همینجوری سریع روت کردم (آخرش هم یه همچین چیزی میشه.) بدون پیلیگن می گذارم معلوم باشه چیه. البته مساله اینه که من برای تمام کارام بعد از 2 بار خرابکاری که دادم بیرون برام بزنه و حسابی خراب کردن 2تا برد (یکیش که بدجور داغونم کرد موجه نشدم خراب کردن مونتاژ کردم و...) دیگه تراشه هایی مثل DSP یا ... رو که footprint ظریف و فشرده ای دارند رو میکشم بیرون تا مسیرا حداقل 10 میل و ویا ها همون دیفالت پروتل بمونند و نخوام تغییر بدم بعدا یه جوری اون برد مبدلم می دم بسازند(گر خراب شد کل برد بدرد نخور نشه!!))
                          این برد ها دیگه خیلی روتینه فقط شاید شلوغ باشه!
                          ابعادشم 400 سانتی متر مربع
                          کل سوراخاش حدود 750 تا
                          یه سری پلی گن هم بهش اضافه میشه که همونطور که گفتم نگذاشتم معلوم باشه.
                          ----> راستی اگه برد با کلیرنس 5 میل و عرض مسیر 5-6 میل میتونه بزنه من یه برد ARM دارم که بدجوری به همچین چیزی نیاز داره.
                          (اگه میشه قیمت با چاپ سبز و .. بدید) :mrgreen:

راستی اونم که سیاه کردم فامیلیمه گفتم تابلو نشه :mrgreen:

اضافه شده در تاریخ :
                          اون بالایی رو می خوام فعلا بزنم واسم مهمه. اما خداییش این پایینی یه برد مسخرست که واسه یه درس بی خاصیت الک صنعتی ساخته بودم (مدار فرمان اینورتر 3 فاز ) این چند میشه!!!! این که اگه متالیزه نبود با اتو هم میشد زد!!!

ابعاد 240 سانتی متر و 400 سوراخ فقط!
                          Gracias A La Vida

دیدگاه

این عکسها که چیز سنگینی نیستن - البته باز هم باید فایلتو بدی تا مشخص بشه - ولی اینم بگم کار متالیزه تو این ابعاد 1 دونه با چاپ سبز و راهنما کار گرونی در میاد . چند تا فرمول میدم بهت خودت قیمتاتو بدست بیار .
                            1. هزینه چاپ برد متالیزه (نمونه) روی فیبر فایبر 1.6 سانتی متری 40 تومان
                            کار متالیزه دولایه فیلم لازم داره
                            محاسبه قیمت هر لایه فیلم متالیزه ((طول+2 )*(عرض+2))*8 تومان=قیمت فیلم
                            2. هزینه هر لایه چاپ سولدر : این کار شما چون قطعه SMD داره پس دو لایه فیلم داره(طبق فرمول قبلی)
                            هر چاپی 7-10 هزار تومان ( ایت تلرانس بسته به سنگین بودن کار هست )

حالا فرض میکنیم بردت 20*20 هستش :
                            20*20*40=16000 تومان پول بردت میشه
                            5 لایه فیلم داری (2 لایه مس ، 2 لایه سبز ، 1 لایه راهنما)
                            (20+2)*(20+2)*8=3872 تومان هر لایه فیلم که 5 لایش میشه 19360 تومان
                            3 تا چاپ داری (2 لایه سبز و 1 لایه راهنما) این کار شما هر لایش 8 هزار تومنی میشه که جمعا میشه24000 تومان
                            جمع کل کار شما در میاد 59360 تومان

راستی اگه برد با کلیرنس 5 میل و عرض مسیر 5-6 میل میتونه بزنه من یه برد ARM دارم که بدجوری به همچین چیزی نیاز داره.
                            کارگاههایی که تو جمهوری هستن این بردارو نمیتونن بزنن - اگه تو ایران بخوای چاپ کنی یا باید بدی صاایران یا بدی جهان کیت یزد و وزارت دفاع و...
                            یا با DHL بدی چین برات بزنه
                            که البته پول زیادی هم باید بدی مثلا این شرکتهای ایرانی که گفتم باید 200 هزار تومن بدی که فقط بردتو نگاه کنن بماند که چقدر ازت هزینه چاپ میگیرن یا اونیکی نباید تو سال زیر 100 ملیون تومان بهشون کار بدی

A-Hosseini

دیدگاه

خوبه واسه نمونه. اما من اون 2 لایه مس رو در نیافتم. 40 تومن هم که باید قیمت برد و سوراخکاری باشه! (یا منظور از 2 فیلم برای مس همون نگاتیوای دو طرفه!)
                              در هر صورت هزینه یه برد 400 سانتی متالیزه ( اون هم با این وضعیی که من بردو باز کردم کاری نداره) با روکش قلع (که یه کار طبیعیه) با چاپ سبز دو طرف و مارکاژ میشه 60 تومن! درسته؟
                              راستی برد که پشتش سبز یه دست می خوره یه رنگه میشه زد فرستاد تو کوره چیزی اون پشت نمی زنم(همش یه دسته!!) بازم همون فرموله بالاست؟یعنی یه فیلم و یه چاپ حساب میشه پشتش؟
                              در هر حال آدرس اونجا که اینقیمت میده رو لطفا PM کنید

یه سوال مهمتر اگه 2 تا برد مثلا بخوام هزینه رو هم بگید خیلی ممنون میشم. :mrgreen:
                              Gracias A La Vida

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X