اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغذیه آمپلی 800 واتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغذیه آمپلی 800 واتی

سلام . این مدار تغذیه یه آمپلیفایر 800 واتیه. یکی از دوستان به من بگه نقاطی که دورش خط کشیدم کارشون چیه؟؟؟
    آیا اون پ امپه یه منظورش اینه که آمپلی اینطوری بسته بشه؟؟؟ چه ای سی همچین ولتاژی رو تحمل میکنه و اصلاً اون وسط چیکار میکنه؟؟

خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

پاسخ : تغذیه آمپلی 800 واتی

با سلام
    در مورد اون مقاومت ها فکر می کنم به عنوان حداقل بار واسه تغذیه قرار داده شده اند و ضمنا" زیاد مهم نیستند :biggrin: اگه باشند بهتره :arrow:
    اون قسمتی که به عنوان AV800 نام برده شده در حقیقت نماد آمپلی مورد استفاده سیستم است که واسه نشان دادن نحوه اتصال تغذیه و همچنین نحوه فیدبک و بهره مدار ( حدود 32 db ) رسم شده :nerd:
    راستی یاد جوونی ها بخیر اوائل تغذیه سویچینگ هم طرفدارانی داشت اما حالا :cry:
    به قول ( نمیدونم کی ) هرگز دیر نیست چون ترانس تروئید با 20 کیلو وزن + خازن های ترسناک کجا منبع سویچینگ نقلی کجا :applause:
    تو چند تا فروم لهستانی یه چند تا منبع دیده بودم ( یکی 2 کیلو وات فول بریدجه که خیلی به دلم نشسته و دیگری خروجیش قابل تنظیمه )که به زودی بحثشون رو تو انجمن راه میندازم
    امیدوارم اساتید در این مورد کم لطفی نکنند :read:
    یه سری هم اینجا بزنی بدک نیست
    http://www.qsc.com/support/technical_support/schems1.htm
    [move]

URMO LAKE IS [s]THIRSTY[/s] DEAD
    [/move]

دیدگاه

ممنون. نظر خودم هم همینه. اتفاقاً مقاومت فیدبک مدار هم 15 کیلوست ولی از مقاومت 390 اهم و خازنها خبری نیست. راستش این مدار یه مشکلی داره که گفتم شاید از تغذیه باشه و لازم باشه همینطوری بسته بشه. من فعلاً از 4 تا خازن 1000 میکرو 100 ولتی استفاده کردم.
      راستش منم خیلی خیلی دلم میخواد از سوئیچینگ براش استفاده کنم. ولی سوادم صفره. فعلاً باید خود آمپلی و متعلقاتش رو راه بندازم بعد برم سراغ تغذیه.

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

مشکل چیه :question: مدار ناپایداره :question: نویز داره :question: به نوسان می افته :question:
        می بخشید واسه هر طرف 4 تا است یا واسه کل تغذیه :question: واسه هر طرف حداقل 4 تا 2200 میکرو لازمه+مقاومت ضربه گیر
        [move]

[/move]

دیدگاه

نه مشکل این چیزها نیست. کمی پیچیده تره. البته خیلی روش کار نکردم ولی شاید مربوط به درایور مدار باشه.
          نه موقتاً برای هر طرف 2 تا 1000 میکرو گذاشتم. ولی مشکل جریان و ریپل و... نیست . مشکل اینه که صدا صاف نیست. انگار یه مشت ماسه ریختی روی بلندگو. یه جور وز وز.البته نه وز وزی که مربوط به شیلد باشه. مدار در حالت استندبای کاملاً بی صداست. ولی زمان پخش یه وز وزی ته صدا داره. ولی بلندگو کاملاً سالمه. پری ها هم همینطور. حتی توی ولوم کم هم همینطوره. حدثم کم بودن ولتاژ تغذیه بود که بیشترش کردم درست نشد. البته یه کم بهتر شد.
          فکر کنم یه جایی توی طبقات اولیه مورد داره.

دیدگاه

یدونه خازن چند پیکو بین کلکتور و بیس ترانزیستور ( های )درایو قرار بده اگه حل نشد حالت زیر شاید پیش بیاد
            اگه نقشه مدار معتبر باشه عیب در تنظیم مداره ( جریان حالت استند بای و .... ) وگرنه میتونه عیب در طراحی طبقه دیفرانسیل ورودی - درایو - رگلاتور ولتاژ ( بین های ساید و لو ساید ) و مچ نبودن ترانزیستور های ورودی
            [move]

[/move]

دیدگاه

مقاومت ها برای تخلیه خازن ها هستند. اینکه منبع سوئیچینگ فلایبک نیست تا حداقل بار لازم داشته باشه.
              شن و ماسه موقع حرف زندن مال ناپایداری آمپلی یا گین زیاد پری آمپلیفایره.
              اگه مال ناپایداری باشه باید یه مقاومت و خازن سری رو با بلندگو موازی کنی. مثلا 470 نانو + 39 اهم
              با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

در مورد مقاومتها موافقم. باعث میشه مدار سریع خاموش بشه. ولی باعث کاهش جریان مدار نمیشه؟؟ کارایی خازنها رو کاهش نمیده؟؟
                در مورد مدار هم شما بزرگواران درست میفرمائید. دیشب روش کار میکردم. فکر میکنم جریان گین ماسفتهای قدرت تامین نمیشه. چون با گردوندن پتانسیومتر بهتر میشد یه مقاومت 330 اهمی که بین طبقه مثبت و منفی بود رو حذف کردم. درست شد. ولی ماسفتها شدیداً داغ میشدند که طبیعی بود چون دائم روشن میموندند. به جاش یه 33 کیلو گذاشتم.گفتم شاید اشتباه چاپی بوده. کارایی پتانسیومتر بهتر شد. از وسط که رد میشه صدا بهتر میشه. ولی اگه بخوام صدا صاف صاف بشه باید تا آخر تابش بدم. همین کارو کردم یه 5 دقیقه ای کار کرد ولی گمونم یکی دوتا از ماسفتها پرید. چون مدار شروع به ریپل زدن کرد. البته باید پتانسیومتر رو دقیقتر تنظیم کنم و فکر کنم توی گینشون از زنر استفاده کنم بهتر باشه.
                دو تا از ماسفتها مارکشون فرق داشت و بیشتر داغ میشدند. فکر کنم همونها سوختن.
                به هر حال تغذیه موردی نداره و چون از ترانزیستورهای معادل استفاده کردم(اصلیش گیر نمیاد) مدار هنوز نمچیده(مچ نشده). :mrgreen:
                ممنون از محبت شما دوستان گل. باید روی مدارش کار کنم. دعا کنید جواب بده. واسش خیلی زحمت کشیدم. کنترل 800 وات کار راحتی نیست. اگه کباب شدم حلالم کنید :mrgreen:

دیدگاه

مقاومت 10 کیلو و این حرفها
                  حالا رسیدیم به اصل مطلب
                  دلیل اینکه برخی موارد مدارات جواب درستی رو نمیده استفاده از قطعات معادل است اما بازم سعی کن از نزدیک ترین معادل استفاده کنی
                  راستی من در اکثر آمپلی های معروف دیدهام که از زوج های خوشبخت (a1302 , c3251 ) و ( a1943 , c5200 ) استفاده شده (حداکثر 6 زوج برای 1600 وات در 8 اهم )و طبقه ورودی و میانی از یک اپ آمپ کم نویز استفاده شده
                  [move]

[/move]

دیدگاه

راستش همین سعی رو کردم. از همین قطعات برای نمونه 360 واتی همین مدار استفاده کردم و خیلی عالی جواب گرفتم.بیس مدار یکی است ولی نمیدونم چرا اینجا جواب نمیده.
                    اینها که شما فرمودید ماسفت که نیستند؟؟ هستند؟؟
                    چون مسیر سیم کشیها نسبتاً طولانیه و تعداد بلندگوها هم N تا باید روی 2 اهم پایدارش کنم. که هست البته نه برای مدت طولانی ولی 4 رو به راحتی جواب میده.
                    در مورد آمپلیها هم نمونه PA600 رو دیدم. ولی این نظرم رو بیشتر جلب کرد به خصوص که طوری بایاس شده که ورودی تفاضلی هم میگیره.

دیدگاه

سلام دوست عزیر :read:
                      ترانزیستور های بالا bjt هستند و در مارک های معروفی چون جی بی ال & بهینگر & یورک ویل و ...به کرات استفاده شده اند
                      در فروم زیر نمونه های عملی تا سقف 2000 وات مورد بحث قرار گرفته اند مثلا" 1000 واتی با 6 جفت ( 260 و 9260 )که بسیار عالی بودند
                      http://www.forosdeelectronica.com/f31/amplificador-500w-800w-1000w-and-2200w-mosfet-clase-ab-12750/
                      راستی واسه تغذیه از ترانس معمولی استفاده می کنی یا تروئید :question:
                      [move]

[/move]

دیدگاه

اگر توان از خروجی میگیری گرم شدن طبیعیه ! چون ماسفت در ناحیه خطی کار میکنه.

بعدش هم شما خودت بهتر از من میدونی که راندان اینها حدود 60 درصد هست ، یعنی حساب کن که مثلا 500 وات اگر در خروجی داری ، چقدر رو باید تلف کنی و حتما هی هیتسینک خیلی خوب میخواهد و بزرگ + فن

این لینکی که اقای محمدباقر ذکری قرار دادند واقعا جالبه و اگر کسی میخواهد یه امپلیفایر خیلی خوب بسازه میتونه از این لینک جواب بگیره.فقط کمی ریسک لازم داره با مطالعه

دیدگاه

مدار که زیر بار بود ولی نه در حدی که بخواد انقدر داغ بشه. البته مشکل حل شد. مقاومت 330 اهم رو حذف کردم و به جاش از 2 تا 1n4148 و 2 تا زنر استفاده کردم. مدار بسیار عالی و شفاف بدون گرمای مضاعف داره کار میکنه.
                          من در خیلی از مدارات دیگه هم این 330 هم رو دیدم ولی معمولاً در طبقه ماقبل آخره که فکر میکنم جاش اینجا اشتباه بود.
                          خوشبختانه فقط یکی از ماسفتها (همونی که با بقیه فرق داشت) سوخته بود و خسارتش زیاد نبود. :biggrin:

دیدگاه

مقاومت 330 اهمی اشاره شده در آمپلی با خروجی bjt استفاده می شود ( بایاس بیس امیتر ترانزیستور های قدرت ) اینجا چون ماسفت یک المان کنترل شونده با ولتاژ است لازم نیست تو مدار قرار بگیره و وجود 2 عدد زنر 12 ولتی در مسیر گیت ماسفت ها ضروری است ( جلوگیری از اشباع+محافظت )
                            راستی تو تاپیک زیر بحث طراحی منابع سویچینگ دوبل رو راه انداختم خوشحال میشم در بحث شرکت کنی
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=37200.0
                            [move]

[/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X