اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در طراحی سیستم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در طراحی سیستم

سلام به دوستان و هموطنان
    اینجانب ابوالفضل عسکری لیسانسه اقتصاد
    قصد طراحی سیستمی را برای آکواریوم منزل و انشالله سالن تکثیرم دارم
    طی تحقیقاتم به این رسیدم که باید از سیستم AVR استفاده کنم و چون هیچ اطلاعات و تجربه ای ندارم و تازه فهمیدم چنین چیزی هست
    حالا من میخوام سیستمی درست کنم که به وسیله اون این کارارو بکنم :1- به وسیله آن دستگاه غذاده مرکزی یا چندتایی حدود 90تا تانک فعال و غیر فعال کنم 2- برق قطع و وصل کنم در زمان های مشخص شده 3- دمای تانک هارو تنظیم کنم به این صورت که برای هر تانک 1دما مشخص وجود داره که اکثرا هم دما هستن و اگر دما بالا رفت بیش از انداره مشخص سیستم گرمایش مرکزی رو خاموش و اگر خیلی دما بالا رفت سیستم سرمایش روشن و بعد از رسیدن به دمای مشخص خاموش و گرمایش روشن 4- دستور تعویض آب به وسیله پمپ درصورت تغییر معیارهای تعیین شده و چند چیز دیگر

میدونم خلاف کردم
    لطفا راهنمایی کنید که اولا سوالمو کجا بپرسم و چه چیزایی باید یاد بگیرم

پاسخ : کمک در طراحی سیستم

سلام
    چندتا مطلب به ذهنم رسید. میگم شاید بتونه کمکی باشه.
    به احتمال زیاد در سالن تکثیر شما که یک فضای بزرگی باید باشه، فاصله های زیادی هم باید بین تانک ها و دستگاه غذا ده شما باشه که برای برقراری ارتباط بین ماژولهای اندازه گیری و کنترل باید راه کار مناسبی انتخاب بشه و چون هدف نهایی شما خاموش و روشن کردن یک سری تجهیزات برقی هستش توصیه می کنم دنبال تجهیرات کنترل صنعتی باشید مثل PLC ها HMIها و ... . این تجهیزات دو مورد بالا رو به راحتی پشتیبانی می کنند. علاوه بر این در زمان طراحی و پیاده سازی هم بسیار صرفه جویی می شه با وجود اینکه دقت و کارایی خوبی رو هم به شما می ده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط _e_
      سلام
      چندتا مطلب به ذهنم رسید. میگم شاید بتونه کمکی باشه.
      به احتمال زیاد در سالن تکثیر شما که یک فضای بزرگی باید باشه، فاصله های زیادی هم باید بین تانک ها و دستگاه غذا ده شما باشه که برای برقراری ارتباط بین ماژولهای اندازه گیری و کنترل باید راه کار مناسبی انتخاب بشه و چون هدف نهایی شما خاموش و روشن کردن یک سری تجهیزات برقی هستش توصیه می کنم دنبال تجهیرات کنترل صنعتی باشید مثل PLC ها HMIها و ... . این تجهیزات دو مورد بالا رو به راحتی پشتیبانی می کنند. علاوه بر این در زمان طراحی و پیاده سازی هم بسیار صرفه جویی می شه با وجود اینکه دقت و کارایی خوبی رو هم به شما می ده.
      سلام
      PLC شنیدم هزینش میره بالا خوب منم که آه ندارم با ناله ماکارونی درست کنم
      درسته خاموش و روشن کردن دستگاهاست ولی خوب باید یه سیستم درست کنم که بتونه تشخیص بده الان چه کاری باید بکنه مثلا باید یه ph سنج دیجیتال یا بسازم بخرم و به سیستم بگم عمئ جان اگر از این حد پایین آمد از طریق فلان تنظیم کن
      دوست عزیزم می خوام چیزی بسازم که ساده و ارزون و بصرفه و جدید باشه
      فکرکنم منظورمو در پست اول درست نگفتم و بیشتر بر خاموش روشن کردن تاکیید کردم
      می خوام همه چیزو خودمم بسازم غذاده خودکار و phسنج و سنسور دما و....و اینکه بشه از طریق موبایل و اینترنت کنترلش کرد
      مگر Avr تا چند متر کارایی داره
      ممنون که کمک میکنی

دیدگاه

با درود . . .

plc رو بیخیال شو(البته اگه از پس هزینه هاش بر میای بیخیال نشو :mrgreen
        منم برا آکواریومم با مگا8 این کارو کردم.4 تا کارو هم زمان انجام میده و الان بالای 2 ساله که هنوز مشکلی براش پیش نیومده.(بدون هیچ خطایی)
        برای سنس دما هم از LM35 استفاده نکن. چون همون طور که گفتید برای 90 تا تانک فواصل زیاد میشه. و LM35 در فواصل بالا دقت مطلوبی نداره. بهتره از SMT160 استفاه کنی. خیلی بهتره.
        ولی پس از ساخت به هیچ وجه نباید تماما بهش اطمینان کنی و خودت هم هر روز بهش سر بزنی.چون کار تکثیر با کمترین خطا بیشترین ضرر رو میده. :nerd:
        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
        بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
          با درود . . .

plc رو بیخیال شو(البته اگه از پس هزینه هاش بر میای بیخیال نشو :mrgreen
          منم برا آکواریومم با مگا8 این کارو کردم.4 تا کارو هم زمان انجام میده و الان بالای 2 ساله که هنوز مشکلی براش پیش نیومده.(بدون هیچ خطایی)
          برای سنس دما هم از LM35 استفاده نکن. چون همون طور که گفتید برای 90 تا تانک فواصل زیاد میشه. و LM35 در فواصل بالا دقت مطلوبی نداره. بهتره از SMT160 استفاه کنی. خیلی بهتره.
          ولی پس از ساخت به هیچ وجه نباید تماما بهش اطمینان کنی و خودت هم هر روز بهش سر بزنی.چون کار تکثیر با کمترین خطا بیشترین ضرر رو میده. :nerd:
          سلام
          PLC خدایش پولش زیاده و ایرانم که فقط میگه خودکفای گندم و نفت و انرژی هسته ای
          یکی از دوستان درگوشی بهم گفت از PICاستفاده کنم این چطوریه؟هزینش چطوره و....
          میشه بگید کدوم بهتره و..؟
          واسه گرمایش میتونم سیستمو یکپارچه کنم و نیاز به 90تا نباشه
          فاصله که ممکن وجود داشته باشه 70متر در 3طبقه تانک هست

منو ببخشید انگار اینجا ماهی باز داریم دوستان ماهی باز من اینجا هم عضو درمورد ماهی بازی هست حتما سری بزنید WWW.AQUA-QUEST.IR البته ببخشید که لینک غیر مجاز گذاشتم و با همین نام کاربری عضوم بیان اونجا تا منم از خجالتتون دربیام

دیدگاه

PIC یه نوع کنترلر دیگه هست که قدمت بیشتری نسبت به AVR داره . برا همین هم هست که اسم در کرده. در کل من بهت تضمین میدم با AVR تا n سال هم مشکلی براش پیش نیاد.

هزینه هاشون هم تقریبا یکی در میاد.
            اگه منظورتون از یکپارچه کردن گرمایش، یه بخاری مرکزی هست ،نه هر تانک باید دمای مناسب خودش رو داشته باشه و برای هر کدوم یه بخاری باید بزاری. ولی اگه منظورتون یه سیستم کنترلر بجای 90 تا هستش آره فکر کنم بشه با مالتی پلکسر همه رو به یکی یا چند تا ربط داد.
            ولی چون شما میفرمایید 70 متر هست، بهتره از چند سیستم کنترلری استفاده بشه تا ضریب اطمینان هم بالا بیاد.
            ضمنا یه توصیه: اگه تازه میخوادید این کار رو شروع کنید کم کم برید جلو تا زیاد تو دردسر مشکلاتش نیفتید. با 90 تا شروع کردن همچین کار راحتی نیست و سرمایه بزرگی رو باید ریسک کنید :nerd:

راجع به ماهی باز بودن هم آره حق با شماست.همه جا گیر میاد :mrgreen: حالا با چه نوع ماهی هایی میخواید شروع کنید ؟؟زنده زا یا تخم گذار؟؟

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
            بدرود . . .

دیدگاه

اگر به دنبال یک راه حل منطقی و زود بازده هستید به من PM بزنید. وگرنه طراحی چنین سیستمی علاوه بر هزینه زیاد طراحی، وقت زیادی می گیره.
              ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
              Ctrl+C , Ctrl+V
              .................................................. ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abolfazl22
                یکی از دوستان درگوشی بهم گفت از PIC استفاده کنم این چطوریه؟هزینش چطوره و....
                میشه بگید کدوم بهتره و..؟
                با سلام
                PIC هم یه نوع میکروکنترلر هست مثل AVR اما یه سری تفاوتی های با هم دارند
                هزینه ها هم فرقی نداره چون مدار یکی اما نوع پردازنده فرق می کنه مثلا اگر یه نوع AVR قیمتش 2500 باشه تو PIC قیمتش 4500 هست

این که کدوم بهتر ، بهتر اینجا بحث نشه از بحث اصلی دور میشیم (قبلا در چند تاپیک بحث شده مفصل!!!) بهتر خودتون تحقیق کنید تا به نتیجه برسید
                هرکه خود را یک بار با اشکهایش شستشو دهد تا زنده است پاک و مقدس میماند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                  PIC یه نوع کنترلر دیگه هست که قدمت بیشتری نسبت به AVR داره . برا همین هم هست که اسم در کرده. در کل من بهت تضمین میدم با AVR تا n سال هم مشکلی براش پیش نیاد.
                  هزینه هاشون هم تقریبا یکی در میاد.
                  اگه منظورتون از یکپارچه کردن گرمایش، یه بخاری مرکزی هست ،نه هر تانک باید دمای مناسب خودش رو داشته باشه و برای هر کدوم یه بخاری باید بزاری. ولی اگه منظورتون یه سیستم کنترلر بجای 90 تا هستش آره فکر کنم بشه با مالتی پلکسر همه رو به یکی یا چند تا ربط داد.
                  ولی چون شما میفرمایید 70 متر هست، بهتره از چند سیستم کنترلری استفاده بشه تا ضریب اطمینان هم بالا بیاد.
                  ضمنا یه توصیه: اگه تازه میخوادید این کار رو شروع کنید کم کم برید جلو تا زیاد تو دردسر مشکلاتش نیفتید. با 90 تا شروع کردن همچین کار راحتی نیست و سرمایه بزرگی رو باید ریسک کنید :nerd:

راجع به ماهی باز بودن هم آره حق با شماست.همه جا گیر میاد :mrgreen: حالا با چه نوع ماهی هایی میخواید شروع کنید ؟؟زنده زا یا تخم گذار؟؟
                  سلام دوست عزیزم
                  خوب پس AVR تصویب شد مگر اینکه کسی نظر بهتری داشته باشه
                  درمورد سیستم گرمایش شما میگید نباید مرکزی باشه ولی من میگم باید مرکزی باشه چون هیچ توجیح اقتصادی نداره 90تا بخاری بخری که اگر مایل بودید در سایتی که گفتم با هم تبادل نظر میکنیم
                  سیستمی که ممن قصد دارم در سالنم کار کنم هیچ جا حداقل تو ایران کار نشده و جدیده که یکیش همین سیستمی هست که قراره یادبگیرم و بسازم البته به کمک شماها
                  درمورد توصیتون ممنون برای همین میخوام اول برای تانک خونه درست کنم و امتحان کنم 1000بار آزمون و خطا تا آخر برسم به نتیجه که یا تو حمام بهش میرسم یا جایی دیگه
                  زنده زا که برای تغذیه ماهیام هست ولی اصل کارم ماهیای نادر خاص وارداتی و مهمتر از همه تکثیر ماهیان ایرانی اگر به اون سایت بیایید میبینید که چندگونه ماهی ایرانی رو معرفی کردم که متاسفانه تو چند سایت خارجی دیدم و در هیچ سایت فارسی و ایرانی ندیدم
                  دوستان قصد تبلیغ سایتی رو ندارم چون خودم اونجا هستم و از کاراش خبر دارم میگم
                  موفق باشید منتظر نظرات هستم

دوست عزیز چرا همین جا نمیگید مگر مشکلی هست

دیدگاه

میگم لیسانس اقتصاد میگه plc گرونه ما چی بگیم :mrgreen:. اما plc واسه یه پرورشگاه عظیم ماهی مناسبه نه اینکار. والا اگه کارت اقتصادیه یکی رو پیدا کن (از همینا که پروژه با AVR-PIC یا... دانشجویی انجام میدن) بگو برات درست کنه. فواصلت هم اگه خیلی زیاده از پروکل های صنعتی باید استفاده کنی.اگرم قراره برفوشی بازم باید از پروتکل های صنعتی مثل can و... کنی .اگرم قراه ثبت اختراع کنی همون 100-200 تومن بده یکی برات بسازه

در آخرم باید بگم plc چیزیست بسیار پیچیده که فقط تلفظش سادست و بس. :mrgreen: برنامه نویسی و پیداه سازیش 10 برابره هزینهی خریدشه! (میره بالای 10-20 تومن)
                    Gracias A La Vida
                    [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                    http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                    زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pajuhaan
                      میگم لیسانس اقتصاد میگه plc گرونه ما چی بگیم :mrgreen:. اما plc واسه یه پرورشگاه عظیم ماهی مناسبه نه اینکار. والا اگه کارت اقتصادیه یکی رو پیدا کن (از همینا که پروژه با AVR-PIC یا... دانشجویی انجام میدن) بگو برات درست کنه. فواصلت هم اگه خیلی زیاده از پروکل های صنعتی باید استفاده کنی.اگرم قراره برفوشی بازم باید از پروتکل های صنعتی مثل can و... کنی .اگرم قراه ثبت اختراع کنی همون 100-200 تومن بده یکی برات بسازه

در آخرم باید بگم plc چیزیست بسیار پیچیده که فقط تلفظش سادست و بس. :mrgreen: برنامه نویسی و پیداه سازیش 10 برابره هزینهی خریدشه! (میره بالای 10-20 تومن)
                      سلام
                      گرونه خوب نمیشه بگم ارزونه میشه
                      بابا چرا همش میگید این میگید اون؟
                      می خوام خودم بسازم اینجا آمدم تا شما دوستان بهم کتاب های درست و قابل فهم برای من از مبتدی تا پیشرفته و بعد شماتیک های طراحی چنین سیستمی
                      بابا شما که همش پولو مقام حرف میزنی من واسه خونه می خوام و بعد از درست کردن و اطمینان برای سالنم
                      من اطلاعاتمو درمورد ماهیان رایگان در اختیار افراد ماهی باز میذارم تا سطح ماهی بازی در ایران بره بالا و اما انگار اینجا بعضی ها دنبال کسب در آمد از اطلاعاتشون هستن من بابت اطلاعاتم پول نمیگیرم اما بابت درمان و تکثیر و.. پول میگیرم
                      به هر حال بهم کتاب و جزوه و.. معرفی کنید تا بدونم چی بخرم بخون و کج نرم

دیدگاه

سلام
                        گرونه خوب نمیشه بگم ارزونه میشه
                        بابا چرا همش میگید این میگید اون؟
                        می خوام خودم بسازم اینجا آمدم تا شما دوستان بهم کتاب های درست و قابل فهم برای من از مبتدی تا پیشرفته و بعد شماتیک های طراحی چنین سیستمی
                        بابا شما که همش پولو مقام حرف میزنی من واسه خونه می خوام و بعد از درست کردن و اطمینان برای سالنم
                        من اطلاعاتمو درمورد ماهیان رایگان در اختیار افراد ماهی باز میذارم تا سطح ماهی بازی در ایران بره بالا و اما انگار اینجا بعضی ها دنبال کسب در آمد از اطلاعاتشون هستن من بابت اطلاعاتم پول نمیگیرم اما بابت درمان و تکثیر و.. پول میگیرم
                        به هر حال بهم کتاب و جزوه و.. معرفی کنید تا بدونم چی بخرم بخون و کج نرم
                        دوست عزیز من گفتم یکی رو پیدا کنی نه اینکه بدی به من. من اصالا از این کارا نمیکنم . اما خوب کتاب واسه avr مثلا باید یه برنامه رو یاد بگیری ..بسکام یا کدویژن یا... اینجا هم میونی آموزش کار با WINAVR رو کامل بخونی : http://kavirelectronic.ir/winavr
                        بعد یه برد برد بگیری چندتا AVR مثلا ATMEGA 32 چندتا سنسور و یه پروگرمر (رو هم میشه 20 تومن). بعد چیزی که زیاده کد دماسنج با میکرو و ... هست.
                        Gracias A La Vida
                        [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                        http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                        زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

[quote author=pajuhaan link=topic=36972.msg179742#msg179742

دوست عزیز من گفتم یکی رو پیدا کنی نه اینکه بدی به من. من اصالا از این کارا نمیکنم . اما خوب کتاب واسه avr مثلا باید یه برنامه رو یاد بگیری ..بسکام یا کدویژن یا... اینجا هم میونی آموزش کار با WINAVR رو کامل بخونی : http://kavirelectronic.ir/winavr
                          بعد یه برد برد بگیری چندتا AVR مثلا ATMEGA 32 چندتا سنسور و یه پروگرمر (رو هم میشه 20 تومن). بعد چیزی که زیاده کد دماسنج با میکرو و ... هست.
                          [/quote]
                          سلام
                          قصدجسارت نبود آخه گیج شدم ولی توچشمات دیدم میخواهی بسازی(مزاح)
                          گفتم گودنم باور نکردید
                          آقا هرچی از پایه تا سقف لازمه بدونم برام لیست کنید بی زحمت
                          آخه از اینا که گفتید هیچ اطلاعی ندارم و نمیدونم چین
                          من تا چند روز نیستم بیام انشالله

دیدگاه

سلام دوستان
                            خسته نباشید آقا قرار بود بهم کتاب و.. از این جور منابع معرفی کنید تا شروع کنم به یاد گیری پس چی شد؟

دیدگاه

سلام دوستان
                              خسته نباشید آقا قرار بود بهم کتاب و.. از این جور منابع معرفی کنید تا شروع کنم به یاد گیری پس چی شد؟
                              سلام آقا ابوالفضل
                              دستت درست
                              میگی لیسانس اقتصادی رفتی پا تو کفش بچه های کشاورزی کردی !!!! تکثیر ماهی راه انداختی!!
                              حالا اومدی میخوای پا توکفش بچه های الکترونیک کنی !!!! ایول بابا!

عزیزم PLC یک سیستم جامع قابل برنامه ریزی صنعتی است که تمامی پروتکل های استاندارد را رعایت میکنه و فقط شما باید سنسورها و شیرها و ادوات دیگر را به اون متصل کنی و با استفاده از یک نرم افزار ساده و در محیطی ساده دستورات عملکردی خودت را به اون بدی.
                              در کل کار ساده ایست.
                              فقط خود دستگاه اولیه برای کار شما قیمتی بین 500000 تا 3 میلیون هزینه خواهد داشت که برای یک مرکز پرورش ماهی مبلغ تقریبا 2 درصد هزینه و وام تعاونی خواهد داشت.
                              اما اگر منظورت اینه که بیایی اینجا و مدار و نقشه و سورس بگیری و الکترونیک یاد بگیری یک چیز دیگه است.
                              بطور جدی بشما میگویم اگر وقت و هزینه برای همان کار اگر واقعی مهمه برو دنبال PLC
                              واگر نه ادامه بده .میتونی پی ام بده تا بطور دقیق راهنماییتان کنم
                              منصور باشی!!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X