اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موقعیت یابی روبات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موقعیت یابی روبات

سلام خدمت بچه های خوب انجمن
    من میخوام یه روبات بسازم که با کامپیوتر کنترل میشه به صورت بیسیم بعد موقعیت روبات برام مشخص باشه
    من کار کنترل بیسیم با کامپیوترش رو انجام دادم حالا میخوام موقعیتش رو توی یه برنامه ویژال روی یک فرم نشون بدم نمی خوام از شفت انکودر استفاده کنم حالا شما میگین از قطب نمای دیجیتال استفاده کنم یا از جی پی اس ؟
    کدوم بهتره و دقیق تره ضمنا موقعیت روبات توسط یک فرستنده به کامپیوتر اعلام بشه.
    اگه کسی میدونه یا کار کرده بهم بگه با چه قطعه ای بهتره و درد سرش کمتره .
    ممنون
    { خلاف قوانین - پاک شد }

پاسخ : موقعیت یابی روبات

مطمئن نیستم ولی شاید کامپس ها بتونن به کارتون بیان. مثل CMPS03

دیدگاه

سلام
      کسی نیست اطلاعات بیشتری بهم بده ؟
      :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
      { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        چندین پیشنهاد دارم که امیدوارم کمکتون کنه
        اول اینکه در چه حدی دقت لازم داری.خیلی مهمه.در واقع میزان دقت مورد نیاز سنسور رو مشخص می کنه.
        اگر بخواهی یک نقشه دقیق از محل حرکت ربات داشته باشی به موارد زیر گوش کن
        1) می تونی از دوربین و پردازش تصویر برای شناسایی محیط استفاده کنی
        2) راه دیگه استفاده از GPS . ولی GPS های موجو در بازار در حدود 1 الی 2 متر خطا دارند.در ضمن در حال سکون نیز یک Drift دارند که مشکلاتی داره.
        3)سنسورهایی در بازار موجودند به نام سنسورهای شتاب که قادرند شتاب گرانشی و حرکتی رو تشخیص بدهند.دقت بالایی هم دارند.ولی باید بدونی که برای بدست آوردن مکان باید از شتاب دوبار انتگرال بگیری.این عمل کلی خطا داره.در نهایت به این نتیجه میرسی که خطال نهایی خیلی زیاده.البته روشهای ریاضی پیچیده ای برای کاهش خطا و همچنین ترکیب چند سنسور وجود داره که به روشهای Navigation می رسی.استفاده همزمان از Tilt Sensor و شتاب سنج و قطب نما که یک سیستم ناوبری رو تشکیل میدهند. درحال حاضر در هدایت موشکها از روشهایی شبیه به این با پیچیدگی بالاتر استفاده می شه.
        4)یک راه دیگه برای داشتن فیدبک از مکان حرکت استفاده از موس کامپیوتر که ابتکاری به ذهنم رسید و دنبالش رفتم.در آخر متوجه شدم که چندین نفر قبل از من این کارو کردن.خروجی موسها با پروتکل PS2 و USB موجوده.البته نیازی نیست که حتما از خروجی خود موس استفاده کنی چون اگه یکم اطلاعات جمع کنی میفهمی که سنسور اصلی یک CCD که روی یک DSP سوار شده.خروجیشم سریال خودمونه که بعدا با یک IC دیگه تندیل میشه.دقت موس در حد 25 میکرومتره . فکر نکنم دقت از این بیشتر بخوای.تنها مشکل برد سنسوره که بازم راههایی هست.فقط باید بخوای.
        روشهای دیگه ای هم هست که بعدا توضیح میدم
        :cry:

دیدگاه

در مورد این روش آخری که گفتی میشه از موس های لیزری هم استفاده کرد که با فاصله زیاد هم تشخیص می دند؟
          چون اینجوری لازم نیست سنسور موس رو زیاد به زمین نزدیک کنیم.
          تو می تونی پس بخواه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X