اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور دما در داخل چیپ AVR و XMEGA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور دما در داخل چیپ AVR و XMEGA

در برخی از شماره های خانواده AVR مانند ATTINY 24 یک سنسور دما بصورت داخلی در درون چیپ تعبیه شده است و مقدار دما از طریق قرائت خروجی سنسور بوسیله ADC داخلی قابل اندازه گیری است. در بسیاری از پروژه هایی که سنجش دما مورد نظر است، این امکان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و بنابراین نیازی به قرار دادن سنسور خارجی مانند LM35 وجود ندارد.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

پاسخ : سنسور دما در داخل چیپ AVR

فقط tiny24 بقیه چی 13-15 -2313-26 اینه ندارن و میشه با این سنسور داخلی دقیقا همون کارهایی رو که با سنسور خارجی انجام میدیمو بکنیم مثلا دمای زیر صفر یا اخرش خارجی چیزه دیگه ایه؟ :redface:
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

پاسخ : سنسور دما در داخل چیپ AVR و XMEGA

در آدرس زیر می توانید طبقه بندی انواع AVR را مشاهده کنید:

http://www.atmel.com/dyn/products/de...?family_id=607

به غیر از این شماره، ATTINY 43U و ATTINY 44 و ATTINY84 هم دارای سنسور داخلی دما هستند. از نظر محدوده اندازه گیری هم دمای از 40C- تا 125C+ در دیتاشیت این IC ذکر شده است.
      به عنوان یک نکته جانبی، در داخل میکروکنترلرهای سری XMEGA هم سنسور دما وجود دارد و البته ADC این خانواده 12 بیتی است و 4 برابر AVR های معمولی دقت اندازه گیری دارند.
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

نکته جالب اینجاست که دمای کاری خود میکرو هم به همین رنج محدود میشه :smile:
        از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
        هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
        اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
        اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
        شاد و موفق باشید

دیدگاه

ببخشید xmega چیه باز کدوم سری avr رو شامل میشه و چه مزیتی نسبت به attiny و atmegaداره بریم بااون کار کنیم راستش دنبال یه ic ارزون قیمت میگردم که بتونم 3تا خروجی pwm ازش بگیرم البته میخوام حجمشم کوچک باشه مثل aty13 ولی این ic 2تا داره و فقط2313 هست کا 3تا داره تو اوین xmega هاخروجی pwm شون چنتاس کدومشون به درد ما میخوره البته ببخشید پر حرفی کردم ولی گفتم یباره همه حرفامو یکجا بزنم :redface: :icon_razz: :rolleyes:
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

یه چیزه جالب یکی از دوستان میگفت که ADC داخلی این Xmega ها مشکل دارن و خود شرکت atmel هم به این نتیجه رسیده...

خیلی عجیبه اگه اینطور باشه oo:
            ذكات علم ياد دادنه ....

دیدگاه

با سری مگا کار کن 3-4 تا PWM داره.
              Xmega هم بدرستی کار میکنه. ورژن های اولش باگ داشت که الان دیگه درست شده.

دیدگاه

راستش megaها نسبت به کاری که من ازش میخوام خیلیی گرون در میان با mega کار کردم و rgb رو درایو کردم ولی چون فقط همین کارو باهاش دارم و کار دیگه ای انجام نمیده بصرفه نیست
                میخوام از ارزونترین ic برای این کگار استفاده کنم که حجم مدارمم کم بشه :cry:
                { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

دوست عزیز با میکروهایی که PWM ندارند هم میتونید به صورت نرم افزاری PWM ایجاد کنید، شما سه تا از پایه ها رو خروجی تعریف کن با استفاده از تایمر و کنرل متغیرها توی برنامه روشون PWM مورد نظر رو درست کن.
                  از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
                  هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
                  اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
                  اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
                  شاد و موفق باشید

دیدگاه

خوب میشه کمک کنین چطور باید این کارو انجام بدیم راستش ما خیلی وارد نیستیم :cry: :sad:
                    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

استفاده توام از سنسور دمای داخلی AVR به علاوه قابلیت برقراری ارتباط سریال از طریق USI در TINY 24، امکان ایجاد یک شبکه بسیار ارزان قیمت از میکروکنترلرها را در کاربردهایی که سنجش دما در چند نقطه مختلف مورد نظر است، فراهم می کند و این مسئله در کاربردهایی که کوچکی مدار یا کاهش هزینه مورد نظر باشد، بسیار اهمیت دارد.

دیدگاه

سلام
                        اول یه گرد گیری ازین تاپیک می کنم :rolleyes:

*
                        نوشته اصلی توسط طراح
                        استفاده توام از سنسور دمای داخلی AVR به علاوه قابلیت برقراری ارتباط سریال از طریق USI در TINY 24، امکان ایجاد یک شبکه بسیار ارزان قیمت از میکروکنترلرها را در کاربردهایی که سنجش دما در چند نقطه مختلف مورد نظر است، فراهم می کند و این مسئله در کاربردهایی که کوچکی مدار یا کاهش هزینه مورد نظر باشد، بسیار اهمیت دارد.
                        هیچ وقت سنسورهای دمای AVR نتونست راضی ام کنه.

شما با AVR ها حداکثر به چه دقتی در دماسنجی رسیدید ؟
                        برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                        http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

متاسفانه فکر نکنم این سنسور به درد خواندن دمای محیط بخوره چرا که خود میکروکنترلر مخصوصا در فرکانس های بالا و بسته به جریانی که از پین های اون می کشید حتی می تونه تا سر حد داغ شدن ، گرم بشه و دمای محیط در برابر این دما به چشم نیاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط modj.ir
                            متاسفانه فکر نکنم این سنسور به درد خواندن دمای محیط بخوره چرا که خود میکروکنترلر مخصوصا در فرکانس های بالا و بسته به جریانی که از پین های اون می کشید حتی می تونه تا سر حد داغ شدن ، گرم بشه و دمای محیط در برابر این دما به چشم نیاد
                            به به مهندس از این طرف ها oo: ؟؟؟
                            پس هنوزم اساتید اینجا رفت و آمد می کنند :nice: !؟

*
                            اینقدرها هم اوضاع ناجور نیست. با دماسنج ATmega328 خوب کار کردم. دقت اش در حد یک و نیم درجه هست اما مشکل اصلی که داره، شیف زیاد اونه که برای هر دستگاه باید کالیبره بشه و گاهی اوقات آزار دهنده است.
                            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
                            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مرتضی م.
                              برای هر دستگاه باید کالیبره بشه و گاهی اوقات آزار دهنده است.
                              بله تنها مساله ش همینه.
                              من ب عنوان یک فیوز حرارتی برای چک دمای داخلی باکس مدار از سنسور دمای داخلی Atmega168 استفاده میکنم،
                              برای این طور استفاده واقعن کار راه انداز و ب صرفه ست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X