اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن کردن LED با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن کردن LED با میکرو

با عرض سلام و ادب
    من میخوام با میکروی 8051 هشتا LED رو (همزمان و از طریق یه پایه) روشن کنم حالا مشکل اینجاست که این پایه نمیتونه جریان لازم رو تامین کنه
    لطفا من رو راهنمایی کنید که این مشکل رو حل کنم.
    یه بنده خدا ترانزیستور BD139 رو برای تقویت جریان معرفی کرده اگه این ترانزیستور مفیده لطفا مدار رو بهم بددید.
    ممنونم

پاسخ : روشن کردن LED با میکرو

میآ‌تونید از این مدار استفاده کنید

http://persiandrive.com/393350

دیدگاه

سلام
      آقای hamid67 من در مورد این مداری که فرستادید چند تا سوال دارم :
      اول اینکه کجای مدار به پایه میکرو وصل میشه؟ دوم اینکه اونور مقاومتای 4.7K به چی وصل شدن؟
      توی مداری که من دارم درست میکنم پایه های مثبت 8 تاLED به یه پایه میکرو وصل میشن و پایه منفی هر LED به یه پایه از میکرو متصل خواهند شد به این ترتیب روشن شدن هر LED کنترل میشه.
      اگه منو تو این زمینه راهنمایی کنید ممنون میشم.
      (ببخشید من یکم مبتدی هستم و مثل شما اساتید حرفه ای نیستم)

دیدگاه

4.7K ها وصل میآ‌شن به پایه های میکرو
        این مدارو تا هر چند تا LED که بخواید، میآ‌تونید گسترش بدید

دیدگاه

ممنونم
          قاعدتا باید این پایه (4.7k) به پایه هایی که قرار هست یک بشن وصل بشه اما پایه های صفر میکرو به کجا وصل میشن؟ که اگه اونو یک کنیم اون LED خاموش بشه!
          من میخوام پایه مثبت LED رو به پایه میکرو (یک) و پایه منفی LED به یه پایه دیگه (صفر یا یک برای روشن شدن یا خاموش شدن) وصل کنم
          ممنونم

دیدگاه

دوست عزبز متوجه نشدم چرا پایه مشترک LED هارو میآ‌خوای به یه پایه از میکرو وصل کنی ؟
            در حالت عادی به فرض این که میکرو جریان دهیش خوب باشه (که نیست) شما باید پایه کاتد(منفی) همهآ‌ی LED هارو به هم وصل کنی و بعدش هم به منفی مدار(زمین) و پایه های آند(مثبت) LED ها رو به پایه های میکرو
            پایه منفی LED ها که به منفی مدار وصله ،پس شما برای روشن کردن LED دلخواهتون باید پایهآ‌ی میکر متناظر با اون رو 0 و 1 (خاموش و روشن کنید)
            مگه اینآ‌که بخواید تابلو روان درست کنید

دیدگاه

با عرض سلام مجدد و تشکر
              جواب مثبته یعنی من میخوام یه تابلو روان کوچولو درست کنم!
              اگه راهنمایی کنید یه دنیا ممنون میشم

دیدگاه

منظورتون اینه که LEDها رو به شکل سطری و ستونی بچینم و هر سطر و هر ستون رو به یه پایه وصل کنم؟ اونوقت میکرو میتونه جریان یه سطر یا یه ستون رو سورس کنه؟

دیدگاه

دوست عزیز من مطالب سایت....... رو خوندم و بعد یه سطر LED (هشتا) رو با اون روش به میکرو وصل کردم (روی برد بورد) ولی نور اونا خیلی کم بود اما اونا دائم روشن بودن حالا سوال اینه که اگه اونارو با اون الگوریتمی که مهندس توضیح داده خاموش و روشن کنم نورشون زیاد میشه؟
                  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

دیدگاه

بنام خدا
                    با سلام
                    نوشته اصلی توسط amir master
                    با عرض سلام و ادب
                    من میخوام با میکروی 8051 هشتا LED رو (همزمان و از طریق یه پایه) روشن کنم حالا مشکل اینجاست که این پایه نمیتونه جریان لازم رو تامین کنه
                    لطفا من رو راهنمایی کنید که این مشکل رو حل کنم.
                    یه بنده خدا ترانزیستور BD139 رو برای تقویت جریان معرفی کرده اگه این ترانزیستور مفیده لطفا مدار رو بهم بددید.
                    ممنونم
                    میتونید از ترانزیستور PNP بشماره BD140 استفاده نمایید .

با احترام
                    88/12/23

دیدگاه

:angry: :cry:
                      آقای معیری تشکر میکنم از توجهتون اما گویا شما مطالب رو نخوندید من میخوام یه تابلو روان درست کنم و توی مدارم LED ها به صورت ماتریسی چیده شدن و هر ستون (پایه های مثبت LED ها) به یه پایه از میکرو و هر سطر (پایه های منفی LED ها) به یه پایه دیگه از میکرو وصل شدن به این ترتیب هر کدوم از LED ها رو میشه خاموش یا رو شن کرد ولی وقتی که تعداد LED های روشن از دو تا بیشتر میشه نورشون خیلی کم میشه.
                      جناب hamid67 سایت مهندس .... رو معرفی فرمودن(که اون پاسخها حذف شدن!! :question و حالا سوالمو توی پاسخ #8 پرسیدم.
                      لطفا منو راهنمایی کنید

دیدگاه

بنام خدا
                        با سلام
                        :angry: :cry:
                        آقای معیری تشکر میکنم از توجهتون اما گویا شما مطالب رو نخوندید من میخوام یه تابلو روان درست کنم و توی مدارم LED ها به صورت ماتریسی چیده شدن و هر ستون (پایه های مثبت LED ها) به یه پایه از میکرو و هر سطر (پایه های منفی LED ها) به یه پایه دیگه از میکرو وصل شدن به این ترتیب هر کدوم از LED ها رو میشه خاموش یا رو شن کرد ولی وقتی که تعداد LED های روشن از دو تا بیشتر میشه نورشون خیلی کم میشه.
                        جناب hamid67 سایت مهندس .... رو معرفی فرمودن(که اون پاسخها حذف شدن!! :question و حالا سوالمو توی پاسخ #8 پرسیدم.
                        لطفا منو راهنمایی کنید
                        در مورد فرمایشات شما ، نکاتی رو جهت گاهی شما ، عرض میکنم .
                        عنوان تاپیک شما ، در مورد چگونگی راه اندازی ال ای دی های تابلو روان نیست !!
                        و همینطور پست اول شما !!
                        بهر حال پاسخ بنده ، به سوال اول شما ، مبنی بر روشن نمودن 8 ال ای دی توسط یک پین میکرو بوده .

در زمینه تابلو روان در این انجمن ، با استفاده از گزینه جستجو ، میتوانید ، به اطلاعات مناسبی در این زمینه دسترسی پیدا کنید ، پس نیازی به معرفی سایتهای دیگر از جمله "مهندس ...." توسط سایرین و یا غیره نیست .

سوالتون رو دقیق نپرسیدید ، و الا ، پاسخ مناسب را زودتر دریافت میفرمودید .

و اما ، پاسخ شما :
                        برای درایو ماتریس های ال ای دی در تابلوهای روان ، روشهای گوناگونی وجود دارد که یکی از آن روشها را میتوانید مشاهده بفرمایید :

مقدار مقاومت متصل به کاتدها ، باید بر طبق ولتاژ ، جریان ، سرعت اسکن سطر ها ، و ولتاژ کلی ال ای دی ها " + V LED " انتخاب گردد .
                        در صورتی که شماتیک گویا نیست بفرمایید ، توضیحات مربوطه ارائه گردد .

با احترام
                        88/12/23

دیدگاه

بنام خدا
                          با سلام

البته با توجه به اینکه میکرو مورد استفاده ، 8051 میباشد ، و بعد از روشن شدن ، همه پورتهای آن 1 میشود ، بهتر است ، بین پورتها و چیپهای uln از یک بافر اینورتور 74240 استفاده نمایید . ( با صفر شدن هر کدام از پینهای میکرو ، خروجی های uln فعال شود ) .

با احترام
                          88/12/23

دیدگاه

با تشکر فراوان و عذر خواهی
                            شکل کاملا گویا هست ولی منظورتونو از ولتاژ کلی ال ای دی ها(+V LED) نمیفهمم و همینطور راجع به مقاومتهای متصل به کاتدها باید عرض کنم که ولتاژ که قاعدتا باید 5 ولت باشه وجریان هم به حدی باید باشه که LED ها از نور کافی برخوردار باشن و همینطور سرعت اسکن هم باید 24 تصویر در ثانیه باشه تا LED ها چشمک نزنن حالا با این تفاسیر این مقاومتها باید چند باشن؟
                            در مورد پست آخر، من متوجه نشدم! بعد از روشن شدن، همه پورتها یک میشن یعنی چی؟ مگه ما خودمون پورتها و پینها رو صفر یا یک نمیکنیم؟ ممنون میشم اگه در مورد این پست بیشتر توضیح بدید

دیدگاه

بنام خدا
                              با سلام
                              با تشکر فراوان و عذر خواهی
                              ** شکل کاملا گویا هست ولی منظورتونو از ولتاژ کلی ال ای دی ها(+V LED) نمیفهمم و همینطور راجع به مقاومتهای متصل به کاتدها باید عرض کنم که ولتاژ که قاعدتا باید 5 ولت باشه وجریان هم به حدی باید باشه که LED ها از نور کافی برخوردار باشن و همینطور سرعت اسکن هم باید 24 تصویر در ثانیه باشه تا LED ها چشمک نزنن حالا با این تفاسیر این مقاومتها باید چند باشن؟
                              * در مورد پست آخر، من متوجه نشدم! بعد از روشن شدن همه پورتها یک میشن یعنی چی؟ مگه ما خودمون پورتها و پینها رو صفر یا یک نمیکنیم؟ ممنون میشم اگه در مورد این پست بیشتر توضیح بدید
                              در باره مواردی که فرمودید ، عرض کنم :
                              * در شماتیکی که قرار داده شده ، چیپهای ULN درواقع ، 8 ترانزیستور NPN در یک قاب هستند ، و خروجی این ترانزیستورها ، با اعمال ولتاژ مثبت ("1 " منطقی) در ورودی ، روشن میشوند ( صفر میشود ).
                              در 8051 و همچنین در اکثر کنترلرها ، زمانی که میکرو روشن میشود ، همه پورتهای آن ، در وضعیت " 1 منطقی " قرار میگیرد ، و اگر میکرو ، به مدار شماتیک بالا وصل شود ، به محض روشن شدن میکرو ، تمامی ال ای دی های مدار فوق ، روشن شده و جریان زیادی را از منبع تغذیه سیستم ، مصرف خواهد نمود .
                              که این اتفاق ، ممکن است منجر به افت ولتاژ منبع ، ریست مکرر میکرو ، ..... شود .
                              برای اجتناب از این حالت ، باید ، بین خروجی هر پورت میکرو و ورودی هر ULN ، یک بافر اینورتر قرار داد .

** با شماتیک مدار فوق ، میتوانید ، تغذیه میکرو و ال ای دی ها را جدا نمایید ، یعنی اینکه ، تغذیه میکرو و چیپهای مورد استفاده ، همان 5 ولت باشد ، و تغذیه ال ای دی ها ، بیشتر ( قابل تنظیم )
                              دلیل این کار چیه ؟
                              ممکنه ال ای دی های تابلو روان شما ، نیاز به ولتاژ و جریان زیادی برای بازتاب و شدت نور مناسب داشته باشه ، که با 5 ولت ، این خواسته میسر نباشه ، به همین دلیل ، تغذیه ال ای دی ها ، جدا در نظر گرفته شده ، که برای این منظور میتوانید از رگولاتور ولتاژ LM317 استفاده نمایید .

در مورد مقاومت ال ای دی ها ، هم با سرعت اسکنی که فرمودید " 24 بار در ثانیه "، میتوانید از مقدار بین 56 تا 100 اهم ، در ولتاژ ال ای دی ، بین محدوده 9 تا 12 ولت استفاده نمایید ( البته آزمایش در حین کار ، جهت دریافت شدت نور بازتابی مناسب ، الزامیست ).

با احترام
                              88/12/24

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X