اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل تنظیم فیوزبیت ها در بسکام !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل تنظیم فیوزبیت ها در بسکام !

سلام بعد از تنظیم فیوز بیت ها گزینه write fs رو زدم . ولی این ارور ور داد redalb entry not found و دیگه آیسی رو هر چی میزارم نمیشناسه ! :cry:
    و نمی تونم پروگرامش کنم.
    یه توضیحی در مورد این چند گزینه میدید:(همیشه از گزینه اخر استفاده می کردم)
    writee lb
    write fs
    write fsh
    write fse
    write prg

و اینکه چرا این جوری شد ؟

جالبیش اینجاس توی progisp فیوز بیت ها رو میتونم تنظیم کنم ولی تو بسکام اصلا آیسی رو نمیشناسه oo:
    موفقيت = يك درصد نبوغ ، 99 درصد عرق ريختن
    (اديسون)

پاسخ : مشکل تنظیم فیوزبیت ها در بسکام !

دلیل اینکه اینجوری شده اینه که یا
    تنظیم کریستال را یا روی خارجی قراردادید
    یا برنامه ریزی سریال رو غیر فعال کردید
    اولی برای تنظیم لاک بیتهاست
    دومی برای تنظیم کلیه فیوز بیتهاست
    سومی برای تنظیم fusebit high
    چهارمی خاطرم نیست و بسکام ندارم که نگاه کنم
    پنجمی هم برای اینه که تنظیمات که الان انجام داده اید رو تو برنامه بنویسه که اگه خواستید برنامه رو به کسی بدید بسکام اتوماتیک فیوز بیتها رو هم به حالاتی که شما تنظیم کردید تنظیم کنه
    پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

برنامه ریزی سریال رو از کدوم قسمت بسکام باید تغییر بدم ؟ الان دیگه progisp هم نمیشناستش که بخام کریستالش تغییر بدم !

دو سوال کلی :
      1-بعد از تنظیم همه فیوز بیت ها زدن write prog کافیه و بعدش auto program ؟
      2-پروگرامر من خودش کریستال داره ایا لازمه که هنگام پروگرام کردن کریستال رو به 12 و 13 وصل کنم ؟
      (اديسون)

دیدگاه

اگر با STK200/300 کار میکنید دیگه راهی برای برگردوندن حالت برنامه ریزی سریال ندارید فقط با پروگرمرهای پارالل و یا jtag میتونید فیوز بیت رو برگردونید
        در مورد سئوال اولتون هم خیر این کلید فقط یک خط برنامه به برنامه شما اضافه میکنه که در اون خط تنظیمات فیوزبیتها به زبان خود بسکام هست وقتی شماwrite prog رو زدید دوباره وارد برنامتون بشید و دوباره برنامه رو کامپایل کنید و بعد میکرو رو پروگرم کنید میبینید که یک مرحله به پروگرم کردن میکرو اضافه میشه یعنی پروگرم کردن که همیشه در دو مرحله (write و verify ) به سه مرحله تغییر میکنه که مرحله سوم تنظیم فیوزبیتهاست
        سوال دوم هم کریستالش به کجا وصله؟ اگه به پایه 12 و 13 وصله که نیازی نداره
        در ضمن اگه کریستال میکرو رو روی rc خارجی یا ext clk قرار بدید با کریستال هم راه نمیفته و باید همون rc یا ext clk رو به میکرو وصل کنید
        پروردگارا: به من زيستني عطا کن که در لحظه مرگ بر بي ثمري لحظه اي که براي زيستن گذشته است حسرت نخورم، و مردني عطا کن که بر بيهودگيش سوگوار نباشم. بگذار تا آن را خود انتخاب کنم، اما آنچنان که تو دوست ميداري

دیدگاه

ببینید من فقط یه write fs زدم که دیگه بسکام میکرو رو نشناخت .
          فک میکنم ارتباط سریال رو که میگین از توی progisp غیر فعالش کردم چون قبلش میشناختش ! موقع تنظیم فیوز بیت باید روی parallel programmer باشه دیگه ؟(stk200/300)
          اون کریستال هم هیچی به خازن های 8051 وصل بود.

ببینید من بعد از تنظیم فیوز بیت کدوم یکی از اون گزینه های بالا رو باید بزنم برای ست شدن توی میکرو.چون مراحل بالا رو انجام دادم ولی فیوز بیت ها به حالت اول خودشون بر میگردن ! write prog-compile-auto program
          اگه میشه بگید که بعد از تنظیم شدن فیوز بیت های مورد نظر به ترتیب روی کدوم گزینه ها باید کیلک بشه
          (اديسون)

دیدگاه

من این فیوز بیت ها رو به این شکل تغییر دادم حالا باید write fse رو بزنم ؟ ولی میترسم دوباره اون جوری بشه یعنی بسکام نشناستش

http://upload.parsiking.com/file3/1268329392.jpg
            (اديسون)

دیدگاه

دوست عزیز اینجا چیزی به نام ترتیب وجود نداره جز در یک مورد که اونم آخر میگم
              شما هر کدوم از تنظیمات رو که تغییر بدید دکمه مربوط به همون تنظیم فعال میشه و اگر تغییری ندید دکمه مربوطه فعال نمیشه
              شما اگر کریستال خارجی رو فعال کنید و کریستال رو نذارید هم همین مشکل پیش میاد پس ممکنه این مشکل برای شما پیش اومده باشه

فقط اون ترتیب وقتی باید رعایت بشه که شما تنظیم مربوط به لاک بیت رو هم تغییر بدید
              خوب همونطور که معلومه لاک بیتها میکرو رو قفل میکنند پس این تنظیمات باید آخرین عمل باشه چون وقتی میکرو رو قفل میکنید دیگه تغییرات دیگه روی فیوزبیتها تاثیری ندارند

دیدگاه

اگر با این تنظیمات فیوزبیتها رو تنظیم کنید باز هم میکرو از کار میوفته
                چون کریستال رو روی خارجی قرار دادید
                اگر میخواهید این مشکل دوباره بوجود نیاد کریستال رو در همه حالات حتی پروگرم کردن به میکرو وصل کنید
                اون میکرویی که قبلا از کار افتاده اگر با همیت تنظیمات تنظیم کردید هم کریستال بذارید احیا میشه

دیدگاه

آقا راست میگی ها هر کدوم رو که تغییر بدیم خودش گزینشو فعال میکنه . اصلا دقت نمی کردم . راستی اون میکرو هم با گذاشتن کریستال احیا شد . بسکام هم فوت فن زیاد داره
                  به هر حال ممنون
                  (اديسون)

دیدگاه

دوست عزیز این قضیه کریستال ربطی به بسکام نداره و توی همه پروگرمرها و کامپایلرها باید رعایت بشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X