اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنس شار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنس شار

سلام

من می خوام شاری که از یه جریان 1 آمپری ایجاد میشه را از روی روکش سیم(چسبیده به خود روکش)حس کنم و باهاش یه ترانزیستور را روشن کنم. به نظر شما میشه؟

پاسخ : سنس شار

فکر میکنم بشه. باید یه سیم پیچ حسابی بسازی. آمادش باید تو لاله زار باشه. بهش میگن ترانس جریان. سیم از وسطش رد میشه و روش 2 تا پیچ داره که یه سیم 2 رشته بهش وصل میشه و سر دیگه سیم به یه میتر یا آمپرمتر میره که درواقع ولتاژ ایجاد شده توسط همین ترانس رو نشون میده.
    ولی اینکه جریان DC یا AC براش فرق میکنه یا نه رو نمیدونم. البته میدونم با AC جواب میده ولی DC رو نمیدونم. از طرفی حد اقل جریانی که میتونه سنس کنه هم متفاوته. نمیدونم کمترینش چقدره.
    ولی مسلماً باید این ولتاژ رو تقویت کنی.
    خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

دنبال روشی هستم که فضای خیلی کمی بگیره. به نظر شما با سنسور اثر هال میشه؟ من یکی داشتم(3503) ولتاژ تغذیه را بهش دادم. بعد یه آهنربای ضعیف را که نزدیکش بردم ولتاژ خروجیش 0.3 زیاد تر می شد. دفعه بعد یه سیمی که جریان 1 آمپر ازش رد می شد(یه بار جریان ac یه بار جریان dc) را حتی چسبوندم به سنسور اما عکس العملی نداشت.

دیدگاه

نمیدونم . فکر نکنم بشه. شما میدان الکتریکی رو لازم دارید نه میدان مغناطیسی. فکر کنم با هم فرق داشته باشه.
        خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

من همین ذیروز تو جریان ساخت دستگاه جوش این کار رو کردم. سیمی که میخواستم جریانش رو سنس کنم رو 3 دور دور یه تروئید پیچیدم بعد یه سیم پیچ 6 دوری هم روی همون تروئید پیچیدم و به یه پل دیود دادم. وقتی مدارم کار میکرد(از سیم جریان عبور میکرد)3ولت برق دو سر پل دیود داشتم که یه led رو روشن میکرد. تو ویکی پدیا کلمه Rogowski coil رو جستجو کن بد نیست

دیدگاه

اگه بخوای از 3503 استفاده کنی حتما باید یه هسته مغناطیس شونده داشته باشه. و اینکه چقدر میدان مغناطیسی درست میکنی که 3503 بتونه اون رو سنس کنه مهمه 5mv/G فکر کنم رزولوشنش باشه.
            اگه جریانت متناوب باشه میتونی یه سیمه نازک رو دور سیم اصلی هرچقدر که میتونی بتابونی بعد یه سرش رو وصل کنی به بیس ترانزیستور اونطرفش هم آزاد باشه. فقط طرفی رو به ترانزیستور وصل کن که جهت جریان القایی اونطرفی میشه! اگه ترانزیستور رو دارکینگتون کنی که چه بهتر!
            خواستی بگو بیشتر توضیح بدم
            دلا تا کی در این زندان فریب این و آن بینی
            یکی زین چاه ظلمانی برون شو تا جهان بینی

دیدگاه

سلام
              در حال حاضر بهترین روش اندازه گیری جریان استفاده از سنسورهای اثر هال است به عنوان مثال من بخشهایی از pdf تراشه ACS754 که یک سنسور اثر هال است رو میذارم. خواستی pdf کامل رو دانلود کن:
              Features and Benefits
              ▪ Monolithic Hall IC for high reliability
              ▪ Single +5 V supply
              ▪ 3 kVRMS isolation voltage between terminals 4/5 and
              pins 1/2/3 for up to 1 minute
              ▪ 35 kHz bandwidth
              ▪ Automotive temperature range
              ▪ End-of-line factory-trimmed for gain and offset
              ▪ Ultra-low power loss: 100 μΩ internal conductor
              resistance
              ▪ Ratiometric output from supply voltage
              ▪ Extremely stable output offset voltage
              ▪ Small package size, with easy mounting capability
              ▪ Output proportional to AC and DC currents

Description
              The Allegro ACS75x family of current sensors provides
              economical and precise solutions for current sensing in
              industrial, automotive, commercial, and communications
              systems. The device package allows for easy implementation by
              the customer. Typical applications include motor control, load
              detection and management, power supplies, and overcurrent
              fault protection.

دیدگاه

سلام با اتصال چند ترانزیستور با بتای خوب به شکل زوج دالینگتون و یک سیم پیچ کوچیک میشه این کار را کرد.

مانند مدار زیر
                مدار زیر 6 میلیون گین دارده و به جای فیبر مسی می توانید از سلف استفاده کنید یا شاید با همان فیبر هم جواب بده .البته میتواند با افزایش ترانزیستور ها و ولتاژ گین مدار را هم بیشتر کنید .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X